Προς το περιεχόμενο

Η Sony επιβεβαιώνει το PlayStation Q, μια φορητή συσκευή για streaming παιχνιδιών PS5


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω, γιατί δεν έχω PS. Αλλά απλώς το έχω σαν απορία.

Στο ΧΒΟΧ πχ, μπορώ να ανοίξω το κινητό μου, το PC  μου, το tablet μου, την τηλεόρασή μου, είτε είμαι σπίτι είτε είμαι στο λεωφορείο, και απλώς να ανοίξω το XBOX app ή να μπω μέσω browser αν δεν έχω το app. Να συνδεθώ με το account μου και απλώς να παίξω οτι έχω αγοράσει. Αυτό δεν γίνεται στο Playstation; Χρειάζεται αυτή την συσκευή ντε και καλά; 

7 ώρες πριν, polaki είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το target group τους. Που ακριβώς απευθύνονται; Στο  πιτσιρικά 11 χρόνων που οι γονείς του θα τον κάνουν ντα αν παίζει PS5 στο σαλόνι μετά τις 23:00 οπότε θα παίζει «κρυφά» κάτω απτά σκεπάσματα αντί να κοιμάται; 

Γιατί προφανώς δεν απευθύνεται σε αυτόν που θελει γενικά να παίζει αλλά το σαλόνι είναι κατειλημμένο απτους γονείς, αυτός θα αγοράσει μια οθόνη 27’ και θα παίζει στο δωμάτιο του κανονικότατα. 

Βρειτε μου εσείς το target group μπας και κάνουμε διάλογο… 

 

Εγώ για παράδειγμα είμαι σε τέτοιο target group. Πολλές φορές βαριέμαι να κάτσω στο σαλόνι. (ούτε πιασμένο είναι ούτε τίποτα) Απλώς Θέλω να ξαπλώσω στο κρεβάτι, να βάλω την τηλεόραση να παίζει κατι, μια εκπομπή κατι ίσα ισα να το ακούω, και ταυτόχρονα ανοίγω το switch ή το xbox app στο tablet και παίζω. Υπάρχει κοινό σε αυτά. Και να σου πω οτι δεν ήμουν ετσι. Επαιζα στο σαλόνι ή στο PC. Απλώς οταν αγόρασα Switch είδα οτι εκεί που έπαιζα κατι στο σαλόνι στην κονσόλα και βαριόμουνα και τελικά έπαιζα 3-4 ώρες την εβδομάδα και αν, τελικά με το Switch  έλιωσα ωρες ατελείωτες με αυτό τον τρόπο.

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 ώρες πριν, MadMike7 είπε

HD οθόνη για streaming μονο; Αν κάνει πάνω απο 100 ευρώ θα είναι κοροιδία. Έστω 2κ ρε Sony, έστω. Αν και μπορω να σκεφτώ περιπτώσεις όπου θα είναι χρήσιμο. όμως θα μπορούσε να πετύχει το ίδιο αν αντι για έτοιμη οθόνη έβαζε ο καθένας το κινητό του!!

Καλή τύχη αν θέλεις να κάνεις stream ασύρματα περιεχόμενο σε 2k ανάλυση. Υπάρχει λόγος που μπορείς να το κάνεις μέχρι full hd. Επίσης μιλάμε για οθόνη κινητού, δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 1080p. Εδώ το switch τρέχει τα games σε 720p και κανείς δεν κάνει κίχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mikelamarep είπε

ας κοιταξει η Sony να κανει το PS5 πιο σκυλι γιατι βλεπω σε 1 χρονο να καιγεται σαν χαρτι!!! υψηλες θερμοκρασιες καμια σχεση με το ps4 !!! 

Άλλη κονσόλα η μια άλλη η άλλη.επισης το ανοίγουμε να το καθαρίσουμε ,υπάρχουν πολλά βίντεο ,μέχρι και εσοχή για την σκούπα έχουν βαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Καλή τύχη αν θέλεις να κάνεις stream ασύρματα περιεχόμενο σε 2k ανάλυση. Υπάρχει λόγος που μπορείς να το κάνεις μέχρι full hd. Επίσης μιλάμε για οθόνη κινητού, δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 1080p. Εδώ το switch τρέχει τα games σε 720p και κανείς δεν κάνει κίχ.

Έχεις ένα δίκιο στο ότι σε μικρές οθόνες δεν έχει νόημα. Αλλα νταξει 8 ίντσες το λες και ταμπλετ. Νταξει σιγά τα γραφικά που έχουν τα παιχνίδια του switch, τα περισσότερα ειναι καρτουνιστικα ή έχουν κάποιο άλλο ιδιαίτερο art direction, χωρις να στοχεύουν στον ρεαλισμό. 

