Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: έκλεισαν απότομα 65 μικρά καταστήματα


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 hours ago, Haldol said:

Α βλέπω κλείνει και το δικό μου εδώ κοντά. Χαχα. Βέβαια αν το κλείσιμο συνοδευόταν με τον τερματισμό των «λοιπών» υπηρεσιών (λογαριασμοί, συντάξεις, κ.λπ) θα έφταναν και τα μισά από όσα θα μείνουν. Σχεδόν όλη η κίνηση στα ΕΛΤΑ είναι από μη - ταχυδρομικές υπηρεσίες. Βέβαια, δε το βλέπω πολύ πιθανό να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά οκ.

αυτό είναι το χειρότερο και όχι ότι κλείνουν τα καταστήματα

Πας να παραλάβεις ή να στείλεις ένα δέμα και έχει μια ουρά 10 ατόμων από τους οποίους οι 7 θέλουν να πληρώσουν λογαριασμούς. Και κάτσε τώρα εσύ, χάσε χρόνο από τη δουλειά σου, να περιμένεις τον κάθε χασομέρη να πληρώσει τον λογαριασμό. Κάτι που μπορεί να το κάνει από την άνεση του σπιτιού του και μάλιστα δωρεάν. Και το ωραίο είναι που παραπονιούνται για τις ουρές.

Το κορυφαίο πριν χρόνια. Περιμένω στην ουρά για δέμα. Γύρω μου ένα μάτσο χασομέρηδες να πληρώσουν λογαρισμούς. Εμφανίζεται μια θείτσα η οποία προφανώς βιάζοταν και ζήτησε να της δώσουμε προτεραιότητα. Δηλαδή περιμένω τόση ώρα να κάνω μια δουλειά που μπορεί να γίνει μόνο εκεί και θα δώσω τη σειρά μου σε κάποια η οποία θα μπορούσε να εξυπηρετηθεί από τον καναπέ του σπιτιού της. Το κακό ήταν ότι υπήρχαν μάρτυρες αλλιώς δε ξέρω που θα έψαχνε να βρει το χαρτί με τον λογαριασμό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

20 minutes ago, bill999r said:

Ήταν φυσικό επακόλουθο... Άλλωστε η υποβάθμιση τους ήταν συστηματική όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Σταδιακά, αφαίρεσαν όλες τις κερδοφόρες δραστηριότητες που είχαν και τα μετέτρεψαν σε ελλειμματική επιχείρηση που σε ορισμένες περιοχές φυτοζωουσαν... Όλα βέβαια προς κέρδος ιδιωτών...

Αντίθετα στην γειτονική Τουρκία ( που μας αρέσει να την υποτιμούμε) τα δικά τους ΕΛΤΑ έχουν αποκλειστικές υπηρεσίες και γενικά έχουν προσαρμοστεί στην εποχή, ώστε και ο πολίτης να εξυπηρετείται και το κράτος να έχει έσοδα από τις δημόσιες υπηρεσίες του. Εδώ το μόνο που ξέρουμε ειναι να κλέβουμε, είτε με δημόσια χέρια είτε με ιδιωτικά....

Αυτό είναι το επόμενο που θα γίνει....

Γτ όπως έχει δείξει η ιστορία όπου έχει μπει ιδιώτης όλα φτιάχνουν....

Ρεύμα, τηλεπικοινωνίες.... Όλα τα καρτέλ λειτουργούν άψογα...και ΑΚΡΙΒΑ....

Και εδώ παρέχουν αποκλειστικές υπηρεσίες, που αλλού θα πας και θα κάθετε ο άλλος στο ταμείο και θα σε βλέπει να περιμένεις στην ούρα και θα κάνει πως κάτι κάνει;

Που άλλου θα μπορείς να βλέπεις πως μια εργασία που είναι υπόθεση 2 λεπτών,  να γίνεται υπόθεση 30 λεπτών;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Και εδώ παρέχουν αποκλειστικές υπηρεσίες, που αλλού θα πας και θα κάθετε ο άλλος στο ταμείο και θα σε βλέπει να περιμένεις στην ούρα και θα κάνει πως κάτι κάνει;

Που άλλου θα μπορείς να βλέπεις πως μια εργασία που είναι υπόθεση 2 λεπτών,  να γίνεται υπόθεση 30 λεπτών;

Φίλε μου άμα είναι υποστελεχωμένο ένα κατάστημα κ αυτός που βλέπεις να σε κοιτάει πρέπει παράλληλα να κάνει από τον διευθυντή μέχρι την καθαρίστρια άνετα η υπόθεση του 2 λεπτου μπορεί να γίνει των 30...

