Προς το περιεχόμενο

Έρχεται σύντομα το Supremium, η νέα συνδρομητική επιλογή του Spotify με ήχο HIFI


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, spectaculator said:

To HiFi του Tidal είναι στα 96 kHz / 24 bit και όχι στα 44,1 kHz / 16 bit! Έχει και το HiFi Plus πατέντα Tidal/MQA με bitrate μέχρι 9216 kbps στα €13,99.

Μάλλον δεν έχεις ακούσει streaming της προκοπής σε ακουστικά της προκοπής. Υπόψη πως στο δρόμο το "συστημα αξιώσεων" που λες απλά δεν υφίσταται.

Πάντως, από FLAC σε Vorbis/AAC/MP3 V0 (τωρινό LAME όχι του 2003) με καλές ρυθμίσεις δύσκολα ακούγεται διαφορά σε τυφλό ABX test. Δεν ξέρω τι master και τι encoding χρησιμοποιούν οι streaming μουσικές συνδρομές, μιλάω για μετατροπή με το χέρι ενός FLAC στα lossy formats

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, unforgiven είπε

Δεν πλήρωνες τίποτα, αλλά δεν είχες και τίποτα.
Μπορείς άνετα να επιστρέψεις σε αυτή την κατάσταση όποτε θέλεις.

Δεν ειχα τίποτα ; Οκ !! Άκουγα πολύ περισσότερη μουσική τότε πάρα τώρα. Και μάλιστα τότε ήταν δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lnwolfgr said:

Μα φυσικά και έχω ακούσει, και γιαυτό τα απέρριψα, δεν ακούς μουσική στον δρόμο, δεν μπορείς να αφεθείς, πρέπει να κοιτάς τον δρόμο δεξιά αριστερά μην πεταχτεί κάνας τρελός και σε πάρει μαζί του, ήδη από αυτό δεν είσαι συγκεντρωμένος για να ακούσεις την μουσική, στο μετρό μ.μ.μ γενικότερα έχεις θόρυβο οπότε και από εκεί χάνεις ακούσματα.

Πάντως η φώτο του αβατάρ σου είναι από δίσκο βινυλίου.

Φανατικός του βινυλίου! 🤘 To streaming είναι για το δρόμο στο γραφείο με το λεωφορείο της εταιρείας. Σπάνια πάω με το αυτοκίνητο γιατί ελέω συνθηκών και 60χλμ κοστίζει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Φανατικός του βινυλίου! 🤘 To streaming είναι για το δρόμο στο γραφείο με το λεωφορείο της εταιρείας. Σπάνια πάω με το αυτοκίνητο γιατί ελέω συνθηκών και 60χλμ κοστίζει πολύ.

Τσααακ σ'επιασα 😁

Ε τώρα είναι το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lnwolfgr said:

Τσααακ σ'επιασα 😁

Ε τώρα είναι το ίδιο?

Όχι, αλλά είναι πολύ καλής ποιότητας. Προσωπικά, από όλες τις streaming υπηρεσίες είναι η ποιοτικότερη. Το ηχοσύστημά μου όμως δεν είναι φορητό. Μακάρι να είχα παντού τέτοια ποιότητα. Έξω από το σπίτι δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο και οικονομικότερο. Πολλές φορές το Tidal κάνει προσφορές ξεφτίλα. Αξίζει με 1000. Ακόμα κι αν το κάνω stream στο NAD streamer μου η ποιότητα είναι ικανοποιητική. Διαφέρει από τους δίσκους και το planar rega 3 μου, αλλά είναι ικανοποιητική πηγή τουλάχιστον για ότι δίσκους δεν έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Μα φυσικά και έχω ακούσει, και γιαυτό τα απέρριψα, δεν ακούς μουσική στον δρόμο, δεν μπορείς να αφεθείς, πρέπει να κοιτάς τον δρόμο δεξιά αριστερά μην πεταχτεί κάνας τρελός και σε πάρει μαζί του, ήδη από αυτό δεν είσαι συγκεντρωμένος για να ακούσεις την μουσική, στο μετρό μ.μ.μ γενικότερα έχεις θόρυβο οπότε και από εκεί χάνεις ακούσματα.

Πάντως η φώτο του αβατάρ σου είναι από δίσκο βινυλίου.

 

5 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Τσααακ σ'επιασα 😁

Ε τώρα είναι το ίδιο?

Μα γιατί να είσαι τόσο αυστηρός;  Ή HiFi ή τίποτα; Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα το κακό με το να ακούς με τη μέγιστη δυνατή ποιότητα που μπορείς σε κάθε περίσταση, ακόμα κι αν δεν είναι η κορυφαία.

 

7 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Οταν λέμε ότι το streaming δεν έχει καλή ποιότητα ήχου ξέρουμε τι λέμε.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα και ποιο πολύ τα νέα παιδιά, δεν έχουν ακούσει μουσική από σύστημα αξιώσεων, καλά τα ακουστικά αλλά δεν.

Τα νούμερα είναι νούμερα, οι αισθήσεις είναι πάνω από τα νούμερα.

Έχει γενικά ευτελιστεί η διαδικασία ακρόασης μουσικής, από το μέσο μέχρι και το περιεχόμενο. Σπάνια ακούει κάποιος album, οι περισσότεροι ακούνε μεμονωμένα tracks, μια - δύο φορές και πάμε παρακάτω. Καλά, πληροφορίες τύπου artwork, συνθέτης / στιχουργός, ιστορία του κομματιού κτλ, ούτε κατά διάνοια.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα προ ημερών εδώ μέσα στο Insomnia, κάποιος απαξίωσε το τελευταίο album του Paul McCartney, ακούγοντάς το κυριολεκτικά 5 λεπτά, μερικά δευτερόλεπτα από το κάθε κομμάτι δηλαδή.

