Προς το περιεχόμενο

Ζωή μετά το διαζυγιο


g_f

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, anax111 said:

Κατ' αρχήν φίλε μου μην το βάζεις κάτω. Είσαι ακόμα νέος, θα έχεις και άλλες σχέσεις στην ζωή σου πέρα από το γάμο σου. Δεύτερον καλά κάνεις και δεν μπλέκεις με δουλειές που δεν γνωρίζεις. Εάν όπως λες η εργασία σου σου αποφέρει ικανοποιητική οικονομική κατάσταση κράτα την, ζούμε σε πολύ δύσκολη περίοδο και δεν ξέρεις εάν αυτό που θα επιχειρήσεις θα σου βγει. Εάν δεν είχες άλλες υποχρεώσεις θα μπορούσες να το τολμήσεις αλλά τώρα έχεις ένα παιδί και οφείλεις να το έχεις προτεραιότητα. 

Εγώ θα σε συμβούλευα να ψάξεις να βρεις κλαμπ με πράγματα που σε ενδιαφέρουν και να πηγαίνεις εκεί στις συγκεντρώσεις ώστε να γνωρίσεις ανθρώπου με παρόμοια ενδιαφέροντα. Π.χ. κλάμπ για Ε.Φ., κόμικ, ταινίες, βιβλία, οικολογικές εκδρομές, ορειβασία, μοντελισμό, οτιδήποτε αγαπάς και θα ήθελες κάποτε να ασχοληθείς. Εγώ γνώρισα υπέροχους ανθρώπους στην 40η δεκαετία της ζωής μου όταν άρχισα να ασχολούμε με το χόμπι μου και τώρα έχουμε κάνει μια υπέροχη παρέα, που αν μου το έλεγες στα 35 μου θα σου έλεγα αποκλείεται να κάνω τόσο καλούς φίλους πλέον.

Επίσης επειδή μου λες ότι δεν το έχεις με την κουβέντα και είσαι λίγο ντροπαλός. Φίλε μην φοβάσαι καθόλου, όλος ο κόσμος λέει του κόσμου τις βλακείες κάθε μέρα και δεν χαμπαριάζει τίποτα. Ή νομίζεις ότι η κοπελιά με την οποία θα μιλήσεις είναι Αινστάιν; Δεν χρειάζεται να προσποιηθείς κάποιον που δεν είσαι. Και αυτό το καλό έχει το να πας σε συγκεντρώσεις κλαμπ με αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, που το γνωρίζεις και το αγαπάς, γιατί εκεί θα βρεις άτομα πρόθυμα να ακούσουν την άποψή σου και δεν χρειάζεται να κάνεις κουβέντα για πράγματα που δεν τα κατέχεις. Και πίστεψέ με όλο και κάποια ενδιαφέρουσα κοπέλα θα βρεις εκεί με την οποίαν θα μπορείς να μιλήσεις ελεύθερα και να της ζητήσεις να πάτε για ένα καφεδάκι. Και έχει ο Θεός. Ότι έγινε στην ζωή σου έγινε. Προχώρα παρακάτω και να είσαι αισιόδοξος. Το να βλέπεις το ποτήρι μισσογεμάτο και όχι μισοάδειο πίστεψέ με είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Αν επιτρέπεται ποιο είναι το χόμπι σου? 

52 minutes ago, Fir3fly said:

Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη σκεφτεί αλλά επειδή ανάφεραν σεμινάρια και τέτοια, σκεψου και το ΕΑΠ. Και θα αναπτύξεις τις δεξιότητες σου, θα γνωρίσεις κόσμο και θα κάνεις κάτι και για σένα.

Υπαρχουν και πολλά τμήματα ανάλογα με τα ενδιαφέροντα σου, και για πιο φθηνά υπάρχει και το ΕΑΠ Κύπρου , που τα μαθήματα είναι και στα ελληνικά.

