Προς το περιεχόμενο

Ο ταχύτερος επεξεργαστής Τεχνητής Νοημοσύνης στον κόσμο σχεδιάστηκε από το Τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ε, όχι να πάρουν πτυχίο και να κάτσουν εδώ να γίνουν σερβιτόροι ή πακετάδες για να πληρώσουν φόρους στο Ελληνικό κράτος. Κι εγώ σπούδασα και δεν πλήρωσε το κράτος τίποτα για εμένα, είτε έμπαινα στην αίθουσα ή όχι τα ίδια λεφτά τρώνε για το ίδρυμα. Τα δε βιβλία ήταν εκτυπωμένα από την σχολή και ήταν τα καλύτερα, σήμερα δίνουν βιβλία του εμπορίου και κάθονται στην βιβλιοθήκη, πάλι με τις φωτοτυπίες από τους καθηγητές κάνουν μαθήματα. Δωρεάν υγεία... δηλαδή τι; Εγώ όσο ήμουν φοιτητής δεν πάτησα ποτέ το πόδι μου σε εξεταστικό κέντρο όπως και όλοι μου οι γνωστοί. Επιδόματα... λογικά θα είναι νέο μέτρο αυτό, εμείς δεν πήραμε πάλι δραχμή και μάλιστα στις Σέρρες δεν έχει καν εστίες, όσοι δεν ήταν από εδώ νοίκιαζαν (εγώ είμαι Σερραίος).

Το σχολείο ναι, κοστίζει, γιατί έχεις μία τάξη με 10~20 παιδιά και έναν καθηγητή, στο πανεπιστήμιο έχεις 400 άτομα σε μία αίθουσα και έναν καθηγητή ο οποίος μπορεί να κάνει την δουλειά του ή όχι.

Στην Ιρλανδία που παράγουν τεχνολογία κάτι σχολές πληροφορικής και γενικώς με επιστήμες τους φοιτητές τους αρπάζουν πριν καν πάρουν πτυχίο γιατί τους έχουν ανάγκη. Στην Ελλάδα η εργασία είναι προνόμιο όχι δικαίωμα.

Και για να μην νομίζεις ότι ζω στο εξωτερικό, εγώ σπούδασα πληροφορική και όλα μου τα χρήματα τα βγάζω μέσω διαδικτύου και μένω Ελλάδα. Δεν είναι σταθερή δουλειά αλλά από το να εργάζομαι για 700 ευρώ το προτιμώ. Για την Ελληνική οικονομία θεωρούμαι τουρίστας εδώ.

Δεν έγραψα ΠΟΤΕ αυτό που ισχυρίζεσαι στις πρώτες προτάσεις σου είναι καθαρά δικά σου.

Με αυτή τη λογική θα πάω να σπουδάσω, δωρεάν, Imperial. Τους καθηγητές τους πληρώνουν έτσι κι αλλιώς, τα ενοίκια και τον εξοπλισμό ομοίως... Μια χαρά!...

Οι μισθοί, τα συγγράμματα, οι παροχές κτλ όλα κοστίζουν.

Το ότι η Ελλάδα δεν παρέχει όσα άλλες χώρες είναι σωστό. Συμφωνώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το έγραψα πολλές φορές: η Ελλάδα είναι φάουλ σε αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος που δε μπορεί να μιλήσει ή να απαιτήσει κάτι.  

Παρόλα αυτά, αυτό δε σημαίνει ότι αυτός, που έχει αποφασίσει ότι θα πάει και θα μείνει έξω για δουλειά από τα 18 του, έχει δίκιο όταν σπουδάζει με δημόσια δαπάνη.

Το θέμα των αποφάσεων είναι τί ισχύει την ώρα που παίρνεις την αποφαση. Το να σχεδιάσεις να πας έξω γιατί βρήκες κάτι καλύτερο ή γιατί στην πορεία κάνεις επαγγελματικές επιλογές που σε οδηγούν εκεί, δεν μπορεί να κατακριθεί αυστηρά. 

Το εμπόριο είναι ένα άλλο θέμα και προφανώς μεγάλη συζήτηση. Δε διαφωνώ μαζί σου. Μακάρι να μπορούσαμε να παράγουμε τα βασικά μόνοι μας.

