Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


Κόκολόκο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αγοράσωτο πρώτο μου αυτοκίνητο και βρήκα ένα Renault Clio του 92 σε άριστη κατάσταση με 2κ ευρώ και 80κ χλμ. . και με καμπίνα στη πένα. Γενικά ψάχνω διάφορα και με ενδιαφέρει αποκλειστικά να είναι οικονομικό στην αγορά και γενικά να είναι αξιόπιστο. Ήθελα συγκεκριμένα να ρωτήσω, αυτής της φουρνιάς τα αυτοκίνητα είχαν ECU ; 
Μη βαρέσετε επειδή είναι παμπάλαιο. Ό,τι άλλο βρήκα στα ίδια λεφτά είναι σάπιο και ταλαιπωρημένο. Ήθελα τις απόψεις σας 

Επεξ/σία από Κόκολόκο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απαντηση στην ερωτηση : οχι απο 1995-1996 μπηκαν και οχι μονο αυτο οι παλιοτερης γενιας δεν ειναι συμβατοι με μερικους αναγνωστες της θυρας.

Αν εισαι αρχαιολαγνος εκανες καλη επιλογη απλως αυτο που με ανησυχει για τα χλμ ειναι οτι κατα μεσο ορο εκανε 2600 το χρονο (!) λιγο απιθανο. Ειτε εχει γυρισει χλμ ειτε για καποιο χρονικο διαστημα ηταν ξεχασμενο σε κανενα γκαραζ/δρομο.

Το συγκεκριμμενο ηταν γενικα αξιοπιστο και σχετικα οικονομικο για την εποχη του. Σημερα ομως 7-8 λτ στα 100 δε το λες οικονομικο. Οποτε μακρυπροθεσμα οτι χρηματα θα γλιτωσεις στην αγορα θα τα δωσεις σε καυσιμα. Μη ξεχνας οτι θα ειναι δυκολο να πουληθει μετα το συγκεκριμμενο οποτε ειτε θα το παντρευτεις ειτε μετα στη ...πρεσα. Μπορεις να βρεις καλυτερα και νεοτερα μοντελα σε αυτα τα χρηματα οπως twingo, 206 ή ακομα και clio επομενης γενιας. Αν εισαι σε επαρχιακη πολη με λιγες επιλογες σου προτεινω να πας σε καμμια Αθηνα για βολτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Κόκολόκο said:

Θέλω να αγοράσωτο πρώτο μου αυτοκίνητο και βρήκα ένα Renault Clio του 92 σε άριστη κατάσταση με 2κ ευρώ και 80κ χλμ. . και με καμπίνα στη πένα. Γενικά ψάχνω διάφορα και με ενδιαφέρει αποκλειστικά να είναι οικονομικό στην αγορά και γενικά να είναι αξιόπιστο. Ήθελα συγκεκριμένα να ρωτήσω, αυτής της φουρνιάς τα αυτοκίνητα είχαν ECU ; 
Μη βαρέσετε επειδή είναι παμπάλαιο. Ό,τι άλλο βρήκα στα ίδια λεφτά είναι σάπιο και ταλαιπωρημένο. Ήθελα τις απόψεις σας 

31 ετων οχημα με 81κ χλμ.......... θεε μου τι αλλα θα ακουσουμε!.......εκτος και εαν το θελεις για αντικα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως και ένα Punto τόση κατανάλωση έχει. Τα οικονομικά ξεπερνάνε τα 3κ. 

Για πειτε για πείτε

Επεξ/σία από Κόκολόκο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Κόκολόκο said:

Θέλω να αγοράσωτο πρώτο μου αυτοκίνητο και βρήκα ένα Renault Clio του 92 σε άριστη κατάσταση με 2κ ευρώ και 80κ χλμ. . και με καμπίνα στη πένα. Γενικά ψάχνω διάφορα και με ενδιαφέρει αποκλειστικά να είναι οικονομικό στην αγορά και γενικά να είναι αξιόπιστο. Ήθελα συγκεκριμένα να ρωτήσω, αυτής της φουρνιάς τα αυτοκίνητα είχαν ECU ; 
Μη βαρέσετε επειδή είναι παμπάλαιο. Ό,τι άλλο βρήκα στα ίδια λεφτά είναι σάπιο και ταλαιπωρημένο. Ήθελα τις απόψεις σας 

