Προς το περιεχόμενο

Προβληματική μνήμη και εγγύηση


PanosI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το που εγκατέστησα το DCS world στον υπολογιστή μου ξεκίνησαν αμέσως κρασαρισματα. Μερικές φορές γινόταν και πλήρης εκκίνηση. Μου είπαν οτι αυτό δεν ειναι θέμα software αλλά hardware. Έβαλα το memtest86 και σε 2 συνεχόμενα τεστ έβγαλε FAIL.. Ειναι G,SKILL TRIDENT Z F4-4000c 18D-32ZGTZR

Την πήγα εκεί που την πήρα να την ελέγξουν και να προχωρήσουν σε αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων. 
Επειδη δεν μπορούσα να μείνω χωρίς υπολογιστή αγορασα καινούργια μνήμη (2Χ16) , την έβαλα στον υπολογιστή και αμέσως τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.

Επειδή δεν είχα νέα απο το κατάστημα πήρα να δω τι γινεται και ο τεχνικός μου είπε οτι σε 5 τεστ που έκανε και σε AMD και σε INTEL και τις δυο μαζί και την κάθε μια μόνη της έβγαλε 5 PASS !

Τις πηρα πίσω τις έβαλα στον υπολογιστή μου και με την μια crash.

Μπορείτε να μου πείτε τι στην ευχή γινεται εδώ και πως κάποιος αντικειμενικά θα διαγνώσει οτι μια μνήμη ειναι προβληματική ;

Επεξ/σία από PanosI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς μα κανείς δεν σου εγγυάται οτι μπορεί να παίξει η μνήμη σε αυτή τη συχνότητα απροβλημάτιστα.

Το οτι παίζει σε άλλους υπολογιστές είναι πιθανό αλλά όχι απαραίτητη προϋποθεση οτι θα παίξει και στο δικό σου.

Μια άλλη μητρική, ένα άλλο cpu, ίσως ακόμη και ένα διαφορετικό τροφοδοτικό μπορεί να διαφοροποιήσει τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο οι jedec ταχυτητες -διαβασε στο wiki και στα τεχνικά της μνημης σου- είναι εγγυημένες για τις μνημες αν παιζουν εκει οι παλιές δεν εχουν θεμα ετσι κανεις διάγνωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, PanosI είπε

Με το που εγκατέστησα το DCS world στον υπολογιστή μου ξεκίνησαν αμέσως κρασαρισματα. Μερικές φορές γινόταν και πλήρης εκκίνηση. Μου είπαν οτι αυτό δεν ειναι θέμα software αλλά hardware. Έβαλα το memtest86 και σε 2 συνεχόμενα τεστ έβγαλε FAIL.. Ειναι G,SKILL TRIDENT Z F4-4000c 18D-32ZGTZR

Την πήγα εκεί που την πήρα να την ελέγξουν και να προχωρήσουν σε αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων. 
Επειδη δεν μπορούσα να μείνω χωρίς υπολογιστή αγορασα καινούργια μνήμη (2Χ16) , την έβαλα στον υπολογιστή και αμέσως τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.

Επειδή δεν είχα νέα απο το κατάστημα πήρα να δω τι γινεται και ο τεχνικός μου είπε οτι σε 5 τεστ που έκανε και σε AMD και σε INTEL και τις δυο μαζί και την κάθε μια μόνη της έβγαλε 5 PASS !

Τις πηρα πίσω τις έβαλα στον υπολογιστή μου και με την μια crash.

Μπορείτε να μου πείτε τι στην ευχή γινεται εδώ και πως κάποιος αντικειμενικά θα διαγνώσει οτι μια μνήμη ειναι προβληματική ;

Μία ακόμα πιθανότητα είναι ότι ίσως και να πέτυχες ασύμβατες μνήμες για την μητρική σου.
Αν θες να το τραβήξεις τρέξε το memtest και τράβα φωτογραφία με το αποτέλεσμα, τύπωσε την και πήγαινε την μαζί με τις μνήμες στο κατάστημα για αντικατάσταση.

Αφού όμως έχεις ήδη αγοράσει άλλες μνήμες και με την προϋπόθεση ότι όντως δεν έχουν πρόβλημα οι παλιές μπορείς να τις βάλεις για πώληση στις αγγελίες.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nickol-us είπε

Κανείς μα κανείς δεν σου εγγυάται οτι μπορεί να παίξει η μνήμη σε αυτή τη συχνότητα απροβλημάτιστα.

Το οτι παίζει σε άλλους υπολογιστές είναι πιθανό αλλά όχι απαραίτητη προϋποθεση οτι θα παίξει και στο δικό σου.

