Προς το περιεχόμενο

Ατύχημα με ποδήλατο


Reasonable

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, σήμερα συγκρούστηκα με μηχανάκι σε μια διασταύρωση ( με ευθύνη του άλλου οδηγού) ενώ έκανα ποδήλατο. Δεν πήρα ονόματα κλπ. γιατί μου φάνηκε μικρή η ζημιά, εντέλει όμως έσπασα το χέρι. Υπάρχει τρόπος να λάβω αποζημίωση από τον άλλον έστω και καθυστερημένα; Ξέρω που θα τον βρω αν χρειαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Reasonable είπε

Καλησπέρα σας, σήμερα συγκρούστηκα με μηχανάκι σε μια διασταύρωση ( με ευθύνη του άλλου οδηγού) ενώ έκανα ποδήλατο. Δεν πήρα ονόματα κλπ. γιατί μου φάνηκε μικρή η ζημιά, εντέλει όμως έσπασα το χέρι. Υπάρχει τρόπος να λάβω αποζημίωση από τον άλλον έστω και καθυστερημένα; Ξέρω που θα τον βρω αν χρειαστεί 

Περαστικά.

Στο νοσοκομείο δεν δηλωσες πως έσπασες το χέρι;Πρεπει να ειδοποιηθεί αστυνομία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Περαστικά.

Στο νοσοκομείο δεν δηλωσες πως έσπασες το χέρι;Πρεπει να ειδοποιηθεί αστυνομία κλπ.

ευχαριστώ. Το δήλωσα ναι σαν τροχαίο. Να πάω αύριο από αστυνομία λες; Επειδή πέρασε και ένα διάστημα και δεν ήρθε η τροχαία εκείνη την ώρα κ δεν ξέρω αν επηρεάζει κάτι 

Επεξ/σία από Reasonable
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει γίνει δήλωση  και δεν υπάρχουν μάρτυρες λίγο δύσκολα.

Όταν γίνεται ενα ατύχημα περιμένουμε τροχαία να έρθει να καταγράψει και κρατάμε και ονόματα μαρτύρων και αυτου που τρακάραμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sdikr είπε

Αν δεν έχει γίνει δήλωση  και δεν υπάρχουν μάρτυρες λίγο δύσκολα.

Όταν γίνεται ενα ατύχημα περιμένουμε τροχαία να έρθει να καταγράψει και κρατάμε και ονόματα μαρτύρων και αυτου που τρακάραμε.

 

Καταρχήν περαστικά. 
Επρπε όταν έγινε το ατύχημα να καλέσεις τροχαία να καταγράψει το συμβάν για να είσαι καλυμμένος.

Απο εκεί και πέρα σπάσιμο στο χέρι είναι γερή ζημιά, πως δεν κατάλαβες επιτόπου ότι έπαθε χοντρή ζημιά το χέρι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Reasonable είπε

ευχαριστώ. Το δήλωσα ναι σαν τροχαίο. Να πάω αύριο από αστυνομία λες; Επειδή πέρασε και ένα διάστημα και δεν ήρθε η τροχαία εκείνη την ώρα κ δεν ξέρω αν επηρεάζει κάτι 

Στο νοσοκομείο πως πήγες με ΕΚΑΒ? Και που το δήλωσες σαν τροχαίο? Το ξέρεις που θα τον βρεις αυτόν χωρίς να υπάρχουν μαρτυρίες το θεωρώ δύσκολο να πάρεις αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Στο νοσοκομείο πως πήγες με ΕΚΑΒ? Και που το δήλωσες σαν τροχαίο? Το ξέρεις που θα τον βρεις αυτόν χωρίς να υπάρχουν μαρτυρίες το θεωρώ δύσκολο να πάρεις αποζημίωση.

Στο νοσοκομείο σαν τροχαίο. Όχι χωρίς ΕΚΑΒ,πήγα αργότερα όταν αντιλήφθηκα ότι επιδεινώθηκε. Πράγματι δύσκολο είναι αλλά θα κάνω μια ερώτηση στην αστυνομία αύριο και θα ενημερώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Reasonable είπε

Στο νοσοκομείο σαν τροχαίο. Όχι χωρίς ΕΚΑΒ,πήγα αργότερα όταν αντιλήφθηκα ότι επιδεινώθηκε. Πράγματι δύσκολο είναι αλλά θα κάνω μια ερώτηση στην αστυνομία αύριο και θα ενημερώσω 

Φίλε μου πριν πας αστυνομία καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον άλλον, αν μπορείς να τον δεις προσωπικά, και να του πεις για το σπασμένο χέρι και μήπως να σου κάνει μια φιλική δήλωση για να πληρώσει η ασφάλειά του τα έξοδα νοσηλείας. Ευγενικός πάντα, και αν την δει "δεν ξέρω τίποτα", πάλι ευγενικά του λες κάτι του τύπου: "οκ, θα πάω και από την αστυνομία τότε να δω τι θα μου πει γιατί θα μπω σε έξοδα που δεν μου περισσεύουν".

