Προς το περιεχόμενο

Opel vectra c 1800 καίει λάδι


giannakis95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, giannakis95 είπε

Φίλε μου ναι θα το δοκιμάσω αυτό το αντικαπνικο αξίζει η δημιουργεί προβλήματα; 

Στην κατάσταση που είναι ο κινητήρας σου ή δεν θα σου προσφέρει τίποτα ή θα βοηθήσει κάπως. Χειρότερα να γίνει όχι. Αν δεν καπνίζει βάλε μόνο αυτό που κάνει πλύση. Όχι μόνος σου αλλά στο συνεργείο πριν την αλλαγή λαδιών και όπως έγραψε ο φίλος που στο πρότεινε η χρήση του. Ότι γράφουν οι οδηγίες του προϊόντος.

Δοκίμασε και τα λάδια που σου έγραψα και πριν: 10/40 Valvoline Max Life (κόκκινο μπουκάλι) ή Motul 6100. Να επιμένεις στο συνεργείο για αυτά ότι και αν σου πουν (μπορεί να μην τα εμπορεύονται και να σου προτείνουν άλλα).

Αν περνάει ΚΤΕΟ με σωστά νούμερα και δουλεύει κανονικά το αμάξι κάνε τα παραπάνω πρώτα, μην του ανοίξεις μηχανή ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, liakinen είπε

Στην κατάσταση που είναι ο κινητήρας σου ή δεν θα σου προσφέρει τίποτα ή θα βοηθήσει κάπως. Χειρότερα να γίνει όχι. Αν δεν καπνίζει βάλε μόνο αυτό που κάνει πλύση. Όχι μόνος σου αλλά στο συνεργείο πριν την αλλαγή λαδιών και όπως έγραψε ο φίλος που στο πρότεινε η χρήση του. Ότι γράφουν οι οδηγίες του προϊόντος.

Δοκίμασε και τα λάδια που σου έγραψα και πριν: 10/40 Valvoline Max Life (κόκκινο μπουκάλι) ή Motul 6100. Να επιμένεις στο συνεργείο για αυτά ότι και αν σου πουν (μπορεί να μην τα εμπορεύονται και να σου προτείνουν άλλα).

Αν περνάει ΚΤΕΟ με σωστά νούμερα και δουλεύει κανονικά το αμάξι κάνε τα παραπάνω πρώτα, μην του ανοίξεις μηχανή ακόμα.

Φίλε μου δεν καπνίζει καθόλου θα βάλω αυτό ναι και όσο για τα λάδια ποια από τα δυο λες καλύτερα; ΚΤΕΟ πέρασα πρόσφατα και είπαν ότι είναι ΑΨΟΓΟ πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. Όποτε κάνω πλύση και βάζω αυτά τα λάδια που είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giannakis95 είπε

Φίλε μου δεν καπνίζει καθόλου θα βάλω αυτό ναι και όσο για τα λάδια ποια από τα δυο λες καλύτερα; ΚΤΕΟ πέρασα πρόσφατα και είπαν ότι είναι ΑΨΟΓΟ πως γίνεται αυτό δεν ξέρω. Όποτε κάνω πλύση και βάζω αυτά τα λάδια που είπες.

Το αμάξι έχει θέμα με τα ελατήρια και στο ΚΤΕΟ που οι μετρήσεις δεν γίνονται σε τόσο υψηλές στροφές δεν υπάρχει θέμα με τα νούμερα. Για αυτό σου καίει σημαντική ποσότητα λαδιού μόνο στο ταξίδι και όχι εντός πόλης. Εντός πόλης στο ξεκίνημα μετά από ένα φανάρι πχ όταν βγάζει για λίγα δευτερόλεπτα ένα συννεφάκι είναι τσιμουχάκια. Επίσης το πρωί όταν το βάζεις μπροστά αν συμβεί το ίδιο είναι πάλι τσιμουχάκια. Εσένα στην πορεία καπνίζει σε ταξίδι έστω και λίγο αλλά συνεχώς απλά δεν είναι εμφανές.

Λάδια και τα δύο που σου πρότεινα είναι εξαιρετικά σε αυτοκίνητα που καίνε. Βάλε τα Motul που είναι ευκολότερα να τα βρει το συνεργείο. Να ξέρεις ότι με την πρώτη φορά μην περιμένεις θαύματα. θέλει μία δύο αλλαγές να δουλέψουν τα λάδια μέσα στον κινητήρα για να βγάλεις συμπεράσματα.

Μην ανοίξεις μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτο το μοτερ κανονικα παιρνει 5/30.  Προφανως με αυτο το ιξωδες απο ενα σημειο και μετα ειδες να σου τσιμπαει περισσοτερα λαδια και το γυρισες σε 10/40! 