Μια άλλη μητρική, ένα άλλο cpu, ίσως ακόμη και ένα διαφορετικό τροφοδοτικό μπορεί να διαφοροποιήσει τα πράγματα

 

Οπότε πως θα διεκδικήσεις την "life time warranty" που συνοδεύει τη μνήμη ;

 

1 ώρα πριν, Aris_ είπε

μονο οι jedec ταχυτητες -διαβασε στο wiki και στα τεχνικά της μνημης σου- είναι εγγυημένες για τις μνημες αν παιζουν εκει οι παλιές δεν εχουν θεμα ετσι κανεις διάγνωση

το καταλαβαινω αλλά οι μνήμες δούλευαν κανονικά μέχρι το DCS world και ελεχο με το memtest86 έκανα όταν αρχισαν τα κρασαρισματα κάθε 10 λεπτά

 

jedec 1333

η πλάκα είναι ότι  η GSkill την δινει  σαν 

SPD Speed (Default) 2133 MT/s καιTested Speed (XMP/EXPO) 4000 MT/s και πανω στην ίδια τη μνημη βαζει 4000 !!!

 

 

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Μία ακόμα πιθανότητα είναι ότι ίσως και να πέτυχες ασύμβατες μνήμες για την μητρική σου.
Αν θες να το τραβήξεις τρέξε το memtest και τράβα φωτογραφία με το αποτέλεσμα, τύπωσε την και πήγαινε την μαζί με τις μνήμες στο κατάστημα για αντικατάσταση.

Αφού όμως έχεις ήδη αγοράσει άλλες μνήμες και με την προϋπόθεση ότι όντως δεν έχουν πρόβλημα οι παλιές μπορείς να τις βάλεις για πώληση στις αγγελίες.

Το μηχάνημα ειναι στημένο 10 μήνες και λειτουργεί χωρίς το παραμικρό πρόβλημα

Από τη στιγμή που έβαλα το DCS world ξεκίνησαν τα προβλήματα και μόνο σε αυτό.

Εδωσα και τα 2 logs με τα FAIL από το memtest86 στον τεχνικό όταν του παρεδωσα τις μνημες για να τις ελέγξει.

 

 

Επεξ/σία από PanosI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το DCS world ειναι ευαισθητο στην ασταθεια των ραμ οποτε κρασαρει. Οπως ειπε ο @Aris_ το τεστ το εκανες σε 2133mhz? γιατι μπορει απλα να μην ειναι 100% σταθερες οι μνημες στο xmp. Δοκιμασε και χειροκινητα να παιξεις με τα clocks/timings, "κέρασε" λιγο ρευμα τον controller αλλα και τις μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, PanosI είπε

Με το που εγκατέστησα το DCS world στον υπολογιστή μου ξεκίνησαν αμέσως κρασαρισματα. Μερικές φορές γινόταν και πλήρης εκκίνηση. Μου είπαν οτι αυτό δεν ειναι θέμα software αλλά hardware. Έβαλα το memtest86 και σε 2 συνεχόμενα τεστ έβγαλε FAIL.. Ειναι G,SKILL TRIDENT Z F4-4000c 18D-32ZGTZR

Την πήγα εκεί που την πήρα να την ελέγξουν και να προχωρήσουν σε αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων. 
Επειδη δεν μπορούσα να μείνω χωρίς υπολογιστή αγορασα καινούργια μνήμη (2Χ16) , την έβαλα στον υπολογιστή και αμέσως τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.

Επειδή δεν είχα νέα απο το κατάστημα πήρα να δω τι γινεται και ο τεχνικός μου είπε οτι σε 5 τεστ που έκανε και σε AMD και σε INTEL και τις δυο μαζί και την κάθε μια μόνη της έβγαλε 5 PASS !

Τις πηρα πίσω τις έβαλα στον υπολογιστή μου και με την μια crash.

Μπορείτε να μου πείτε τι στην ευχή γινεται εδώ και πως κάποιος αντικειμενικά θα διαγνώσει οτι μια μνήμη ειναι προβληματική ;

τι CPU & M/B?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PanosI είπε

Οπότε πως θα διεκδικήσεις την "life time warranty" που συνοδεύει τη μνήμη ;

To οτι δεν παίζουν σε αυτή τη συχνότητα οι μνήμες μέχρι οτι είναι μη λειτουργικές ώστε να διεκδικήσεις το lefi time warranty είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις:

Από το official site των μνημών σου

https://www.gskill.com/specification/165/166/1608538966/F4-4000C18D-32GTZR-Specification

Αναφορά σε κείμενο
Additional Notes
  • Do not mix memory kits. Memory kits are sold in matched kits that are designed to run together as a set. Mixing memory kits will result in stability issues or system failure.
  • Prior to enabling XMP, memory kits will boot at default BIOS settings with compatible hardware.
  • For memory kits with XMP, enable XMP/DOCP/A-XMP profile in BIOS to reach the rated potential XMP overclock speed of the memory kit, subject to the use of compatible hardware. Please refer to the "How to Enable XMP/EXPO" guide.
  • Reaching the rated XMP overclock speed and system stability will depend on the compatibility and capability of the motherboard and CPU used.
  • Usage in any manner inconsistent with manufacturer specifications, warnings, designs, or recommendations will result in lower speeds, system instability, or damage to the system or its components.
  • Memory module height can be found in the FAQ, under the question "How tall are the memory modules?".
  • For product support and related questions, please contact the G.SKILL technical support team via email.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

τι CPU & M/B?

