Προς το περιεχόμενο

Οι τίτλοι του PlayStation θα μεταφέρονται στο PC, 2 με 3 χρόνια μετά την αρχική τους κυκλοφορία


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αναφέρεται σε έσοδα και όχι profit.

 

Τέλος πάντων δεν είμαι ο μέσος gamer. Προφανώς η Σονυ έχει κάνει περισσότερες μετρήσεις και δε την ενδιαφέρει ο/οι shadowfax(s) του οικοσυστήματος sony και θεωρεί ότι το κέρδος της θα είναι μεγαλύτερο αν φτιάξει τους τίτλους της για "multiplatform". Όπως προείπα προτιμώ κονσόλες που κρατάνε τα exclusive τους οπότε θα προτιμήσω να δώσω κάνα ψιλό παραπάνω στη νιντεντο. Δε χάθηκε ο κόσμος ούτε για εμένα ούτε για τη Σονυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω. Προτιμάς να παίζεις τα παιχνίδια λόγο του exclusivity και όχι αν είναι καλά η όχι. Καταλαβαίνω τη αγορά μιας κονσόλας για τα exclusive της αλλά όχι το μην την αγοράσω καν αν τα βγάζει και αλλού με το σκεπτικό ότι δεν είναι exclusive. Αν με βολεύει κονσόλα θα πάρω κονσόλα αν όχι μένω με το pc μου. Που ενοχλεί το ένα το άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Αναφέρεται σε έσοδα και όχι profit.

 

Τέλος πάντων δεν είμαι ο μέσος gamer. Προφανώς η Σονυ έχει κάνει περισσότερες μετρήσεις και δε την ενδιαφέρει ο/οι shadowfax(s) του οικοσυστήματος sony και θεωρεί ότι το κέρδος της θα είναι μεγαλύτερο αν φτιάξει τους τίτλους της για "multiplatform". Όπως προείπα προτιμώ κονσόλες που κρατάνε τα exclusive τους οπότε θα προτιμήσω να δώσω κάνα ψιλό παραπάνω στη νιντεντο. Δε χάθηκε ο κόσμος ούτε για εμένα ούτε για τη Σονυ.

τι κερδίζεις παραπάνω αν το παιχνίδι σου είναι exclusive. Ειδικά πχ στο god of war

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Ευχαριστώ. Μου φαίνεται λίγο αστείο το νούμερο (ίσως κάνω λάθος).

Επίσης αν ψάξεις στο άρθρο που λέει 23Μ λέει:

The number of estimated sold PC copies of God of War is around 3 million.

Άκα 20Μ στο ps και τα υπόλοιπα στο pc

Μιλάμε για 3Μ κόπιες ενώ έχεις χαλάσει πόρους για να κάνεις port να φτιάξεις patches να προμοταρεις, ποιός ξέρει πόσα από αυτά μένουν διαθέσιμα(αν το δίνεις μέσω store σίγουρα distribution cost, partner cost αν είναι μέσωsteam/origin άλλο estore), και επίσης να κόψεις και κόσμο από το ps, διότι: ποιός ο λόγος να ασχοληθώ με κάτι μη αποκλειστικό; Θα περιμένω 2-3-4χρονια να το παίξω σε pc.

Εμένα πχ η λογική του Σπένσερ με χάνει από πελάτη. Αν δεν έχω αποκλειστικότητα... τότε ποιός ο λόγος να κυνηγήσω μια κονσόλα. Θα μείνω με το switch μ και θα δώσω το ps.

Δεν έχω κάτι με το κόσμο που επιλέγει είτε ps, είτε switch, είτε xbox, είτε PC gaming. Δε κατανοώ τα ποσά και τα κέρδη και βάση αριθμών δε μου βγάζει νόημα.

Εδω καποιοι δεν περιμενουν 2-3-4 μηνες να στρωσει ενα παιχνιδι και το παιρνουν day one και εσυ λες για 3-4 χρονια.Υστερα το Port,  δεν εχει καμια σχεση σε κοστος με την αναπτυξη ενος παιχνιδιου.