Στο επόμενο μοτερ που το έβαλε μετα από 5-6 μήνες και  του ανέβασε 7 ή 8 ίππους στα ιδια κυβικά θέλει 5/30. Το δικό μου είναι το απλό το 16βάλβιδο από τα καλύτερα ειδικά για υγραέριο με αυτορυθμιζόμενες βαλβίδες. Ειναι το z16xe το επόμενο το εκανε z16xer το οποίο για υγραέριο θέλει και ψεκασμό βενζίνης .

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Στο επόμενο μοτερ που το έβαλε μετα από 5-6 μήνες και  του ανέβασε 7 ή 8 ίππους στα ιδια κυβικά θέλει 5/30. Το δικό μου είναι το απλό το 16βάλβιδο από τα καλύτερα ειδικά για υγραέριο με αυτορυθμιζόμενες βαλβίδες. Ειναι το z16xe το επόμενο το εκανε z16xer το οποίο για υγραέριο θέλει και ψεκασμό βενζίνης .

5/30 5/40 παίρνει κανονικά ο Z18XE που έχει ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δικός μου είναι z16xe

Ακρη δεν εχω βρει. Σε αντιπροσωπεία δεν ειχα δει αλλα και σε εξιδεικευμένο που το πήγαινα για λίγο 1-2 φορές 10/40 ημισυνθετικό εβαζε μάλιστα τη δεύτερη φορά κάπου στις 3.000 χιλιόμετρα αναψε λαμπάκι λαδιού του εριξα 700-800 ml γιατί ήμουν σε ταξίδι και λέω νατα μας. Αρχισε ο κατήφορος στο μοτερ. Ειχα κάπου 130.000 χιλιόμετρα.

Γυρίζοντας Αθήνα  αλλαζω γιατί κάποιος μου είπε πρόσεχε γέμισε ο τόπος μαιμού λάδια και βάζω 10/40 του lidl. E έφτασα 361.000 χιλιάδες χιλιόμετρα και όπως είπα στην προηγούμενη αλλαγή άντε να ελειπαν 100ml. Γιαυτό προσέχτε λάδια όχι από φτηνιάρικες ιστοσελίδες αν θέλετε το μοτέρ σας να μην τα παίξει και μακρια από πειραματικές βενζίνες 98 οκτανίων.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Στο επόμενο μοτερ που το έβαλε μετα από 5-6 μήνες και  του ανέβασε 7 ή 8 ίππους στα ιδια κυβικά θέλει 5/30. Το δικό μου είναι το απλό το 16βάλβιδο από τα καλύτερα ειδικά για υγραέριο με αυτορυθμιζόμενες βαλβίδες. Ειναι το z16xe το επόμενο το εκανε z16xer το οποίο για υγραέριο θέλει και ψεκασμό βενζίνης .

Engine Z16XE

LubeCap 4,1 liter Initial fill
LubeCap 3,5 liter Service fill
Use:
Flexible (max)
Intervals:
Change 30000 km/ 24 months
Products:
TITAN SUPERSYN D2 SAE 5W-30
TITAN GT1 FLEX C23 SAE 5W-30 (BluEV Technology)
TITAN GT1 FLEX 3 SAE 5W-40
 
Αυτο το μοτερ για να εχει σωστη αποδοση και καλυτερη προστασια στις κρυες εκκινησεις θελει 5/30 ενω οταν θα ξεκινησει να σου τσιμπαει λαδι πας σε 5/40 και παντα να ειναι full synth.
Εσυ αν και 10/40 ημ. επειδη τα αλλαζεις νωρις κανεις συντηρηση στο μοτερ! Το μονο προβλημα ειναι στις κρυες εκκινησεις το χειμωνα αλλα και παλι την σκαπουλαρεις γιατι δεν εισαι Βορεια Ελλαδα!
Απο την αλλη εγω το βλεπω πρακτικα αφου δεν εχεις παραπονο στο τραβηγμα.. και στην καταναλωση σε συνδιασμο με την εξοικονομηση χρηματων απο το κοστος των λαδιων εισαι μαγκας!  Αυτο βεβαια δεν αναιρει αυτος που συνεχιζει και μπορει να βαζει 5/30 να εχει καλυτερη αποκριση στο γκαζι..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Z16XE παίρνει 10W-40 ημισυνθετικά με διάστημα αλλαγών κάθε 15.000 ή μια φορά τον χρόνο.