TakeScreenshot_com.png.5f8cf4d8b09b65625f7f1df3e165fe0c.png

TakeScreenshot.com(1).png.22c28fbd1ada4375b92561ad69712c89.png

TakeScreenshot.com(2).png.0ae279206bc2a97ce6ce64ea1a9111e7.png

TakeScreenshot.com(3).png.60651df87bac3ab4ddde956e9ac16605.png

TakeScreenshot.com(4).png.8b933a68faec95cd09618608377e5522.png

Η GSkill ειναι η αρχικη μνημη που εβγαλε προβλημα στο DCS world.

Ηταν στα 2 και 4 (Α2 και Β2) bank της μητρικης. Ηταν 2000 και 4000.

Η Corsair ειναι η μνημη που αγορασα τωρα και ειναι 1800 και 3600. Την εβαλα στα bank 2 και 4.

Σημερα για πρωτη μερα εβαλα την GSkill στα 1 και 3.

Τρεχω σήμερα XMP απο Bios αλλα στα 3600 χειροκινητα που ειναι η Corsair και όχι 4000 που ειναι το  XMP της GSkill.

Εχω βαλει οτι βαρυ προγραμμα εχω και τα τρεχω ολα μαζι στο pc.

μεχρι τωρα κανενα προβλημα.

TakeScreenshot.com(6).jpg.564afd66e9c8d25c986c73393fc58146.jpg

TakeScreenshot.com(7).jpg.f4847907f7bd73aeeea0cccf516e7cc2.jpg

TakeScreenshot.com(8).jpg.635a5897d534e08ca0419095d25f402e.jpg

Επεξ/σία από PanosI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PanosI είπε

TakeScreenshot_com.png.5f8cf4d8b09b65625f7f1df3e165fe0c.png

TakeScreenshot.com(1).png.22c28fbd1ada4375b92561ad69712c89.png

TakeScreenshot.com(2).png.0ae279206bc2a97ce6ce64ea1a9111e7.png

TakeScreenshot.com(3).png.60651df87bac3ab4ddde956e9ac16605.png

TakeScreenshot.com(4).png.8b933a68faec95cd09618608377e5522.png

Η GSkill ειναι η αρχικη μνημη που εβγαλε προβλημα στο DCS world.

Ηταν στα 2 και 4 (Α2 και Β2) bank της μητρικης. Ηταν 2000 και 4000.

Η Corsair ειναι η μνημη που αγορασα τωρα και ειναι 1800 και 3600. Την εβαλα στα bank 2 και 4.

Σημερα για πρωτη μερα εβαλα την GSkill στα 1 και 3.

Τρεχω σήμερα XMP απο Bios αλλα στα 3600 χειροκινητα που ειναι η Corsair και όχι 4000 που ειναι το  XMP της GSkill.

Εχω βαλει οτι βαρυ προγραμμα εχω και τα τρεχω ολα μαζι στο pc.

μεχρι τωρα κανενα προβλημα.

TakeScreenshot.com(6).jpg.564afd66e9c8d25c986c73393fc58146.jpg

TakeScreenshot.com(7).jpg.f4847907f7bd73aeeea0cccf516e7cc2.jpg

TakeScreenshot.com(8).jpg.635a5897d534e08ca0419095d25f402e.jpg

Η μητρική σου έχει πολύ παλιό bios (2022) βάλε το τελευταίο , ενδέχεται να παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Η μητρική σου έχει πολύ παλιό bios (2022) βάλε το τελευταίο , ενδέχεται να παίξει.

Το bios δεν το πειράζω εκτός κι αν χρειαστεί να κάνω αναβάθμιση. Εξάλλου με αυτό bios φτιάχτηκε το pc και όλα δούλευαν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε ενα "καλο" η gigabyte το Dual bios σε περιπτωση  μπρικαρισματος,τωρα βλεπω το εχουνε μερικα μοντελα μονο. " Feature η necessity" δεν ξερω τι ειναι απο τα  δυο 😀 κατι παλια Ζ77 κανανε corrupt σε bios  για πλακα...

Βλεπω οτι νεοτερο bios βελτιωνει ραμ compatibilty. Δοκιμασε και χειροκινητα OC αμα φοβασαι bios update.

Αφου πηρες αλλες, πουλα τες αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

Ειχε ενα "καλο" η gigabyte το Dual bios σε περιπτωση  μπρικαρισματος,τωρα βλεπω το εχουνε μερικα μοντελα μονο. " Feature η necessity" δεν ξερω τι ειναι απο τα  δυο 😀 κατι παλια Ζ77 κανανε corrupt σε bios  για πλακα...

H Z690 AORUS ELITE DDR4 έχει q-flash button ότι και να γίνει το επαναφέρεις με ένα κουμπάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

H Z690 AORUS ELITE DDR4 έχει q-flash button ότι και να γίνει το επαναφέρεις με ένα κουμπάκι

Αφου το q-flash δουλευει 100% σε περιπτωση corrupted bios , τοτε δεν εχει λογο να φοβαται ;)  Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...