Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: έκλεισαν απότομα 65 μικρά καταστήματα


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nyne είπε

Εμ πως θα δωσουμε δουλεια στους φιλους μας τους μεγαλο καρχαριες που εχουν τα κουριερ.Φυσικα πεταγεται και ο μεσος οπαδος του σκαι /εντερπενουρ/μου ανοιξε μαγαζι ο μπαμπας/ειμαι φιλελε χωρις να ξερω τιποτα και λεει για τα χαλια του δημοσιου κτλ.Στο τελος δε θα μεινει τιποτα στο κρατος και θα καταληξουμε και να πληρωνουμε περισσοτερα στους ιδιωτες και μαλιστα να τους επιδοτουμε και μεσω του κρατους...Αντε να κλεισουμε κ τα νοσοκομεια να δωσουμε και τα ασθενοφορα σε ιδιωτες κτλ...

Ποιο τέλος??

Ήδη γίνονται, ή έχουν δρομολογηθεί να γίνουν, αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

22 minutes ago, CaMp3on said:

Παιδιά βγαίνω τελείως εκτός θέματος. Μπορεί και όχι.

 

Την είσοδό της στον ραγδαία αναπτυσσόμενο κλάδο των ταχυμεταφορών, ανακοίνωσε η οικογένεια Μαρινάκη. Για το σκοπό αυτό ολοκληρώνεται η εξαγορά πλειοψηφικού ποσοστού στην εταιρία ταχυμεταφορών Courier Center που δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά από το 1997.

----

Ειναι πολύ καλή η τακτική που κάνουν οι κυβερνήσεις στην Ελλάδα. Step 1 Υποβάθμιση μιας δημόσιας υπηρεσίας, Step 2 ξεπούλημα σε λαμόγια( κουμπάρους) Step 3 επιδότηση της ιδιωτικής πλέον εταιρίας.

 

Εν τω μεταξύ οι ταχυμεταφορές είναι απελευθερωμένες 30 χρόνια, αλλά ναι επειδή μπήκε ο Μαρινάκης στο παιχνίδι θα υποβαθμίσουν τα ΕΛΤΑ. Όχι επειδή εκεί που έστελνε μερικά εκατομμύρια λογαριασμούς ΔΕΗ το μήνα, τώρα στέλνει μερικές χιλιάδες...

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

 

Εν τω μεταξύ οι ταχυμεταφορές είναι απελευθερωμένες 30 χρόνια, αλλά ναι επειδή μπήκε ο Μαρινάκης στο παιχνίδι θα υποβαθμίσουν τα ΕΛΤΑ. Όχι επειδή εκεί που έστελνε μερικά εκατομμύρια λογαριασμούς ΔΕΗ το μήνα, τώρα στέλνει μερικές χιλιάδες...

Δεν συμφέρει τον απλό πολίτη να γίνουν ιδιωτικά τα ΕΛΤΑ. Νομίζω είμαστε πλήρεις από καρτέλ.

Τώρα αν εσένα σε ψήνει ή έχεις συμφέροντα αλλάζει η κουβέντα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nyne είπε

Εμ πως θα δωσουμε δουλεια στους φιλους μας τους μεγαλο καρχαριες που εχουν τα κουριερ.Φυσικα πεταγεται και ο μεσος οπαδος του σκαι /εντερπενουρ/μου ανοιξε μαγαζι ο μπαμπας/ειμαι φιλελε χωρις να ξερω τιποτα και λεει για τα χαλια του δημοσιου κτλ.Στο τελος δε θα μεινει τιποτα στο κρατος και θα καταληξουμε και να πληρωνουμε περισσοτερα στους ιδιωτες και μαλιστα να τους επιδοτουμε και μεσω του κρατους...Αντε να κλεισουμε κ τα νοσοκομεια να δωσουμε και τα ασθενοφορα σε ιδιωτες κτλ...

Το κλείσιμο καταστημάτων μειώνει τα έξοδα των ΕΛΤΑ και γίνεται εξυγίανσή τους.

Ηδη και εδω και λίγα χρόνια έχουν έσοδα και δεν μπαίνουν μέσα κάθε χρόνο όπως παλιότερα.

Πως ευνοείται το δημόσιο όταν έχει δις χρέη η ΔΕΗ, τα ΕΛΤΑ και λοιπές ΔΕΚΟ ή πρώην ΔΕΚΟ;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Πως ευνοείται το δημόσιο όταν έχει δις χρέη η ΔΕΗ, τα ΕΛΤΑ και λοιπές ΔΕΚΟ ή πρώην ΔΕΚΟ;

Ρε αδερφέ σοβαρά τώρα...

Παίζει μια εταιρία που είναι μονοπώλιο να είναι ζημιογόνα;;;;

Παίζει δηλαδή να μου δώσουν τον ΟΠΑΠ ( παράδειγμα φέρνω, όχι ότι έγινε) και εγώ να μπαίνω μέσα;

Παίζει να μου δώσουν τον ΟΤΕ ( παράδειγμα φέρνω) κ εγώ να μπαίνω μέσα;

Παίζει να μου χαρίσουν τα τρένα κ εγώ να μπαίνω μέσα;

Φιλαράκο μέσα θα μπεις μόνο αν το θέλεις... Κ αυτοί που κυβερνάνε το θελουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες τα οικονομικά στοιχεία. Εμπαιναν μέσα παλιότερα με κυβέρνηση που δεν ήταν "νεοφιλελέ μπαμπούλες" αλλά υπέρμαχοι του δημοσίου.

Τώρα έχουν κερδοφορία.

Δες ποσα χρεή είχε η ΔΕΗ και πόσα τώρα.

Προφανώς και μπορούν να χρεοκοπήσουν αυτές οι εταιρείες γιατί έχουν ανταγωνισμό.

