Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή οριζόντιας ιδιοκτησίας - υπογραφή από όλους τους ιδιοκτήτες


panosena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 21/06/2023 at 14:00, NikosKallithea said:

Το ελληνικό κρατος είναι για τα μπαζα, ειδικά στα ακινητα, διάβασε αν θες ενα συμβόλαιο μεταβίβασης πώλησης ακινήτου και θα καταλάβεις, περιέχει πληροφορίες ακομα και απο το 1800😁

Το σύστημά αγοραπωλησίας διέπεται απο νομοθεσίες που δεν τόλμησε κανείς να ακουμπήσεις, πιστεύω οτι πρέπει να ήμαστε στις τελευταίες θέσεις.

Δηλαδή εκεινο το γνωμικό που λέει "αν δεν παντρέψεις παιδί κι αν δεν χτίσεις σπίτι δεν έχεις καταλάβει τίποτε από δυσκολίες" που προέρχεται αιώνες πρίν ισχύει ακόμα κατά το δεύτερο σκέλος τουλάχιστον και μάλιστα  στο ακέραιο 🤮

Σε ερωτηση μου προσφατα στην συμβολαιογράφο μου, δηλαδη της λεω το ίδιο γίνεται και στην αμερικης(έβαλε τα γέλια) μου ειπε, το ξέρεις αυτό που λενε σαν την Χαλκιδική πουθενα; Εεεε αυτό πολλαπλασίασε το επί 100😂

 

Αυτό με τις πληφορίες από το 1800 που λες, να ξέρεις ισχύει σε πολλές χώρες. Γράφουν την ιστορία του ακινήτου όσο παλιά γίνεται και υπάρχει. Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Συμβαίνει γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, panosena είπε

Να σου πω την αλήθεια, είχα την εντύπωση πως δεν έχει συγγενείς επειδή δεν την επισκέπτεται ποτέ κανείς.

Αν δεν έχει κανένα ορίζεται κοινωνικός λειτουργός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λ

Εδώ λέει για συναίνωση και όχι διαίρεση.

Σχεδόν όλες οι μεζονέτες σε πολυκατοικίες δηλώθηκαν ως ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες για να γλυτώσουν την αύξηση σε αντικειμενική αξία τεκμήρια κλπ.

Θέλουν να έχουν την εναλλακτική να μπορούν κάποια στιγμή να το μετατρέψουν και νόμιμα σε μεζονέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, Maurikycli said:

Λ

Εδώ λέει για συναίνωση και όχι διαίρεση.

Σχεδόν όλες οι μεζονέτες σε πολυκατοικίες δηλώθηκαν ως ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες για να γλυτώσουν την αύξηση σε αντικειμενική αξία τεκμήρια κλπ.

Θέλουν να έχουν την εναλλακτική να μπορούν κάποια στιγμή να το μετατρέψουν και νόμιμα σε μεζονέτα.

Σωστά. Έχω κανονισμούς που αναφέρουν συνένωση και απαγορεύουν ρητά τη διαίρεση, έχω κανονισμούς που αναφέρουν συνένωση και δε λένε τίποτα για διαίρεση. Αν βρω κάποιον που επιτρέπει και τη μονομερή διαίρεση θα τον δείξω.

Αν συνενώσεις μονομερώς, μπορείς στο μέλλον να τα ξαναχωρίσεις επιστρέφοντας στην προγενέστερη κατάσταση;

Επεξ/σία από kirileman
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Ts:

Χωρίς να θέλω να προκαλέσω πανικό, έχεις ρωτήσει τον συμβολαιογράφο τι έγγραφα ζητά από κάθε ιδιοκτήτη για την συναίνεση;

Μην σου φανεί παράξενο αν ζητήσει και φορολογικές ενημερότητες από όλους, γενικά οι συμβολαιογράφοι είναι παράξενη φάρα, ζητάνε ότι τους κατέβει για να έχουν τον πάτο τους καλυμμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nick_souvlaki είπε

Αυτό με τις πληφορίες από το 1800 που λες, να ξέρεις ισχύει σε πολλές χώρες. Γράφουν την ιστορία του ακινήτου όσο παλιά γίνεται και υπάρχει. Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο. Συμβαίνει γενικά.

