Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


Κόκολόκο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκεκριμένα όταν εμφανιστεί το  9 παρασύρει το διπλανό  (δηλαδή το επόμενο) προς το αμέσως μεγαλύτερο ψηφίο αλλά και σε Vitara του '92 το ίδιο συμβαίνει

362473885_3134052996743517_5936637468283141489_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Κόκολόκο είπε

Ευχαριστώ! Τα αποδεικνύει αρχίζοντας από 40κ του 2012. Πιο πίσω δεν έχει, από εκείνη τη χρονιά υποψιάζομαι μήπως έχει γίνει κάτι.

Να γνωριζεις υπαρχουν εξαρτηματα στο αυτοκινητο που φθειρονται με το χρονο!

Καλυτερα καποιος που το κινει και εχει αλλαξει αρκετα αναλωσιμα παρα κατι τοσο ετων με ελαχιστη χρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω πιο μοντέλο κοιτάς; Πολλά από αυτά έχουν μπει και σε αναβάσεις στο παρελθόν, που μπορεί να δικαιολογεί τα λίγα χιλιόμετρα. Εάν ισχύει κάτι τέτοιο να εύχεσαι να είναι πειραγμένα τα χιλιόμετρα καλύτερα...

Out of topic. Πριν λίγα χρόνια κυκλοφορούσε στο car ένα μπλε williams του 93 με κάπου λιγότερα από 60κ χιλιόμετρα. Κάτοχος γιατρός που είχε φύγει από την ζωή και είχε ξεμείνει στο γκαράζ για αρκετό καιρό, μέχρι η κυρά του να αποφασίσει να το σπρώξει μαζί με ότι άλλο... Έφυγε σε λίγες μέρες προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ρωτήσω κάτι περι δοκιμής συμπίεσης που μου προτάθηκε να κάνω. Είδα  από κοντά ένα seat ibiza 2002 (δε μαρέσει καθόλου παρεπιπτώντος) και είδα υπολείμματα λαδιού. Αυτό σημαίνει ό,τι από κάπου τα χάνει. Συγκεκριμένα αριστερά χαμηλά του κινητήρα. Διάβασα επίσης για τις δοκιμές συμπίεσης οι οποίες αφορούν τη διάγνωση κατάστασης του κινητήρα (στεγανότητα εσωτερική κύλινδρος κλπ) και διάγνωση διαρροών λαδιού. Πήρα τηλέφωνο για  να τους πω ό,τι θέλω μαζί με το γενικό έλεγχο που θέλω για το μεταχειρισμένο που υπάρχει περίπτωση να πάρω, θέλω να κάνουμε και έλεγχο συμπίεσης.. και μου είπαν ό,τι όταν το πάω θα φανεί αν χρειάζεται. Επίσης να πω πως διάβασα πως ο έλεγχος αυτός γίνεται περιοδικά, δηλαδή κάθε χρόνο για να υπάρχει πλήρη εικόνα της κατάστασης του κινητήρα. Είναι λογική απάντηση αυτή; Σκέφτηκα επίσης μήπως βρω καμιά εταιρεία ελέγχου μεταχειρισμένων αυτοκινήτων. Αυτοί κάνουν έλεγχο με χημικό στο ψυκτικό υγρό, συμπίεσης διαρροής και για διάγνωση; 

4 hours ago, imr said:

Δεν κατεγραφε το κτεο πιο παλια

Και 180 και 280 να εχει για αυτοκινητο του 92 λιγη σημασια εχει. Πολλα πραγματα απλα θα χαλανε λογω ηλικιας

Θα ζητήσω να με ενημερώσει για αλλαγές που έχουν γίνει ή επισκευές. Φαίνεται όμως και σε διάφορα συνεργεία που ρωτάω πως δε δίνουν τόσο βάση. Που μπορεί να κάνω και λάθος. 

Ήθελα να σε ρωτήσω, τι συνήθως χαλάνε λόγω ηλικίας αν όχι λόγω χρήσης ; Οι σκουριές και το ξέβαμα δε μετράει :)

1 hour ago, Stratosnis said:

Να ρωτήσω πιο μοντέλο κοιτάς; Πολλά από αυτά έχουν μπει και σε αναβάσεις στο παρελθόν, που μπορεί να δικαιολογεί τα λίγα χιλιόμετρα

Ρενο κλιό 1992.  Αναβάσεις; 

2 hours ago, PLACEBO_89 said:

Να γνωριζεις υπαρχουν εξαρτηματα στο αυτοκινητο που φθειρονται με το χρονο!

Καλυτερα καποιος που το κινει και εχει αλλαξει αρκετα αναλωσιμα παρα κατι τοσο ετων με ελαχιστη χρηση..

Βλέπω γκουγκλάροντας σε ιστοσελίδες ό,τι βάζοντας μάρκα μοντέλο και στοιχεία γενικά να δείχνει διάφορα. Υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό για το συγκεκριμένο που θα πρέπει να δώσω ιδιαίτερη έμφαση; Κάτι για παράδειγμα που αλλάζει συχνότερα ας πούμε; ¨Η απλά είναι γενική συμβουλή; 

Επεξ/σία από Κόκολόκο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Κόκολόκο said:

Θέλω να ρωτήσω κάτι περι δοκιμής συμπίεσης που μου προτάθηκε να κάνω. Είδα  από κοντά ένα seat ibiza 2002 (δε μαρέσει καθόλου παρεπιπτώντος) και είδα υπολείμματα λαδιού. Αυτό σημαίνει ό,τι από κάπου τα χάνει. Συγκεκριμένα αριστερά χαμηλά του κινητήρα. Διάβασα επίσης για τις δοκιμές συμπίεσης οι οποίες αφορούν τη διάγνωση κατάστασης του κινητήρα (στεγανότητα εσωτερική κύλινδρος κλπ) και διάγνωση διαρροών λαδιού. Πήρα τηλέφωνο για  να τους πω ό,τι θέλω μαζί με το γενικό έλεγχο που θέλω για το μεταχειρισμένο που υπάρχει περίπτωση να πάρω, θέλω να κάνουμε και έλεγχο συμπίεσης.. και μου είπαν ό,τι όταν το πάω θα φανεί αν χρειάζεται. Επίσης να πω πως διάβασα πως ο έλεγχος αυτός γίνεται περιοδικά, δηλαδή κάθε χρόνο για να υπάρχει πλήρη εικόνα της κατάστασης του κινητήρα. Είναι λογική απάντηση αυτή; Σκέφτηκα επίσης μήπως βρω καμιά εταιρεία ελέγχου μεταχειρισμένων αυτοκινήτων. Αυτοί κάνουν έλεγχο με χημικό στο ψυκτικό υγρό, συμπίεσης διαρροής και για διάγνωση; 

Θα ζητήσω να με ενημερώσει για αλλαγές που έχουν γίνει ή επισκευές. Φαίνεται όμως και σε διάφορα συνεργεία που ρωτάω πως δε δίνουν τόσο βάση. Που μπορεί να κάνω και λάθος. 

Ήθελα να σε ρωτήσω, τι συνήθως χαλάνε λόγω ηλικίας αν όχι λόγω χρήσης ; Οι σκουριές και το ξέβαμα δε μετράει :)

Ρενο κλιό 1992.  Αναβάσεις; 

Βλέπω γκουγκλάροντας σε ιστοσελίδες ό,τι βάζοντας μάρκα μοντέλο και στοιχεία γενικά να δείχνει διάφορα. Υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό για το συγκεκριμένο που θα πρέπει να δώσω ιδιαίτερη έμφαση; Κάτι για παράδειγμα που αλλάζει συχνότερα ας πούμε; ¨Η απλά είναι γενική συμβουλή; 

Τα πάντα μπορούν να χαλάσουν. 

Το αυτοκίνητο έχει υδραυλικό τιμόνι και AC? Αυτά είναι τα δύο βασικά σε αυτοκίνητα αυτών των χρημάτων. Μετά abs και αερόσακοι.  Μετά βλέπεις όλα τα αλλα

Τα αυτοκίνητα μετά το 2000 έχουν κάνει τεράστιο άλμα κυρίως στην ασφάλεια και την ανεση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Stratosnis said:
22 hours ago, Κόκολόκο said:

Ρενο κλιό 1992.  Αναβάσεις; 

κυβικά τουλάχιστον;
*αναβάσεις = αγώνες.

Είναι 1200 κυβικά (όχι ό,τι με αυτά θα γλυτώσω τίποτα στα τέλη αλλά νταξ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2023 στις 8:52 ΠΜ, Κόκολόκο είπε

Θέλω να αγοράσωτο πρώτο μου αυτοκίνητο και βρήκα ένα Renault Clio του 92 σε άριστη κατάσταση με 2κ ευρώ και 80κ χλμ. . και με καμπίνα στη πένα. Γενικά ψάχνω διάφορα και με ενδιαφέρει αποκλειστικά να είναι οικονομικό στην αγορά και γενικά να είναι αξιόπιστο. Ήθελα συγκεκριμένα να ρωτήσω, αυτής της φουρνιάς τα αυτοκίνητα είχαν ECU ; 
Μη βαρέσετε επειδή είναι παμπάλαιο. Ό,τι άλλο βρήκα στα ίδια λεφτά είναι σάπιο και ταλαιπωρημένο. Ήθελα τις απόψεις σας 

143833047_10222384813741935_465842545445

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, james01gr said:

Για ρώτα πόσες φορές έχουν αλλάξει ιμάντα και ποια ήταν η τελευταία φορά που το έκαναν.

Με καδένα είναι το συγκεκριμένο και μου προτάθηκε από τον ίδιο, επειδή το είχε ηλικιωμένος, να αλλάξω καδένα. Δε ξέρω το βλέπω συχνά αυτό το "το είχε ηλικιωμένος". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Κόκολόκο said:

Με καδένα είναι το συγκεκριμένο και μου προτάθηκε από τον ίδιο, επειδή το είχε ηλικιωμένος, να αλλάξω καδένα. Δε ξέρω το βλέπω συχνά αυτό το "το είχε ηλικιωμένος". 

Ειναι σιγουρα του 92 η του 2002?

Γιατι δεν νομιζω οτι το κλιο του 92 εβγαινε με καδενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα λοιπόν που λέτε και είδα ένα punto του 2000 πάλι στην ίδια τιμή. Θα πάμε μαζί με μάστορα να το δούμε γιατί μου φαίνονται επίσης λίγα τα χιλιόμετρα στα 100κ χλμ.

Υπάρχει δυνατότητα βρε παιδιά να ανιχνεύσω ή κάποια ειδικός τυχών προσθετικά σε βενζίνη και λάδια; Πχ άκουσα πως κάποιοι βάζουν προσθετικά για να μη καίγονται λάδια και φαίνεται για να μπορούν να πουλήσουν. Τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κόκολόκο είπε

για πείτε για πείτε

Για να μην παιδευσαι αδικα, αυτοκινητο με ενα δύο χιλ, και πρόσθετα θα εχει, και γυρισμένα χιλ, και τρακαρισμενο θα είναι, απλα αν δεν το πάρει κάποιο κορόιδο σε κανένα χρόνο θα πάει στην πρέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...