Προς το περιεχόμενο

Πρώτη ζωντανή μετάδοση από τον Άρη - μια σπάνια, σχεδόν σε πραγματικό χρόνο, ματιά στο διάστημα


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Κάτι τέτοιες στιγμές θέλω να στριγγλίσω από χαρά, σαν μπόμπιρας που ανακαλύπτει τον κόσμο γύρω του..

(κι άλλο, κι άλλο...)

Landing Jet Propulsion Laboratory GIF by NASA

Μου θυμίζει σκηνή στο 1ο επεισόδιο απο την σειρά επιστημονικής φαντασίας  "100". Όποιος δεν την έχει δει, πολύ καλή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MDefender είπε

Αν δεν ξοδευαν τόσα δις αυτή τη στιγμή δεν θα έβαζες κάθε φορά το GPS σου για να σε οδηγήσει στο προορισμό σου,ούτε θα γινόταν η ζωή σου πιο εύκολη λόγω των δορυφόρων,τεχνολογια που αρχικά ήταν μόνο για τα διαστημόπλοια

Αυτά μπορούσαν να γίνουν και χωρίς να πηγαίνουμε στον κάθε ένα από τους άπειρους κενούς πλανήτες χωρίς λόγο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχεδόν πραγματικό χρόνο ως μετάδοση έχει πολλούς και διάφορους λόγους να το αναφέρει το κείμενο και η Nasa. Ίσως χρειαστεί να πέσει χιόνι κάποιες στιγμές λόγο....τυχαίων ανακαλύψεων, όπως έχει γίνει αρκετές φορές στο παρελθόν άλλωστε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Ίσως χρειαστεί να πέσει χιόνι κάποιες στιγμές λόγο....τυχαίων ανακαλύψεων

Όπως να εμφανιστεί στο πλάνο κάποιος τεχνικός τρώγοντας σάντουιτς? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Το σχεδόν πραγματικό χρόνο ως μετάδοση έχει πολλούς και διάφορους λόγους να το αναφέρει το κείμενο και η Nasa. Ίσως χρειαστεί να πέσει χιόνι κάποιες στιγμές λόγο....τυχαίων ανακαλύψεων, όπως έχει γίνει αρκετές φορές στο παρελθόν άλλωστε.

Θα ήθελα πολύ να μάθω ποιες είναι αυτές οι "αρκετές φορές στο παρελθόν άλλωστε" που έχει πέσει χιόνι σε μετάδοση της NASA "λόγΩ τυχαίων ανακαλύψεων"... Παρακαλώ, the stage is yours, sir...

Το "σχεδόν πραγματικό χρόνο" το αναφέρει γιατί, πολύ απλά, η μικρότερη, χρονικά, καθυστέρηση που μπορούμε να έχουμε σε σήμα που έρχεται από τον Άρη, είναι περίπου 5 λεπτά. 

Υ.Γ. Οι εικόνες είναι από το Mars Express της ESA, όχι της NASA. Αλλά, φαντάζομαι ήταν πολύπλοκο το διάβασμα, παρά το γεγονός ότι αναφέρεται, κυριολεκτικά, στην 1η πρόταση...

21 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Όπως να εμφανιστεί στο πλάνο κάποιος τεχνικός τρώγοντας σάντουιτς? 

ΣΗΚΩΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΝΤΙΒΑΝΙΑ, ΚΑΡΕΛΚΛΕΣ, ΤΡΑΠΕΖΙΑ!

 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιφυλακτικότητα (ως εχθρότητα) του μέσου ανθρώπου απέναντι στα επιστημονικά ιδρύματα όπως η ΝΑΣΑ υπήρξε μια από τις παρενέργειες του ίντερνετ που λίγοι πεσιμιστες θα μπορούσαν να προβλέψουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Διαβάζοντας τον τίτλο φανταστηκα ότι θα δω εικόνες επάνω στον πλανήτη. Τι ακριβώς είναι αυτό μπερδεύτηκα.  

 

Με ένα δυνατό τηλεσκόπιο βλέπεις 69fps 4k ανάλυση τον πλανήτη από εδώ στην Γη.  Τώρα αυτό το ακριβώς είναι.  Ένα σκάφος πάνω από τον Άρη και βλέπουμε τι? Γιατί όχι ίδια ακριβώς φάση αλλά επάνω στον πλανήτη.  

 

Η κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?

