Προς το περιεχόμενο

Dell AW3423DWF vs LG 38GN950-B


GRIFFIN23
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από GRIFFIN23,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 19/07/2023 at 11:15, wargasm said:

@Alex21121988 @optimus prime @GRIFFIN23

Τελικά δεν άντεξα και προχώρησα στην αγορά του dwf την περασμένη βδομάδα.
Και απλά το μόνιτορ είναι απίστευτο.

 

Μεγιές. Θα το χαρείς το συγκεκριμένο μόνιτορ. 

Όσο αφορά αυτό που ρώτησες. Υπάρχει το auto HDR από τα Win11 οπότε σε παιχνίδια που το υποστηρίζουν θα ανοίγει αυτόματα.

Για browsing προσωπικά απεχθάνομαι το HDR ανοιχτό. Οπότε στο περιβάλλον των Windows, SDR μόνο imo.

Όταν ανοίγω game το οποίο έχει καλο HDR (δεν έχουν όλα σωστό btw) τότε κλασσικά WinKey+B το ανοίγω manually και παίζω με HDR.  

Δεν υπάρχει λάθος και σωστό (που λέει και ο Ρέμος), καθαρά υποκειμενικο είναι.

Υποκειμενικο βέβαια δεν είναι ότι αν είσαι μονίμως με το HDR ανοιχτό σε στατική εικόνα, πας γυρεύοντας για burn in. Δεν ειναι άτρωτο ούτε το Dell αν το ξεχνάς με τις ώρες χωρίς να υπάρχει κίνηση στο panel.

Άλλος θα σου πει κάτσε να το χαρείς χωρίς περιορισμούς, σωστό και αυτό, αλλά για πόσο θα το χαρείς αν δεν το προσέχεις λίγο;  Εγώ πχ θέλω να το κρατήσω αφού τελειώσει η εγγύηση του και οσο δυνατόν να έχει μείνει το panel χωρίς κουσουρια. Αν σκοπεύεις να το αλλάξεις πριν από τα χρόνια της εγγύησης, εκεί αλλάζει το θέμα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά προσέχω τα πράγματα μου όποτε δεν σκοπεύω να το έχω μόνιμα ανοιχτό για κανένα λόγο. 
 

αφηνω το smart hdr ανοιχτό, και μετά με win-alt-b το ενεργοποιώ και το απενεργοποιώ από τα win. 
Με Srgb προφίλ για desktop που είναι καλιμπραρίσμενο εργοστασιακά. 

και όσο για burn in , sleep στο λεπτό, μπάρα εργασιών με auto hide , wallpaper αλλαγή κάθε 10 λεπτά κτλ 😉

απλα δεν ήξερα αν υπάρχει τρόπος να λειτουργεί όπως στις τηλεοράσεις. Δηλαδή να κάνει την εναλλαγή sdr-hdr χωρίς να χρειάζεται να πατάς ούτε  το key shortcut. 
 

Ευχαριστω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2023 στις 3:20 ΜΜ, wargasm είπε

Γενικά προσέχω τα πράγματα μου όποτε δεν σκοπεύω να το έχω μόνιμα ανοιχτό για κανένα λόγο. 
 

αφηνω το smart hdr ανοιχτό, και μετά με win-alt-b το ενεργοποιώ και το απενεργοποιώ από τα win. 
Με Srgb προφίλ για desktop που είναι καλιμπραρίσμενο εργοστασιακά. 

και όσο για burn in , sleep στο λεπτό, μπάρα εργασιών με auto hide , wallpaper αλλαγή κάθε 10 λεπτά κτλ 😉

απλα δεν ήξερα αν υπάρχει τρόπος να λειτουργεί όπως στις τηλεοράσεις. Δηλαδή να κάνει την εναλλαγή sdr-hdr χωρίς να χρειάζεται να πατάς ούτε  το key shortcut. 
 

Ευχαριστω! 

Να σου υπενθυμίσω να κατεβάσεις και το τελευταίο firmware (MB104 αν θυμάμαι;) αν δε το έκανες. Διορθώνει ολα το προβλήματα με το Peak HDR 1000

 

 

Επεξ/σία από TsAkira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TsAkira είπε

Να σου υπενθυμίσω να κατεβάσεις και το τελευταίο firmware (MB104 αν θυμάμαι;) αν δε το έκανες. Διορθώνει ολα το προβλήματα με το Peak HDR 1000

 

 

Ευχαριστώ!

Την είχα ξεψαχνίσει παααρα πολύ σε reviews, YouTube κτλ πριν την αγοράσω και ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα όταν την σύνδεσα καθώς ειχα δει το συγκεκριμένο βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...
14 ώρες πριν, Metaksas είπε

ψαχνω μηπως κ πεσει η τιμης της στο Black Friday αλλα δεν την εχω δει πουθενα κατω απο 1000αρικο....

Το ίδιο περιμένω και εγω.

Πάντως στο site της DELL  υπάρχει  το Black Friday Deal  και δίνει έκπτωση  20%.   Από  999 $  στα  799 $.

Ίσως  δοθεί και εδώ αυτή η προσφορά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες την ζαχαρωνω πολυ ακομα και στα 999ε που παιζει τωρα στο dell store athens mall

εχετε καμια παρατηρηση μετα απο Χ μηνες που την εχετε, ή να τραβηξω την σκανδάλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

παιδες την ζαχαρωνω πολυ ακομα και στα 999ε που παιζει τωρα στο dell store athens mall

εχετε καμια παρατηρηση μετα απο Χ μηνες που την εχετε, ή να τραβηξω την σκανδάλη?

την ειχε προσφορα ρε συ πριν μερικες μερες για Bf  στα 800 ευρω ,επρεπε να την χτυπησεις τοτε

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

την ειχε προσφορα ρε συ πριν μερικες μερες για Bf  στα 800 ευρω ,επρεπε να την χτυπησεις τοτε

δεν την προλαβα

εκτος αν με δουλεψαν εκει στην δελλ

μου ειπαν οτι ειχε μεινει ενα τελευταιο στο καταστημα τους στην Θεσσαλονίκη αλλα δεν γινοταν να την φερουν γιατι η προσφορα ηταν μονο για αγορα απο το καταστημα

σημερα που τους πηρα τηλ ξαφνικα εχουν και οταν τους ρωτησα πως εγινε αυτο? και μου λεει ακυρωθηκαν καποιες παραγγελιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

δεν την προλαβα

εκτος αν με δουλεψαν εκει στην δελλ

μου ειπαν οτι ειχε μεινει ενα τελευταιο στο καταστημα τους στην Θεσσαλονίκη αλλα δεν γινοταν να την φερουν γιατι η προσφορα ηταν μονο για αγορα απο το καταστημα

σημερα που τους πηρα τηλ ξαφνικα εχουν και οταν τους ρωτησα πως εγινε αυτο? και μου λεει ακυρωθηκαν καποιες παραγγελιες 

ηταν για μια δυο μερες νομιζω ,2 γνωστοι την χτυπησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Metaksas είπε

Εγω την χτύπησα στα 849 από το dellexclusivestores, την επόμενη ήταν σπιτι.

εισαι τυχερος! μεγεια και καλοδουλευτη!!!! Για πες εντυπωσεις.

εγω οταν πηγα να την χτυπησω δεν με αφηνε να την βαλω στο καλαθι και οταν τους πηρα μου λενε εχει μεινει ενα τελευταιο κομματι στην σαλλονικα και ειναι μονο για παραλαβη απο το καταστημα

σημερα θα ερθει και η δικια μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...