Προς το περιεχόμενο

Είδωλο Συστήματος


geo1962

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Στον ίδιο φυσικό δίσκο έχω δύο partitions όπου στο ένα έχω το λειτουργικό (Windows 10) και στο άλλο τα αρχεία μου (έγγραφα, φωτογραφίες, μουσική κ.ά.).

Θέλω να δημιουργήσω ένα Είδωλο Συστήματος μόνο για το partition που έχω εγκαταστημένα τα Windows 10, αλλά το σύστημα έχει μονίμως επιλεγμένα και τα δύο partitions.

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εφαρμογή που να μπορεί να δημιουργεί Είδωλο Συστήματος μόνο για το partition που βρίσκονται εγκαταστημένα τα Windows 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ, σε Windows 10,  το AOMEI Backupper Standard → Backup → System Backup (Backup Windows and create an image of system partition). Είναι δωρεάν για προσωπική χρήση και, όταν το χρειάστηκα, επανέφερε το image χωρίς κάποιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, accipio είπε

Χρησιμοποιώ, σε Windows 10,  το AOMEI Backupper Standard → Backup → System Backup (Backup Windows and create an image of system partition). Είναι δωρεάν για προσωπική χρήση και, όταν το χρειάστηκα, επανέφερε το image χωρίς κάποιο θέμα.

Αν ο καινούριος δίσκος(ssd) είναι ποιο μεγάλος μπορείς να μεγαλώσεις το partition?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αν ο καινούριος δίσκος(ssd) είναι ποιο μεγάλος μπορείς να μεγαλώσεις το partition?

Αυτό το κάνει σίγουρα το minitool parttion wizard και νομίζω ότι είναι και το μόνο που το καταφέρνει με ένα κλικ ακομα και στην περίπτωση που μετά το system partitiοn υπάρχει κι άλλο δεσμευμένο partition και μετά ο κενός χώρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το Backup με το AOMEI και με τον τρόπο που μου το περιέγραψες. Ως εδώ όλα καλά.

Βλέποντας όμως στη συνέχεια ότι το Backup έφτασε τα 20,6 GB ενώ το  partition του συστήματος είναι 55,8 GB κατάλαβα (μακάρι να κάνω λάθος) πως δεν έχουν συμπεριληφθεί οι διάφορες εφαρμογές που έχω εγκαταστημένες στο partition του συστήματος.

Μήπως για να καταφέρω να έχω στο Backup (Είδωλο Συστήματος) ολόκληρο το partition του συστήματος (λειτουργικό και εφαρμογές) πρέπει στο AOMEI να κάνω την επιλογή Partition Backup (Backup partitions or dynamic volumes to an image file.);

17 ώρες πριν, accipio είπε

Χρησιμοποιώ, σε Windows 10,  το AOMEI Backupper Standard → Backup → System Backup (Backup Windows and create an image of system partition). Είναι δωρεάν για προσωπική χρήση και, όταν το χρειάστηκα, επανέφερε το image χωρίς κάποιο θέμα.

Έκανα το Backup με το AOMEI και με τον τρόπο που μου το περιέγραψες. Ως εδώ όλα καλά.

Βλέποντας όμως στη συνέχεια ότι το Backup έφτασε τα 20,6 GB ενώ το  partition του συστήματος είναι 55,8 GB κατάλαβα (μακάρι να κάνω λάθος) πως δεν έχουν συμπεριληφθεί οι διάφορες εφαρμογές που έχω εγκαταστημένες στο partition του συστήματος.

Μήπως για να καταφέρω να έχω στο Backup (Είδωλο Συστήματος) ολόκληρο το partition του συστήματος (λειτουργικό και εφαρμογές) πρέπει στο AOMEI να κάνω την επιλογή Partition Backup (Backup partitions or dynamic volumes to an image file.);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το image είναι συμπιεσμένο, γι' αυτό υπάρχει διαφορά μεγέθους. Π.χ. στον υπολογιστή μου τα 76 GB του partition των Windows (76 GB είναι ο κατειλημμένος χώρος από αρχεία και εφαρμογές) γίνονται αρχείο image με μέγεθος 45 GB περίπου. Εξ ορισμού το πρόγραμμα εφαρμόζει normal συμπίεση (αυτή μπορεί να καθοριστεί σε none ή σε high στις ρυθμίσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, accipio είπε

Το image είναι συμπιεσμένο, γι' αυτό υπάρχει διαφορά μεγέθους.

