Προς το περιεχόμενο

Ο επικεφαλής του Xbox της Microsoft πιστεύει ότι η απώλεια της γενιάς του Xbox One ήταν «η χειρότερη γενιά που θα μπορούσε να έχει χαθεί»


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kgkaudi είπε

Και τι έκανε η Σόνυ κάτι χρόνια αργότερα; Τα ίδια, απλά η η δισκίερα δεν μπλοκάρει τα μεταχειρησμένα. Γιατί καλή τύχη να παίξεις κάτι στο PS5 χωρίς ίντερνετ. Το GT7 γίνεται ουσιαστικά ντέμο. Γενικά, το πρόβλημα στην MS είναι το πως επικοινωνούν τα πράγματα. Που βλέποντας τις δηλώσεις του Spencer, δεν βλέπω να έχει επιλυθεί. 

Αυτό. Δεν καταλαβαίνουν οτι το 90% του φανατικού κοινού κονσολών είναι manchildren και θέλουν το κουτί τους σε θρόνο. Μιλάνε για business και innovation ενώ εμείς ψάχνουμε frame drops για να υπάρχει τζέρτζελος στο twitter.

Προφανώς έχουν να αντιμετωπίσουν ολόκληρο κατεστημένο media που δεν μπορεί να πάει κόντρα σε μια αγορά dominated απο τη Sony για ευνόητους λόγους, αλλα και πάλι στο επικοινωνιακό κομμάτι κάνουν ακόμα λάθη. Μικρότερα απο όσα παρουσιάζονται και μεγενθύνονται σε κάθε στροφή, αλλα και πάλι λάθη. Η Sony βγαίνει πλέον μισή φορά το χρόνο και αποφεύγουν το δράμα. Ό,τι και να είναι αυτό που κάνουν στο marketing κομμάτι, δεν εμπεριέχει δηλώσεις/απόψεις/υποσχέσεις γιατί μετά απο 15 κωλοτούμπες κατάλαβαν οτι κάνει κακό. Όσο και να μήν έχει πλέον χαρακτήρα. ρίσκο και όραμα το marketing, τουλάχιστον δεν μπλέκουν με την πλέμπα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατί αγοράζει τοτε ένα κάρο στούντιο με δισ; για να μην βγάζουν τίποτα ή κάτω του μετρίου όπως το πρόσφατο; ετσι ξεγελάστηκα και γω λέω πάμφθηνο pass με day1 τα παιχνίδια τόσων στούντιο που έχει αγοράσει δεν θα προλαβαίνουμε ΑΑΑ τίτλους, τζάμπα. πέρασε ένα εξάμηνο και κυριολεκτικά σκονιζόταν, ειδικά αν είχες καλούτσικο PC την προηγούμενη δεκαετία σχεδόν τα πάντα τα είχες δει. 

Επεξ/σία από Dorian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, chn-cynic είπε

Αυτό. Δεν καταλαβαίνουν οτι το 90% του φανατικού κοινού κονσολών είναι manchildren και θέλουν το κουτί τους σε θρόνο. Μιλάνε για business και innovation ενώ εμείς ψάχνουμε frame drops για να υπάρχει τζέρτζελος στο twitter.

Προφανώς έχουν να αντιμετωπίσουν ολόκληρο κατεστημένο media που δεν μπορεί να πάει κόντρα σε μια αγορά dominated απο τη Sony για ευνόητους λόγους, αλλα και πάλι στο επικοινωνιακό κομμάτι κάνουν ακόμα λάθη. Μικρότερα απο όσα παρουσιάζονται και μεγενθύνονται σε κάθε στροφή, αλλα και πάλι λάθη. Η Sony βγαίνει πλέον μισή φορά το χρόνο και αποφεύγουν το δράμα. Ό,τι και να είναι αυτό που κάνουν στο marketing κομμάτι, δεν εμπεριέχει δηλώσεις/απόψεις/υποσχέσεις γιατί μετά απο 15 κωλοτούμπες κατάλαβαν οτι κάνει κακό. Όσο και να μήν έχει πλέον χαρακτήρα. ρίσκο και όραμα το marketing, τουλάχιστον δεν μπλέκουν με την πλέμπα.

Στο μεταξύ είναι το μόνο τρανταχτό φλοπ της τωρινής γενιάς και ήδη έχουν σκάψει τον λάκκο για την τρύπα του Χbox. Το ότι το τετράμηνο που πέρασε ήταν για το Χbox από τα καλύτερα της ιστορίας του, κανείς δεν το είδε. Συν ότι μόνο φέτος έχουμε Hi-Fi Rush, The last of Benedict Fox, Persona Series, Atomic Heart και Ghostwire Tokyo ήδη και πόσα άλλα έρχονται. Αλλά ναι, καμμένη κονσόλα που πάει για πατάρι και αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dorian είπε

γιατί αγοράζει τοτε ένα κάρο στούντιο με δισ; για να μην βγάζουν τίποτα ή κάτω του μετρίου όπως το πρόσφατο; ετσι ξεγελάστηκα και γω λέω πάμφθηνο pass με day1 τα παιχνίδια τόσων στούντιο που έχει αγοράσει δεν θα προλαβαίνουμε ΑΑΑ τίτλους, τζάμπα. πέρασε ένα εξάμηνο και κυριολεκτικά σκονιζόταν, ειδικά αν είχες καλούτσικο PC την προηγούμενη δεκαετία σχεδόν τα πάντα τα είχες δει. 

