Προς το περιεχόμενο

Dell AW3423DWF vs LG 38GN950-B


GRIFFIN23
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από GRIFFIN23,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

 

Το 103 φαντάζομαι φοράει το δικό σου; Το latest. Δεν ξέρω αν προλαβε κανείς εδώ στων Ελλάδα τα προηγούμενα που είχαν ακόμα περισσότερα θέματα. 

Έχεις κάποιο θέμα με το fan; Μέχρι στιγμής δεν το έχω ακούσει να λειτουργεί, το έχω  προσπαθήσει. Το έχω από τον Ιανουάριο το 3423DW.

Ειναι bum αυτό με το μη αναβαθμισιμο firmware αλλά το γνωρίζαμε από πριν.

Το 103 ναι - δεν είναι το latest υπάρχουν νεότερα. Δεν παίζει ρόλο μόνο το firmware, υπάρχουν και διαφορετικά revision της πλακέτας.

Για το fan, η φάση είναι λαχείο τι θα σου κάτσει. Γενικά η ποιότητα του συγκεκριμένου μοντέλου είναι ο,τι φτηνότερο υπάρχει στην Κίνα. Αν πετύχεις καλό δεν ακούγεται και πολύ. Εάν δεν ακούς τίποτα απολύτως μην είσαι και σίγουρος πως δουλεύει. Δες από service menu τις στροφές για σιγουριά.

Εμένα ακούγεται και είναι πολύ σπαστικό. Τουλάχιστον την ανοίγω μόνο για παιχνίδια που φοράω ακουστικά και που έτσι και αλλιώς δε θα ακουγόταν από το θόρυβο του pc. Desktop δεν δουλεύω στην DW αλλά εάν δούλευα ή θα την άλλαζα ή θα την άνοιγα για να αλλάξω το fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kοιτα μην ειμαστε και αχαριστοι τωρα και λεμε και φτηνιαρικο το monitor.

Τα προηγουμενα χρονια τα ips με Fald και με ποιο λιγες ιντσες ξεπερναγανε τα 2000.

Και εμεις αγορασαμε QD OLED με πραγματικο HDR και 175hz στα 1300...

Και ευχαριστω θα επρεπε να τους πουμε που το εβαλαν τοσο χαμηλα....

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει το Dell για  σύνδεση σε PS5 και σε ένα λαπτοπ με i7 9750H+1660Ti+32GB.

To PS5 δεν το έχω αλλά θα αγοραστεί μαζί με την οθόνη.

Στο ένα μέτρο απόσταση από την οθόνη θα είμαι οκ?

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, optimus prime είπε

Kοιτα μην ειμαστε και αχαριστοι τωρα και λεμε και φτηνιαρικο το monitor.

Τα προηγουμενα χρονια τα ips με Fald και με ποιο λιγες ιντσες ξεπερναγανε τα 2000.

Και εμεις αγορασαμε QD OLED με πραγματικο HDR και 175hz στα 1300...

Και ευχαριστω θα επρεπε να τους πουμε που το εβαλαν τοσο χαμηλα....

Το gsync fan μιλούσα όχι για το monitor σαν σύνολο. Υπάρχουν καλύτεροι κατασκευαστές να διαλέξεις το σύστημα ψύξης για το πρώτο σου qdoled monitor.

Ευχαριστούμε dell για την γυφτιά σου, την άλλη φορά ρίξε ένα 50ρικο πάνω και βάλε σοβαρή ψύξη.

 

6 ώρες πριν, Damned7 είπε

Αξίζει το Dell για  σύνδεση σε PS5 και σε ένα λαπτοπ με i7 9750H+1660Ti+32GB.

To PS5 δεν το έχω αλλά θα αγοραστεί μαζί με την οθόνη.

Στο ένα μέτρο απόσταση από την οθόνη θα είμαι οκ?

Όχι δεν αξίζει για ps5, ούτε για laptop με 1660ti. Γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Damned7 said:

Αξίζει το Dell για  σύνδεση σε PS5 και σε ένα λαπτοπ με i7 9750H+1660Ti+32GB.

To PS5 δεν το έχω αλλά θα αγοραστεί μαζί με την οθόνη.

Στο ένα μέτρο απόσταση από την οθόνη θα είμαι οκ?

Το Dell δεν έχει 2.1 hdmi, δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανώς οι μαύρες μπάρες είναι σοβαρό πλην αλλά χωρίς hdmi 2.1 είναι debatable αν θα υποστηρίζει VRR ή low latency mode και από την στιγμή που τα υποστηρίζει αυτά τo Ps5, θα ήταν καλό να ακολουθεί το monitor/τηλεόραση. Αυτές θυμάμαι είναι οι σοβαρές διαφορες μεταξύ 2 και 2.1 πέρα του limitation σε res και hz.

