Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: έκλεισαν απότομα 65 μικρά καταστήματα


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.ethnos.gr/Economy/article/270183/synexizetaitotsoynamiloyketonstaeltakleinoyndekadesakomhtaxydromeiaantidraseisapothnkede

Και όντως, έκλεισαν τα τοπικά ΕΛΤΑ στην περιοχή μου (Ελληνορώσων). Όσες φορές στο παρελθόν χρειάστηκε να πάω στο πλησιέστερο μεγάλο κατάστημα (Αμπελοκήπων στις αρχές της Λ. Μεσογείων), η αναμονή ήταν με χαρτάκια και κυμαίνεται από 40 λεπτά μέχρι τρεις ώρες (!!!!).

Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς σχεδιάζουν; Χωρίς τα τοπικά ΕΛΤΑ, τα πιο μεγάλα καταστήματα θα είναι αδύνατο να λειτουργήσουν ακόμα και με όλα τα γκισέ απασχολημένα. Η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη και απλά θα κάνει την παραλαβή δεμάτων αδύνατη.

Έχουν σκοπό να βάλουν παντού κάτι σαν Box; Έχουν σκοπό να κάνουν συνεργασίες με τοπικά ψιλικά και λοιπά καταστήματα όπως γίνεται με τη Royal Mail στην Αγγλία; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο, πάντως δεν υπάρχει κάποια ανακοίνωση.

Μιλάμε ότι έκλεισαν Κολωνάκι, Καισαριανή, Παπάγου, Παιανία και πόσα άλλα μικρά ΕΛΤΑ σε σημεία-κλειδιά, όπου τα πλησιέστερα μεγάλα θέλουν αυτοκίνητο! Φίλος από Βάρκιζα μαθαίνω πως θα πρέπει να πηγαίνει στη Βούλα αν δεν βρεθεί λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Α βλέπω κλείνει και το δικό μου εδώ κοντά. Χαχα. Βέβαια αν το κλείσιμο συνοδευόταν με τον τερματισμό των «λοιπών» υπηρεσιών (λογαριασμοί, συντάξεις, κ.λπ) θα έφταναν και τα μισά από όσα θα μείνουν. Σχεδόν όλη η κίνηση στα ΕΛΤΑ είναι από μη - ταχυδρομικές υπηρεσίες. Βέβαια, δε το βλέπω πολύ πιθανό να κάνουν κάτι τέτοιο, αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Καλλιθέα που είμαι εγώ έχει 2 ή 3 ΕΛΤΑ. Το 1 είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και πριν χρόνια εκεί έστελναν τα δέματα. Αν πήγαινες πρωί πρωί είχες ελπίδα να το πάρεις με μικρή αναμονή. Αν πήγαινες 10-11 μπορεί να μην προλάβαινες πριν κλείσει (2:45). Μετά πήγαν όλα τα δέματα στο κεντρικό (!!!!) όπου και πρωί πρωί να πήγαινες περίμενες τουλάχιστον 1 ώρα (να μην πω οτι το "κεντρικό" δεν είναι στο κέντρο αλλά στην άκρη της Καλλιθέας). Απο τότε να σας πω σκέφτομαι με τρόμο να πάρω κάτι που θα μου έρθει με ΕΛΤΑ και θα πρέπει να πάω να το πάρω. Εύχομαι είτε να τα φτιάξουν είτε να τα κλείσουν και να τα πάρουν ιδιώτες 

PS: όλες τις φορές απο τα 4-6 ταμεία δούλευαν τα 1-2 ακόμα και όταν ο κόσμος έβγαινε και απο τα παράθυρα. Για μια απλή παραλαβή δέματος ήθελες ώρες.. Δεν σου λέω να πρέπει να στείλεις κάτι ή να κάνεις κάτι πιο περίεργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα χαρτάκια να ξέρετε πως υπάρχει και το https://fastpost.elta.gr/  

Βγάζεις χαρτάκι απο το σπίτι και πας όταν έρθει η σειρά σου

 

Αν αλλάξει αυτό με τους λογαριασμούς,  τότε δεν θα υπάρχει θέμα πιστεύω,  άλλα΄δεν το βλέπω,  ~2  ευρώ είναι αυτά

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι τελος του χρονου, λεει, θα κλεισουν 168 καταστηματα στα πλαισια αναδιαρθρωσης. Αγνωστο δηλαδη αν θα ξαναεμφανιστουν στις περιοχες που κλεινουν.

Προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος απο τα ελτα, σχετικα  χαμηλο κοστος και ταχυτητα αποστολης. Αρνητικο οτι δε σου φερνουν στη πορτα αυτο που ειναι υποχρεωμενοι να φερουν

10 ώρες πριν, slaughter είπε

PS: όλες τις φορές απο τα 4-6 ταμεία δούλευαν τα 1-2 ακόμα και όταν ο κόσμος έβγαινε και απο τα παράθυρα. Για μια απλή παραλαβή δέματος ήθελες ώρες.. Δεν σου λέω να πρέπει να στείλεις κάτι ή να κάνεις κάτι πιο περίεργο.