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Το κλείσιμο καταστημάτων μειώνει τα έξοδα των ΕΛΤΑ και γίνεται εξυγίανσή τους.

Ηδη και εδω και λίγα χρόνια έχουν έσοδα και δεν μπαίνουν μέσα κάθε χρόνο όπως παλιότερα.

Πως ευνοείται το δημόσιο όταν έχει δις χρέη η ΔΕΗ, τα ΕΛΤΑ και λοιπές ΔΕΚΟ ή πρώην ΔΕΚΟ;

εξυγιανση στα ελτα ειναι η 15η φορα που ακουμε. ασε που δεν εχει πετυχει ποτε σε κανενα οργανισμο.

ειναι συνηθες ξερεις σε ολες τις χωρες οι κρατικοι οργανισμοι να μπαινουν μεσα. γιαυτο και πληρωνεις φορους, γιατι καποιες υπηρεσιες θα παρεχονται με ζημια του κρατους. αν κλεισουν θα σε κλεψει λιγοτερο ο wannabe golden boy που θα χώσουν σε κάποια αλλο δημοσιο φορεα/οργανισμο whatever? η μηπως θα πληρωσεις λιγοτερο φορο? αυριο θα πληρωνεις 15 ευρω για ενα φακελο πολη σε πολη και θα λες ευχαριστω γιατι απλα δεν θα εχουν κανενα λογο να ειναι φθηνοτεροι. παω να βαλω καρτα 15 ευρω τωρα γιατι δινει δωρο 20mb.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις που κραζετε, τα εχετε δει τα μαγαζια πως ειναι απο μεσα? λες και μπαινεις σε μαγαζι του 1970. Οταν ενα μαγαζι μπαινει μεσα και χανει λεφτα, ΚΛΕΙΝΕΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, basilis_k6 είπε

εξυγιανση στα ελτα ειναι η 15η φορα που ακουμε. ασε που δεν εχει πετυχει ποτε σε κανενα οργανισμο.

ειναι συνηθες ξερεις σε ολες τις χωρες οι κρατικοι οργανισμοι να μπαινουν μεσα. γιαυτο και πληρωνεις φορους, γιατι καποιες υπηρεσιες θα παρεχονται με ζημια του κρατους. αν κλεισουν θα σε κλεψει λιγοτερο ο wannabe golden boy που θα χώσουν σε κάποια αλλο δημοσιο φορεα/οργανισμο whatever? η μηπως θα πληρωσεις λιγοτερο φορο? αυριο θα πληρωνεις 15 ευρω για ενα φακελο πολη σε πολη και θα λες ευχαριστω γιατι απλα δεν θα εχουν κανενα λογο να ειναι φθηνοτεροι. παω να βαλω καρτα 15 ευρω τωρα γιατι δινει δωρο 20mb.

Δεν ταιρίαζει ρε παιδιά το αφήγημα.

Τη μια λέτε ότι τις χρεοκοπούν για να της πάρουν τζάμπα οι κακοί ιδιώτες μπαμπούλες... τώρα μας λέτε ότι αυξάνουν τα κέρδη τους και πάλι είναι κακό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, bill999r said:

Ρε αδερφέ σοβαρά τώρα...

Παίζει μια εταιρία που είναι μονοπώλιο να είναι ζημιογόνα;;;;

Παίζει δηλαδή να μου δώσουν τον ΟΠΑΠ ( παράδειγμα φέρνω, όχι ότι έγινε) και εγώ να μπαίνω μέσα;

Παίζει να μου δώσουν τον ΟΤΕ ( παράδειγμα φέρνω) κ εγώ να μπαίνω μέσα;

Παίζει να μου χαρίσουν τα τρένα κ εγώ να μπαίνω μέσα;

Φιλαράκο μέσα θα μπεις μόνο αν το θέλεις... Κ αυτοί που κυβερνάνε το θελουν...

Ναι, είναι εφικτό, γιατί οι υπηρεσίες που αναφέρεις είναι από τους πολίτες για τους πολίτες, δεν έχει σκοπό το κέρδος με οποιοδήποτε κόστος. Από την άλλη, δεν θα πρέπει να είναι και πανηγύρι, ένας τρύπιος κουβάς.

Τελικά, μήπως είναι στα πλάνα του Πιερρακάκη να ψηφιοποιήσει και τα ΕΛΤΑ και για αυτό όλα τα κλεισίματα;

Πάντως, για τις ουρές, έχω δει να δίνουν προτεραιότητα σε παραλαβές/αποστολές, πχ 2 ταμεία και το 1 να εξυπηρετεί πρώτα παραλαβές/αποστολές, ακόμα και τελευταίος να είσαι.

Edit : Ο Πιερ έχει πάρει άλλο υπουργείο. Οπότε, αυτός που ανέλαβε.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, CaMp3on said:

Παιδιά βγαίνω τελείως εκτός θέματος. Μπορεί και όχι.

 

Την είσοδό της στον ραγδαία αναπτυσσόμενο κλάδο των ταχυμεταφορών, ανακοίνωσε η οικογένεια Μαρινάκη. Για το σκοπό αυτό ολοκληρώνεται η εξαγορά πλειοψηφικού ποσοστού στην εταιρία ταχυμεταφορών Courier Center που δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά από το 1997.

----

Ειναι πολύ καλή η τακτική που κάνουν οι κυβερνήσεις στην Ελλάδα. Step 1 Υποβάθμιση μιας δημόσιας υπηρεσίας, Step 2 ξεπούλημα σε λαμόγια( κουμπάρους) Step 3 επιδότηση της ιδιωτικής πλέον εταιρίας.

Αυτο ξέρεις έγινε το 2021  και μιλάμε για courier

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...