Προς το περιεχόμενο

Βενζινη σε πετρελαιοκινητηρα


drapanakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, drapanakis είπε

Το δικο μου, ειναι 19 ετων. Opel meriva του 2004. 

 

Οτι σου έγραψαν οι υπόλοιποι . Καλύτερα ρίξε πρόσθετο diesel ή για το σύστημα ψεκασμού  και εάν έχεις >150,000 δές την εισαγωγή και την egr να τη καθαρίσεις . 

Όλα τα Opel από 2000-2005 έβγαζαν βλάβη με τη βαλβίδα egr . Αρκετοί τις τάπωναν με πλακάκι μεταλλικό . Και δες και τη καδένα σε τι κατάσταση είναι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αλλοι ρίχνουν 10ρακι λάδι.λένε ότι λιπαίνει  την τρόμπα πετρελαίου.Ειδικά όταν έχει αρχίσει να χτυπάει.

Το αρνητικό με αυτό είναι ότι δεν έχει σχεδιαστεί να καίγεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NT1G είπε

Ποια είναι η ιδέα πίσω από το ότι η βενζίνη καθαρίζει τον πετρελαιοκινητήρα;

Νομίζω καίει τα κατάλοιπα που αφήνει το πετρέλαιο στα τοιχώματα των κυλίνδρων και των βαλβίδων ενώ τα πρόσθετα πετρελαίου κάνουν κάτι παρόμοιο αλλά το κύριο χαρακτηριστικό τους είναι να καις το πετρέλαιο που έχεις ήδη στο ντεπόζιτο χωρίς να αφήνει νέα κατάλοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, drapanakis είπε

Εχω ενα φιλο, εχει βενζιναδικο, μου ειπε, 9στους 10 που γεμιζουν με πετρελαιο, βαζουν και 1-2 λιτα βενζινη.

Στην Κρήτη, ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Artman13 είπε

Νομίζω καίει τα κατάλοιπα που αφήνει το πετρέλαιο στα τοιχώματα των κυλίνδρων και των βαλβίδων ενώ τα πρόσθετα πετρελαίου κάνουν κάτι παρόμοιο αλλά το κύριο χαρακτηριστικό τους είναι να καις το πετρέλαιο που έχεις ήδη στο ντεπόζιτο χωρίς να αφήνει νέα κατάλοιπα. 

Αυτη ειναι η λειτουργια

 Το ερωτημα ειναι, ποσο ειναι ασφαλης.

49 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Στην Κρήτη, ε;

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NT1G είπε

Ποια είναι η ιδέα πίσω από το ότι η βενζίνη καθαρίζει τον πετρελαιοκινητήρα;

Ναι. Σας ειπα. Μου ειπε ο βενζινας, 8 στους 10 πελατες που γεμιζουν αυτο κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Ναι. Σας ειπα. Μου ειπε ο βενζινας, 8 στους 10 πελατες που γεμιζουν αυτο κανουν.

8/10 πελάτες μετράνε πιέσεις ελαστικών με ζεστά λάστιχα ή δεν ξέρουν πως να δουλεψουν τους υαλοκαθαριστηρες. Κάνε και εσύ το ίδιο. Σοβαρά επιχειρήματα του βενζινά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, drapanakis είπε

Ναι. Σας ειπα. Μου ειπε ο βενζινας, 8 στους 10 πελατες που γεμιζουν αυτο κανουν.

Ξέρει καλύτερα ο βενζινάς (με την ακριβή βενζίνη, τυχαίο δε νομίζω) από κατασκευαστές, μηχανικούς κλπ κλπ

Απλά τον αγνοείς, όπως αγνοούμε αυτούς που θέλουν σώνει και καλά να βάλουμε premium 100αρα γιατί έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ξέρει καλύτερα ο βενζινάς (με την ακριβή βενζίνη, τυχαίο δε νομίζω) από κατασκευαστές, μηχανικούς κλπ κλπ

Απλά τον αγνοείς, όπως αγνοούμε αυτούς που θέλουν σώνει και καλά να βάλουμε premium 100αρα γιατί έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα.

Μα δεν ειπα οτι ξερει ο βενζινας. Μου κανει εντυπωση που μου ειπε οτο τοσοι πολλοι οδηγοι το κανουν. Και πολλοι λεει σε καθε γεμισμα. Και το εχω ακουσει απο 10 αλλους. Εγβω δεν θα το κανω, αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο, γιαυτο και το ανεβασα σε εσας .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, drapanakis είπε

Η προσθεση βενζινης , μπαινμει για λογους καθαρισμου του κινητητα. Τα προσθετα, δεν δρουν ως βελτιωτικα ;  Εννοεις αυτο , για παραδειγμα ;

https://www.skroutz.gr/s/13519206/STP-Diesel-Injector-Cleaner-Πρόσθετο-Πετρελαίου-200ml.html

 

Αυτο μου ειπαν. Καθε ποτε θεωρεις ειναι ενταξει ;

Δεν εχει κανενα ιδιαιτερο συστατικο να καθαριζει τον κινητηρα η βενιζνη.Προστατευει απο τους μυκητες μονο.(λένε)

9 ώρες πριν, NT1G είπε

Ποια είναι η ιδέα πίσω από το ότι η βενζίνη καθαρίζει τον πετρελαιοκινητήρα;

αυτο το εχω και εγω απορια.

9 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Έχω δει ταξιτζή να ρίχνει στο ρεζερβουάρ λάδι μίξης για δίχρονο κατά το γέμισμα 😕

Οπως αναφερθηκε λιγο πριν,ειναι λιπαντικο.Παντως δεν θα το εβαζα σε νεου τυπου κινητηρες (φίλτρα ,dpf,καταλυτες ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Δεν εχει κανενα ιδιαιτερο συστατικο να καθαριζει τον κινητηρα η βενιζνη.Προστατευει απο τους μυκητες μονο.(λένε)

αυτο το εχω και εγω απορια.

Οπως αναφερθηκε λιγο πριν,ειναι λιπαντικο.Παντως δεν θα το εβαζα σε νεου τυπου κινητηρες (φίλτρα ,dpf,καταλυτες ) 

Επιτελους και μια εξηγηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βενζίνη μέσα σε πετρέλαια, λάδι μέσα σε πετρέλαια, αρχαία ταξί(οκτάβια πρώτης γενιάς) που ακόμα κυκλοφορούν. Τι αναπνέουμε ρε γαμωτο μέσα στις πόλεις 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα.Κάτι άσχετο.

Πετρέλαιο εκεί που πήγαινα ξαφνικά το αμάξι παρπαριζε κάνω στην άκρη πιστεύοντας ότι θα σβήσει αλλά δεν έσβησε δούλευε κανονικά ρελαντί...Πατάγια γκαζ μετά τις 1500 τα ίδια παρπαρισμα... αιτία????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...