Δεν θα σε βαρέσουμε, απλά θα σου πούμε ότι 31 ετών αυτοκίνητο και αξιοπιστία δεν πάνε μαζί. Και γενικότερα με την κατάσταση που επικρατεί σήμερα με 2k€ δεν παίρνεις αμάξι της προκοπής, απλά διαλέγεις το καλύτερο (και από άποψη κατάστασης, και ηλικίας) που μπορείς να βρεις σε αυτά τα χρήματα ελπίζοντας να μην γίνεις κολλητός με τα συνεργεία και να μην χρειαστεί να χαλάσεις άλλα τόσα σε επισκευές τους πρώτους 6 μήνες.

Όσο για την ερώτηση σου ναι, όλα τα clio πρώτης γενιάς είχαν κινητήρες ψεκασμού και άρα ECU (Electronic Control Unit).

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Κόκολόκο είπε

Θέλω να αγοράσωτο πρώτο μου αυτοκίνητο και βρήκα ένα Renault Clio του 92 σε άριστη κατάσταση με 2κ ευρώ και 80κ χλμ. . και με καμπίνα στη πένα. Γενικά ψάχνω διάφορα και με ενδιαφέρει αποκλειστικά να είναι οικονομικό στην αγορά και γενικά να είναι αξιόπιστο. Ήθελα συγκεκριμένα να ρωτήσω, αυτής της φουρνιάς τα αυτοκίνητα είχαν ECU ; 
Μη βαρέσετε επειδή είναι παμπάλαιο. Ό,τι άλλο βρήκα στα ίδια λεφτά είναι σάπιο και ταλαιπωρημένο. Ήθελα τις απόψεις σας 

Τόσα χρόνια αμάξι φαίνεται ύποπτο . Λίγες περιπτώσεις σπανίζουν . Μπορεί να έχει αλλάξει και μοτέρ .

Πέρα από αυτά κοίταξε και τη ασφάλεια .

Δες σε αυτά τα χρήματα κάποιο Getz , Punto , C1,C2 , Corsa C/D Clio 2  μέσο όρο κατανάλωσης έχουν 6,5-7,0λτ/100.

Βέβαια όλα θα χρειαστούν και το ανάλογο μάζεμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι. Ρωτάω για το ECU επειδή θέλω να δω μήπως έχουν γυρισει τα χλμ.  Πάντως σχετικά με τα συνεργεία όπως έγινε αναφορά, δε φαίνεται περισσότερο πιθανό να πηγάινω λιγότερο συχνα σε συνεργεία στη περίπτωση που επιλέξω ακριβότερο μεταχειρισμένο. Όλα βγάζουν προβλήματα ειδικά μετά τα 100κ χλμ

 

Επεξ/σία από Κόκολόκο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Κόκολόκο είπε

Πράγματι. Ρωτάω για το ECU επειδή θέλω να δω μήπως έχουν γυρισει τα χλμ.  Πάντως σχετικά με τα συνεργεία όπως έγινε αναφορά, δε φαίνεται περισσότερο πιθανό να πηγάινω λιγότερο συχνα σε συνεργεία στη περίπτωση που επιλέξω ακριβότερο μεταχειρισμένο. Όλα βγάζουν προβλήματα ειδικά μετά τα 100κ χλμ

 

Oτι έχουν γυρίσει τα χλμ είναι δεδομένο.Απο ecu δεν πρόκειται να δεις τίποτα,είναι τόσο παλιό τεχνολογικά που δεν καταγράφει χλμ η ecu του.Κοίτα αν είναι ευθυγραμμισμένα τα ψηφία στον μετρητή.Καμιά φορά τους ξεφευγεί κατά το γύρισμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Ukforthemoment said:

Oτι έχουν γυρίσει τα χλμ είναι δεδομένο.Απο ecu δεν πρόκειται να δεις τίποτα,είναι τόσο παλιό τεχνολογικά που δεν καταγράφει χλμ η ecu του.Κοίτα αν είναι ευθυγραμμισμένα τα ψηφία στον μετρητή.Καμιά φορά τους ξεφευγεί κατά το γύρισμα.

