Προς το περιεχόμενο

Ο  «Ευκλείδης» της ESA απογειώθηκε για να αποκαλύψει από τι είναι φτιαγμένο το Σύμπαν


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"για να δημιουργήσει τον μεγαλύτερο, πιο ακριβή τρισδιάστατο χάρτη του Σύμπαντος, με την τρίτη διάσταση να αντιπροσωπεύει τον ίδιο τον χρόνο". Ποια απο τις αλλες διαστασεις θα αφησει απ' εξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

"για να δημιουργήσει τον μεγαλύτερο, πιο ακριβή τρισδιάστατο χάρτη του Σύμπαντος, με την τρίτη διάσταση να αντιπροσωπεύει τον ίδιο τον χρόνο". Ποια απο τις αλλες διαστασεις θα αφησει απ' εξω;

το μήκος γιατί τον πραγματικό ρόλο τον παίζει το πάχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lucifer είπε

ΑΝΤΗ ΝΑ ΔΩΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΜΑΒΡΑ ΠΕΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΘΕΝΟΥΝ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΑΣΤΗΜΑ

 

ΑΝ ΦΗΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΔΙΚΑ ΕΦΕ................

Δηλαδή παίρνουν άσπρα παιδάκια και με ειδικά εφέ τα κάνουν μαύρα και μας δείχνουν ότι πεθαίνουν? Ενδιαφέρουσα άποψη, δεν μου είχε περάσει από το μυαλό αυτό το ενδεχόμενο.Χμμμ.....

Θα μπορούσαν όμως να παίρνουν τα μαύρα παιδάκια και να τα πάνε στο διάστημα να πεθάνουν εκεί. Οπότε μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lucifer είπε

ΑΝΤΗ ΝΑ ΔΩΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΜΑΒΡΑ ΠΕΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΘΕΝΟΥΝ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΑΣΤΗΜΑ

ΑΝ ΦΗΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΗΔΙΚΑ ΕΦΕ................

Πολλά μαύρα παιδάκια ξέρουν ορθογραφία σε αρκετές γλώσσες και παλεύουν καθημερινά για να βελτιώσουν την ζωή τους.. εσύ άρχισε με την ορθογραφία (που σκόπιμα κατακρεούργησες) και συνέχισε ως lucifer να γράφεις ανοησίες σε άρθρα επιστημονικού ενδιαφέροντος.. είναι ανεξάντλητη η ανθρώπινη ανοησία...

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις μνήμες που έχουν χαραχτεί στο μυαλό μου από τα μαθητικά μου χρόνια , ήταν από ένα βιβλίο ,νομίζω Φυσικής, που είχε ένα σκίτσο το οποίο έδειχνε αριστερά μια τεράστια στοίβα από χαρτιά με  ερωτήσεις και δεξία μια στοίβα με ελάχιστες απαντήσεις. "Φοβάμαι" πως απαντήσεις σε κάποια από τα πάγια ερωτημάτα σχετικά με την ύπαρξη μας που κάποιους από εμάς μας απασχολούν, τουλάχιστον η δική μας αλλά και οι γενιές που είναι εν ζωή δεν θα τις μάθουν. Ίσως δοθούν όταν πλέον δεν θα θυμάται κανείς την ύπαρξη μας όπως και εμείς αγνοούμε την ύπαρξη των προγόνων μας πέραν των παππούδων και των γιαγιάδων μας. Σκέψη στα όρια της κατάθλιψης αλλά πέρα για πέρα αληθινή που την κάνω όποτε ακούω ή διαβάζω ανάλογες ειδήσεις. Καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Δηλαδή παίρνουν άσπρα παιδάκια και με ειδικά εφέ τα κάνουν μαύρα και μας δείχνουν ότι πεθαίνουν? Ενδιαφέρουσα άποψη, δεν μου είχε περάσει από το μυαλό αυτό το ενδεχόμενο.Χμμμ.....

Θα μπορούσαν όμως να παίρνουν τα μαύρα παιδάκια και να τα πάνε στο διάστημα να πεθάνουν εκεί. Οπότε μ' ένα σμπάρο δυο τρυγόνια. 

Τι λες ρε φίλε που δε θα δώσουμε τα λεφτά για να ανακαλύψουμε από τι είναι φτιαγμένο το σύμπαν (λέμε τώρα) και θα τα δώσουμε για τα παιδάκια.

Τα δισεκατομμύρια πρέπει να δοθούν στην ESA... ε συγγνώμη για το σύμπαν. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Panagiotiskirk said:

Μια από τις μνήμες που έχουν χαραχτεί στο μυαλό μου από τα μαθητικά μου χρόνια , ήταν από ένα βιβλίο ,νομίζω Φυσικής, που είχε ένα σκίτσο το οποίο έδειχνε αριστερά μια τεράστια στοίβα από χαρτιά με  ερωτήσεις και δεξία μια στοίβα με ελάχιστες απαντήσεις. "Φοβάμαι" πως απαντήσεις σε κάποια από τα πάγια ερωτημάτα σχετικά με την ύπαρξη μας που κάποιους από εμάς μας απασχολούν, τουλάχιστον η δική μας αλλά και οι γενιές που είναι εν ζωή δεν θα τις μάθουν. Ίσως δοθούν όταν πλέον δεν θα θυμάται κανείς την ύπαρξη μας όπως και εμείς αγνοούμε την ύπαρξη των προγόνων μας πέραν των παππούδων και των γιαγιάδων μας. Σκέψη στα όρια της κατάθλιψης αλλά πέρα για πέρα αληθινή που την κάνω όποτε ακούω ή διαβάζω ανάλογες ειδήσεις. Καλό βράδυ.

Θα τις μάθουν όμως οι επόμενες γενιές. Ο καθένας βάζει κι από ένα λιθαράκι στο κτίσμα της επιστημονικής γνώσης...

Όπως αναφέρουν και τα λόγια του Dawkins στο "The Greatest Show on Earth" των Nightwish:

Quote

"Isn’t it a noble, an enlightened way of spending our brief time in the sun, to work at understanding the universe and how we have come to wake up in it?"

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spirostolios είπε

Πολλά μαύρα παιδάκια ξέρουν ορθογραφία σε αρκετές γλώσσες και παλεύουν καθημερινά για να βελτιώσουν την ζωή τους.. εσύ άρχισε με την ορθογραφία (που σκόπιμα κατακρεούργησες) και συνέχισε ως lucifer να γράφεις ανοησίες σε άρθρα επιστημονικού ενδιαφέροντος.. είναι ανεξάντλητη η ανθρώπινη ανοησία...

Σπύρο αυτό το "σκόπιμα" δείχνει ένα επίπεδο συνείδησης που με προβληματίζει. Αντιλαμβάνεσαι την ειρωνεία, υπεραμύνεσαι της επιστήμης μα συνάμα στέκεις απέναντι στην περιφρόνησή μου γι' αυτούς στους οποίους το ποστ μου απευθύνεται και αποπειράται να προλάβει. Τίνος είσαι 'συ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Armoral said:

Τι λες ρε φίλε που δε θα δώσουμε τα λεφτά για να ανακαλύψουμε από τι είναι φτιαγμένο το σύμπαν (λέμε τώρα) και θα τα δώσουμε για τα παιδάκια.

Τα δισεκατομμύρια πρέπει να δοθούν στην ESA... ε συγγνώμη για το σύμπαν. Τέλος.

Κάποιοι δε βλέπουν πέρα από τη μύτη τους. Ποτέ δεν είναι αργά για μια προσπάθεια όμως...

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...