Πέρα απο το Redfal στο οποίο προφανώς υπήρχε quality control πρόβλημα, ποιά games ήταν κάτω του μετρίου?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Κοντά είστε να χάσετε ΚΑΙ αυτή με τις κινήσεις σας..Ενώ έχετε άπειρο χρήμα, βγάζετε σαβούρες σαν το Redfall.

Στα 30 fps

14 ώρες πριν, Choutas είπε

Αυτό το σημείο είναι τρομακτικό

Μετά από μια διαμάχη γύρω από την έλλειψη 60fps για το Redfall, ο Spencer διευκρινίζει ότι το Xbox θα ξεκαθαρίσει στους οπαδούς αυτό το καλοκαίρι σχετικά με το αν το Starfield θα έχει 60fps mode στην κονσόλα.

Καλά, αν δεν έχει 60fps ακόμα και στα 900p upscaled to 4K , θα γελάσουν και οι πέτρες και θα είναι gameover ανταγωνιστικά για τα 1st party games! Αν καταφέρει η MS και χαντακώσει κονσόλα με τόσο ωραίο hardware οσο το XSX λόγω ανικανότητας των devs, τι να πω? Θα δικαιολογούσα 30fps μόνο αν χρησιμοποιήσουν RT (RTGI, RTAO, κλπ κλπ). 

3 ώρες πριν, gdal73 είπε

Αυτά που αναφέρεις είναι τελείως αντίθετα. Σε αντίθεση με το PS5 , στο xbox Series, δεν πήγες σε καινούργιο οικοσύστημα. Μεγάλο μέρος των τίτλων του Xbox 360 και αρκετοί τίτλοι του original xbox παίζουν κανονικά στο Series πολλοί εξ' αυτών με σημαντικές βελτιώσεις μάλιστα. Σε πολλές περιπτωσεις αρκεί να έχεις το τίτλο σε φυσική μορφή για να παίξεις το παιχνίδι.  Απεναντίας, είναι αδύνατο να παίξεις οποιδήποτε τίτλο PS3 στο PS5, ακόμα και αν έχεις το τίτλο στη βιβλιοθήκη σου. Πάλι καλά που ο ανταγωνισμός, ανάγκασε την Sony να κάνει συμβατό το PS5 με τους τίτλους στο PS4.

Είμαι κάτοχος και των δυο κονσολών από day1 και έχω και τις δύο ανώτερες συνδρομές και στις δύο υπηρεσίες. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των δύο υπηρεσιών. Το game pass είναι κλάσεις ανώτερο σε σχέση με το premium. Μπορώ να πώ ότι μετάνιωσα με την αναβάθμιση της συνδρομής στο PS plus. Τα αποκλειστικά τα είχα παίξει όλα πιο πρίν (Deamon Souls, Returnal, Horizon κλπ.), ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια, σπανίως μπαίνει κάτι τις προκοπής. Στο premium, το streaming είναι πραγματικά για κλάματα  ακόμα και με 100ρα γραμμή, ενώ και από παιχνίδια δεν υπάρχει κάτι της προκοπής (premium σε σχέση με extra). Εν τέλει δεν έχω ασχοληθεί με κάνενα παιχνίδι της συνδρομής στο ps premium, σε αντίθεση με το game pass που έχει βγάλει με το παραπάνω τα χρηματά του. Aν επιπλέον υπάρχει και ένα gaming PC, μεγαλώνει ακόμα περισότερο η αξία της συνδρομής (μπορείς να παίξεις τα αποκλειστικά της Sony στο PC σου, χωρίς να τα ξαναγοράσεις;....)

Για κάποιον που είναι hardcore gamer (με αυτό το όρο δεν εννοώ αυτόν που παιζει COD ή Fifa μόνο), δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο κόνσολών. Δεν υπάρχει παιχνίδι που να μπορούσα να το παίξω και στις δύο κονσόλες και να μην επέλεξα το XBOX Series X , αντί για το PS5. Όποιοι έχουν και τις δύο κονσόλες μπορούν να καταλάβουν τις ευκολίες που δίνει το Xbox, σε σχέση με το PS5.