Έτσι θα είσαι ξηγημένος, να μην δει φάντη μπαστούνι την αστυνομία στην πόρτα του χωρίς να ξέρει τίποτα.

Μπορεί και να ξηγηθεί σπαθί με την πρώτη.

  • Like 13
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

πως δεν κατάλαβες επιτόπου ότι έπαθε χοντρή ζημιά το χέρι σου.

αμα εισαι ζεστος και τιγκα αδρεναλινη δεν το καταλαβαινεις

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού τον βρίσκεις το πιο πιθανό είναι να σου κάνει δήλωση χωρίς πολλά πολλά. Αλλιώς του λες θα τον τρέξεις για εγκατάλειψη, που είναι χοντρό. Σε αντίστοιχη περίπτωση είχα αποζημιωθεί και για το κάταγμα και για το ποδήλατο. Όλα πολιτισμένα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Επρπε όταν έγινε το ατύχημα να καλέσεις τροχαία να καταγράψει το συμβάν για να είσαι καλυμμένος

Καμια τροχαια δεν θα ερθει για μια απλη συγκρουση , αυτη η συμβουλη ανακυκλωνεται εδω και χρονια αλλα ειναι λαθος

 

  • Confused 10
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Καμια τροχαια δεν θα ερθει για μια απλη συγκρουση , αυτη η συμβουλη ανακυκλωνεται εδω και χρονια αλλα ειναι λαθος

 

Κανείς τεράστιο λάθος εννοείτε ότι έρχονται εάν τους καλέσεις για οποιοδήποτε τροχαίο.
Ήμουν παρκαρισμένος με το αμάξι και πέρασε ένα αυτοκίνητο και μου έσπασε τον καθρέφτη, κάλεσα τροχαία επιτόπου ήρθε και κατέγραψε το συμβάν. Πιο απλή σύγκρουση απο αυτή που μόλις περιέγραψα δεν υπάρχει.
Τι εννοείς ότι δεν θα έρθει η τροχαία για μια απλή σύγκρουση, θα γίνει δηλαδή ένα οποιοδήποτε  τροχαίο ατύχημα, θα καλέσεις τροχαία και θα σου πούνε ότι αν δεν ψυχορραγεί κανείς εκεί δεν ερχόμαστε; Πως ορίζεται το ελαφρυ η το βαρύ τροχαίο;  

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pwpwpw είπε

Τι εννοείς ότι δεν θα έρθει η τροχαία για μια απλή σύγκρουση, θα γίνει δηλαδή ένα οποιοδήποτε  τροχαίο ατύχημα θα καλέσεις τροχαία και θα σου πούνε ότι αν δεν ψυχορραγεί κανείς εκεί δεν ερχόμαστε;

Αυτο ακριβως,σε ρωτανε αν υπαρχει τραυματιας και αν οχι σου λενε καλεσε την φροντιδα ατυχηματος 

  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Καμια τροχαια δεν θα ερθει για μια απλη συγκρουση , αυτη η συμβουλη ανακυκλωνεται εδω και χρονια αλλα ειναι λαθος

Φυσικά και θα έρθει γιατί είναι υποχρεωμένη. Αυτό που ισχύει είναι ότι δίνει προτεραιότητα πρώτα σε περιστατικά με θανάσιμο τραυματισμό, μετά σε τραυματισμούς και τελευταία σε υλικές ζημιές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vagos789 είπε

Αυτο ακριβως,σε ρωτανε αν υπαρχει τραυματιας και αν οχι σου λενε καλεσε την φροντιδα ατυχηματος 

Κανείς λάθος σε αυτό που λες. Όντως ρωτάνε αλλά ο λόγος της ερώτησης   είναι αν είναι επείγον το περιστατικό και αν χρειάζεται  να έρθει  αμέσως ασθενοφόρο, δεν θα πάρει η τροχαία τον τραυματία, η δουλειά της τροχαίας είναι να καταγράψει το συμβάν.
Απορώ τι είναι αυτά που λες, κάλεσες τροχαία να έρθει να καταγράψει ατύχημα και σου αρνήθηκε; Έχω εμπλακεί σε 3 τροχαία έως τώρα, ευτυχώς και τα 3 παρά πολυ ελαφρά και όχι με δικιά μου υπαιτιότητα και στα 3 περιστατικά εννοείτε δεν υπήρχε τραυματίας και κάλεσα τροχαία και ήρθε κανονικά κατέγραψε το συμβάν.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...