Mεινε στο switch και παιξε 2 παιχνιδια. zelda και mario μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Επεξ/σία από toyo73
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, primeragt είπε

Για να καταλάβω. Προτιμάς να παίζεις τα παιχνίδια λόγο του exclusivity και όχι αν είναι καλά η όχι. Καταλαβαίνω τη αγορά μιας κονσόλας για τα exclusive της αλλά όχι το μην την αγοράσω καν αν τα βγάζει και αλλού με το σκεπτικό ότι δεν είναι exclusive. Αν με βολεύει κονσόλα θα πάρω κονσόλα αν όχι μένω με το pc μου. Που ενοχλεί το ένα το άλλο;

 

51 λεπτά πριν, hellghan είπε

τι κερδίζεις παραπάνω αν το παιχνίδι σου είναι exclusive. Ειδικά πχ στο god of war

Παιδιά όταν ένα παιχνίδι ολοι ξέρουμε φτιάχνεται με γνώμονα να παιχτεί σε πάνω από μια κονσόλα γίνονται πολλές εκπτώσεις (εκτός και αν είναι η ίδια αρχιτεκτονική που απλά βολεύει στη μεταφορά στο θέμα εκπτώσεων). Τελείως τυχαίο παράδειγμα το ΦΙΦΑ δε μπορεί να εκμεταλλευτεί καμίας κονσόλας το 100% hardware γιατί απλά δεν γράφεται για μια κονσόλα.

Το να θεωρήσουμε ότι το κάθε παιχνίδι δε θα κάνει εκπτώσεις η Σονυ έτσι ώστε να γίνεται πιο εύκολα πορτ ε οκ... είναι αρκετά επιστημονική φαντασία. Είναι και ο λόγος που σε αυτή τη γενιά δε σκέφτηκα τόσο πολύ το Xbox απλά γιατί θεωρώ ότι η λογική της ms με το series S χαντακωνει το X.

 

Για το φίλο με τα ψυχολογικά από πάνω για switch δε θα πολύ ασχοληθώ προφανώς πολλά θέματα και είναι κρίμα να χαλάσει ο καθένας τη ζαχαρένια του για τύπους δίχως τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

 

Παιδιά όταν ένα παιχνίδι ολοι ξέρουμε φτιάχνεται με γνώμονα να παιχτεί σε πάνω από μια κονσόλα γίνονται πολλές εκπτώσεις (εκτός και αν είναι η ίδια αρχιτεκτονική που απλά βολεύει στη μεταφορά στο θέμα εκπτώσεων). Τελείως τυχαίο παράδειγμα το ΦΙΦΑ δε μπορεί να εκμεταλλευτεί καμίας κονσόλας το 100% hardware γιατί απλά δεν γράφεται για μια κονσόλα.

Το να θεωρήσουμε ότι το κάθε παιχνίδι δε θα κάνει εκπτώσεις η Σονυ έτσι ώστε να γίνεται πιο εύκολα πορτ ε οκ... είναι αρκετά επιστημονική φαντασία. Είναι και ο λόγος που σε αυτή τη γενιά δε σκέφτηκα τόσο πολύ το Xbox απλά γιατί θεωρώ ότι η λογική της ms με το series S χαντακωνει το X.

 

Για το φίλο με τα ψυχολογικά από πάνω για switch δε θα πολύ ασχοληθώ προφανώς πολλά θέματα και είναι κρίμα να χαλάσει ο καθένας τη ζαχαρένια του για τύπους δίχως τρόπους.

Το god of war βγήκε στο ps4 το 18 και βγήκε στον υπολογιστή το 22.

Δεν πιστεύω να κάνει εκπτώσεις στα συγκεκριμένα παιχνίδια για κανένα λόγο. Επίσης, με τις νέες κονσόλες δε νομίζω το port να τους είναι δύσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τι να πω. Παίζει να είμαι εγώ λάθος και όντως το port να είναι πιο εύκολο από παλιά και τα Sony studios να μη χαλάνε τόσους πολλούς πόρους (που και πάλι θα μπορούσαν να ξοδευτουν για νέα IPs). Δε βλέπω απλά κάποιο κέρδος: απλά αντί να σπρώξει κόσμο προς το οικοσύστημα της κάποιος θα περιμένει να το αγοράσει στο pc(με λιγότερα loyalties όσον αφορά το pc και τα διαφορετικά stores σίγουρα). Μπορεί ίσως.

 

Δε το βρίσκω εγώ λογικό αλλά... ίσως είμαι εγώ ο παράλογος και να έχετε όλοι δίκιο ότι ποιοτικά δε θα επηρεαστούν τίτλοι του ps5(+ps5pro).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φερτε Tsushima φερτε forbidden west με ελληνικα και τα 2 να καουμε λεμε. 