Εγώ το δικό μου Vectra b το πήγαινα από την πρώτη μέρα στην αντιπροσωπεία και έβαζα τα GM 10W-40 πάντα με αλλαγή φίλτρου και τα κρατούσα το πολύ 5000χλμ. Τα τελευταία χρόνια την έχω παρατήσει την αντιπροσωπεία και πάω σε μη εξουσιοδοτημένο πηγαίνοντας εγώ τα λάδια. Συνήθως παίζω μεταξύ GM, elf και Castrol. Πλέον τα λάδια τα κρατάω γύρω στα 7000 χλμ. Από αλλαγή σε αλλαγή καίει γύρω στα 100 ml.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Engine Z16XE

LubeCap 4,1 liter Initial fill
LubeCap 3,5 liter Service fill
Use:
Flexible (max)
Intervals:
Change 30000 km/ 24 months
Products:
TITAN SUPERSYN D2 SAE 5W-30
TITAN GT1 FLEX C23 SAE 5W-30 (BluEV Technology)
TITAN GT1 FLEX 3 SAE 5W-40
 
Αυτο το μοτερ για να εχει σωστη αποδοση και καλυτερη προστασια στις κρυες εκκινησεις θελει 5/30 ενω οταν θα ξεκινησει να σου τσιμπαει λαδι πας σε 5/40 και παντα να ειναι full synth.
Εσυ αν και 10/40 ημ. επειδη τα αλλαζεις νωρις κανεις συντηρηση στο μοτερ! Το μονο προβλημα ειναι στις κρυες εκκινησεις το χειμωνα αλλα και παλι την σκαπουλαρεις γιατι δεν εισαι Βορεια Ελλαδα!
Απο την αλλη εγω το βλεπω πρακτικα αφου δεν εχεις παραπονο στο τραβηγμα.. και στην καταναλωση σε συνδιασμο με την εξοικονομηση χρηματων απο το κοστος των λαδιων εισαι μαγκας!  Αυτο βεβαια δεν αναιρει αυτος που συνεχιζει και μπορει να βαζει 5/30 να εχει καλυτερη αποκριση στο γκαζι..

νασαι καλά εψαχνα και δεν εβρισκα κάτι. αλλαγη 30.000 ή 24 μηνες . Κατι θυμομουν από το μακρινό 2005 αλλα καραφλιασα. Ακου 30.000 χιλ. Βεβαια μιλάει για συνθετικά αλλά τι λάδι θα ειναι μετα τα 15-20 χιλ χιλιόμετρα;; Λαδι ή τηγανόλαδο;;; Εγω θα συνεχίζω όπως πάω 6.000 χιλιόμετρα ημισυνθετικά 10/40 και φίλτρο. Λιγότερο από 20 ευρω το κόστος ασε που γουσταρω τη διαδικασία γιατί το κάνω μόνος.Μια χαρα πάει και μου φαίνεται οτι μετα τα 340.000 χιλιόμετρα πάει καλύτερα από πριν. Λέτε τωρα να ανοιξε το μοτερ.🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, papoys1 είπε

νασαι καλά εψαχνα και δεν εβρισκα κάτι. αλλαγη 30.000 ή 24 μηνες . Κατι θυμομουν από το μακρινό 2005 αλλα καραφλιασα. Ακου 30.000 χιλ. Βεβαια μιλάει για συνθετικά αλλά τι λάδι θα ειναι μετα τα 15-20 χιλ χιλιόμετρα;; Λαδι ή τηγανόλαδο;;; Εγω θα συνεχίζω όπως πάω 6.000 χιλιόμετρα ημισυνθετικά 10/40 και φίλτρο. Λιγότερο από 20 ευρω το κόστος ασε που γουσταρω τη διαδικασία γιατί το κάνω μόνος.Μια χαρα πάει και μου φαίνεται οτι μετα τα 340.000 χιλιόμετρα πάει καλύτερα από πριν. Λέτε τωρα να ανοιξε το μοτερ.🤣🤣

Εσυ κανε αυτο που ξερεις και το βλεπεις οτι παει καλα και στην πραξη!  Αυτο ανα 30000χιλ. δεν το συζηταμε..!

Επειδη εχουμε μεσογειακο κλιμα πολλοι μηχανικοι βαζουν 10/40 για προστασια τους καλοκαιρινους μηνες σε περιπτωση που καποιος σηκωνει στροφες..! Απο την αλλη δεν υπαρχει σωστη προστασια του κινητηρα στις κρυες εκκινησεις/χειμωνας και το καταλαβαινεις απο τον περισσοτερο θορυβο που κανει το μοτερ για τα πρωτα δευτερολεπτα μολις παρει μπρος.

Γι αυτο και το 0/40 ειναι πιο ακριβο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Επειδη εχουμε μεσογειακο κλιμα πολλοι μηχανικοι βαζουν 10/40 για προστασια τους καλοκαιρινους μηνες σε περιπτωση που καποιος σηκωνει στροφες..!

To 10W40 που βάζουν τα μαστόρια είναι το λάδι με το μεγαλύτερο κέρδος που έχουν γι'αυτό το βάζουν , δεν έχει να κάνει με το μεσογειακό κλίμα ,  αυτό το λένε για δικαιολογία , όποιος γνωρίζει τα βασικά ξέρει ότι ο κινητήρας έχει σταθερή θερμοκρασία (εφόσον όλα λειτουργούν σωστά) ανεξάρτητα από την εξωτερική θερμοκρασία η οποία παίζει ρόλο μόνο στο πόσο γρήγορα θα φτάσει το μοτέρ στην επιθυμητή θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...