Κοίτα, αυτό που λες δεν είναι εφικτό, ούτε ρεαλιστικό να γίνει. Πώς μπορείς να καθορίσεις/προϋπολογίσεις την πρόθεση;

Παράδειγμα: σπουδάζω εγώ διοίκηση επιχειρήσεων, δεν έχω σκοπό να φύγω έξω, δουλεύω 2 χρόνια, είμαι πολύ καλός και έρχεται η χ πολυεθνική και μου λέει σε θέλω στα κεντρικά στη Γερμανία και θα σου δώσω αυτό κι αυτό. Δε θα πάω αν είναι πολύ καλό; Σκόπευα εξαρχής να πάω;

Ή μήπως θέλεις να γίνει κάτι του τύπου αν σπουδάσεις Ελλάδα θα μείνεις υποχρεωτικά εδώ για πχ 5-10 χρόνια (Κάτι που κάνουν ορισμένες εταιρίες αν σου πληρώσουν μεταπτυχιακό και σπυ λένε μετά θα μείνεις εδώ 2 χρόνια);

Αυτό δεν μπορεί να γίνει, ακριβώς γιατί η Ελλάδα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ούτε σίγουρη θέση, ούτε και σωστές συνθήκες εργασίας/απολαβές. Αν μπορούσε να το κάνει, δε θα χρειαζόταν καν να συζητηθεί αυτό. Αυτό είναι το πρόβλημα και αντίστοιχη η λύση. 

Δεν έχουμε ούτε κομμουνιστικά, ούτε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Ουσιαστικά η ελεύθερη αγορά και ο νόμος προσφοράς και ζήτησης ρυθμίζει το γιγνεσθαι. Ένας καλός απόφοιτος του LSE πχ με υποτροφία που μπορεί να πάει όπου θέλει, για να έρθει στην Ελλάδα πρέπει να πάρει αυτά που ζητάει (σε όλα τα επίπεδα). Αν δεν τα πάρει εδώ, γιατί να έρθει; Μόνο για τον ήλιο και τις παραλίες;(μπορεί κι αυτό να γίνει αλλά θα είναι εξαίρεση) Ε το ίδιο ισχύει κι ανάποδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MikeKata είπε

"Αυτό μόνο στην τελευταία σελίδα των σχολίων" γιατί είδες ότι εκτός από μένα, σου απάντησαν κι άλλοι και άρχισες να αναδιπλώνεσαι σιγά σιγά σε κάθε σχόλιο, όπου προσπαθείς να το αλλάξεις λίγο, να βάλεις κι άλλες μεταβλητές, να πεις μετά "ναι αλλά η Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει τίποτα" γιατί παρέχει αυτά που παρέχει κλπ. Έτσι, να αμβλυνουμε λίγο αυτά που είπαμε αρχικά, ε;

Το αρχικό σου σχόλιο έλεγε:

Και σε ένα από τα επόμενα σχόλια:

Σύγκρινε το με αυτό που ανέφερε ο συμφορουμιτης για δύο από τα παιδιά του post:

Αν, δηλαδή, φύγουν κατευθείαν, για σένα είναι "εκμεταλλευτές" των πόρων του κράτους και πρέπει να "σου πληρώσουν" τα λεφτά που ξόδεψε για να τους σπουδάσει.

Υποκριτικό, λοιπόν, να λες στο πρώτο σχόλιο σου, στην πρώτη γραμμή "μπράβο στα παιδιά".

 

Υ.Γ. Θα μου πεις "γιατί απαντάς, αφού είπες ότι δε θα απαντήσεις". Ναι, γιατί έχεις την κακή συνήθεια να λες ότι "υπάρχουν γραπτά", αλλά αυτά τα γραπτά να τα τροποποιείς συνεχώς, προσθέτοντας πράγματα. Κι εμείς κάνουμε αλλαγές, να διορθώσουμε κανένα συντακτικό ή γραμματικό λάθος εκ παραδρομής. Εσύ δεν έχεις αφήσει σχόλιο χωρίς edit για να προσθέσεις πράγματα.

Εντάξει, πολύ ασχολήθηκα. Άλλωστε, στο forum την ξέρουμε την τακτική. Πες, πες, κάτι θα μείνει, ας έχω το τελευταίο σχόλιο. Ειλικρινά, μπορείς να γράψεις/τροποποιήσεις όσα σχόλια θες, χωρίς απάντηση. Πέταξα στα σκουπίδια ήδη υπερβολικά πολύ χρόνο.

Πρώτα να σχολιάσω το "καλή συνέχεια", που δεν τήρησες...

Στα υπόλοιπα απλά τρολλάρεις. Σε έχω κόψει για έξυπνο. Δε μπορεί να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά σε αυτά που γράφω με την ισοπεδωτική λογική που παρουσιάζεις ότι στηρίζω.

Άλλο γράφω εξαρχής και άλλα μου λέτε.

Υποκριτικά ή όχι, εσύ αυτό κάνεις εδώ και αρκετά μηνύματα. 

Τέλοσπαντων, γράψε κάτι που να απαντάει όντως σε αυτό που γράφω και θα σου απαντήσω. Δεν έχω τροποποιήσει κανένα μου σχόλιο προς όφελός μου. Κάνεις παραπομπή τα σχόλιά μου, οπότε δε θα μπορούσα να το κάνω έτσι κι αλλιώς. Αυτό που γράφεις είναι ψευδές.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν έγραψα ΠΟΤΕ αυτό που ισχυρίζεσαι στις πρώτες προτάσεις σου είναι καθαρά δικά σου.