Η αλήθεια ειναι οτι το ΕΑΠ δεν το ειχα σκεφτεί πριν το αναφέρει καποιος νωρίτερα.  Σίγουρα είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή,  ειδικά αν κάποιος το συνδυάσει με τα ενδιαφέροντα του ή τις επαγγελματικές του ανάγκες. 

26 minutes ago, kanesaxo said:

Αρχικά συγχαρητήρια για την απόφαση και την αμοιβαία κατανόηση αμφοτέρων για την συνεπιμέλεια του τέκνου. 

Ενα θετικό, πως χωρίζουν οι δρόμοι, με οποια δυσκολία υπήρξε, απ'το να μείνετε συγκάτοικοι κάνοντας ο καθένας τη ζωή του για τα μάτια του κόσμου.

Το πιο σημαντικό θέμα ειναι το παιδί, που βλέπω πως το έχετε "λύσει". (τα εισαγωγικα για ευνόητους λόγους). Διότι πολλά ζευγάρια, παρόλο το χωρισμό, βλέπουν το παιδι ως leverage και ξεσπουν πανω του. Αλλα ας αφήσω αυτές τις ιστορίες.

Οντας παντρεμένος λιγα χρονια μεν, αλλα στην ιδια σχέση ΠΟΛΛΑ χρόνια πριν, όντως μπαίνουμε σε μια φάση, που συναναστρεφόμαστε με "παρόμοιας" κατάστασης κόσμο.

Οπότε, οπως οσα ποστ προλαβα και διαβασα, θα πρέπει πλεον να βρείς νεα χόμπι, μέσω των οποίων θα αποκτήσεις μια οικειότητα με καινουργια ατομα, φιλιές ή οτι έρθει.

Αλλωστε, πάντα ενα κοινό χομπι, ηταν σημείο επαφής, τι πιο λογικο, και μια εύκολη αρχή! Απλά οι περισσότεροι που εγκλωβίστηκαν σε δύσκολο γάμο, παράτησαν τα χόμπι τους ή αναγκαστηκαν να τα παρατήσουν λόγω χρόνου, χρημάτων ή ή ή.

Οπότε, προτείνω, αν σ'αρεσει ο χορός να γραφτεις σε μια σχολή, να μπεις σε μια ομάδα πεζοπορική, και και και και και.

Σίγουρα, να...γνωρίσεις γυναίκα σ'ενα μπάρ, το βλέπω χλωμό ή τουλάχιστον δύσκολο! 

Εύχομαι τα καλύτερα και υπομονή!

Σε ευχαριστώ πολύ...υγ)γίνονται ακόμα γνωριμίες στα μπάρ?  :-😜 

 

Πραγματικά σας ευχαριστώ ολους για την συμμετοχή.  Για την αισιοδοξία,  για τις συμβουλές για τις απαντήσεις.  Πραγματικά δεν περίμενα οτι θα συγκέντρωνα τόσες ιδέες, οι οποίες φαινομενικά είναι οι στοιχειώδεις αλλά τόσο δύσκολο να τις βάλει κανείς σε μια τάξη στο μυαλό του. 

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, g_f είπε

 

Σε ευχαριστώ πολύ...υγ)γίνονται ακόμα γνωριμίες στα μπάρ?  :-😜 

Ναι αλλά παρά πολύ δύσκολα. Το πιθανότερο είναι να φας τα μούτρα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, g_f είπε

Αν επιτρέπεται ποιο είναι το χόμπι σου? 

 

 

Αντίκες!  Και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την δουλειά μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Σίγουρα, να...γνωρίσεις γυναίκα σ'ενα μπάρ, το βλέπω χλωμό ή τουλάχιστον δύσκολο! 

