Προς το περιεχόμενο

Βαλίτσα Xiaomi 60€


skrpl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, matrixxx είπε

3.3 γραφει και η κουτα στην αρχη του βιντεο που εχει βαλει ο TS. Αλλα μου φαινεται πολυ το 3.3Kgr για μια βαλιτσα καμπινας και φυσικα αρνητικο για το συνολικο βαρος της βαλιτσας (πολυ γρηγορα θα πιασει τα ορια βαρους των αεροπορικων), ενας απο οσους λενε οτι την εχουν ας την ζυγισει αδεια για να ξερετε ποσο ειναι πραγματικα το βαρος της.

Κι ομως και Delsey διπλασιας αξιας-ιδιου μεγεθους που εχω τοσο ζυγιζει. Η πιο ελαφρυα ηταν μια με υφασμα και οχι πλαστικο στα 1900 γραμμαρια αλλα δε μου γενιζε το ματι (χωρια οτι ειχε 150€)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσοχή: αν κάποιος θέλει carry-on που να κάνει για ολες τις εταιριες θα πρέπει να παρει 55 x 40 x 20 cm που ειναι το ποιο αυστηρό όριο (ryanair)

H του θέματος ειναι  55 x 37,5 x 22,5 x όποτε ίσως έχετε πρόβλημα σε κάποιες πτήσεις αν πετάτε συχνά με ryanair.

(Για aegean που το οριο ειναι 56cm X 45cm X 25cm είστε μια χαρά, αν και με μαξ βάρος 8 κιλά, ίσως τα 3.3 κιλά κενo βαρος να ειναι πολλά)

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, hotb είπε

Προσοχή: αν κάποιος θέλει carry-on που να κάνει για ολες τις εταιριες θα πρέπει να παρει 55 x 40 x 20 cm που ειναι το ποιο αυστηρό όριο (ryanair)

H του θέματος ειναι  55 x 37,5 x 22,5 x όποτε ίσως έχετε πρόβλημα σε κάποιες πτήσεις αν πετάτε συχνά με ryanair.

(Για aegean που το οριο ειναι 56cm X 45cm X 25cm είστε μια χαρά, αν και με μαξ βάρος 8 κιλά, ίσως τα 3.3 κιλά κενo βαρος να ειναι πολλά)

 

Πολύ σωστή παρατήρηση, και 55 x 38 x 20 για emirates θα συμπληρώσω (7kg εκεί)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως 3.3kg, την έχει ζυγίσει κάποιος; Έχω τώρα μια κάπου στα 2.5kg και ήδη δυσκολεύομαι να μείνω κάτω από τα 8kg χαχαχαχα. Ευτυχώς η aegean είναι πολύ ευέλικτη με τις χειραποσκευές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, paylidis said:

Κι ομως και Delsey διπλασιας αξιας-ιδιου μεγεθους που εχω τοσο ζυγιζει. Η πιο ελαφρυα ηταν μια με υφασμα και οχι πλαστικο στα 1900 γραμμαρια αλλα δε μου γενιζε το ματι (χωρια οτι ειχε 150€)

American Tourister, δώρο στη γυναίκα μου (αποσκευή καμπίνας) 2700gr. Μόλις τη ζύγισα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Ότι ναναι. Ότι απαιτήσεις έχει ο καθένας. Δες την από κοντά και μιλάμε. 

 

4 ώρες πριν, PaNtErAz είπε

Είναι δυνατόν; jumbo; Αλήθεια; Έχει και στην λαϊκή με 10€...

Ακριβώς επειδή έτυχε σήμερα να είμαι σε jumbo και τις είδα μιλάω. Δεν έκατσα να κάνω λεπτομερή έλεγχο γιατί πήρα πρόσφατα βαλίτσες (παρόμοιες με του jumbo) αλλά συγκεκριμένα το κέλυφος μου φάνηκε πολύ ανθεκτικό (και έχω εδώ και 12 χρόνια μόνο "σκληρές" βαλίτσες, αν και προφανώς όχι και αλουμινίου ξέρω γω) και το καλύτερο ήταν το πόσο γερή φάνηκε να είναι στο "ευαίσθητο σημείο", ήτοι εκεί που το φερμουάρ πιάνει το κέλυφος, που συνήθως αν φορτωθεί/πιεστεί πολύ η βαλίτσα είτε το χερούλι θα σπάσει είτε θα αρχίσει να σκιζεται στο προαναφερθέν σημειο/περιοχή. 

Αν για 1 ζιαομι παίρνω 3 τζαμπο ίσως προτιμούσα να πάρω 3 τζαμπο με την έννοια να μην πρέπει και να τις προσεχω κιόλας... Και αν όντως έχει *τετοιες* στη λαϊκή με 10€, κάνε τον κόπο να δώσεις καμιά πιο συγκεκριμένη πληροφορία, με 10 ευρώ όχι βαλίτσα, ούτε σακούλα δεν παίρνεις.... 