 

Δεν είναι ευθυγραμμισμένα. Για 1-2 χιλιοστά του μέτρου.......... φυσιολογικό όμως δεν είναι αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κόκολόκο είπε

Δεν είναι ευθυγραμμισμένα. Για 1-2 χιλιοστά του μέτρου.......... φυσιολογικό όμως δεν είναι αυτό; 

Οχι δεν είναι φυσιολογικό.Δεν είναι φυσιολογικά τα χλμ για 30 χρονών αμάξι.Αν η όλη εικόνα του σου δείχνει τόσο προσεγμένο και λίγο χρησιμοποιημένο ,οκ.Αλλά αγοράζεις αμάξι 30 χρονών.Δεν έχεις απαιτήσεις πέρα απο να μην βρέχεσαι όταν βρέχει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν υπάρχει κανένας τρόπος να διαπιστώσω τη καλή ή κακή κατάσταση του κινητήρα.... Πες μου όμως, θα έπρεπε να είναι ευθυγραμμισμένα ή μη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κόκολόκο είπε

Άρα δεν υπάρχει κανένας τρόπος να διαπιστώσω τη καλή ή κακή κατάσταση του κινητήρα.... Πες μου όμως, θα έπρεπε να είναι ευθυγραμμισμένα ή μη;

Πρέπει να ειναι ευθεία.

Μετράς συμπίεση,μετράς καυσαέρια,το πας σε φανοποιο,ελέγχεις κατάσταση ανάρτησης τιμονιού φρένων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Ukforthemoment said:

Πρέπει να ειναι ευθεία.

Μετράς συμπίεση,μετράς καυσαέρια,το πας σε φανοποιο,ελέγχεις κατάσταση ανάρτησης τιμονιού φρένων..

Ευχαριστώ! Αυτές οι δοκιμές που πρότείνεις να κάνω, είναι αποκλειστικά για το συγκεκριμένο ή συνιστάται να τις κάνω σε κάθε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που θα δώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κόκολόκο είπε

Ευχαριστώ! Αυτές οι δοκιμές που πρότείνεις να κάνω, είναι αποκλειστικά για το συγκεκριμένο ή συνιστάται να τις κάνω σε κάθε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που θα δώ;

σε κάθε ένα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Κόκολόκο said:

Πράγματι. Ρωτάω για το ECU επειδή θέλω να δω μήπως έχουν γυρισει τα χλμ.  Πάντως σχετικά με τα συνεργεία όπως έγινε αναφορά, δε φαίνεται περισσότερο πιθανό να πηγάινω λιγότερο συχνα σε συνεργεία στη περίπτωση που επιλέξω ακριβότερο μεταχειρισμένο. Όλα βγάζουν προβλήματα ειδικά μετά τα 100κ χλμ

Εντελώς λάθος το βλέπεις, και επειδή στα περισσότερα (μην πω όλα) τα αυτοκίνητα αυτής της ηλικίας δεν μπορείς να δεις μέσω ecu αν έχουν γυρίσει τα χιλιόμετρα, και επειδή τα χρόνια που έχει στην πλάτη του προκαλούν περισσότερα προβλήματα από ότι τα διανυθέντα χιλιόμετρα.

Να στο πω αλλιώς, ένα μοντέλο 2020 με 150k km (που πολύ πιθανό να έχει άλλα 3 χρόνια και άλλα 50k km εγγύηση) είναι πολύ πιο αξιόπιστο από ένα μοντέλο 1992 με μόλις 80k km, συνεπώς το "Όλα βγάζουν προβλήματα ειδικά μετά τα 100κ χλμ" δεν είναι τίποτα άλλο από μια γενικότητα.

54 minutes ago, Κόκολόκο said:

Άρα δεν υπάρχει κανένας τρόπος να διαπιστώσω τη καλή ή κακή κατάσταση του κινητήρα.... Πες μου όμως, θα έπρεπε να είναι ευθυγραμμισμένα ή μη;

Υπάρχει, μετρώντας καυσαέρια και συμπίεση, το κατά πόσο είναι ευθυγραμμισμένα τα ψηφία σε ένα παμπάλαιο αναλογικό οδόμετρο θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που σε απασχολεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...