Πχ ένας απο τους λογους που πήγα σε 3080ti από την 1080ti στο PC ήταν λόγω της 2.0 που δεν μπορούσε να μου δώσει 4Κ 120hz HDR.  Θα μου πεις τώρα, αυτο ήταν το μοναδικό limitation της 1080ti που ήθελα και 4Κ; Ε σε κάποιους τίτλους που είχα αφήσει στην ακρη, μπορούσε ακόμα η gpu. 

Δεν κάνει το συγκεκριμένο monitor anw για κονσόλα. Δεν θα εκμεταλλευτείς πλήρως τα features όπως το Ps5 πιθανώς τα δικά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα ακομα αλλα εγω βλεπω στο βιντεο οτι και το vrr ειναι ενεργοποιημενο και 120hz output σε 1440p με Hdr δεχεται σημα..

 

2 hours ago, Alex21121988 said:

Ναι προφανώς οι μαύρες μπάρες είναι σοβαρό πλην αλλά χωρίς hdmi 2.1 είναι debatable αν θα υποστηρίζει VRR ή low latency mode και από την στιγμή που τα υποστηρίζει αυτά τo Ps5, θα ήταν καλό να ακολουθεί το monitor/τηλεόραση. Αυτές θυμάμαι είναι οι σοβαρές διαφορες μεταξύ 2 και 2.1 πέρα του limitation σε res και hz.

Πχ ένας απο τους λογους που πήγα σε 3080ti από την 1080ti στο PC ήταν λόγω της 2.0 που δεν μπορούσε να μου δώσει 4Κ 120hz HDR.  Θα μου πεις τώρα, αυτο ήταν το μοναδικό limitation της 1080ti που ήθελα και 4Κ; Ε σε κάποιους τίτλους που είχα αφήσει στην ακρη, μπορούσε ακόμα η gpu. 

Δεν κάνει το συγκεκριμένο monitor anw για κονσόλα. Δεν θα εκμεταλλευτείς πλήρως τα features όπως το Ps5 πιθανώς τα δικά του.

 

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Damned7 said:

Αυτό το Dell είναι καλό για την δουλεία που το θέλω.

Σορρυ για το οφτοπικ αλλά τώρα που σας βρήκα να ρωτήσω,είστε και σχετικοί.

Tης Dell τα μονιτορ ειναι πολυ ξεκουραστα στα ματια,εαν θα καθεσαι πολλες ωρες μπροστα του τοτε ειναι υποψηφιο.

Τωρα δεν εχω προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο αλλα εφοσον διαφημιζει το comfort view plus το οποιο εχουν και τα qd oled που εχουμε σιγουρα βολευει για πολυωρη χρηση..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, optimus prime said:

Tης Dell τα μονιτορ ειναι πολυ ξεκουραστα στα ματια,εαν θα καθεσαι πολλες ωρες μπροστα του τοτε ειναι υποψηφιο.

Τωρα δεν εχω προσωπικη εμπειρια με το συγκεκριμενο αλλα εφοσον διαφημιζει το comfort view plus το οποιο εχουν και τα qd oled που εχουμε σιγουρα βολευει για πολυωρη χρηση..

Ευχαριστώ,θα ρωτήσω και στο σωστό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

@Alex21121988 @optimus prime @GRIFFIN23

Τελικά δεν άντεξα και προχώρησα στην αγορά του dwf την περασμένη βδομάδα.
Και απλά το μόνιτορ είναι απίστευτο.

Έχω όμως μια απορία σχετικά με το HDR.

Αυτή τη στιγμή το ανοιγοκλείνω από το dell display manager - gaming - smart hdr - hdr peak 1000.
Ύστερα το κάνω
ON από το παιχνίδι και η διαφορά είναι εμφανέστατη.
Αντίστοιχα έτσι το απενεργοποιώ κιόλας.

Εδώ όμως έχω την εξής απορία, αν το αφήσω μόνιμα το smart hdr on στο peak 1000, και το ανοιγοκλείνω από το key shortcut "Win -Alt -B", είναι σωστό?

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος πχ?
Ένα πιο αυτόματος?
Εσείς πως το χρησιμοποιείτε?

22 ώρες πριν, gpapad20 είπε

Καλησπέρα σας τι σημαίνει η έλλειψη gsync της dwf για κάποιον που έχει nvidia?

Κάτοχος nvidia και εδώ και δεν έχω κανένα θέμα με το μόνιτορ με tearing κτλ.
Μόνο με το prey έχω λίγο tearing αλλά θα το ψάξω γιατί δεν πρέπει να έχει σχέση το μόνιτορ, αλλά κάποια ρύθμιση καθώς μόνο σε αυτό μου το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει σωστος και λαθος τροπος,οπως θες εσυ ενεργοποιησε το.

Ποιο συντομος τροπος δεν νμζ να υπαρχει εκτος και εαν δημιουργησεις στο πληκτρολογιο macro εντολη το Win -Alt -B ετσι ωστε να το ενεργοποιεις με το πατημα ενος κουμπιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...