ΥΓ. Πάλι δε ξέρω για τις συγκεκριμένες, αλλά γενικά αν τα ροδάκια είναι πρόβλημα, έχει πάρει το μάτι μου οδηγούς αλλαγης/αντικατάστασης με καλής ποιότητας. Πάντως έχω πάρει κάμποσες "φθηνές" hard case βαλίτσες και σίγουρα έχω και με μικρότερα ροδάκια από αυτές και δεν ήταν ποτέ οι ρόδες το θέμα σε νορμάλ χρήση, εκτός αν προκλήθηκε ζημιά με χαζό τρόπο πχ κοπανηματα σε σκάλες, πεζοδρόμια, να ανέβει κανένας καβαλα κλπ, δηλαδή επιβάρυνση ξεκάθαρα πολύ πέρα των προδιαγραφών τους. 

Επεξ/σία από giorginho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hotb είπε

Προσοχή: αν κάποιος θέλει carry-on που να κάνει για ολες τις εταιριες θα πρέπει να παρει 55 x 40 x 20 cm που ειναι το ποιο αυστηρό όριο (ryanair)

H του θέματος ειναι  55 x 37,5 x 22,5 x όποτε ίσως έχετε πρόβλημα σε κάποιες πτήσεις αν πετάτε συχνά με ryanair.

(Για aegean που το οριο ειναι 56cm X 45cm X 25cm είστε μια χαρά, αν και με μαξ βάρος 8 κιλά, ίσως τα 3.3 κιλά κενo βαρος να ειναι πολλά)

 

Σε πρόσφατο ταξίδι με ryanair (Λονδίνο), κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να ελέγξει ούτε μέγεθος ούτε βάρος της βαλίτσας που πήραμε μαζί... και είμασταν τέσσερεις, και ο καθένας είχε τη δική του (+μια πλάτης).

Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vagelat είπε

Σε πρόσφατο ταξίδι με ryanair (Λονδίνο), κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να ελέγξει ούτε μέγεθος ούτε βάρος της βαλίτσας που πήραμε μαζί... και είμασταν τέσσερεις, και ο καθένας είχε τη δική του (+μια πλάτης).

Α

Τυχεροί ήσασταν, μάλλον βαριοντουσαν. Έχω δει κορυφαίο σκηνικό να αναγκάζουν ένα επιβάτη να χωρέσει στα μεταλλικά κουτιά την βαλίτσα του. Αυτος την κλωτσαγε για να μπει. Η βαλίτσα σφηνωσε και δεν μπορούσε να την βγάλει μετά. Πτήση από Πολωνια. 

Για βαλίτσα καμπίνας πάντως έχω πάρει μια από κινέζικο κατάστημα με ροδάκια. Τις κλασικες που κάθε μία έχει διαφορετικό κινέζικο όνομα στην ζώνη γύρω γύρω. Την έχω 10 χρόνια. Αν την βαλίτσα δεν την κάνεις check in και δεν την φορτώσεις υπερβολικά, άνετα την έχεις για πολλά πολλά χρόνια. 

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα 3μηνο ειχα παρει αυτες απο αμαζον, γυρω στα 150 ευρω

(ναι σε λαχανι, οποτε αν δειτε καποιον καπου καποτε με τετοια βαλιτσα, σιγουρα ειμαι εγω)

αναλογα το χρωμα και το μεγεθος παιζει η καθε μια σκετη γυρω στα 50-60 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, giorginho είπε

https://www.e-jumbo.gr/valitses-eidi-taxidiou-tsantes/valitses-trolei-taxidiou-sklires/valitses-trolei-ble/valitsa-trolei-taxidiou-ble-36lt_1401596/

Υπάρχει λόγος να προτιμήσει κάποιος την 2,5 φορές ακριβότερη ζιαομι? 

Από προσωπική εμπειρία ναι. Τα πλαστικά σε μία του Jumbo που είχα είναι της πλάκας, και από θέμα προστασίας του περιεχομένου της βαλίτσας και από θέμα μακροχρόνιας αντοχής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, vagelat said:

Σε πρόσφατο ταξίδι με ryanair (Λονδίνο), κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να ελέγξει ούτε μέγεθος ούτε βάρος της βαλίτσας που πήραμε μαζί... και είμασταν τέσσερεις, και ο καθένας είχε τη δική του (+μια πλάτης).

Α

Σε ταξίδι πέρσι από Βουδαπέστη Αθήνα, ζυγιζαν μόνο όσους ήταν στην non priority line. 

Εμείς που είχαμε κλείσει εξαρχής ναύλο με χειραποσκευη και δεν βάλαμε έξτρα βαλίτσες μετά, περάσαμε χωρίς καμία μέτρηση/ζύγισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, christos4 είπε

Σε ταξίδι πέρσι από Βουδαπέστη Αθήνα, ζυγιζαν μόνο όσους ήταν στην non priority line. 

Εμείς που είχαμε κλείσει εξαρχής ναύλο με χειραποσκευη και δεν βάλαμε έξτρα βαλίτσες μετά, περάσαμε χωρίς καμία μέτρηση/ζύγισμα. 

Δεν υπαρχει κανονας οτι αυτο συμβαινει σε ολους η θα ξανασυμβει σε σας.

Οτι και οποτε θελουν κανουν.

Επεξ/σία από fagoura
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...