 

Το συζητούσα αυτό σε μια παρέα προχθές, σχετικά με κάποιους φίλους που είναι 40ρηδες, δεν έχουν σχέση και είναι σπίτι-δουλειά δουλειά-σπίτι. Σε αυτούς το επαγγελματικό περιβάλλον δεν βοηθάει για γνωριμίες, και καταλήξαμε ότι .... Σε μπαρ χύμα τι να πας να κάνεις, πρώτον θα σε περνάν για πέφτουλα (ειδικά εδώ επαρχία, που λίγο πολύ στα 40 πλέον είμαστε γνωστοί στην κοινωνία) δεύτερον στα κλαμπ-μπαρ βγαίνει μόνο πιτσιρικαρία δεν κολλάς, τρίτον και να κάνεις κάτι, τι θα είναι... Επομένως καταλήξαμε ότι αυτό που χρειάζεται, είναι η διεύρυνση των κοινωνικών συναναστροφών και μέσω παρεών να γίνουν γνωριμίες. Βέβαια δεν απασχολεί το κομμάτι ερωτικής γνωριμίας τον TS, αλλά είναι συμπληρωματικό κομμάτι εξάλλου κάποια στιγμή θα απασχολήσει.
Οπότε συμφωνώ κι εγώ με τις προτάσεις για συμμετοχή σε γκρουπ ατόμων κοινών ενδιαφερόντων και γενικότερα διεύρυνση του κοινωνικού κύκλου. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, g_f είπε

"Τέλος πάντων με όλα αυτά και κοινωνικοποίηση έλαβα και ικανοποίηση ότι κάνω κάτι δημιουργικό."...εδώ κρύβεται υποθέτω η αλήθεια στην περίπτωσή μου. Δεν με ικανοποιεί η δουλειά μου γιατί δεν νιώθω οτι κάνω κάτι δημιουργικό, και ίσως για αυτό αποζητώ να αντλήσω ευχαρίστηση σε άλλους τομείς.

Μεγαλο προβλημα αυτο! Σε τι σπιτι μενεις? εχεις χωρο? μαστορεύεις? ξεκινα! μαθε ηλεκτροκολληση. μαθε να φτιαχνεις με ξυλα πραγματα. Κανε κατασκευες. Ασχολησου με δέντρα, με μπαξε. 

6 ώρες πριν, g_f είπε

Η αλήθεια ειναι οτι το ΕΑΠ δεν το ειχα σκεφτεί πριν το αναφέρει καποιος νωρίτερα.  Σίγουρα είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή,  ειδικά αν κάποιος το συνδυάσει με τα ενδιαφέροντα του ή τις επαγγελματικές του ανάγκες. 

Και πολυ πιθανα θα μεινει και κατι απο αυτο. Ενα καινουργιο μεταπτυχιακο ισως. Εντελως διαφορετικο απο οτι εχει κανει ως τώρα. Που πιθανα να του αλλαξει και χώρο εργασίας.

Περιπου τα 3000 ειναι τα μεταπτυχιακα του ΕΑΠ και 6000 τα προπτυχιακα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποκλειστικά στο κομμάτι των γνωριμιών, προς το άλλο φύλο, δεν ξέρω αν ξαναναφέρθηκε αλλά δεδομένου ότι οι απόψεις συγκλίνουν ότι γνωριμίες γενικά δεν γίνονται και στα μπαρ έχει παρέλθει ο καιρός που γνώριζες κόσμο- υπήρχε η καλή διάθεση για φλερτ και δεν ήταν άμεσα πέφτουλας όποιος έκανε κάποια κίνηση- να προτείνω εφαρμογές online dating?  tinder? είναι εξαιρετικά παράξενο για ανθρώπους της ηλικίας που δεν γεννήθηκαν μέσα στην τεχνολογία, οκ, ωστόσο παρέχει μια πρώτη γνωριμία βασισμένη σε ενδιαφέροντα και εμφάνιση, λύνεται λίγο λίγο η γλώσσα και αρχίζεις να χαίρεσαι ότι κάπως κάπου μιλάς! Και δε χρειάζεται να τρέχεις σε μαθήματα χορού ή ξέρω γω τί, ειδικά άμα γίνεται αποκλειστικά για γνωριμία και όχι για τη δραστηριότητα αυτή καθεαυτή.