τι ωρες πας? tip: πηγαινε νωρις το πρωι ή αργα το μεσημερι 😃

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν πάλι με τα κλεισίματα των ΕΛΤΑ. Πριν χρόνια έκλεισε ένα που ήταν δίπλα μου και εξυπηρετούσε πολύ κόσμο και τώρα άμα θέλουμε να παραλάβουμε τίποτα πηγαίνουμε μακριά και με πολύ αναμονή. Ειχε ανοίξει και ένα άλλο εδώ κοντά το οποίο συστεγαζοταν με ένα μαγαζί στον ίδιο χώρο. Ελπίζω μην κλείσουν κι αυτά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, rus said:

τι ωρες πας? tip: πηγαινε νωρις το πρωι ή αργα το μεσημερι 😃

Το πρόβλημα είναι οτι για να πάω θα πρέπει να αργήσω στην δουλειά μου μιας και το ωράριο είναι 7:30-2:45.. Ναι μπορώ να πάω νωρίς (όχι 7:30 αλλά 8 λόγο άλλων υποχρεώσεων) αλλά και πάλι πριν τις 9 δεν τελειώνεις.. κ αυτό για να κάνεις μια απλή παραλαβή. Αν έχεις 1 κατάστημα για τόσο κόσμο θα πρέπει να είναι μέχρι το βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, sdikr said:

Για τα χαρτάκια να ξέρετε πως υπάρχει και το https://fastpost.elta.gr/  

Βγάζεις χαρτάκι απο το σπίτι και πας όταν έρθει η σειρά σου

Εν τω μεταξύ δεν ισχύει για όλα τα καταστήματα, ή όσα δεν εμφανίζονται στη λίστα σ' αυτή την εφαρμογή έκλεισαν όλα; :P

Διότι το πιο κοντινό που μου βγάζει είναι στα 11 χλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Haldol said:

Εν τω μεταξύ δεν ισχύει για όλα τα καταστήματα, ή όσα δεν εμφανίζονται στη λίστα σ' αυτή την εφαρμογή έκλεισαν όλα; :P

Διότι το πιο κοντινό που μου βγάζει είναι στα 11 χλμ.

Απλά δεν ισχύει για όλα, μόνο για τα μεγάλα/κεντρικά. Εδώ Πάτρα έχουμε 4 (προσεχώς 3), και μόνο στο ένα μπορείς να κλείσεις ραντεβού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ πως θα δωσουμε δουλεια στους φιλους μας τους μεγαλο καρχαριες που εχουν τα κουριερ.Φυσικα πεταγεται και ο μεσος οπαδος του σκαι /εντερπενουρ/μου ανοιξε μαγαζι ο μπαμπας/ειμαι φιλελε χωρις να ξερω τιποτα και λεει για τα χαλια του δημοσιου κτλ.Στο τελος δε θα μεινει τιποτα στο κρατος και θα καταληξουμε και να πληρωνουμε περισσοτερα στους ιδιωτες και μαλιστα να τους επιδοτουμε και μεσω του κρατους...Αντε να κλεισουμε κ τα νοσοκομεια να δωσουμε και τα ασθενοφορα σε ιδιωτες κτλ...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν φυσικό επακόλουθο... Άλλωστε η υποβάθμιση τους ήταν συστηματική όλα τα προηγούμενα χρόνια.

Σταδιακά, αφαίρεσαν όλες τις κερδοφόρες δραστηριότητες που είχαν και τα μετέτρεψαν σε ελλειμματική επιχείρηση που σε ορισμένες περιοχές φυτοζωουσαν... Όλα βέβαια προς κέρδος ιδιωτών...

Αντίθετα στην γειτονική Τουρκία ( που μας αρέσει να την υποτιμούμε) τα δικά τους ΕΛΤΑ έχουν αποκλειστικές υπηρεσίες και γενικά έχουν προσαρμοστεί στην εποχή, ώστε και ο πολίτης να εξυπηρετείται και το κράτος να έχει έσοδα από τις δημόσιες υπηρεσίες του. Εδώ το μόνο που ξέρουμε ειναι να κλέβουμε, είτε με δημόσια χέρια είτε με ιδιωτικά....

3 λεπτά πριν, nyne είπε

Αντε να κλεισουμε κ τα νοσοκομεια να δωσουμε και τα ασθενοφορα σε ιδιωτες κτλ...

Αυτό είναι το επόμενο που θα γίνει....

Γτ όπως έχει δείξει η ιστορία όπου έχει μπει ιδιώτης όλα φτιάχνουν....

Ρεύμα, τηλεπικοινωνίες.... Όλα τα καρτέλ λειτουργούν άψογα...και ΑΚΡΙΒΑ....

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nyne είπε

Εμ πως θα δωσουμε δουλεια στους φιλους μας τους μεγαλο καρχαριες που εχουν τα κουριερ.Φυσικα πεταγεται και ο μεσος οπαδος του σκαι /εντερπενουρ/μου ανοιξε μαγαζι ο μπαμπας/ειμαι φιλελε χωρις να ξερω τιποτα και λεει για τα χαλια του δημοσιου κτλ.Στο τελος δε θα μεινει τιποτα στο κρατος και θα καταληξουμε και να πληρωνουμε περισσοτερα στους ιδιωτες και μαλιστα να τους επιδοτουμε και μεσω του κρατους...Αντε να κλεισουμε κ τα νοσοκομεια να δωσουμε και τα ασθενοφορα σε ιδιωτες κτλ...

τώρα εσύ κατάλαβες ότι ο πύργος γκρεμίζεται; 

με όλα τα καλόπαιδα ανά τα χρόνια που βγαίνουν και τα έχουν ισοπεδώσει όλα τι περιμένεις να μείνει

Απλά ορισμένοι πλέετε σε πελάγη ευτυχίας και δε θέλετε να αποδεχθείτε ότι δεν θα γίνουμε κράτος ποτέ.

 

Είναι αργά για δάκρυα Στέλλααα

 

Επεξ/σία από b1LLy23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...