Δεν συνεβαινε στην Ελλαδα. Τα τελευταια χρονια σε καθε συμβολαιο γραφουν και ολα τα προηγουμενα. Γενικα η τακτικη σημερα ειναι , διαβαζοντας το τελευταιο συμβολαιο να εχεις ολες τις πληροφοριες απο ολα τα προηγουμενα. Ημαρτον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, telis είπε

Προς Ts:

Χωρίς να θέλω να προκαλέσω πανικό, έχεις ρωτήσει τον συμβολαιογράφο τι έγγραφα ζητά από κάθε ιδιοκτήτη για την συναίνεση;

Μην σου φανεί παράξενο αν ζητήσει και φορολογικές ενημερότητες από όλους, γενικά οι συμβολαιογράφοι είναι παράξενη φάρα, ζητάνε ότι τους κατέβει για να έχουν τον πάτο τους καλυμμένο

Η ακριβής απάντησή της (γραπτή, με email) ήταν αυτή (την έχω ξαναβάλει):

Αναφορά σε κείμενο

Θα υπογράψουν την τροποποίηση οριζοντίου ιδιοκτησίας η οποία αφορά μόνο το δικό σας όροφο.
Πρέπει να υπογράψουν διότι:
- είναι συνιδιοκτήτες της οικοδομής  
- και γιατί δεν προέβλεπε η αρχική σύσταση ότι μπορεί να να το κάνει αυτό ο κάθε ιδιοκτήτης μονομερώς!
- χρειάζομαι μόνο το συμβόλαιο τους από το οποίο να προκύπτει η ιδιοκτησία τους.

Αναφέρει 'μόνο το συμβόλαιο τους'. Αν θέλει και φορολογική ενημερότητα ενώ δεν το αναφέρει, είναι μ@@@σμένη. Όχι ότι το αποκλείω.

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panosena είπε

Η ακριβής απάντησή της (γραπτή, με email) ήταν αυτή (την έχω ξαναβάλει):

Αναφέρει 'μόνο το συμβόλαιο τους'. Αν θέλει και φορολογική ενημερότητα ενώ δεν το αναφέρει, είναι μ@@@σμένη. Όχι ότι το αποκλείω.

 

Πολλές φορές τα ζητούμενα προέρχονται από τα τοπικά υποθηκοφυλακεια που ερμηνεύουν όπως θέλουν.

Πχ στο Ίλιον η τύπισσα στο υποθηκοφυλακειο είναι για δέσιμο, δεν την γουστάρει κανένας συμβολαιογράφος γιατί ζητάει ένα σωρό μλκιες, μεταξύ των οποίων και φορολογική ενημερότητα για τροποποίηση σύστασης.

Τέλος πάντων, ελπίζω να ξεμπερδέψεις εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, telis είπε

Πχ στο Ίλιον η τύπισσα στο υποθηκοφυλακειο είναι για δέσιμο

Πέτυχες διάνα, στο υποθηκοφυλακείο Ιλίου είναι τα χαρτιά του ακινήτου μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panosena είπε

Πέτυχες διάνα, στο υποθηκοφυλακείο Ιλίου είναι τα χαρτιά του ακινήτου μου...

Πάω να παίξω λόττο, τι να πω.

Οκ, μην αναφέρεις τίποτα στην συμβολαιογράφο για ενημερότητες,  μήπως και περάσει έτσι,  τι να πω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, telis είπε

Πολλές φορές τα ζητούμενα προέρχονται από τα τοπικά υποθηκοφυλακεια που ερμηνεύουν όπως θέλουν.

Πχ στο Ίλιον η τύπισσα στο υποθηκοφυλακειο είναι για δέσιμο, δεν την γουστάρει κανένας συμβολαιογράφος γιατί ζητάει ένα σωρό μλκιες, μεταξύ των οποίων και φορολογική ενημερότητα για τροποποίηση σύστασης.

Τέλος πάντων, ελπίζω να ξεμπερδέψεις εύκολα

Γενικά τα υποθηκοφυλακεία είναι σε παραφροσύνη λόγο απώλειας αντικειμένου εργασίας σε λίγο καιρό. 

Νομίζω ότι ακόμα δέχονται μόνο μετρητά😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...