Κάθε αρχή και δύσκολη, ο χρόνος βοηθά πάντα όταν διώχνουμε την οκνηρότητα και επιδιώκουμε ακριβώς αυτό, να κοινωνικοποιηθούμε και να βρεθούμε με άλλους ανθρώπους, για παρέα ή κάτι περισσότερο ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mechpanos είπε

Το συζητούσα αυτό σε μια παρέα προχθές, σχετικά με κάποιους φίλους που είναι 40ρηδες, δεν έχουν σχέση και είναι σπίτι-δουλειά δουλειά-σπίτι. Σε αυτούς το επαγγελματικό περιβάλλον δεν βοηθάει για γνωριμίες, και καταλήξαμε ότι .... Σε μπαρ χύμα τι να πας να κάνεις, πρώτον θα σε περνάν για πέφτουλα (ειδικά εδώ επαρχία, που λίγο πολύ στα 40 πλέον είμαστε γνωστοί στην κοινωνία) δεύτερον στα κλαμπ-μπαρ βγαίνει μόνο πιτσιρικαρία δεν κολλάς, τρίτον και να κάνεις κάτι, τι θα είναι... Επομένως καταλήξαμε ότι αυτό που χρειάζεται, είναι η διεύρυνση των κοινωνικών συναναστροφών και μέσω παρεών να γίνουν γνωριμίες. Βέβαια δεν απασχολεί το κομμάτι ερωτικής γνωριμίας τον TS, αλλά είναι συμπληρωματικό κομμάτι εξάλλου κάποια στιγμή θα απασχολήσει.
Οπότε συμφωνώ κι εγώ με τις προτάσεις για συμμετοχή σε γκρουπ ατόμων κοινών ενδιαφερόντων και γενικότερα διεύρυνση του κοινωνικού κύκλου. :)

Και όχι του άλλο, αλλά μετά το γάμο χάσαμε και την επαφή με τις φίλες μας και αυτό λόγω γκρίνιας.

"Καλά τώρα παντρεμένος άνθρωπος, πως θα φαίνεται να βγαίνεις με τη τάδε οι δύο σας, και τα ξέρω εγώ αυτά σα γυναίκα, σε γουστάρει" και και και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπου ειπες δεν σε εχει βοηθησει ο ψυχολογος και πας ενα χρονο. Ισως τοτε θες ψυχιατρο που ειναι και ο κανονικος γιατρος. Ο ψυχολογος δεν ειναι καν γιατρος, εναλακτικη επιστημη ειναι.

δεν μπορεσα να καταλαβω τι εχεις, σιγουρα κατι εχεις ομως. Επισης ολα αυτα που σου γραφουν βοηθανε.

Επεξ/σία από Vault13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, janus5555 said:

αποκλειστικά στο κομμάτι των γνωριμιών, προς το άλλο φύλο, δεν ξέρω αν ξαναναφέρθηκε αλλά δεδομένου ότι οι απόψεις συγκλίνουν ότι γνωριμίες γενικά δεν γίνονται και στα μπαρ έχει παρέλθει ο καιρός που γνώριζες κόσμο- υπήρχε η καλή διάθεση για φλερτ και δεν ήταν άμεσα πέφτουλας όποιος έκανε κάποια κίνηση- να προτείνω εφαρμογές online dating?  tinder? είναι εξαιρετικά παράξενο για ανθρώπους της ηλικίας που δεν γεννήθηκαν μέσα στην τεχνολογία, οκ, ωστόσο παρέχει μια πρώτη γνωριμία βασισμένη σε ενδιαφέροντα και εμφάνιση, λύνεται λίγο λίγο η γλώσσα και αρχίζεις να χαίρεσαι ότι κάπως κάπου μιλάς! Και δε χρειάζεται να τρέχεις σε μαθήματα χορού ή ξέρω γω τί, ειδικά άμα γίνεται αποκλειστικά για γνωριμία και όχι για τη δραστηριότητα αυτή καθεαυτή.