Τα αποκλειστικά είναι μία άλλη κουβέντα, αλλά γυρνώντας πίσω, δεν νομίζω ότι και η Sony έχει να επιδείξει κάτι φοβερά εξαιρετικό στη τρέχουσα γενιά. Προσωπικά θα εξαιρέσω το Deamon Souls (αν και το είχα λιώσει και στο PS3) και το Returnal, αλλά και στο Xbox έλιωσα το Halo και το Horizon εξίσου. Και για να μην αρχίσει η  αντιπαράθεση, έχω παίξει όλα τα αποκλειστικά της Sony στο PS5. Απορώ πραγματικά με την εκθείαση ορισμένων τίτλων από τα media (εντάξει γνωρίζουμε ότι το marketing της Sony, είναι πολύ μποστά από τον ανταγωνισμό). Αν η κουβέντα πάει στην προηγούμενη γενιά, ναι πραγματικά η Sony εκεί τα πήγε εξαιρετικά.

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω την κλάψα που έχει πεσει τις τελευταίες μέρες με αφορμή ενός την κυκλοφορία ενός τίτλου, αν και μπορώ να την αποδώσω σε μεγάλο βαθμό στην πορεία που φένεται να έχει πάρει η εξαγορά της Activision, που τελικά φαίνεται ότι δεν θα είναι ένα walk at the park για την MS. Δεν είδα να πέφτει αντίστοιχη κλάψα με το φιάσκο της κυκλοφορίας του Last of us στο PC, με πολύ κόσμο να το περιμένει μετά το φινάλε της σειράς.

Αν βλέπω κάτι στραβό στην πορεία της Microsoft σε αυτή τη γενιά, θεωρώ είναι το Series S. Καταλαβαίνω ότι είναι εξαιρετικό VFM μηχάνημα για ένα mainstream gamer. Ηταν επίσης και η μοναδική λύση για αγορά το πρώτο καιρό της κυκλοφορίας, αλλά αυτό πλέον έχει αλλάξει. Κάπου έχει μπερδευτεί το πράγμα όταν απαιτείς οι τίτλοι να τρέχουν και στις δύο κονσόλες σου με κάποιες υποχωρήσεις στην ανάλυση και στα fps. Όσο και να το ζορίσεις είναι πολύ κατώτερο τεχνικά σε σχέση με το Series Χ και το PS5 και κάπου η MS πρέπει να ξεκαθαρίσει το κοινό στο οποίο απευθύνεται το μηχάνημα και να αφήσει και Series X να πάρει την πορεία του (βλέπε Baldur's Gate).

Αλήθεια τώρα? Γιατί τα τελυταία single player τουλάχιστον games (Re4 remake, Hogwards legacy, Dead space) που έπαιξα εγώ είναι καλύτερα στο PS5! Θέλεις optimization, θέλεις immersion  (Adaptive controls και haptic feedback (που στο Xbox controller έιναι  λες και πάει να σε δείρει ή να πάθει εγκεφαλικό απο την άθλια εντατική και γραμμική δόνηση που κατάφερε και μου ξύπνησε το παιδί σε άλλο δωμάτιο σε cutscene του ghostWire Tokyo 🤣 )? . Ακόμα και αυτό το GhostWire Tokyo που επαιξα στο XsX ήταν άθλια optimized και αυτό ενα χρονο μετά την κυκλοφορία στο PS5! Νταξ είπαμε να είμαστε biased αλλά τόσο? Είπαμε το Hadware έιναι εκέι, το gamepass ultimate πολύ καλό αλλά απο optimization, 1st party παραγωγές και αποκλειστικότητες είναι για κλάματα!

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dorian είπε

γιατί αγοράζει τοτε ένα κάρο στούντιο με δισ; για να μην βγάζουν τίποτα ή κάτω του μετρίου όπως το πρόσφατο; ετσι ξεγελάστηκα και γω λέω πάμφθηνο pass με day1 τα παιχνίδια τόσων στούντιο που έχει αγοράσει δεν θα προλαβαίνουμε ΑΑΑ τίτλους, τζάμπα. πέρασε ένα εξάμηνο και κυριολεκτικά σκονιζόταν, ειδικά αν είχες καλούτσικο PC την προηγούμενη δεκαετία σχεδόν τα πάντα τα είχες δει. 

Η ολη δουλειά είναι oti το Xbox series X  και ειδικά το gamepass μετράει, αν δεν εχεις PC, όπως εγώ που εχω μεν αλλά δεν ασχολούμαι πλέον και δεν θέλω καίω 500W+ για να παίξω ενα game! Σαν κονσόλα και ειδικά σαν ποιοτητα κατασκευής, μετράει! Οι απο πάνω της MS τη χαντακώνουν

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xemis είπε

τι λες ρε φιλε? Αν δεν είναι σημαντική η ποιότητα των παιχνιδιών για να αγοράσει κάποιος μια κονσόλα τότε τι είναι?????

Ρε εδώ αλλαξοπιστήσαμε και παίζουμε φιφα αντί για προ λόγω ποιότητας!!!