Η τιμή θα δείξει αν αξίζει ή όχι. Στα 100 θα ήταν κάτι λογικό, αλλα μυρίζει 300αρι +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MadMike7 είπε

Έχεις ένα δίκιο στο ότι σε μικρές οθόνες δεν έχει νόημα. Αλλα νταξει 8 ίντσες το λες και ταμπλετ. Νταξει σιγά τα γραφικά που έχουν τα παιχνίδια του switch, τα περισσότερα ειναι καρτουνιστικα ή έχουν κάποιο άλλο ιδιαίτερο art direction, χωρις να στοχεύουν στον ρεαλισμό. 

Η τιμή θα δείξει αν αξίζει ή όχι. Στα 100 θα ήταν κάτι λογικό, αλλα μυρίζει 300αρι +

80 δίνει ένα χειριστήριο, αυτό έχει οθόνη κάρτα δικτύου και μπαταρία, τι 100.. ανέβαινε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όπως έγραψα και στο νήμα του PS5, στα $100 θα είναι bargain, στα $150 τρώγεται, στα $200 είναι υπερβολικά τα χρήματα που θα ζητάει για κάτι που κάνουμε ήδη με τα κινητά μας.

Γενικά, το price point που ακούγεται πάντως, είναι εκεί, στα $200. Σε αυτό το price point θα πρέπει να προσφέρει πολλά περισσότερα από ξερό local remote play για να υπάρχει κάποιο νόημα να το αγοράσει κανείς.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκαν στην διαδικασία να φτιάξουν φορητή κονσόλα μόνο για PS5 streaming. Αφού το φτιάχνεις που το φτιάχνεις, βάλτου εκεί πέρα SoC και ΟS να μπορεί να παίζει PS1/PS2/PS4 games (εκτός από PS5 streaming), βάλτου και 720p ανάλυση (μιας και δεν χρειάζεται παραπάνω), κοστολόγησέ το στο 300άρι και άστο να δεις πως θα πάει. Τι φόβος είναι αυτός που την έχει πιάσει με τα φορητά τη Sony, χαζό εντελώς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Malthador είπε

Όπως έγραψα και στο νήμα του PS5, στα $100 θα είναι bargain, στα $150 τρώγεται, στα $200 είναι υπερβολικά τα χρήματα που θα ζητάει για κάτι που κάνουμε ήδη με τα κινητά μας.

Γενικά, το price point που ακούγεται πάντως, είναι εκεί, στα $200. Σε αυτό το price point θα πρέπει να προσφέρει πολλά περισσότερα από ξερό local remote play για να υπάρχει κάποιο νόημα να το αγοράσει κανείς.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκαν στην διαδικασία να φτιάξουν φορητή κονσόλα μόνο για PS5 streaming. Αφού το φτιάχνεις που το φτιάχνεις, βάλτου εκεί πέρα SoC και ΟS να μπορεί να παίζει PS1/PS2/PS4 games (εκτός από PS5 streaming), βάλτου και 720p ανάλυση (μιας και δεν χρειάζεται παραπάνω), κοστολόγησέ το στο 300άρι και άστο να δεις πως θα πάει. Τι φόβος είναι αυτός που την έχει πιάσει με τα φορητά τη Sony, χαζό εντελώς.

Εγω ειμαι πιο σκληροπυρηνικος απο εσενα. Καντο stand alone και ασε το να παιζει τα παντα απο ps στα 720p.

Και 500 εδινα. Χαλαρα.. Τωρα ειναι σα να μην παρουσιασε τιποτα ειναι για εμενα. Δεν εχει λογο υπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, KAKADI said:

Εγω ειμαι πιο σκληροπυρηνικος απο εσενα. Καντο stand alone και ασε το να παιζει τα παντα απο ps στα 720p.

Και 500 εδινα. Χαλαρα.. Τωρα ειναι σα να μην παρουσιασε τιποτα ειναι για εμενα. Δεν εχει λογο υπαρξης.

Δεν υπάρχει αυτή η τεχνολογία ακόμα, να μπορεί να παίζει PS5 games με SoC που να καταναλώνει 15W, ούτε στα 720p. Αλλά και να υπήρχε, δεν θα κόστιζε μόνο όσο ένα PS5, θα κόστιζε τα διπλά.

