Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή οριζόντιας ιδιοκτησίας - υπογραφή από όλους τους ιδιοκτήτες


panosena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην κατοχή μου τον τρίτο όροφο (ένα οροφοδιαμέρισμα, ρετιρέ) σε μια πολυκατοικία. Θέλω να το χωρίσω σε δύο. 

Προχώρησα τα χαρτιά με το μηχανικό και τώρα ήρθε η ώρα του συμβολαιογράφου. Η συμβολαιογράφος μου λέει ότι για να γίνει η αλλαγή της οριζόντιας (έτσι λέγεται; ) ιδιοκτησίας πρέπει να υπογράψουν ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας.

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας δεν έχουν καμία ιδιοκτησιακή σχέση με τον όροφο μου. Μου φαίνεται παράλογο να ζητείται υπογραφή από όλους τη στιγμή που δεν έχουν καμία σχέση με τον όροφο μου.

Μήπως πρέπει απλά να αλλάξω συμβολαιογράφο;

 

(θα αναρωτιέστε γιατί απλά δεν παίρνω τις υπογραφές τους.... Το πρόβλημα είναι ότι μια εξ αυτών έχει βαριά ψυχολογικά προβλήματα, δεν μπορεί να κατανοήσει. Δεν νομίζω να καταλάβει καν τι θα της ζητήσω το θεωρώ αδύνατο να υπογράψει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αλλαγή οριζόντιας δε γίνεται μόνο για την αλλαγή που θες να κάνεις. Αλλά για να αλλάξουν και οι συντελεστές/ποσοστά στα κοινόχρηστα και λοιπές δαπάνες που θα γίνονται μετά την αλλαγή στη πολυκατοικία ανά διαμέρισμα. Εκεί λοιπόν πρέπει να υπογράψουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες όχι για το αν συμφωνούν, αλλά για το αν έλαβαν γνώση. Ίσως μπορεί να γίνει και με μια απλή γενική συνέλευση και αποφασιστεί ότι γίνεται δεκτή η αλλαγή με πλειοψηφία (οπότε αφήνεις εκτός την κυρία με το πρόβλημα υγείας)

Καλό είναι να πάρεις και άλλες γνώμες από άλλους συμβολαιογράφους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Εκεί λοιπόν πρέπει να υπογράψουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες όχι για το αν συμφωνούν, αλλά για το αν έλαβαν γνώση. 

Να υπογράψουν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που θα λέει ότι ενημερώθηκαν για την επερχόμενη αλλαγή στους συντελεστές/ποσοστά;

Παρουσία της συμβολαιογράφου;

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, panosena said:

Να υπογράψουν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που θα λέει ότι ενημερώθηκαν για την επερχόμενη αλλαγή στους συντελεστές ;

Με παρουσία της συμβολαιογράφου;

υπογεγραμμένο συμφωνητικό και αντίγραφο στο διαχειριστή να το βάλει στο φάκελο με τα έγγραφα της πολυκατοικίας. δε ξέρω λεπτομέρειες τι αλλαγές επιφέρει μια αλλαγή οριζόντιας κατά περίπτωση. αυτά θα στα πει κάποιος στο τομέα των ακινήτων, είτε εξειδικευμένος συμβολαιογράφος είτε πολιτικός μηχανικός. Αν μπορείς να βρεις και τον πολιτικό μηχανικό που την έστησε θα είναι το ιδανικό.

παρουσία ή όχι της συμβολαιογράφου θα σου πει η ίδια αν χρειάζεται. (σε ορισμένες πράξεις χρειάζεται για το γνήσιο της υπογραφής), σε άλλες δεν είναι απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι είναι πρέπει να υπογράψουν ολοι οι ιδιοκτήτες, αλλά θα σου πω ενα κόλπο.

Αν δεν θέλεις να πουλήσεις παρα μονο να μείνεις εσυ ή να νοικιάσεις δεν χρειάζεσαι συμβολαιογράφο, πας στον λογιστή τα σχέδια του μηχανικού και στα περνά στο ε9 και εκει τελειώνει το θέμα.

Ενα προβληματάκι με τα κοινόχρηστα βέβαια θα το έχεις.

Εσυ αποφασίζεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, greekfragma είπε

υπογεγραμμένο συμφωνητικό και αντίγραφο στο διαχειριστή να το βάλει στο φάκελο με τα έγγραφα της πολυκατοικίας.