Με αυτή τη λογική θα πάω να σπουδάσω, δωρεάν, Imperial. Τους καθηγητές τους πληρώνουν έτσι κι αλλιώς, τα ενοίκια και τον εξοπλισμό ομοίως... Μια χαρά!...

Οι μισθοί, τα συγγράμματα, οι παροχές κτλ όλα κοστίζουν.

Το ότι η Ελλάδα δεν παρέχει όσα άλλες χώρες είναι σωστό. Συμφωνώ.

Ναι υπάρχει κόσμος όμως που τα έχει ζήσει στην χώρα μας και έχουν ένα παιδί οπότε το προετοιμάζουν εξαρχής να φύγει στο εξωτερικό μετά τις σπουδές. Τα σχολεία και τα πανεπιστήμια με τους φόρους μας τα πληρώνουμε, το παιδί που θα φύγει εξωτερικό δεν φύτρωσε σε χώμα, πλήρωσαν οι γονείς του φόρους και εισφορές για να υπάρχει το κράτος.

Δεν έχω λόγο να μαλώσω με κανέναν, η χώρα μας είναι στον πάτο της ΕΕ στα εργασιακά μαζί με κάτι Βουλγαρίες, Ισπανίες κτλ. Αυτοί που το έχουν ως λύση εξαρχής να φύγουν στο εξωτερικό είναι και πιο έξυπνοι. Παρακάμπτουν χρόνια ολόκληρα στασιμότητας και ανεργίας και πάνε κατευθείαν σε μία σίγουρη λύση.

Θα φεύγει ο κόσμος τι να κάνει, να κάθεται να τυραννιέται;

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Φοροδιαφυγή υπάρχει μόνο στις μικρές δουλειές.
Οι μεγάλες δουλειές είναι πάντα από επαγγελματίες που ΑΠΑΙΤΟΥΝ τιμολόγιο για ολόκληρο το ποσό επειδή θα το περάσουν στα έξοδα για να μειώσουν τον φόρο τους.

Στο παράδειγμα που ανάφερα,πήρε το πάρκινγκ με $1.000.000 με δηλωμένο όλο το εισόδημα,είναι υπάλληλος.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ και επαυξάνω.
 

Ιδιαίτερα για το τελευταίο,ένας  μηχανικός κοστίζει άνετα 200.000€ για να σπουδάσει (φροντιστήρια πριν τις πανελλαδικές,ίσως και κατά τις σπουδές,ενοίκια,κλπ. Μόνο στο δημόσιο  κοστίζει  πάνω από  80.000€ ο κάθε φοιτητής ).

Όταν φεύγουν 1000  μηχανικοί για εξωτερικό,φεύγουν και 200 εκατομμύρια.

Θα συμφωνήσω. Γι αυτό και έγραψα αυτό που έγραψα. Στην Ελλάδα οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι μικρές.

Στις μεγάλες δουλειές θα σου πω ότι εξαρτάται τί τιμολόγιο θα κόψεις. Λογιστής είμαι, με δικό μου λογιστικό γραφείο.

Καταλαβαίνω τί γράφεις. Απλά η ελληνική πραγματικότητα είναι λίγο πιο σύνθετη... Δε μπορώ να γράψω αλλα. GDRP το λένε...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Tlykog είπε

Το πρόβλημα δεν είναι οι φορολογικοί συντελεστές. Είναι η φοροδιαφυγή

 

Ασυναρτησίες.

Η φοροδιαφυγή ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ μόνο αν την κάνεις ΑΣΥΜΦΟΡΗ.

Δηλαδή να μην συμφέρει για μικρα/λογικά ποσά να ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση έχει ξεφύγει αλλά προς ενδιαφέρουσα κατεύθυνση.

Μήπως να κάνουμε ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε τους λόγους που φεύγουν τα μυαλά από την Ελλάδα; Νομίζω θα ανταλλάξουμε πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Ναι υπάρχει κόσμος όμως που τα έχει ζήσει στην χώρα μας και έχουν ένα παιδί οπότε το προετοιμάζουν εξαρχής να φύγει στο εξωτερικό μετά τις σπουδές. Τα σχολεία και τα πανεπιστήμια με τους φόρους μας τα πληρώνουμε, το παιδί που θα φύγει εξωτερικό δεν φύτρωσε σε χώμα, πλήρωσαν οι γονείς του φόρους και εισφορές για να υπάρχει το κράτος.

Δεν έχω λόγο να μαλώσω με κανέναν, η χώρα μας είναι στον πάτο της ΕΕ στα εργασιακά μαζί με κάτι Βουλγαρίες, Ισπανίες κτλ. Θα φεύγει ο κόσμος τι να κάνει.

