Προς το περιεχόμενο

Βενζινη σε πετρελαιοκινητηρα


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ειπαν, και αρκετοι, οτι ειναι καλο 1-2 φορες το μηνα, σε αυτοκινητο με πετρελαιοκινητηρα, να βαζει κανεις. 1-2 λιτρα βενζινης μεσα. Καθαριζει τα μπεκ και γενικα τον κινητηρα απο μεσα.

Ισχυει ;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

16 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Μου ειπαν, και αρκετοι, οτι ειναι καλο 1-2 φορες το μηνα, σε αυτοκινητο με πετρελαιοκινητηρα, να βαζει κανεις. 1-2 λιτρα βενζινης μεσα. Καθαριζει τα μπεκ και γενικα τον κινητηρα απο μεσα.

Ισχυει ;

Σε αρχαίους ντίζελ μπορεί να έκανε κάτι.Στον δικό σου θα κάνει ζημια.Τόσα πρόσθετα υπάρχουν να βάλεις ,ασε τις αλχημείες . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν υπάρχει λόγος.Βάλε πρόσθετο για ντίζελ.

 

Η προσθεση βενζινης , μπαινμει για λογους καθαρισμου του κινητητα. Τα προσθετα, δεν δρουν ως βελτιωτικα ;  Εννοεις αυτο , για παραδειγμα ;

https://www.skroutz.gr/s/13519206/STP-Diesel-Injector-Cleaner-Πρόσθετο-Πετρελαίου-200ml.html

 

1 ώρα πριν, petaw-se-oneiro είπε

Euro 4 λοιπόν. Σε αυτά ψιλοβαζουν λίγο βενζινουλα μεσα. Αλλα αντε να βάλεις στο γεμάτο ντεπόζιτο ενα λίτρο βενζίνη. 

Αυτο μου ειπαν. Καθε ποτε θεωρεις ειναι ενταξει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, drapanakis είπε

Η προσθεση βενζινης , μπαινμει για λογους καθαρισμου του κινητητα. Τα προσθετα, δεν δρουν ως βελτιωτικα ;  Εννοεις αυτο , για παραδειγμα ;

https://www.skroutz.gr/s/13519206/STP-Diesel-Injector-Cleaner-Πρόσθετο-Πετρελαίου-200ml.html

 

Αυτο μου ειπαν. Καθε ποτε θεωρεις ειναι ενταξει ;

Βάζε εσύ και πες μας πότε σου χάλασε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω εχω ενα 20ετίας πετρελαιοκινητο και του εχω βάλει 2-3 φορες παρόμοια πρόσθετα δεν ειδα κάποια διαφορά.

Τωρα μία στις τόσες του βάζω το ενισχυμένο πετρελαιο που μάλλον τέτοια πρόσθετα εχει μεσα. Βενζίνη οχι δε ρισκάρω να βαλω. Αυτό που προτείνω αλλαζε συχνα το φίλτρο πετρελαιου γιατί από οσα λέγονται στην Ελλάδα δεν εχουμε και το πιο καθαρό πετρέλαιο.

 

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Βάζε εσύ και πες μας πότε σου χάλασε. 

Δεν ειπα θα το κανω. Ρωταω γιατι μου εχουν προτεινει πολλοι. Εχω ενα φιλο, εχει βενζιναδικο, μου ειπε, 9στους 10 που γεμιζουν με πετρελαιο, βαζουν και 1-2 λιτα βενζινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, drapanakis είπε

Το δικο μου, ειναι 19 ετων. Opel meriva του 2004. 

 

και γτ δεν βαζεις προιον για diesel Και ψαχνεσαι για βενζινη?

2 ώρες πριν, drapanakis είπε

Δεν ειπα θα το κανω. Ρωταω γιατι μου εχουν προτεινει πολλοι. Εχω ενα φιλο, εχει βενζιναδικο, μου ειπε, 9στους 10 που γεμιζουν με πετρελαιο, βαζουν και 1-2 λιτα βενζινη.

για αυτο 9 στους 10 πες του φιλου σου τα πανε για πεταμα μετα η φουμερνουν απο πισω σα πλοια ή κόβεται αυτομάτως η παροχή μετά απο μερικά χιλιόμετρα και τα φορτωνουν στις οδικες και μετα αναρωτιουνται τι γινεται. η βενζινη ΞΕΡΑΙΝΕΙ τα παντα μεσα στους common rail.  δηλαδη 9 στους 10 εχουν diesel προ 2005 ? Ολοι πια εισαγωγη τα κανανε? Βαλε ενα καθαριστικο για diesel και ασε τα πειραματα . https://www.skroutz.gr/s/13631448/Power-Service-Diesel-Kleen-Cetane-Boost-Πρόσθετο-Πετρελαίου-946ml.html ...και άλλαξε και βενζιναδικο και ας ειναι και φιλος σου.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Έχω δει ταξιτζή να ρίχνει στο ρεζερβουάρ λάδι μίξης για δίχρονο κατά το γέμισμα 😕

Αλλοι ρίχνουν 10ρακι λάδι.λένε ότι λιπαίνει  την τρόμπα πετρελαίου.Ειδικά όταν έχει αρχίσει να χτυπάει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, petaw-se-oneiro είπε

Ναι σε παλιά diesel εικοσαετίας και πάνω.

 

13 ώρες πριν, drapanakis είπε

Το δικο μου, ειναι 19 ετων.

 

Οποτε βαλε απο του χρονου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...