Προς το περιεχόμενο

Mundobasket 2023


KaRouLi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, δεν είδα κάποιο θέμα για το επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, και έτσι σκέφτηκα να φτιάξω ένα. 

Για πείτε, πώς τα βλέπετε τα πράγματα? Η Εθνική δεν θα έχει Καλάθη, Σλούκα, και μάλλον Γιάννη. Μου έχει κάνει όμως εντύπωση και ο Λούτζης, και ο Μήτογλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 358
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από εμένα. Δεν είμαι και ο πιο σχετικός με το μπάσκετ, αλλά πιστεύω ότι μας λείπουν οι σουτερ. Μας κλείνουν την ρακέτα και μας αφήνουν απλά να σπάσουμε το καλάθι. Μου φαίνεται πολύ παρωχημένος ο τρόπος που παίζουμε πλέον, και πιστεύω ότι είναι ένας από τους λόγους που τρώμε τα μούτρα μας από νωρίς στις διοργανώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες απουσίες δεν πάμε πουθενά στην διοργάνωση, θα μας έχουν όλοι για πλάκα. 

4 ώρες πριν, DiV92 είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Δεν είμαι και ο πιο σχετικός με το μπάσκετ, αλλά πιστεύω ότι μας λείπουν οι σουτερ. Μας κλείνουν την ρακέτα και μας αφήνουν απλά να σπάσουμε το καλάθι. Μου φαίνεται πολύ παρωχημένος ο τρόπος που παίζουμε πλέον, και πιστεύω ότι είναι ένας από τους λόγους που τρώμε τα μούτρα μας από νωρίς στις διοργανώσεις.

Τουλάχιστον για πέρσι που θυμάμαι εδώ γράφαμε κάθε μέρα. Αυτο που μας στοίχησε ήταν η έλλειψη στο καλό σουτ στα τρίποδα κατά την διάρκεια πίεσης και μαρκαρισματος καθώς και η αδυναμία εύρεσης παίκτη να παρει μια καλή πάσα από τον Γιάννη να την βάλει μέσα. Παίζανε όλοι οι αντίπαλοι άμυνα να ρίχνουν ξύλο στον Γιάννη με 3 παίκτες πάνω του και αυτός δεν είχε που να δώσει την μπάλα για να μπουν μέσα βάλουν καλάθι η να βαρέσουν σουτ από την περιφέρεια. Αυτή η κατάσταση μας βοηθάει μέχρι ένα επίπεδο, από ένα σημείο στο επίπεδο του αντιπάλου και πέρα μας πατάνε κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακριβώς έχουμε τον Γιάννη, θα ήταν φοβερό ατού να είχαμε έναν πολύ δυνατό σουτέρ. Σε κλείνουν στην ρακέτα, βομβαρδίζεις από το τρίποντο, σου κλείνουν το τρίποντο και βομβαρδίζεις από την ρακέτα. Πολύ απλοϊκό βέβαια και προφανώς η τακτική είναι πιο περίπλοκη, αλλά θεωρώ πως είναι πολύ σημαντικό να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα προβλήματα να αντιμετωπίσει η αντίπαλη ομάδα. Μυστήριο πάντως γιατί η Ελλάδα δεν βγάζει πλέον σουτέρ. Θέμα τεμπελιάς είναι, έλλειψη ταλέντου είναι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον έχουμε τεράστιο και στην ρακέτα. Μόνο ο Παπαγιαννης που είναι αρκετά σοφτ στην άμυνα, θα κατεβαίνει 5αρι ο Μητογλου για να παίζει 10-15 λεπτά. Προβληματικό. Επίσης και στην περιφέρεια έχουμε πρόβλημα. Στην μόνες θέσεις που είμαστε σχετικά καλά είναι 3 & 4. Ο Λουντζης φαίνεται πως πάει καλά, να δούμε υπό πίεση τι θα μπορεί να κάνει. Και το καλύτερο ειναι να γινει γνωστό άμεσα τι θα κάνει ο Γιάννης. Γιατί θα μπλέξουμε μετά με τους ρόλους. Πάντως ένας από τους Σλουκα ή Καλαθη να κατέβαινε θα ήμασταν καλύτερα (καλύτερα Σλουκας λόγω σουτ) αφού έτσι και αλλιώς ολυμπιακούς δεν πρόκειται να πάμε και του χρόνου θα έχει ξεκούραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ομάδα που παρουσιάζουμε στα φιλικά (και αυτή την ποιότητα θα έχουμε, δεν θα μάθουν σουτ ξαφνικά), το να περάσουμε τον όμιλο δείχνει δύσκολο...

Τα λέγαμε και στο Eurobasket, αν δεν έχεις περιφερειακό σουτ ξεχνάς τα μετάλλια, και με αυτά που είδαμε στα μέχρι τώρα φιλικά χειροτερέψαμε αντί να βελτιωθούμε.

Αλλά φέτος έχουμε απίστευτα προβλήματα και σε άμυνα αλλά ειδικά σε επίθεση είμαστε τραγικοί, πολύ χαμηλά στατιστικά και οι επιθέσεις μας είναι πραγματικά ότι να 'ναι, ούτε ένα σύστημα δεν έχουν βγάλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τουλάχιστον έληξε το -εντελώς αχρείαστο και γεμάτο κάκιστους χειρισμούς- σίριαλ με το Γιάννη.

Να συγκεντρωθούν όσοι θέλουν και μπορούν να παίξουν στην Εθνική, και να δουν τι μπορούν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Τουλάχιστον έληξε το -εντελώς αχρείαστο και γεμάτο κάκιστους χειρισμούς- σίριαλ με το Γιάννη.

Να συγκεντρωθούν όσοι θέλουν και μπορούν να παίξουν στην Εθνική, και να δουν τι μπορούν να κάνουν.

Δεν θα παίξει τελικά?

Είναι τελεσίδικο?!

Επεξ/σία από AntonisKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμενόμενο, πέρα από ότι έχει το γνωστό πρόβλημα στο γόνατο, νομίζω η εμφάνισή μας στο Eurobasket δεν βοήθησε τόσο πολύ ώστε να του δώσει ελπίδες και κίνητρο, τουλάχιστον τότε φαινόταν πολύ ξενερωμένος...

Αλλά και ο Γιάννης να ερχόταν δεν σημαίνει κάτι καθώς το υλικό γύρω του είναι πολύ μέτριο. Μας λείπουν βασικά πράγματα και η ομάδα φαίνεται τελείως εκτός ρυθμού, ειδικά στην επίθεση.

Θα δούμε σύντομα τι θα κάνουμε.

Επεξ/σία από godfather0991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...