Δεν φταίνε οι υπάλληλοι για τη κατάντια του κράτους 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bill999r said:

Φίλε μου άμα είναι υποστελεχωμένο ένα κατάστημα κ αυτός που βλέπεις να σε κοιτάει πρέπει παράλληλα να κάνει από τον διευθυντή μέχρι την καθαρίστρια άνετα η υπόθεση του 2 λεπτου μπορεί να γίνει των 30...

Δεν φταίνε οι υπάλληλοι για τη κατάντια του κράτους 

Δεν είναι λόγο υποστελέχωσης

Την διαφορά την βλέπεις όταν έχει νέους συμβασιούχους, πάλι τα ίδια άτομα δουλεύουν αλλά η δουλεία βγαίνει πολύ πιο γρήγορα

1 hour ago, Haldol said:

Εν τω μεταξύ δεν ισχύει για όλα τα καταστήματα, ή όσα δεν εμφανίζονται στη λίστα σ' αυτή την εφαρμογή έκλεισαν όλα; :P

Διότι το πιο κοντινό που μου βγάζει είναι στα 11 χλμ.

Εσύ είσαι τυχερός θα έχεις την Original εμπειρία ΕΛΤΑ   😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sdikr είπε

Δεν είναι λόγο υποστελέχωσης

Την διαφορά την βλέπεις όταν έχει νέους συμβασιούχους, πάλι τα ίδια άτομα δουλεύουν αλλά η δουλεία βγαίνει πολύ πιο γρήγορα

Εντάξει νομίζω πως η συζήτηση δεν θα βγάλει πουθενά...

Φυσικά σε κάθε τομέα υπάρχουν κ οι καλοι και οι κακοι υπάλληλοι, αλλά το να χαρακτηρίζουμε έναν ολόκληρο οργανισμό λόγω ενός υπαλλήλου είναι λάθος... Κ ακόμη πιο λάθος να πιστεύουμε ότι η ιδιωτικοποίηση είναι η λύση, ιδιαίτερα όταν έχουμε δει τα έργα κ τις ημέρες της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στη χώρα μας.... Στην εποχή μας, ανεξαρτήτως χώρας, οι ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι πιο βαθύ δημόσιο και από το ίδιο το δημόσιο με τη διαφορά ότι κρατικό χρήμα μπαίνει σε τσεπαρες "επενδυτών"...

Και πάντα η σειρά είναι η ίδια.

Προοδευτική εξαθλίωση ενός οργανισμού - χάρισμα σε τιμή ευκαιρίας - κρατική στήριξη με την μορφή χρήματος - κερδοφορία επιχείρησης και κέρδη στον ιδιώτη.... 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Μεχρι τελος του χρονου, λεει, θα κλεισουν 168 καταστηματα στα πλαισια αναδιαρθρωσης.

Δηλαδή μιλάμε για ολικό λουκέτο. Δεν παίζει να είναι πολλά παραπάνω όλα μαζί πανελλαδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Bitbit said:

Πας να παραλάβεις ή να στείλεις ένα δέμα και έχει μια ουρά 10 ατόμων από τους οποίους οι 7 θέλουν να πληρώσουν λογαριασμούς. Και κάτσε τώρα εσύ, χάσε χρόνο από τη δουλειά σου, να περιμένεις τον κάθε χασομέρη να πληρώσει τον λογαριασμό. Κάτι που μπορεί να το κάνει από την άνεση του σπιτιού του και μάλιστα δωρεάν. Και το ωραίο είναι που παραπονιούνται για τις ουρές.

Αυτό είναι που μ' εκνεύριζε από πάντα... σε ταχυδρομείο πήγαινα πάντα αποκλειστικά για δουλειά ταχυδρομείου (δηλαδή επιστολές, δέματα, κ.λπ). Δεν έχω πληρώσει ποτέ λογαριασμό στο γκισέ ταχυδρομείου, ακριβώς για το λόγο που λες. Ακόμα και όταν το online δεν ήταν τόσο εύκολη υπόθεση, προτιμούσα τον "κανονικό" τρόπο (π.χ. στο κατάστημα του ΟΤΕ, για δικούς του λογαριασμούς), ή έστω σε ΕΛΤΑ, αλλά στο αυτόματο μηχάνημα που είχαν (στο οποίο δε πάταγε ποτέ κανείς).