Έχουμε γίνει πολύ επιδερμικοί ακροατές, μακάρι να ήταν μόνο το μέσο το πρόβλημα!

 

Επεξ/σία από apos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apos είπε

 

 

Μα γιατί να είσαι τόσο αυστηρός;  Ή HiFi ή τίποτα; Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα το κακό με το να ακούς με τη μέγιστη δυνατή ποιότητα που μπορείς σε κάθε περίσταση, ακόμα κι αν δεν είναι η κορυφαία.

 

Έχει γενικά ευτελιστεί η διαδικασία ακρόασης μουσικής, από το μέσο μέχρι και το περιεχόμενο. Σπάνια ακούει κάποιος album, οι περισσότεροι ακούνε μεμονωμένα tracks, μια - δύο φορές και πάμε παρακάτω. Καλά, πληροφορίες τύπου artwork, συνθέτης / στιχουργός, ιστορία του κομματιού κτλ, ούτε κατά διάνοια.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα προ ημερών εδώ μέσα στο Insomnia, κάποιος απαξίωσε το τελευταίο album του Paul McCartney, ακούγοντάς το κυριολεκτικά 5 λεπτά, μερικά δευτερόλεπτα από το κάθε κομμάτι δηλαδή.

Έχουμε γίνει πολύ επιδερμικοί ακροατές, μακάρι να ήταν μόνο το μέσο τι πρόβλημα!

 

Αυτό ακριβώς! η μουσική έγινε πλέον fast food. Κανείς δεν ακούει ολόκληρα άλμπουμ πια, δεν μπορείς να κρίνεις έτσι έναν μουσικό, το ίδιο και με τα best off  τα αποφεύγω, θέλω να έχω γνώμη μόνος μου και όχι κάποιος να διαλέξει το αν είναι καλό η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fast food μουσική (θέλει να) προσφέρει και λίγο καλό ήχο για dressing..

Και πάλι fast food θα είναι..

(Η καλή ακρόαση μουσικής, όπως το καλό φαγητό, θέλει χρόνο και μεράκι..)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lnwolfgr είπε

Μα φυσικά και έχω ακούσει, και γιαυτό τα απέρριψα, δεν ακούς μουσική στον δρόμο, δεν μπορείς να αφεθείς, πρέπει να κοιτάς τον δρόμο δεξιά αριστερά μην πεταχτεί κάνας τρελός και σε πάρει μαζί του, ήδη από αυτό δεν είσαι συγκεντρωμένος για να ακούσεις την μουσική, στο μετρό μ.μ.μ γενικότερα έχεις θόρυβο οπότε και από εκεί χάνεις ακούσματα.

Πάντως η φώτο του αβατάρ σου είναι από δίσκο βινυλίου.

Νταξει κ στο δρομο μια χαρα ακους σε λογικα πλαισια,αν πεταξεις μερικα εστω flac η Hi Res με 9216 kbps αρχεια σε κινητο με dedicated DAC της προκοπης οπως πχ τον quad DAC της LG  κ βαλεις ενα ενσυρματο handfree της ψιλοπροκοπης οχι ακροτητες.Σε χιλιοπαιγμενα mp3 15ετιας με τσαλαπατημενες δυναμικες ακουσα καινουρια πραματα που αγνοουσα.

Τωρα αν εισαι μεσα στο μετρο με τις ραγες να ουρλιαζουν εκει δεν ακους ουτε τη φωνη σου κ προτεινω ακουστικα ΒΤ με noise cancelation που πραγματικα κανουν φοβερη δουλεια σε τετοιο περιβαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το 44.1KHz/16bit. Χρειάζεται πολύ χρήμα για να έχει κάποιος σύστημα που θα αναδείξει τη διαφορά μεταξύ 44.1/16bit και 96KHz/24bit, ενώ δεν θα μπορέσει να αντέξει την ένταση στην οποία θα παίζει το σύστημα.

Τα hires αρχεία απευθύνονται στα studios τα οποία χρειάζονται την υψηλή ανάλυση ώστε να γίνει σωστά η επεξεργασία του εκάστοτε album. Τα δε bits αφορούν στις καλύτερες επιδόσης ως προς τον λόγο σήματος προς θόρυβο, αλλά για να ακούσει κάποιος έστω και τα όρια του 44.1/16, θα πρέπει το σύστημά του να παίζει ΣΩΣΤΑ απο το κατώφλι θορύβου του χώρου + 90db που προσφέρει το CD quality υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Δεν ειχα τίποτα ; Οκ !! Άκουγα πολύ περισσότερη μουσική τότε πάρα τώρα. Και μάλιστα τότε ήταν δωρεάν

Ποτέ δεν υπήρξε μουσική δωρεάν, εκτός ραδιοφώνου.
Πάντα μπορείς να ακούς όπως άκουγες και τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Ποτέ δεν υπήρξε μουσική δωρεάν, εκτός ραδιοφώνου.
Πάντα μπορείς να ακούς όπως άκουγες και τότε.

Αν κάτι είναι δωρεάν το προϊόν είσαι εσύ. Το ραδιόφωνο πουλάει τον χρόνο σου σε διαφημιστικές εταιρείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...