Προς το περιεχόμενο

αγορα μεταχειρισμενου επεξεργαστη με εγγυηση


greg421

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/8/2023 στις 9:19 ΜΜ, greg421 είπε

αγορασα μεταχειρισμενο επεξεργαστη στα 200 ευρω ,με εγγυηση απο γνωστο μαγαζι εδω απο καποιο μελος και μου καηκε σε 2 μερες.ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΦΗΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ,και μου ειπαν θα με ειδοποιησουν εντος μηνος...Στη συνεχεια με παιρνει τηλεφωνο ο αρχικος αγοραστης και μου λεει οτι εγινε πιστωση στο λογαριασμο του γιατι δεν γινεται αντικατασταση...μου επεστρεψε το ποσο της αγορας 200 ευρω και κρατησε αυτος 375 ευρω να παρει οτι οτι θελει απ'το σκρουτζομαγαζο...Ξεχασε να τους πει οτι ο επεξεργαστης πουληθηκε σε εμενα ομως.ως οφειλε και μου ειπε οτι εφ'οσον υπαρχει πιστωτικο και αγοραστηκε με τιμολογιο στο ονομα του ,ετσι επρεπε να γινει.Παιρνω το μαγαζι τηλεφωνο και με γραψανε κανονικα...

Σε περίπτωση που δε το γνωρίζεις φίλτατε,η εγγύηση δε μεταβιβάζεται ειδικά όταν πρόκειται για τιμολόγιο.μπραβο και στο συμφορουμιτη που δε σου έκρυψε την αλήθεια.τιμιο παιδί.εμενα αυτό που με παραξενεύει είναι ότι οι επεξεργαστές πολύ μα πολύ σπάνια καίγονται χωρίς ανθρώπινο λάθος.κι όταν υπάρχει ανθρώπινο λάθος, δεν ισχύει η εγγύηση.οποτε να ευχαριστείς Το Θεό που έστω πήρες τα λεφτά σου πίσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

Σε περίπτωση που δε το γνωρίζεις φίλτατε,η εγγύηση δε μεταβιβάζεται ειδικά όταν πρόκειται για τιμολόγιο.μπραβο και στο συμφορουμιτη που δε σου έκρυψε την αλήθεια.τιμιο παιδί.εμενα αυτό που με παραξενεύει είναι ότι οι επεξεργαστές πολύ μα πολύ σπάνια καίγονται χωρίς ανθρώπινο λάθος.κι όταν υπάρχει ανθρώπινο λάθος, δεν ισχύει η εγγύηση.οποτε να ευχαριστείς Το Θεό που έστω πήρες τα λεφτά σου πίσω...

Επισης επισημανση:

Σε περιπτωση τιμολογιου ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΣΤΕ απο την Νομιμη Εγγυηση των 2 ετων παρά μόνο από την Εμπορική εγγυηση του κατασκευαστη (όση ειναι αυτη).

Αγοραζοντας με τιμολογιο δεν θεωρείστε απλοί καταναλωτές αλλα Επαγγελματίες. Η νομιμη εγγυηση των 2 ετων αφορα μονο πελατες λιανικης συμφωνα με την νομοθεσια.

Οπότε προσοχη γιατι γλυτώνετε μεν τον ΦΠΑ αλλα χανετε σε καλυψη.

Καποιες φορες δεν εχει σημασια μιας και η εμπορικη εγγυηση ειναι μεγαλυτερη και καλυτερη αλλα σε καποιες μπορει να εχει σημασία. 

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να τα πάρει όλα το παιδί και όχι ο πρώτος.

Από πότε έχει δικαίωμα κάποιος από κάτι που πούλησε;

Ψάξε το στο συνήγορο του καταναλωτή.

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/03/2024 at 22:04, jimakos00 said:

Έπρεπε να τα πάρει όλα το παιδί και όχι ο πρώτος.

Από πότε έχει δικαίωμα κάποιος από κάτι που πούλησε;

Ψάξε το στο συνήγορο του καταναλωτή.

Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα...

Έχει δικαίωμα γιατί το πιστωτικό τιμολόγιο καταχωρήθηκε στο ΑΦΜ του πωλητή, που σημαίνει ότι θα επιβαρυνθεί με το ΦΠΑ + ΦΕΦΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mkp είπε

Έχει δικαίωμα γιατί το πιστωτικό τιμολόγιο καταχωρήθηκε στο ΑΦΜ του πωλητή, που σημαίνει ότι θα επιβαρυνθεί με το ΦΠΑ + ΦΕΦΠ.

Άμα το πας έτσι θα πρέπει να πάει στην αντιπροσωπία που πούλησε στο μαγαζί...

Καθαρή συνεννοημένη κλεψιά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...