Εγώ πιστεύω τα λέει επίτηδες γιατί θέλει την Activision και καλά άμα πάρει την Activision δε αλλάζει τίποτα 

25 λεπτά πριν, nekrik είπε

Η ολη δουλειά είναι oti το Xbox series X  και ειδικά το gamepass μετράει, αν δεν εχεις PC, όπως εγώ που εχω μεν αλλά δεν ασχολούμαι πλέον και δεν θέλω καίω 500W+ για να παίξω ενα game! Σαν κονσόλα και ειδικά σαν ποιοτητα κατασκευής, μετράει! Οι απο πάνω της MS τη χαντακώνουν

Τα 500 w τα νιώθω και γω και πήγα σε λάπτοπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Στα 30 fps

Καλά, αν δεν έχει 60fps ακόμα και στα 900p upscaled to 4K , θα γελάσουν και οι πέτρες και θα είναι gameover ανταγωνιστικά για τα 1st party games! Αν καταφέρει η MS και χαντακώσει κονσόλα με τόσο ωραίο hardware οσο το XSX λόγω ανικανότητας των devs, τι να πω? Θα δικαιολογούσα 30fps μόνο αν χρησιμοποιήσουν RT (RTGI, RTAO, κλπ κλπ). 

Αλήθεια τώρα? Γιατί τα τελυταία single player τουλάχιστον games (Re4 remake, Hogwards legacy, Dead space) που έπαιξα εγώ είναι καλύτερα στο PS5! Θέλεις optimization, θέλεις immersion  (Adaptive controls και haptic feedback (που στο Xbox controller έιναι  λες και πάει να σε δείρει ή να πάθει εγκεφαλικό απο την άθλια εντατική και γραμμική δόνηση που κατάφερε και μου ξύπνησε το παιδί σε άλλο δωμάτιο σε cutscene του ghostWire Tokyo 🤣 )? . Ακόμα και αυτό το GhostWire Tokyo που επαιξα στο XsX ήταν άθλια optimized και αυτό ενα χρονο μετά την κυκλοφορία στο PS5! Νταξ είπαμε να είμαστε biased αλλά τόσο? Είπαμε το Hadware έιναι εκέι, το gamepass ultimate πολύ καλό αλλά απο optimization, 1st party παραγωγές και αποκλειστικότητες είναι για κλάματα!


O χρόνος που θα αφιερώσει η κάθε εταιρία στο optimisation έχει να κάνει ΑΜΕΣΑ με το σε ποιές πλατφόρμες υπάρχει user base. Όταν έχεις 1 μήνα στο dev για optimisations στο τέλος και 90% μάρκετ στο PS5, πρέπει να είσαι παντελώς ηλίθιος να αφιερώσεις σοβαρούς πόρους στο 10%. 

To Ghostwire Tokyo το έπαιξα λίγο και στα 2 συστήματα και μου φαίνεται αρκετά ίδιο - Προφανώς έχει και 1 χρόνο patches στο PS5 αλλα πάλι οκ. Δεν είχα κανένα glitch η κάποιο περφόρμανς drop σε VRR που προσωπικά έπαιξα. Ίσα ίσα νομίζω οτι πήγαινε πάρα πολύ smooth στο XSX (Εκεί έριξα περισσότερο χρόνο αν και θεωρώ λίγο για να βγάλω σοβαρό συμπέρασμα).

Περι Hogwarts Legacy και για Dead Space, το PS5 είχε μάρκετινγκ δικαιώματα και καμιά 100ή devs στο Dead Space για να βγεί όπως βγήκε. Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχουν βγεί στη φόρα technical parity ρήτρες σε συμβόλαια που κάνει η Sony έτσι κι αλλιώς. Δεν τους κατηγορώ, καλά κάνουν αλλα για τα περισσότερα απο αυτά που λέμε, δεν φταίει η MS. Το οτι το XSX είναι πιο δυνατό νομίζω δεν χρειάζεται αναλύσεις, αλλα δεν λέει και τπτ όπως γράφεις.

First party παραγωγές και quality ώς τώρα, πέρα του Redfall που πετάξαν χαρταετό, είναι στα ίδια επίπεδα με την Sony με οποιοδήποτε μέτρικ αν το πάρεις - Απλά τα console wars βγάζουν λεφτά σε πολύ κόσμο και συνεχίζουμε τις μπούρδες.

Επίσης γιατί ακουμπήσαμε και Starfield στα 60fps ΑΛΛΙΩΣ ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ, δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει ο κόσμος στα μυαλά του αλήθεια. Υπάρχουν συγκρίσεις Starfield με Spider Man 2. Όποιος έχει την παραμικρή ιδέα απο development, πρέπει να του φαίνονται λίγο αστεία αυτά. Όποιος στα αλήθεια θέλει να παίξει Starfield και όχι να βγεί στο twitter να μετρήσει αγγούρια, το τελευταίο πράγμα που τον νοιάζει είναι τα FPS. Δεν είναι ούτε Forza, ούτε Doom Eternal. Είναι ΑΧΑΝΕΣ game με scope που δεν υπάρχει τίποτα που να το πλησιάζει σε κανένα επίπεδο - Όποιος περιμένει παραγωγή GoW (απόλυτα linear με cinematics και τεράστιο attention to detail) σε παιχνίδι που δεν τελειώνει ποτέ, μάλλον δεν ξέρει πως δουλεύει το πράγμα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nekrik είπε