Κάθε αρχή και δύσκολη, ο χρόνος βοηθά πάντα όταν διώχνουμε την οκνηρότητα και επιδιώκουμε ακριβώς αυτό, να κοινωνικοποιηθούμε και να βρεθούμε με άλλους ανθρώπους, για παρέα ή κάτι περισσότερο ;).

Μα ναι φυσικά.  Έχω ενημερωθεί πλήρως για αυτές τις εφαρμογές. Ούτε μου φαίνεται περίεργο.  Δεν είμαι δα και τόσο μεγάλος...

7 hours ago, Vault13 said:

Καπου ειπες δεν σε εχει βοηθησει ο ψυχολογος και πας ενα χρονο. Ισως τοτε θες ψυχιατρο που ειναι και ο κανονικος γιατρος. Ο ψυχολογος δεν ειναι καν γιατρος, εναλακτικη επιστημη ειναι.

δεν μπορεσα να καταλαβω τι εχεις, σιγουρα κατι εχεις ομως. Επισης ολα αυτα που σου γραφουν βοηθανε.

Το είπα αυτό ναι. Απλά θεωρώ οτι μάλλον δεν είναι ο κατάλληλος. Στην αρχή μου φαινόταν οκ, αλλά ίσως τελικά δεν με βοηθάει η προσέγγιση ή η μέθοδος του. Δεν χρησιμοποιούν όλοι την ίδια μέθοδο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητε νηματοθετη....

Καλον ειναι φυσικα, να μην συμβαινει ενα διαζυγιο, αν μπορει καποιος εστω με καποιους λογικους συμβιβασμους να το αποφυγει, να το κανει.

Απο εκει και περα ομως, δυστυχως ειναι μερος της ζωης, ετσι εχει γινει.

Αν και τα παιδια εδω, ειπαν πολυ χρησιμα πραγματα, επετρεψε μου να πω κι εγω, με το δικο μου τροπο...απλα λιγη προσοχη, δεν θα πω και πολλα βεβαια...

Επικεντρωση/focus σε : self improvement - self development, οσο το δυνατον. 'Φτιαξε' τον εαυτο σου, μη κανεις πραγματα για τους αλλους, αλλα για να δομησεις εσενα καλυτερα. Ενδιαφεροντα πραγματα που σε γεμιζουν, και σε βελτιωνουν σαν ανθρωπο. Αν εσυ 'δυναμωνεις', αυτο θα φαινεται προς τα εξω...και ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους.

----

 Αν τα αγγλικα σου ειναι καλα, μπορεις να βλεπεις λιγα βιντεο καθε μερα, απο δυο εξαιρετικα καναλια youtube. Εγω λεω, μακαρι αυτα να τα ηξερα, πριν 20 χρονια...

Απομυθοποιουν πολλα απο αυτα που νομιζουμε για το αλλο φυλο, επικεντρωνουν σε μια πιο ορθη ανδρικη συμπεριφορα, και γενικως 'χτιζεις' τον εαυτο σου, καταλαβαινεις τι συμβαινει γυρω σου καλυτερα, αρα και χειριζεσαι καλυτερα καταστασεις...θα δεις τον κοσμο, και τον γυναικειο κοσμο, με αλλα ματια...

Μοναδικο και ανεπαναληπτο: (αν δεν μπαινει πλεον νεο υλικο) https://www.youtube.com/@crparchive3491/videos

Και παρα πολυ χρησιμο: https://www.youtube.com/channel/UCeY3vg1r0KrvuyPOi7T39eA/videos

Πιστεψε με, αν ξερεις αγγλικα και τα καταλαβαινεις, και προσπαθησεις να εφαρμοζεις, θα δεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα, και απο γυναικες γυρω σου.

Μην το βαζεις κατω, αξιζει να παλεψεις για το καλυτερο, αλλα να το κανεις με σωστο προσανατολισμο, με σωστο τροπο!!!

Επεξ/σία από mindreader
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...