Αλλά κάθε, μα κάθε φορά που αναγκαζόμουν να πάω στα ΕΛΤΑ, η πλειοψηφία ήταν για λογαριασμούς. Και περίμενε εσύ μ@λάκ@ (όλοι μας δηλαδή, όχι εσύ προσωπικά) μία ώρα ή και περισσότερο, για να πάρεις ένα συστημένο, έπειτα από 15 πληρωμές λογαριασμών, αντί να φύγεις με το φάκελο στο χέρι σε 5 λεπτά. Και όλο αυτό επειδή απλά «έτσι έμαθαν». Πουυυ να μπαίνουν από το κινητό τώώώρα (που έχουν smartphone και έχουν Facebook - Instagram, αλλά το να πληρώσουν από 'κει, τους φαίνεται εξωγήινο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Haldol said:

Αυτό είναι που μ' εκνεύριζε από πάντα... σε ταχυδρομείο πήγαινα πάντα αποκλειστικά για δουλειά ταχυδρομείου (δηλαδή επιστολές, δέματα, κ.λπ). Δεν έχω πληρώσει ποτέ λογαριασμό στο γκισέ ταχυδρομείου, ακριβώς για το λόγο που λες. Ακόμα και όταν το online δεν ήταν τόσο εύκολη υπόθεση, προτιμούσα τον "κανονικό" τρόπο (π.χ. στο κατάστημα του ΟΤΕ, για δικούς του λογαριασμούς), ή έστω σε ΕΛΤΑ, αλλά στο αυτόματο μηχάνημα που είχαν (στο οποίο δε πάταγε ποτέ κανείς).

Αλλά κάθε, μα κάθε φορά που αναγκαζόμουν να πάω στα ΕΛΤΑ, η πλειοψηφία ήταν για λογαριασμούς. Και περίμενε εσύ μ@λάκ@ (όλοι μας δηλαδή, όχι εσύ προσωπικά) μία ώρα ή και περισσότερο, για να πάρεις ένα συστημένο, έπειτα από 15 πληρωμές λογαριασμών, αντί να φύγεις με το φάκελο στο χέρι σε 5 λεπτά. Και όλο αυτό επειδή απλά «έτσι έμαθαν». Πουυυ να μπαίνουν από το κινητό τώώώρα (που έχουν smartphone και έχουν Facebook - Instagram, αλλά το να πληρώσουν από 'κει, τους φαίνεται εξωγήινο).

Όταν βλέπω λογαριασμούς zenith στα γραμματοκιβώτια ξέρω πως θα είναι απόλαυση η επίσκεψη στα ΕΛΤΑ,  αυτό και όταν είναι τέλος του μήνα με φόρους κλπ.

Αλλά τα ΕΛΤΑ βγάζουν καλά λεφτά απο αυτές τις συναλλαγές και δεν τις βλέπω να αλλάζουν

 

41 minutes ago, bill999r said:

Εντάξει νομίζω πως η συζήτηση δεν θα βγάλει πουθενά...

Φυσικά σε κάθε τομέα υπάρχουν κ οι καλοι και οι κακοι υπάλληλοι, αλλά το να χαρακτηρίζουμε έναν ολόκληρο οργανισμό λόγω ενός υπαλλήλου είναι λάθος... Κ ακόμη πιο λάθος να πιστεύουμε ότι η ιδιωτικοποίηση είναι η λύση, ιδιαίτερα όταν έχουμε δει τα έργα κ τις ημέρες της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στη χώρα μας.... Στην εποχή μας, ανεξαρτήτως χώρας, οι ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι πιο βαθύ δημόσιο και από το ίδιο το δημόσιο με τη διαφορά ότι κρατικό χρήμα μπαίνει σε τσεπαρες "επενδυτών"...

Και πάντα η σειρά είναι η ίδια.

Προοδευτική εξαθλίωση ενός οργανισμού - χάρισμα σε τιμή ευκαιρίας - κρατική στήριξη με την μορφή χρήματος - κερδοφορία επιχείρησης και κέρδη στον ιδιώτη.... 

Ούτε το ιδιωτικό είναι πανάκεια  αλλά ούτε ο εχθρός, αλλά αν κρίνει κάποιος πχ απο τον ΟΤΕ  η ιδιωτικοποίηση τον έκανε καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

απο τον ΟΤΕ  η ιδιωτικοποίηση τον έκανε καλύτερο 

Μια χαρά ήταν ο ΟΤΕ και τότε. Και αν δεν ήταν ο ΟΤΕ με τις υποδομές του μάλλον οι "επενδυτές" δεν θα είχαν ξεφυτρώσει σαν τις ακρίδες... Απλά τώρα έχουμε το καρτέλ και πληρώνουμε όσο θέλουν αυτοί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, bill999r said:

Μια χαρά ήταν ο ΟΤΕ και τότε. Και αν δεν ήταν ο ΟΤΕ με τις υποδομές του μάλλον οι "επενδυτές" δεν θα είχαν ξεφυτρώσει σαν τις ακρίδες... Απλά τώρα έχουμε το καρτέλ και πληρώνουμε όσο θέλουν αυτοί...