Μέχρι εδώ, πολύ καλά!

Έχω όμως, κάποια ερωτήματα ακόμα, και αν μπορείς μου απαντάς.

1) Στον σκληρό δίσκο (HDD) που έχω αποθηκευμένο το backup μπορώ να αποθηκεύσω και κάτι άλλο εκτός απ’ αυτό;

2) Τι είναι το Recovery Environment, για το οποίο, στο τελευταίο στάδιο της εγκατάστασης του AOMEI, ρωτήθηκα αν θέλω να το προσθέσω στο μενού εκκίνησης των Windows;

3) Όταν χρειαστεί να ανανεώσω το σύστημά μου χρησιμοποιώντας το backup του AOMEI, πώς θα το κάνω;

4) Εάν σε κάποια στιγμή το σύστημά μου είναι αδύνατον να εκκινήσει το εν λόγω backup μπορεί να με σώσει; Και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μπορείς.
2. Δεν έχω ασχοληθεί με αυτό, αλλά διάβασε εδώ για λεπτομέρειες (μπορείς να χρησιμοποιήσεις την αυτόματη μετάφραση του Google).
3. Είτε θα δημιουργήσεις ένα νέο image (αυτό κάνω εγώ, μία φορά την εβδομάδα περίπου, διατηρώντας το προηγούμενο image file σε εξωτερικό δίσκο, ώστε να έχω πάντα δύο image files), είτε θα δημιουργήσεις ένα incremental backup με βάση το υπάρχον image. Υπάρχει και το differential backup, αλλά η δωρεάν έκδοση δεν το υποστηρίζει. Για περισσότερα διάβασε εδώ.
4. Μπορεί, αλλά πρέπει: α. Να το έχεις σε διαφορετικό αποθηκευτικό μέσο από τον δίσκο στον οποίο είναι εγκατεστημένο τα Windows (π.χ. σε άλλον εσωτερικό ή εξωτερικό δίσκο) - κι αυτό για την περίπτωση που ο δίσκος των Windows πάθει κάτι και δεν μπορείς να εκκινησήσεις το σύστημα απ’ αυτόν. β. Να έχεις έναν τρόπο να εκκινήσεις το AOMEI Backupper εκτός Windows, ώστε να επαναφέρεις το image σε έναν δίσκο. Το πρόγραμμα δίνει τη δυνατότητα για δημιουργία τέτοιου μέσου (π.χ. ένα DVD δισκάκι ή ένα usb φλασάκι): Tools → Create Bootable Media.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 7:32 ΜΜ, geo1962 είπε

3) Όταν χρειαστεί να ανανεώσω το σύστημά μου χρησιμοποιώντας το backup του AOMEI, πώς θα το κάνω;

Στην τρίτη ερώτηση, μάλλον δεν ήμουν σαφής με τη φράση: «[...] να ανανεώσω το σύστημά μου [...]».

Αυτό που ήθελα να πω, ήταν το εξής: Όταν, σε κάποια στιγμή το σύστημά μου αρχίσει να υπολειτουργεί σε βαθμό που να σέρνεται, αντί να κάνω format, να κάνω αποκατάσταση του συστήματος από το Backup (System Backup) που δημιούργησα με το “AOMEI Backupper”.

Ποια είναι τα βήματα λοιπόν, που πρέπει να ακολουθήσω στο “AOMEI Backupper” για να κάνω την επαναφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Backupper επιλέγεις Restore → Select Task (ή Select Image File, αν δεν υπάρχουν καταχωρημένα tasks) και προχωράς σύμφωνα με τις υποδείξεις του προγράμματος. Εννοείται ότι το image πρέπει να είναι σε διαφορετικό δίσκο από αυτόν στο οποίο θα γίνει η επαναφορά, ή έστω σε διαφορετικό partition του ίδιου δίσκου. Δες κι ένα σχετικό βίντεο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...