Αυτό το έχω απαντήσει. Συνοπτικά: όχι οι γονείς του, στατιστικά, δεν πλήρωσαν αρκετούς φόρους ώστε να καλύπτουν τη δαπάνη της παιδείας. Απλά κάποιοι άλλοι πλήρωσαν παραπάνω φόρους από τις παροχές που έλαβαν από το κράτος.

Δεν μαλώνω. Κουβεντιάζω. Δεν είμαι νευριασμένος. Τη γνώμη μου γράφω.

Κάπου πρέπει να μπει ένα όριο στην δωρεάν παιδεία και όχι σε βάρος αυτών που εργάζονται και στηρίζουν την οικονομία της χώρας.

 

1 ώρα πριν, vins είπε

Κοίτα, αυτό που λες δεν είναι εφικτό, ούτε ρεαλιστικό να γίνει. Πώς μπορείς να καθορίσεις/προϋπολογίσεις την πρόθεση;

Παράδειγμα: σπουδάζω εγώ διοίκηση επιχειρήσεων, δεν έχω σκοπό να φύγω έξω, δουλεύω 2 χρόνια, είμαι πολύ καλός και έρχεται η χ πολυεθνική και μου λέει σε θέλω στα κεντρικά στη Γερμανία και θα σου δώσω αυτό κι αυτό. Δε θα πάω αν είναι πολύ καλό; Σκόπευα εξαρχής να πάω;

Ή μήπως θέλεις να γίνει κάτι του τύπου αν σπουδάσεις Ελλάδα θα μείνεις υποχρεωτικά εδώ για πχ 5-10 χρόνια (Κάτι που κάνουν ορισμένες εταιρίες αν σου πληρώσουν μεταπτυχιακό και σπυ λένε μετά θα μείνεις εδώ 2 χρόνια);

Αυτό δεν μπορεί να γίνει, ακριβώς γιατί η Ελλάδα δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ούτε σίγουρη θέση, ούτε και σωστές συνθήκες εργασίας/απολαβές. Αν μπορούσε να το κάνει, δε θα χρειαζόταν καν να συζητηθεί αυτό. Αυτό είναι το πρόβλημα και αντίστοιχη η λύση. 

Δεν έχουμε ούτε κομμουνιστικά, ούτε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Ουσιαστικά η ελεύθερη αγορά και ο νόμος προσφοράς και ζήτησης ρυθμίζει το γιγνεσθαι. Ένας καλός απόφοιτος του LSE πχ με υποτροφία που μπορεί να πάει όπου θέλει, για να έρθει στην Ελλάδα πρέπει να πάρει αυτά που ζητάει (σε όλα τα επίπεδα). Αν δεν τα πάρει εδώ, γιατί να έρθει; Μόνο για τον ήλιο και τις παραλίες;(μπορεί κι αυτό να γίνει αλλά θα είναι εξαίρεση) Ε το ίδιο ισχύει κι ανάποδα.

Μπορείς. Με το που τελειώνεις σπουδές γράφεσαι ΔΥΠΑ (πρώην ΟΑΕΔ). Σου ψάχνουν δουλειά, ψάχνεις και εσύ. Αν δε σου βρουν κάτι που να ανταποκρίνεται στις γνώσεις σου μέσα σε ένα Χ χρονικό διάστημα, τότε πήγαινε όπου θες.

Αν σου βρουν ή βρεις, τότε μετά από ένα Χ χρονικό διάστημα μπορείς να φύγεις.

Αν θέλεις να έχεις απόλυτη ελευθερία επιλογών: πληρώνεις εξαρχής την εκπαίδευσή σου ή αν δεν τηρήσεις τα Χ χρονικά διαστήματα, που προανέφερα παραπάνω, πληρώνεις επιτόπου και φεύγεις. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις επιτόπου πληρώνεις ένα μέρος και φεύγεις και τα άλλα με δόσεις.

Απλή λογική και εφαρμόσιμη, αλλά θα "σπάσει αυγά"... Δεν το κάνουμε αυτό στην Ελλάδα και γι αυτό πάνε όλα τόσο καλά...

1 ώρα πριν, endeavour είπε

Ασυναρτησίες.

Η φοροδιαφυγή ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ μόνο αν την κάνεις ΑΣΥΜΦΟΡΗ.

Δηλαδή να μην συμφέρει για μικρα/λογικά ποσά να ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ.

Ασυναρτησίες γράφεις εσύ.

Λογιστής είμαι με δικό μου λογιστικό. 

Η φοροδιαφυγή δε γίνεται πάντα με δόλο.

Η φοροδιαφυγή περιορίζεται με έλεγχο και διασταύρωση. 

Αυτοί που κάνουν συστηματικά φοροδιαφυγή δε διορθώνονται.