Η ολη δουλειά είναι oti το Xbox series X  και ειδικά το gamepass μετράει, αν δεν εχεις PC, όπως εγώ που εχω μεν αλλά δεν ασχολούμαι πλέον και δεν θέλω καίω 500W+ για να παίξω ενα game! Σαν κονσόλα και ειδικά σαν ποιοτητα κατασκευής, μετράει! Οι απο πάνω της MS τη χαντακώνουν

Kάλα ούτε με το pc δεν θα καις 500W+ άμα κάνεις lock τα fps και settings στο επίπεδο του Xbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aggeliki :) είπε

Μπορεί να είναι άσχετο αλλά κάτι που παρατήρησα τις προάλλες. Πας σε ένα μαγαζί. Όποιο, δεν έχει σημασία. Παιχνίδια Xbox ένα stand. Παιχνίδια PS5 έξι stand. Το PS βγάζει πολλά περισσότερα παιχνίδια συγκριτικά με το xbox. Τέλος παντού μόνο ένα έχει σημασία. ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Είτε το παίξεις σε κονσόλα, είτε σε υπολογιστή, είτε σε κινητό, αν το παιχνίδι έχει ωραίο story και gameplay, ακόμα και αν τα γραφικά δεν είναι τα καλύτερα, το συγχωρείς. Σκοπός στο τέλος της μέρας είναι να περάσεις καλά! Εμείς μεγαλώσαμε σε εποχές που τα βυζιά της Lara Croft ήταν κωνικά και αυτή η φρενίτιδα με τα γραφικά ήταν άγνωστη. Όμως τα παιχνίδια ήταν παιχνιδάρες! Λιώναμε απο το πρωί μέχρι το βράδυ και περνάγαμε όμορφα! Δεν τσακωνόμασταν για τα fps. Ακόμα και ένα tetris μπορεί να σε κάνει να περάσεις καλά! Πλέον η μπάλα έχει χαθεί. Ζούμε στην εποχή των συγκρίσεων και κοιτάμε τους αριθμούς και όχι την ουσία. Παίρνεις αμάξι γιατί τα νούμερα σου λένε πως έχει 400 άλογα και το 0-100 το κάνει σε κάτω απο 5" και το οδηγάς και οδηγικά είναι σκατά! Και παίρνεις το δίπλα που είναι 15 χρόνων και έχει τα μισά άλογα και ροπή και το χαμόγελο είναι στα αφτιά! Μετράνε fps και κοιτάνε πόσο αληθινά είναι τα textures και αν θα μπορεί να παίξει 8Κ λές και όλοι 8Κ παίζουν και βγαίνει και είναι μια μαλακία και μισή. Χάλια τοπία, χάλια χειρισμός, καθόλου έμπνευση, βαρετά open world που είναι τεράστια και άδεια! Δεν έχει κάτι να κάνεις, κάτι να ανακαλύψεις. Απλά εξερευνάς. Και σε αυτό δεν ξέρω αν φταίει η εποχή ή η Microsoft και οι πέντε τίτλοι που έχει να παίξεις όλους όλους. Το λέω γιατί δεν έχω πάει απο PS πλευρά να δώ και απο εκεί τι παίζει για να έχω καλύτερη άποψη. Αν και η επόμενη κονσόλα μου θα είναι PS. Αυτά. Τα είπα και ξεθύμανα!

Σχετικά με την ποσότητα που λες, μια ζωή η Sony είχε τεράστια ποσότητα τίτλων, αλλά τα περισσότερα από αυτά ήταν οριακά σκουπίδια. Το θυμάμαι και από την εποχή του PS2 με το Dreamcast. 5-6 παιχνίδια είχε (που λέει ο λόγος) η Sega, αλλά δεν ήξερες ποιό να πρωτοπαίξεις, ήταν τα περισσότερα πολύ ωραία. Στο PS2, παίζαμε εκεί ένα Tekken και νομίζαμε ότι κάτι κάναμε. Πολύ λιγότερα τα πραγματικά σημαντικά. 

Από κει και πέρα, γιατί σας κάνει εντύπωση? 

Πριν 20 χρόνια είχαμε 3 κοντομάνικα να παίξουμε μπάσκετ + 1 Fido Dido που το φορούσαμε ακόμα και στον ύπνο μας, τώρα έχουμε 27. Είχαμε 1, άντε 2 αθλητικά παπούτσια, τώρα όχι μόνο έχουμε 8, αλλά φθειρωνται και πολύ πιο γρήγορα από τα παλιά. Τα αμάξια τα άλλαζαν οι γονείς μας όταν πέθαιναν (τα αμάξια, όχι οι γονείς!). 

Πλέον η τάση είναι να καταναλώνουμε χωρίς σκέψη, εξού και η ΠΟΛΥ χειρότερη ποιότητα σε σχέση με τότε, ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ των καταναλωτικών αγαθών. Γιατί να είναι διαφορετικό στο gaming? 