Εχείς δίκαιο, δεν θα βγάλει πουθένα η συζήτηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα overall μακράν καλύτερη εμπειρία στα ΕΛΤΑ από όλες της Courier και σε χρόνους αποστολής, τιμής και καλύτερης μεταχείρισης τόν δεμάτων (σε σχέση με τους άλλους τέλος πάντων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, valantis123 said:

Κρίμα overall μακράν καλύτερη εμπειρία στα ΕΛΤΑ από όλες της Courier και σε χρόνους αποστολής, τιμής και καλύτερης μεταχείρισης τόν δεμάτων (σε σχέση με τους άλλους τέλος πάντων).

Αν μιλάς για ΕΛΤΑ-Courier  αυτά δεν κλείνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, slaughter είπε

Στην Καλλιθέα που είμαι εγώ έχει 2 ή 3 ΕΛΤΑ. Το 1 είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και πριν χρόνια εκεί έστελναν τα δέματα. Αν πήγαινες πρωί πρωί είχες ελπίδα να το πάρεις με μικρή αναμονή. Αν πήγαινες 10-11 μπορεί να μην προλάβαινες πριν κλείσει (2:45). Μετά πήγαν όλα τα δέματα στο κεντρικό (!!!!) όπου και πρωί πρωί να πήγαινες περίμενες τουλάχιστον 1 ώρα (να μην πω οτι το "κεντρικό" δεν είναι στο κέντρο αλλά στην άκρη της Καλλιθέας). Απο τότε να σας πω σκέφτομαι με τρόμο να πάρω κάτι που θα μου έρθει με ΕΛΤΑ και θα πρέπει να πάω να το πάρω. Εύχομαι είτε να τα φτιάξουν είτε να τα κλείσουν και να τα πάρουν ιδιώτες 

PS: όλες τις φορές απο τα 4-6 ταμεία δούλευαν τα 1-2 ακόμα και όταν ο κόσμος έβγαινε και απο τα παράθυρα. Για μια απλή παραλαβή δέματος ήθελες ώρες.. Δεν σου λέω να πρέπει να στείλεις κάτι ή να κάνεις κάτι πιο περίεργο.

Ομοιομαθης, το καταστημα στην Ιφιγενειας ειναι πολυ χρησιμο και δυστυχως με το κλεισιμο του θα αυξηθει η ταλαιπωρια για τους κατοικους. Ειναι αδιανοητο ενας απο τους μεγαλυτερους δημους της αθηνας να μενει με ενα καταστημα. Αυτο στην λυκουργου που λεει πρακτορειο δεν εχω καταλαβει ακκριβως τι ειναι και μεχρι προτινος αγνοουσα και την υπαρξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βγαίνω τελείως εκτός θέματος. Μπορεί και όχι.

 

Την είσοδό της στον ραγδαία αναπτυσσόμενο κλάδο των ταχυμεταφορών, ανακοίνωσε η οικογένεια Μαρινάκη. Για το σκοπό αυτό ολοκληρώνεται η εξαγορά πλειοψηφικού ποσοστού στην εταιρία ταχυμεταφορών Courier Center που δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά από το 1997.

----

Ειναι πολύ καλή η τακτική που κάνουν οι κυβερνήσεις στην Ελλάδα. Step 1 Υποβάθμιση μιας δημόσιας υπηρεσίας, Step 2 ξεπούλημα σε λαμόγια( κουμπάρους) Step 3 επιδότηση της ιδιωτικής πλέον εταιρίας.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά βγαίνω τελείως εκτός θέματος. Μπορεί και όχι.

 

Την είσοδό της στον ραγδαία αναπτυσσόμενο κλάδο των ταχυμεταφορών, ανακοίνωσε η οικογένεια Μαρινάκη. Για το σκοπό αυτό ολοκληρώνεται η εξαγορά πλειοψηφικού ποσοστού στην εταιρία ταχυμεταφορών Courier Center που δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά από το 1997.

----

Ειναι πολύ καλή η τακτική που κάνουν οι κυβερνήσεις στην Ελλάδα. Step 1 Υποβάθμιση μιας δημόσιας υπηρεσίας, Step 2 ξεπούλημα σε λαμόγια( κουμπάρους) Step 3 επιδότηση της ιδιωτικής πλέον εταιρίας.

Τώρα γίνεσαι καχύποπτος.....

Άλλωστε στη χώρα μας ούτε γίνονται ούτε έχουν ξαναγίνει στο παρελθόν τέτοια πράγματα....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...