Αυτό το συμπερασμα βγάζει το άρθρο που παράθεσα, από το πιο αξιόπιστο site στην Ελλάδα, για φορολογικά θέματα, από έμπειρο οικονομολόγο... Αλλά τί σχέση έχουν όλα αυτά; Ο @endeavour ξέρει καλύτερα...:D

1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Η συζήτηση έχει ξεφύγει αλλά προς ενδιαφέρουσα κατεύθυνση.

Μήπως να κάνουμε ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε τους λόγους που φεύγουν τα μυαλά από την Ελλάδα; Νομίζω θα ανταλλάξουμε πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.

Μαζί σου, απλά να αντιγράφούν και τα ποστς. Μερικά είναι τόσο μεγάλα που χρειάζονται και περιεχόμενα για να μην χαθείς...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αυτό το έχω απαντήσει. Συνοπτικά: όχι οι γονείς του, στατισττικά, δεν πλήρωσαν αρκετούς φόρους ώστε να καλύπτουν τη δαπάνη της παιδείας. Απλά κάποιοι άλλοι πλήρωσαν παραπάνω φόρους από τις παροχές που έλαβαν από το κράτος.

Δεν μαλώνω. Κουβεντιάζω. Δεν είμαι νευριασμένος. Τη γνώμη μου γράφω.

Κάπου πρέπει να μπει ένα όριο στην δωρεάν παιδεία και όχι σε βάρος αυτών που εργάζονται και στηρίζουν την οικονομία της χώρας.

 

Μπορείς. Με το που τελειώνεις σπουδές γράφεσαι ΔΥΠΑ (πρώην ΟΑΕΔ). Σου ψάχνουν δουλειά, ψάχνεις και εσύ. Αν δε σου βρουν κάτι που να ανταποκρίνεται στις γνώσεις σου μέσα σε ένα Χ χρονικό διάστημα, τότε πήγαινε όπου θες.

Αν σου βρουν ή βρεις, τότε μετά από ένα Χ χρονικό διάστημα μπορείς να φύγεις.

Αν θέλεις να έχεις απόλυτη ελευθερία επιλογών: πληρώνεις εξαρχής την εκπαίδευσή σου ή αν δεν τηρήσεις τα Χ χρονικά διαστήματα, που προανέφερα παραπάνω, πληρώνεις επιτόπου και φεύγεις. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις επιτόπου πληρώνεις ένα μέρος και φεύγεις και τα άλλα με δόσεις.

Απλή λογική και εφαρμόσιμη, αλλά θα "σπάσει αυγά"... Δεν το κάνουμε αυτό στην Ελλάδα και γι αυτό πάνε όλα τόσο καλά...

Οι περισσότεροι που φεύγουν κατευθείαν το κάνουν για επιπλέον σπουδές και μετά μένουν στο εξωτερικό.

Η μέγιστη πλειοψηφία που παίρνει πτυχίο τρώει άνετα μία πενταετία προσπαθώντας να βρει/δημιουργήσει δουλειά στο αντικείμενό του, πολλοί θα κατασταλάξουν σε κάτι υποδεέστερο του πτυχίου τους απλά για να βγάζουν τα βιοποριστικά τους (ειδικά αν έχουν οικογένεια που μπορεί να τους βοηθήσει) και κάποιοι θα την κάνουν για εξωτερικό γιατί είτε έχουν λεφτά να δοκιμάσουν την τύχη τους είτε έχουν σόι στο εξωτερικό και είναι εύκολο να φύγουν.

Κατευθείαν φεύγουν πολύ λίγοι.

Το δε ΔΥΠΑ καλύτερα να το κλείσουν, είναι για να δίνουν επιδοτήσεις σε δικά τους άτομα για επιχειρήσεις που δεν θα ανοίξουν ποτέ και να βάζουν σε ΕΣΠΑ πάλι δικά τους άτομα απανωτά ενώ απαγορεύεται. Απέναντι από το σπίτι μου έχουμε έναν που ολόκληρη η οικογένειά του μπαινοβγαίνει σε ΕΣΠΑ τα τελευταία δέκα χρόνια, πρώτα πήραν επιδότηση επιχείρησης 20 χιλιάρικα ο κάθε ένας για επιχειρήσεις που κράτησαν στα χαρτιά 2 χρόνια και μετά τις έκλεισαν, και εκ τότε μπαίνουν σε προγράμματα κατάρτισης ή εργασίας με συνεπιδότηση από το κράτος συνεχώς.

Όσο πιο πολύ το συζητάμε τόσο πιο πολύ θεωρώ αυτούς που φεύγουν ότι είναι οι σωστοί.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ideal09 είπε

Μιλάμε για έρευνα εδώ πέρα, τι περίμενες να δεις γραμμή παραγωγής;

Όλοι οι επεξεργαστές σχεδιάζονται λαμβάνοντας υπόψιν τη γραμμή παραγωγής. Πολλές φορές απαιτείται επανασχεδιασμός του ίδιου ακριβώς chip όταν χρησιμοποιείται μικρότερη λιθογραφία. Οπότε ναι, χωρίς κάποια έστω θεωρητική μέθοδο παραγωγής δε μιλάμε καν για «σχέδιο επεξεργαστή».