Το όλο το κατόρθωμα έχει να κάνει με την λήψη live εικόνας από τον Άρη…

Μιλάμε για μια απόσταση πάνω από 200 εκατομμύριων χιλιόμετρων μεταξύ του πλανήτη μας και του Άρη και όσο να πεις αυτό είναι ένα κατόρθωμα…

Φαντάσου το πιο απλά, σαν να προσπαθείς το 2000 να δεις live εικόνα μέσω της security camera από το σπίτι σου…

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 3:55 ΜΜ, MikeKata είπε

Προς τους διαχειριστές: Πιο συχνά τέτοια άρθρα, αν μπορείτε και θέλετε. Είναι άρθρα που ,πραγματικά, δείχνουν την πρόοδο της ανθρωπότητας, αντί για άλλα που είναι βορά στο να σφάζονται οι σχολιαστές από κάτω, σαν οπαδοί της εταιρείας Α ή Β. βοηθάει και να ανέβει και η ποιότητα του site.

Στα του θέματος τώρα. Οι γονείς μου είδαν την πρώτη προσελήνωση, αναμένω σαν παιδάκι να δω την πρώτη επανδρωμένη αποστολή στον Άρη. Μακάρι να γίνει πριν κλείσει η δεκαετία, αν και δύσκολο...

Γιατί μια χαρά είναι τα θέματα που μας θυμίζουν συνέχεια ότι το νετφλιξ  σταματάει τον διαμοιρασμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, AtiX είπε

Το όλο το κατόρθωμα έχει να κάνει με την λήψη live εικόνας από τον Άρη…

Μιλάμε για μια απόσταση πάνω από 200 εκατομμύριων χιλιόμετρων μεταξύ του πλανήτη μας και του Άρη και όσο να πεις αυτό είναι ένα κατόρθωμα…

Φαντάσου το πιο απλά, σαν να προσπαθείς το 2000 να δεις live εικόνα μέσω της security camera από το σπίτι σου…

Σύμφωνοι.  Αλλά γιατί όχι εικόνα πάνω στον πλανήτη και αντί αυτού πάνω από αυτόν.  Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Σύμφωνοι.  Αλλά γιατί όχι εικόνα πάνω στον πλανήτη και αντί αυτού πάνω από αυτόν.  Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. 

Γιατί δεν έχουν στείλει τον κατάλληλο/απαιτούμενο εξοπλισμό για κάτι τέτοιο φίλε μου… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, AtiX είπε

Γιατί δεν έχουν στείλει τον κατάλληλο/απαιτούμενο εξοπλισμό για κάτι τέτοιο φίλε μου… 

Δεν έχουν προσγειωθεί στον Άρη? Αυτό ήξερα εγώ... Οπότε μάλλον ήξερα λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, georgiosmag είπε

Δεν έχουν προσγειωθεί στον Άρη? Αυτό ήξερα εγώ... Οπότε μάλλον ήξερα λάθος. 

Το ότι έχουμε στην επιφάνεια του Άρη δυο rover, δεν σημαίνει ότι είχαν και τον κατάλληλο εξοπλισμό για να κάνουν αυτού του είδους την μετάδοση…

είναι σαν να βλέπεις κεραίες τηλεόρασης σε ένα χωριό και να θεωρείς ότι έχουν 5g…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AtiX είπε

Το ότι έχουμε στην επιφάνεια του Άρη δυο rover, δεν σημαίνει ότι είχαν και τον κατάλληλο εξοπλισμό για να κάνουν αυτού του είδους την μετάδοση…

είναι σαν να βλέπεις κεραίες τηλεόρασης σε ένα χωριό και να θεωρείς ότι έχουν 5g…

Επειδή είναι πολύ κοντά τα rover με αυτό που είναι σε τροχιά στον πλανήτη.  Έστω ότι επεζε το ρόλο του repeater αυτό που είναι στην τροχιά... Τι να πω.  Περίμενα έστω και όχι τόσο γρήγορα.  Έστω και μερικές ώρες καθυστέρηση... Να είχαμε εικόνα από την επιφάνεια του πλανήτη...αυτό θα ήταν το εντυπωσιακό πιστεύω...

Αυτό που βλέπω τώρα είναι απλά οκ... Επίτευγμα ΚΑΙ αυτό για να μην είμαι υπερβολικός και αχάριστος αλλά όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακό.  

Στην τελική ας τραβήξουν ένα βίντεο 1-2 καρέ το δευτερόλεπτο σε ανάλυση 320χ240... Και ας κάνει και ένα μήνα να φτάσει στην γη.  Αυτό θα ήταν όντως ουαου και εντυπωσιακό...

Με πρόχειρους υπολογισμούς ένα τέτοιο βίντεο 1 λεπτού με τις μορφές συμπίεσης που διαθέτει η νασα και που θέλω να πιστεύω ότι είναι 100 φορές ποιο ισχυρή από ένα h265 codec η τον (αν θυμάμαι καλά) vp9 του YouTube να είναι 100? 200 kbytes? Αυτοί σίγουρα μπορούν να επιτύχουν καλύτερες συμπιέσεις .. και με ένα ΑΙ λογισμικό να κάνουν βελτίωση της εικόνας..να δούμε επιτέλους πως είναι η επιφάνεια του πλανήτη στην πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...