Και να σου πω μιας και έχω περάσει και από PS (μέχρι το 4, δεν έχω πάει στο 5), και εκεί τα ίδια σκατά είναι. Ελάχιστα games πλέον αξίζουν. Έχει αλλάξει η εποχή, στο σύνολό της.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To τι προτιμά ο καθένας να παίζει τα Singe player games, αυτό αφορά πολλές φορές προσωπικές απόψεις του καθένα. Εννοείται ότι το dualsense είναι εξαιρετικό, εγώ παντως adaptive triggers τα έχω βγάλει από πρωτη βδομάδα. Η δόνηση ok, αλλά σε μένα δεν λέει τίποτα. Από τα παιχνίδα που αναφέρεις, δεν ξέρω αν τα έχεις παίξει και στις δύο κονσόλες ή διάβαζεις απλά τις αναλύσεις του DF. Το δικό μου ματι αδυνατει να καταλάβει την διαφορά στα περισόττερα από αυτά. Στα παιχνίδια που εκανα Playthrough και στις δυο κονσόλες, δεν βρήκα καμία ουσιαστική διαφορά στην απόδοση και δεν είναι λίγα αυτά.

Αλλά μου την βαρούσε αφάνταστα, όταν έβαζα το δισκάκι του FF7 remake στο PS5,  να αρχίζει να κατεβαίνει η έκδοση και για το PS4. Με ενοχλούσε ότι δεν είχα VRR από την 1η μέρα, όπως και επίσης με ενοχλεί ακόμα που δεν πρόκειται να έχω ποτέ Dolby Vision στην TV μου με το PS5. Και δεν μιλώ για την απόδοση, αλλά για την ευκολία στο σετάρισμα. Ακόμα και σήμερα, αν και φτιαχτηκαν πολλά ηλήθια πράγματα στην πορεία, υπάρχουν ακόμα άλλα τόσα. 

Από τη άλλη στο xbox ποτέ δεν προβληματίστικά με οποιαδήποτε ρύθμιση του setup του συστήματος. Ποτέ δε με προβλημάτισε το τι έκδοση να αγοράσω και τι έκδοση να κατεβάσω. Ποτέ δε χρειάστηκε να ξανακατεβάσω παιχνίδι, που το είχα σε δίσκο και το πήρα και ψηφιακά (οk στην Sony πήρε δύο χρόνια, αλλά τα κατάφεραν...). Είμαι και κάποιας ηλικίας και προτιμώ το quick resume και να ξεχνώ πότε θέλει φόρτιση το χειριστήριο (έχω το elite series 2), από το αισθάνομαι την δόνηση στα χερια μου και να το φορτίσω κάθε 5 ώρες (έχω και το Εdge...)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gdal73 είπε

Αυτά που αναφέρεις είναι τελείως αντίθετα. Σε αντίθεση με το PS5 , στο xbox Series, δεν πήγες σε καινούργιο οικοσύστημα. Μεγάλο μέρος των τίτλων του Xbox 360 και αρκετοί τίτλοι του original xbox παίζουν κανονικά στο Series πολλοί εξ' αυτών με σημαντικές βελτιώσεις μάλιστα

Με τις πωλήσεις που έκανε το ps4, και με την "υποχρέωση" του ενεργού ps plus για να έχεις online, είναι το μόνο λογικό κάποιος να έχει χτίσει βιβλιοθήκη με τα παιχνίδια που δίνει κάθε μήνα. Έχει δώσει παιχνίδια, που δεν υπάρχουν σε καμία από τις 2 υπηρεσιες μέσα. Οπότε, σωστά τα λέει ο Phil. Λίγοι έχουν κρατήσει cd από προηγούμενες γενιές. Οι περισσότεροι τα πουλάνε μαζί με την κονσόλα (όταν πούλησαν την κονσόλα τους) 

4 ώρες πριν, chn-cynic είπε

κάνει exclusivity deals που σκοτώνει τον ανταγωνισμό.

Δεν κάνει μόνο η sony deals. Exclusive, μπορει. Αλλά δεν γίνεται η MS να έχει παιχνίδια day 1 στο pass από 3α studio χωρίς να δίνει τυράκι. :)

 

1 ώρα πριν, nekrik είπε

Η ολη δουλειά είναι oti το Xbox series X  και ειδικά το gamepass μετράει, αν δεν εχεις PC, όπως εγώ που εχω μεν αλλά δεν ασχολούμαι πλέον και δεν θέλω καίω 500W+ για να παίξω ενα game! Σαν κονσόλα και ειδικά σαν ποιοτητα κατασκευής, μετράει! Οι απο πάνω της MS τη χαντακώνουν

Άστοχο το comment με την κατανάλωση. Αν δεν θες να έχεις κατανάλωση, το ίδιο είναι να πας σε οποιαδήποτε από τις 2 κονσόλες με την αντίστοιχη συνδρομή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαι υπέρμαχος της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου και της κουλτούρας της γενικά ,αλλά το τελευταίο Sony hardware που αγόρασα ήταν το PS3 και το psVita. Nintendo και Microsoft όμως, μου τα παίρνουν συστηματικα 20 χρόνια τώρα. That said για quality time έχω το switch, για τις main gaming sessions το xbox και για strategy, adventures ή αληθινή next gen action experience... το PC.  