10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Η ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολία έχει διαφορετική ταχύτητα αναλογα το μέσον μέσα από το οποίο διέρχεται. Πιθανόν και από την θερμοκρασία η την πίεση μέσα σε αυτά. 

Η ταχύτητα διολισθησης των ηλεκτρονίων του ηλεκτρικού ρεύματος μέσα στον αγωγό είναι πολύ μικροτερη του φωτός. 

Η ταχύτητα του φωτός στον χαλκό είναι 200.000km/h, δηλαδή περίπου τα 2/3 της ταχύτητας του φωτός στο κενό. Δε θα το έλεγα πολύ μικρότερη. Το θεωρητικό πλεονέκτημα των photonic chips είναι η χαμηλότερη κατανάλωση και οι υψηλότερες συχνότητες που μπορούν να προσφέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Οι περισσότεροι που φεύγουν κατευθείαν το κάνουν για επιπλέον σπουδές και μετά μένουν στο εξωτερικό.

Η μέγιστη πλειοψηφία που παίρνει πτυχίο τρώει άνετα μία πενταετία προσπαθώντας να βρει/δημιουργήσει δουλειά στο αντικείμενό του, πολλοί θα κατασταλάξουν σε κάτι υποδεέστερο του πτυχίου τους απλά για να βγάζουν τα βιοποριστικά τους (ειδικά αν έχουν οικογένεια που μπορεί να τους βοηθήσει) και κάποιοι θα την κάνουν για εξωτερικό γιατί είτε έχουν λεφτά να δοκιμάσουν την τύχη τους είτε έχουν σόι στο εξωτερικό και είναι εύκολο να φύγουν.

Κατευθείαν φεύγουν πολύ λίγοι.

Το δε ΔΥΠΑ καλύτερα να το κλείσουν, είναι για να δίνουν επιδοτήσεις σε δικά τους άτομα για επιχειρήσεις που δεν θα ανοίξουν ποτέ και να βάζουν σε ΕΣΠΑ πάλι δικά τους άτομα απανωτά ενώ απαγορεύεται. Απέναντι από το σπίτι μου έχουμε έναν που ολόκληρη η οικογένειά του μπαινοβγαίνει σε ΕΣΠΑ τα τελευταία δέκα χρόνια, πρώτα πήραν επιδότηση επιχείρησης 20 χιλιάρικα ο κάθε ένας για επιχειρήσεις που κράτησαν στα χαρτιά 2 χρόνια και μετά τις έκλεισαν, και εκ τότε μπαίνουν σε προγράμματα κατάρτισης ή εργασίας με συνεπιδότηση από το κράτος συνεχώς.

Όσο πιο πολύ το συζητάμε τόσο πιο πολύ θεωρώ αυτούς που φεύγουν ότι είναι οι σωστοί.

Κανένα πρόβλημα. Επιλογή τους και δικαίωμά τους. Κάθε επιλογή έχει και συνέπειες. Δεν είναι τιμωρία. Είναι συνέπειες.

Πχ αν δεν πάω στη δουλειά μου δε θα πληρωθώ. Δεν τιμωρούμε που δεν πάω. Αυτές είναι οι συνέπειες της πράξης μου.

Εγώ για τους "κατευθείαν", όπως τους ανέφερες χαρακτηριστικά, μιλάω.

Επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά με τα προγράμματα ΔΥΠΑ και ΕΣΠΑ θα σου γράψω και εγώ τη γνώμη μου.

Καταρχήν ΕΣΠΑ και ΔΥΠΑ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση. Είναι δύο ξεχωριστά πράγματα.

Τα προγράμματα ΔΥΠΑ μπορούν να χρημοατοδοτούνται από το ΕΣΠΑ, αλλά η διαχείριση τους γίνεται μόνο από ΔΥΠΑ. Κανονικά, η επιχείρηση κάνει την αίτηση, όπου ζητάει υπάλληλο μέσω προγράμματος ΔΥΠΑ. Ο ΔΥΠΑ κοιτάζει τη λίστα των ανέργων που πληρούν τις προϋποθέσεις και προτείνει. Ο εργοδότης είναι αυτός που κρίνει ποιον θα πάρει. Για να γλυτώνουν την ταλαιπωρία μεταξύ ΔΥΠΑ και εργοδότη, το ΔΥΠΑ ρωτάει την επιχείρηση αν έχουν κάποιον συγκεκριμένο στο μυαλό τους και, αφού προτείνουν τυπικά 2-3 άλλους, αποφασίζουν να πάρουν αυτόν που υποδεικνύει ο εργοδότης. Δεν είναι ακριβώς παράνομο, αφου ο εργοδότης θα μπορούσε να απορρίψει κάθε άλλον που θα του πρότεινο ο ΔΥΠΑ μέχρι να φτάσει η σειρά του δικού του.