Ενώ ένα PS4 άνετα χωράει σε 8" συσκευή των $300 πλέον. Και τα PS5 games ας τρέχουν μέσω remote play ή cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν υπάρχει αυτή η τεχνολογία ακόμα, να μπορεί να παίζει PS5 games με SoC που να καταναλώνει 15W, ούτε στα 720p. Αλλά και να υπήρχε, δεν θα κόστιζε μόνο όσο ένα PS5, θα κόστιζε τα διπλά.

Ενώ ένα PS4 άνετα χωράει σε 8" συσκευή των $300 πλέον. Και τα PS5 games ας τρέχουν μέσω remote play ή cloud.

Aν ειναι να παιζει και PS5 παιχνιδια στα 720p δε με νοιαζει ας εκανε και 700 ευρω και στα 30W με 2-3 ωρες αυτονομια και ας ειναι στη αγορα απεναντι στο ROG Ally. 

Οτιδηποτε πιο πανω σε τιμη θα ηταν αυτοκτονια ετσι κ αλλιως.

Αυτο που εβγαλε ειναι αστειο απλα..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, KAKADI said:

Aν ειναι να παιζει και PS5 παιχνιδια στα 720p δε με νοιαζει ας εκανε και 700 ευρω και στα 30W με 2-3 ωρες αυτονομια και ας ειναι στη αγορα απεναντι στο ROG Ally. 

Nαι, οκ, δεν γίνεται πρακτικά αυτό που λες. Το PS5 τραβάει 200W στους πιο απαιτητικούς τίτλους, δεν μπορεί να πέσει στα 30W, ακόμα κι αν έπεφτε η ανάλυση στα 720p.

Δεν υπάρχει τέτοια τεχνολογία αυτή τη στιγμή, οπότε στην σκέψη θα μέναμε ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 1:03 ΜΜ, Evangelos Anagnostou είπε

Συσκευή για την τουαλέτα. Αν έχει και ανάλογη τιμή θα έχει επιτυχία.

Άμα έχει μέχρι 100€,εύκολα day one αγορά για την τουαλέτα.χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως το βλέπω για δίσκο με σεμεδάκι και πάνω το psp, το ps vita και νερατζάκι με ποτήρι νερό δίπλα μια χαρά μου φαίνεται... 

Για τους μερακλήδες και υποβρύχιο 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, music_lover said:

Επίσης μιλάμε για οθόνη κινητού, δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 1080p. Εδώ το switch τρέχει τα games σε 720p και κανείς δεν κάνει κίχ.

To Switch στα παιχνίδια του έχει dynamic resolution, οπότε όταν είναι φορητό, τα 720p είναι το απόλυτο μάξιμουμ. Η κύρια ανάλυση σε απαιτητικά παιχνίδια μπορεί να είναι και 300-400φεύγα.

Αλλά λόγω Nintendo, θεωρώ ότι ακόμα και στο 1p να πέσει η ανάλυση, δεν υπάρχει θέμα για εμάς τους fans.

Spoiler

Dark Souls running at 1p resolution:

 

 

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε η Sony είναι τρομερή, εδώ ο κόσμος χάνεται και το πουτί ξυρίζεται, το πάει από δω το πάει από κει όλο και κάτι να φτιάξει για να τσεπώσει το χρήμα του κόσμου, να τανε και κάτι χρήσιμο να πω εντάξει όπως το PSP δεν πάει στην ευχή λες καλό είναι, αλλά και καλα streaming μονο σε PSP 5 και πράσινα άλογα, και όπως είπαν και άλλα παιδιά άπατο θα πάει οπως και τα VR γυαλιά που έβγαλε.  Α ρε Sony αθάνατη  😆😆😆

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Nαι, οκ, δεν γίνεται πρακτικά αυτό που λες. Το PS5 τραβάει 200W στους πιο απαιτητικούς τίτλους, δεν μπορεί να πέσει στα 30W, ακόμα κι αν έπεφτε η ανάλυση στα 720p.

Δεν υπάρχει τέτοια τεχνολογία αυτή τη στιγμή, οπότε στην σκέψη θα μέναμε ούτως ή άλλως.

Μια χαρά θα το κάνει. 
Δεν είπα τυχαία για το rog ally πιο πάνω.

στα 1080p παίζει hogwarts legacy έστω και στα low settings άνετα ενώ φουλ pc μπορεί να θέλει την 20πλασια.

Ολα γίνονται με τον κατάλληλο επεξεργαστή και τσιπ γραφικών.

Το αποδεικνύει και το steam deck με τα 15w αλλά και το ally που παρεμπίπτοντος παίζουν και παιχνίδια του PS4-5 που έχουν έρθει στο steam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...