Δεν έχουμε...διαχειριστή,,,

 

12 λεπτά πριν, greekfragma είπε

δε ξέρω λεπτομέρειες τι αλλαγές επιφέρει μια αλλαγή οριζόντιας κατά περίπτωση. αυτά θα στα πει κάποιος στο τομέα των ακινήτων, είτε εξειδικευμένος συμβολαιογράφος είτε πολιτικός μηχανικός. Αν μπορείς να βρεις και τον πολιτικό μηχανικό που την έστησε θα είναι το ιδανικό.

Αυτό που μου είπε η συμβολαιογράφος (ότι πρέπει να υπογράψουν όλοι οι ιδιοκτήτες για να γίνει η αλλαγή οριζόντιας ιδιοκτησίας) προήλθε μετά από συζήτηση με το μηχανικό μου.

 

 

 

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ναι ετσι είναι πρέπει να υπογράψουν ολοι οι ιδιοκτήτες, αλλά θα σου πω ενα κόλπο.

Περίμενε, πρέπει να υπογράψουν ένα χαρτί που (πάνω - κάτω) θα λέει τι; Ότι εγκρίνουν την αλλαγή της οριζόντιας ιδιοκτησίας;

(btw να πουλήσω θέλω, το ένα από τα δύο νεο-δημιουργηθέντα διαμερίσματα)

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, panosena said:

Δεν έχουμε...διαχειριστή,,,

 

χωρίς διαχειριστή δε μπορεί να γίνει καμία συνέλευση και να υπογραφεί ΚΑΝΕΝΑ χαρτί.

ώρα να νοικοκυρέψετε τη κατάσταση στη πολυκατοικία πριν αρχίσεις το οτιδήποτε θα βγάλει λεφτά από τη τσέπη σου και θα τριπλοπληρώσεις αν κάποιος από τη πολυκατοικία ξυπνήσει στραβά στο μέλλον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

χωρίς διαχειριστή δε μπορεί να γίνει καμία συνέλευση και να υπογραφεί ΚΑΝΕΝΑ χαρτί.

Μου 'κανες την καρδιά περιβόλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, panosena said:

Μου 'κανες την καρδιά περιβόλι...

μεμονωμένο χαρτί με υπογραφή από τον καθένα είναι μια λύση σε περίπτωση μελλοντικού δικαστηρίου εναντίον της αλλαγής που έκανες, αλλά.....

αν αποδειχθεί οτι κάποιο χαρτί δεν έχει ισχύ λόγω της πνευματικής κατάστασης του υπογράφοντα (όπως στη περίπτωση της κυρίας), τότε ακυρώνονται όλα.

τη καρδιά περιβόλι και τη τσέπη να μη τρυπήσει.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν  χτιστεί μια πολυκατοικία γίνεται η σύσταση των ιδιοκτησιων.  Με αυτό που κάνεις δημιουργείται μια νέα ιδιοκτησία οπότε πρέπει να τροποποιηθεί η σύσταση.  Υπάρχουν περιπτώσεις όπου η αρχική σύσταση απαγορεύει οποιαδήποτε μεταβολή.  Μπορεί να σου φαίνεται ασήμαντο αλλά δεν είναι 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την γυναίκα με τα ψυχολογικά. Ψάξε μήπως έχει δικαστικό συμπαραστατη να μιλήσεις με αυτόν αν και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα δεχτεί να υπογράψει, αν δεν έχει τότε μόνο από την ίδια πρέπει να περιμένεις ανταπόκριση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, greekfragma είπε

εμένα ρωτάς; η συμβολαιογράφος θα το φτιάξει να το μοιράσεις.

Σε ρωτάω γιατί αυτό που προανέφερες:

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

 πρέπει να υπογράψουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες όχι για το αν συμφωνούν, αλλά για το αν έλαβαν γνώση.

...έρχεται σε αντίθεση με αυτό που μου είπε η συμβολαιογράφος:

"για να γίνει η αλλαγή της οριζόντιας (έτσι λέγεται; ) ιδιοκτησίας πρέπει να υπογράψουν ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας"

 

Εσύ λες να υπογράψουν αν έλαβαν γνώση, ενώ η συμβολαιογράφος αν συμφωνούν να γίνει η αλλαγή της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, panosena said:

Σε ρωτάω γιατί αυτό που προανέφερες:

...έρχεται σε αντίθεση με αυτό που μου είπε η συμβολαιογράφος:

"για να γίνει η αλλαγή της οριζόντιας (έτσι λέγεται; ) ιδιοκτησίας πρέπει να υπογράψουν ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας"

Εσύ λες να υπογράψουν αν έλαβαν γνώση, ενώ η συμβολαιογράφος αν συμφωνούν να γίνει η αλλαγή της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

άσε τη συμβολαιογράφο να ανησυχεί για τα συμφραζόμενα και το πως θα συνταχθεί το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...