Αυτό, όμως, δε γίνεται παντού και πάντα. Όταν είχα παραιτηθεί από την επιχείρηση που ήμουν υπάλληλος για να ανοίξω τη δική μου, ο ΔΥΠΑ με πήρε 4 φορές να πάω για συνέντευξη σε λογιστικά γραφεία.

Όταν πάρεις πρόγραμμα πρέπει να ανοίξεις την επιχείρηση. Υπάρχει έλεγχος. Έχω πελάτισα που κοντεψε να χάσει την  επιδότηση όταν ήρθε έλεγχος και βρήκε ότι της έλειπε μια άδεια από παράληψη του μηχανικού. Έβαλε δικηγόρο και έκανε 9 μήνες, περίπου, να δικαιωθεί.

Αυτά που γράφεις γίνονταν παλιότερα. Να τονίσω και κάτι τελευταίο: αν πάρεις επιδότηση πχ για επιχείρηση πληρώνεις ΟΛΑ τα έξοδα από την τσέπη σου. Στη συνέχεια (ανάλογα των όρων της επιδότησης) προσκομίζεις τα τιμολόγια και τα αποδεικτικά πληρωμών και στα πληρώνει ο φορέας. Δεν παίρνεις χρήματα στο χέρι. 

Δεν είναι σωστό ή λάθος να φύγεις. Εϊαι επιλογή. Για κάποιους σωστό, για άλλους λάθος. Σε κάθε περίπτωση η συζήτηση που έκανα δεν είναι γι αυτούς που φεύγουν. Εϊναι για μία υποκατηγορία αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ασυναρτησίες γράφεις εσύ.

Λογιστής είμαι με δικό μου λογιστικό. 

Η φοροδιαφυγή δε γίνεται πάντα με δόλο.

Η φοροδιαφυγή περιορίζεται με έλεγχο και διασταύρωση. 

Αυτοί που κάνουν συστηματικά φοροδιαφυγή δε διορθώνονται.

Αυτό το συμπερασμα βγάζει το άρθρο που παράθεσα, από το πιο αξιόπιστο site στην Ελλάδα, για φορολογικά θέματα, από έμπειρο οικονομολόγο... Αλλά τί σχέση έχουν όλα αυτά; Ο @endeavour ξέρει καλύτερα...:D

Συγνώμη και παλι για το ΟΤ και την κατάχρηση, αλλα δεν θέλω να γράψω δημόσια την γνώμη μου για την σχέση ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ και ΛΟΓΙΣΤΩΝ σαν επάγγελμα.

Η φοροδιαφυγή υπάρχει και θα υπάρχει για πάντα. Μόνο αν την κάνεις ΑΣΥΜΦΟΡΗ θα περιοριστεί. Και αυτά περί ελέγχων και διασταυρώσεων, είναι παραμύθια για αυτιά ΑΣΧΕΤΩΝ.

Επίσης ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ δεν είναι (μόνο) το "δεν κόβω απόδειξη η τιμολόγιο", να το ξέρουμε.

Επεξ/σία από endeavour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, endeavour είπε

Συγνώμη και παλι για το ΟΤ και την κατάχρηση, αλλα δεν θέλω να γράψω δημόσια την γνώμη μου για την σχέση ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ και ΛΟΓΙΣΤΩΝ σαν επάγγελμα.

Η φοροδιαφυγή υπάρχει και θα υπάρχει για πάντα. Μόνο αν την κάνεις ΑΣΥΜΦΟΡΗ θα περιοριστεί. Και αυτά περί ελέγχων και διασταυρώσεων, είναι παραμύθια για αυτιά ΑΣΧΕΤΩΝ.

Δε με πειράζει και πιθανότατα θα συμφωνήσω και μαζί σου. Το θέμα είναι ότι γίνεται. Ο λογιστής κάνει ότι του πει ο πελάτης και αν το αρνηθεί, θα βρεθεί κάποιος άλλος λογιστής να το κάνει. Κάποιος πχ που να έχει μεγαλύτερη ανάγκη από πελάτες. Προσωπικά είμαι κατά της φοροδιαφυγής (δεν εχω κάνει ΠΟΤΕ φοροδιαφυγή σε πελάτη) και υπέρ της φοροαποφυγής. Δηλαδή, με νόμιμα κόλπα να γλυτώνεις φόρο.

Η καταπολέμισή της μπορεί να γίνει, αλλά όχι 100%. Σε κάνενα κράτος δεν έχει επιτευχθεί αυτό.