Θα μπω στο θέμα μας λοιπόν λέγοντας, ότι και οι τρεις κολοσσοί έχουν επαναπαυτεί στις δαφνες τους και στο ότι δεν ασκούμε πίεση σαν καταναλωτές.

Η Microsoft ή κρύβει κάποιον άσο στο μανίκι ή όντως έχει χάσει το όραμα που είχε μέχρι το 360. Είδα παιχνίδια όπως Sunset Overdrive, psychonauts 2, Crackdown, Sea of thieves, Quantum Break, Gears tactics, Halo Wars και το κρυφό τότε διαμάντι ReCore...να μην έχουν το marketing ,τα expansions-dlc-patches και γενικά την προσοχή που τους χρειάζεται ώστε να πουλήσουν σε ευρύ κοινό.

Η Sony με είχε κάνει να ψάχνω να βρω κονσόλα για να παίξω Gran Turismo 7, Detroit: Become Human, Uncharted, The last guardian και τις επανεκδόσεις των Ico και Shadow of the Colossus. Έχασε όμως το γόητρο και το drive που είχε, νόμιζε ότι το cloud gaming και οι συνδρομές είναι ασήμαντα και πως ο καταναλωτής θα την παρακαλάει για πάντα να βγάλει remake του FF7 μαζί με την Square Enix (το έβγαλε τελικά κι αυτό σε episodes) ή θα αρκείται σε last gen remakes/remasters. 'Εχει ξεχάσει πως δεν στήνουμε πλέον σκηνές έξω από τα καταστήματα για να πάρουμε τα exclusives της , σε physical copy. 

H Nintendo...έβγαλε πάλι Zelda, Mario ,Metroid και πάθαμε την πλάκα μας  εμείς και οι ανταγωνιστές της, αλλά... πρέπει να φύγει επιτέλους από τα gimmicks και να βγάλει μια κονσόλα ανταγωνιστική σε hardware. Όχι, δεν θελω να παίξω call of duty στο switch, αλλά enough is enough... Ας βγάλει τους ποιοτικούς τίτλους της σε αντίστοιχα αξιόλογο hardware. Εκεί να δεις τι έχει να γίνει!! 

Αυτή η γενιά έχει πάει άπατη για όλους. Λήθαργος γενικά και καμία σχέση με τις κυκλοφορίες ή τα ινοβέησιο που είχαμε στις δυο προηγουμενες γενιές.

Ξύπνα Microsoft! Τόσα studios έχεις αγορασει και...δεν θα σου μιλάει ούτε ο Master Chief στο τέλος!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν κάνει μόνο η sony deals. Exclusive, μπορει. Αλλά δεν γίνεται η MS να έχει παιχνίδια day 1 στο pass από 3α studio χωρίς να δίνει τυράκι. :)

:D Day one στο pass, δεν έχει τίποτα που να σε αναγκάζει να αλλάξεις κονσόλα. Όταν μιλάμε επίσης για exclusivity 3rd party έχει τεράστια διαφορά το να παίρνεις ένα indie και να το βάζεις στην υπηρεσία που είναι win win για τον dev και την MS, η το να βγάζεις Final Fantasy με "timed exclusivity" και να αφήνεις να βγεί μόνο Crisis Core στο  Χbox για να τραβήξεις πελατεία στο PS. Δεν διαφωνώ με αυτά, αλλα μέχρι στιγμής, η γλίτσα των business tactics της Sony είναι σε δραματικά μεγαλύτερα επίπεδα. Εναν τίτλο κράτησε η MS για ένα 6μηνο και έπεσαν να τους φάνε. Η Sony έκλεισε μια εταιρία και έσπρωξε μια άλλη σε niche handheld καταστάσεις με αυτά και με αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gdal73 είπε

Αυτά που αναφέρεις είναι τελείως αντίθετα. Σε αντίθεση με το PS5 , στο xbox Series, δεν πήγες σε καινούργιο οικοσύστημα. Μεγάλο μέρος των τίτλων του Xbox 360 και αρκετοί τίτλοι του original xbox παίζουν κανονικά στο Series πολλοί εξ' αυτών με σημαντικές βελτιώσεις μάλιστα. Σε πολλές περιπτωσεις αρκεί να έχεις το τίτλο σε φυσική μορφή για να παίξεις το παιχνίδι.  Απεναντίας, είναι αδύνατο να παίξεις οποιδήποτε τίτλο PS3 στο PS5, ακόμα και αν έχεις το τίτλο στη βιβλιοθήκη σου. Πάλι καλά που ο ανταγωνισμός, ανάγκασε την Sony να κάνει συμβατό το PS5 με τους τίτλους στο PS4.