Εχω τελειωσει days gone/horizon zero dawn/uncharted legacy απο PS παιχνιδια στον υπολογιστη στο 100% τους και τα γουσταρα φουλ και εχω στο προγραμμα last of us detroit become human god of war sackboy returnal και αυτο τον καιρο λιωνω spiderman remastered. Παιχνιδαρες ολα τους και το καλο οτι πεφτουν γρηγορα οι τιμες τους για υπολογιστη. 20αρικο το days gone 17 το zero dawn 15αρι το uncharted 27 το spiderman. Με 150 ευρω εχεις τα καλυτερα παιχνιδια του PS μεχρι στιγμης και μιλαμε για 50-80 ωρες ετσι το καθενα. 

Αναμενουμε το σημερινο showcase πως και πως σε 3 ωρες και ευελπιστω σε tsushima και rift apart που λενε οτι τα ετοιμαζει η nixxes εδω και καιρο αλλα και forbidden west ισως για τελος 2024 μιας και βγαινει το DLC στο PS οποτε να το φερουν ως complete εκδοση οπως το zero dawn. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Οκ τι να πω. Παίζει να είμαι εγώ λάθος και όντως το port να είναι πιο εύκολο από παλιά και τα Sony studios να μη χαλάνε τόσους πολλούς πόρους (που και πάλι θα μπορούσαν να ξοδευτουν για νέα IPs). Δε βλέπω απλά κάποιο κέρδος: απλά αντί να σπρώξει κόσμο προς το οικοσύστημα της κάποιος θα περιμένει να το αγοράσει στο pc(με λιγότερα loyalties όσον αφορά το pc και τα διαφορετικά stores σίγουρα). Μπορεί ίσως.

 

Δε το βρίσκω εγώ λογικό αλλά... ίσως είμαι εγώ ο παράλογος και να έχετε όλοι δίκιο ότι ποιοτικά δε θα επηρεαστούν τίτλοι του ps5(+ps5pro).

Κοίτα εταιρεία είναι, αν βγάζει κέρδος αναλογικά με το κόστος τότε θα το κάνει.

Πάντως, το port για το god of war έγινε παράλληλα με την παραγωγή του ragnarok και τα 2 βγήκαν 10/10.

Το pc-->concole είναι πρόβλημα. Το concole ---> pc όχι τόσο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, toyo73 said:

Mεινε στο switch και παιξε 2 παιχνιδια. zelda και mario μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Έχεις Switch και δεν βρίσκεις άλλα παιχνίδια? 

5 hours ago, shadowfax-1- said:

Αναφέρεται σε έσοδα και όχι profit.

Ναι προφανώς. 

Δεν μπορούν να ξέρουν για τα κέρδη μέχρι να ανακοινώσει κάτι η εταιρεία. Όμως σίγουρα μια μεταφορά είναι πολλές φορές φθηνότερη από το να γίνει κάτι από την αρχή ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν οι διαφορές στην αρχιτεκτονική που είχε ένα PS3 για παράδειγμα. 

Επίσης δεν έχει το ίδιο κόστος για διαφήμιση. Έχει ήδη γίνει πιο πριν. Απλά μια υπενθύμιση αρκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/5/2023 στις 10:08 ΠΜ, kgkaudi είπε

Παραβλέποντας ότι πάλι αντιγράφει τον Phil Spender, απλά αντιγραφή ημιτελής.
Σε 2-3 χρόνια θα έχει φύγει όλο το hype του παιχνιδιού και θα έχουμε φάει spoiler από όλο το ίντερνετ.
Ήδη ξέρουμε τι γίνεται σε GoW Ragnarök & tLoU 1&2.
Το ζήτημα είναι να είναι σχετικά κοντά σε κυκλοφορία με τις κονσόλες, για να μαζέψεις όλο τον δυνατό κόσμο σε φουλ τιμή.
Αλλιώς σε εκπτώσεις. Και αν. 

Ναι αλλά θέλουν να πουλάνε και consoles, αλλιώς χάνουν λεφτά, ο κάθε ένας κοιτάει να συντηρήσει το οικοσύστημά του. Αυτό που κάνουν βολεύει τους ίδιους, αφού πουλήσουν το παιχνίδι και όσες κονσόλες μπορέσουν μετά από καιρό το βάζουν και στα windows για να πάρουν και λίγο ξίγκι που έμεινε.

Ο μόνος λόγος να πάρεις playstation είναι τα αποκλειστικά παιχνίδια που έχουν, αν όλα ήταν και σε υπολογιστή κανείς δεν θα αγόραζε κονσόλα, αφού σχεδόν όλοι έχουν έναν υπολογιστή στο σπίτι.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...