Οι έλεγχοι και οι διασταυρώσεις είναι παραμύθια στα αυτιά ΑΣΧΕΤΩΝ, όπως πολύ σωστά έγραψες. Αυτοί που ξέρουν καταλαβαίνουν τη χρησιμότητά τους. Οι άσχετοι τα θεωρούν παραμύθια.

Στα κράτη με τη μικρότερη φοροδιαφυγή, πχ Σκανδιναβικά, είναι κανόνας.

Το "οικονομικά ασύμφορη" είναι δύσκολο να επιτευχθεί για πολλούς λόγους, που θέλουμε να γράψουμε βιβλίο για να το αναλύσουμε σωστά.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι νέοι φεύγουν και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ. Ότι και να λένε και να γράφουν καποιοι εδώ, σε καμιά άλλη χώρα της Ευρώπης ή στην Αμερική δεν υπάρχει τέτοια φορολογική επιβάρυνση στην μικρο-επιχειρηματικότητα. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Και για όσους ειναι λογιστες αλλά δεν ΞΕΡΟΥΝ, π.χ στο Ηνωμένο Βασίλειο κατω απο (δεν θυμαμαι ακριβως) 15-17.000 λιρες τζίρο τον χρόνο η ΕΦΟΡΙΑ και ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ταμεια δεν ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ.

Οπότε ενας νέος στην Ελλάδα που πχ. θελει να γραφει κώδικα και να φτιαχνει site στο σπιτι του, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ το κόστος. Και δεκάδες αλλα παραδείγματα.

Βέβαια υπαρχει λύση. ΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ να γίνουν :)

 

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Οι έλεγχοι και οι διασταυρώσεις είναι παραμύθια στα αυτιά ΑΣΧΕΤΩΝ, όπως πολύ σωστά έγραψες. Αυτοί που ξέρουν καταλαβαίνουν τη χρησιμότητά τους. Οι άσχετοι τα θεωρούν παραμύθια.

Στα κράτη με τη μικρότερη φοροδιαφυγή, πχ Σκανδιναβικά, είναι κανόνας.

Αγαπητέ φίλε, επειδή συνέχεια αναφέρονται τα Σκανδιναβικά κράτη σαν παράδειγμα, αλλά γραφονται τα ΜΙΣΑ, ναι μεν η φορολογία ειναι ΠΟΛΥ υψηλή και η φοροδιαφυγη (ισως μικρη, δεν το γνωρίζω), ΑΛΛΑ στο 50% της φορολογιας ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ και η ιατροφαρμακευτική ασφάλεια και Συνταξη. Δεν πληρώνεις 50% συν συν συν συν συν. Στην Ελλαδα ειναι φορος, ασφαλιστικά ΚΑΙ πληρωνεις και ιδιωτικα την υγεια σου.

Να λέμε την πραγματικοτητα, οχι τα μισά.

Επεξ/σία από endeavour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, endeavour είπε

Οι νέοι φεύγουν και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ. Ότι και να λένε και να γράφουν καποιοι εδώ, σε καμιά άλλη χώρα της Ευρώπης ή στην Αμερική δεν υπάρχει τέτοια φορολογική επιβάρυνση στην μικρο-επιχειρηματικότητα. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Και για όσους ειναι λογιστες αλλά δεν ΞΕΡΟΥΝ, π.χ στο Ηνωμένο Βασίλειο κατω απο (δεν θυμαμαι ακριβως) 15-17.000 λιρες τζίρο τον χρόνο η ΕΦΟΡΙΑ και ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ταμεια δεν ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ.

Οπότε ενας νέος στην Ελλάδα που πχ. θελει να γραφει κώδικα και να φτιαχνει site στο σπιτι του, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ το κόστος. Και δεκάδες αλλα παραδείγματα.

Βέβαια υπαρχει λύση. ΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ να γίνουν :)

 

Εδώ κάνεις μεγάλο λάθος. Σου έδωσα παραπομπή, από πολύ αξιόπιστο site, που διαψεύδει αυτά που γράφεις. Πάρτην πάλι:

https://www.taxheaven.gr/news/7917/oi-forologikoi-syntelestes-se-ellada-kai-eyrwph

Είμαστε λίγο πάνω από το μέσο όρο.

Και για όσους δεν ξέρουν, γενικώς, η Αγγλία έχει 27% μέση φορολογία επιχειρήσεων, η Ελλάδα 20%.

Επιπλέον, για όσους ΔΕΝ ξέρουν γενικότερα, ο φόρος δε μπαίνει στα έσοδα μίας επιχείρησης, αλλά στα κέρδη. Δηλαδή έσοδα - έξοδα. Μια χαρά βγαίνουν. Απλά δε θέλεις να πληρώνεις φόρο. Το καταλαβαίνω, κανένας δε θέλει, αλλά όλοι θέλουν κρατικές παροχές και τους φταίει το κράτος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...