Είμαι κάτοχος και των δυο κονσολών από day1 και έχω και τις δύο ανώτερες συνδρομές και στις δύο υπηρεσίες. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των δύο υπηρεσιών. Το game pass είναι κλάσεις ανώτερο σε σχέση με το premium. Μπορώ να πώ ότι μετάνιωσα με την αναβάθμιση της συνδρομής στο PS plus. Τα αποκλειστικά τα είχα παίξει όλα πιο πρίν (Deamon Souls, Returnal, Horizon κλπ.), ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια, σπανίως μπαίνει κάτι τις προκοπής. Στο premium, το streaming είναι πραγματικά για κλάματα  ακόμα και με 100ρα γραμμή, ενώ και από παιχνίδια δεν υπάρχει κάτι της προκοπής (premium σε σχέση με extra). Εν τέλει δεν έχω ασχοληθεί με κάνενα παιχνίδι της συνδρομής στο ps premium, σε αντίθεση με το game pass που έχει βγάλει με το παραπάνω τα χρηματά του. Aν επιπλέον υπάρχει και ένα gaming PC, μεγαλώνει ακόμα περισότερο η αξία της συνδρομής (μπορείς να παίξεις τα αποκλειστικά της Sony στο PC σου, χωρίς να τα ξαναγοράσεις;....)

Για κάποιον που είναι hardcore gamer (με αυτό το όρο δεν εννοώ αυτόν που παιζει COD ή Fifa μόνο), δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο κόνσολών. Δεν υπάρχει παιχνίδι που να μπορούσα να το παίξω και στις δύο κονσόλες και να μην επέλεξα το XBOX Series X , αντί για το PS5. Όποιοι έχουν και τις δύο κονσόλες μπορούν να καταλάβουν τις ευκολίες που δίνει το Xbox, σε σχέση με το PS5.

Τα αποκλειστικά είναι μία άλλη κουβέντα, αλλά γυρνώντας πίσω, δεν νομίζω ότι και η Sony έχει να επιδείξει κάτι φοβερά εξαιρετικό στη τρέχουσα γενιά. Προσωπικά θα εξαιρέσω το Deamon Souls (αν και το είχα λιώσει και στο PS3) και το Returnal, αλλά και στο Xbox έλιωσα το Halo και το Horizon εξίσου. Και για να μην αρχίσει η  αντιπαράθεση, έχω παίξει όλα τα αποκλειστικά της Sony στο PS5. Απορώ πραγματικά με την εκθείαση ορισμένων τίτλων από τα media (εντάξει γνωρίζουμε ότι το marketing της Sony, είναι πολύ μποστά από τον ανταγωνισμό). Αν η κουβέντα πάει στην προηγούμενη γενιά, ναι πραγματικά η Sony εκεί τα πήγε εξαιρετικά.

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω την κλάψα που έχει πεσει τις τελευταίες μέρες με αφορμή ενός την κυκλοφορία ενός τίτλου, αν και μπορώ να την αποδώσω σε μεγάλο βαθμό στην πορεία που φένεται να έχει πάρει η εξαγορά της Activision, που τελικά φαίνεται ότι δεν θα είναι ένα walk at the park για την MS. Δεν είδα να πέφτει αντίστοιχη κλάψα με το φιάσκο της κυκλοφορίας του Last of us στο PC, με πολύ κόσμο να το περιμένει μετά το φινάλε της σειράς.

Αν βλέπω κάτι στραβό στην πορεία της Microsoft σε αυτή τη γενιά, θεωρώ είναι το Series S. Καταλαβαίνω ότι είναι εξαιρετικό VFM μηχάνημα για ένα mainstream gamer. Ηταν επίσης και η μοναδική λύση για αγορά το πρώτο καιρό της κυκλοφορίας, αλλά αυτό πλέον έχει αλλάξει. Κάπου έχει μπερδευτεί το πράγμα όταν απαιτείς οι τίτλοι να τρέχουν και στις δύο κονσόλες σου με κάποιες υποχωρήσεις στην ανάλυση και στα fps. Όσο και να το ζορίσεις είναι πολύ κατώτερο τεχνικά σε σχέση με το Series Χ και το PS5 και κάπου η MS πρέπει να ξεκαθαρίσει το κοινό στο οποίο απευθύνεται το μηχάνημα και να αφήσει και Series X να πάρει την πορεία του (βλέπε Baldur's Gate).

 

 

 

Διάβασε ξανά τι γράφτηκε και μετά πες μου για αντίθετα.

Λέγοντας νέο οικοσύστημα εννοώ από psn σε Xbox live

 

Είχες εσύ ψηφιακή βιβλιοθήκη από το 360?? Ψηφιακή βιβλιοθήκη αποκτήσαμε από την προηγούμενη γενιά ουσιαστικά η οποία είναι πλήρως συμβατή με την τωρινή.

Κατά τα άλλα λέγε τα δικά σου, αλλά όταν το κεφάλι λένε ότι δεν πάνε καλά τα πράγματα μάλλον δεν πάνε, τι να κάνουμε τώρα

 

Για το premium σε σχέση με το extra θα συμφωνήσω, αλλά το εικοσαρικο είναι και ασήμαντο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...