Προς το περιεχόμενο

να μάθω Linux?


Ptolemaios1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, micos000 said:

Root beer "SUDO"!

Τρομερό!!!

Βασικά δεν ξέρω αν όντως λέει root beer, μου το στείλανε με αυτήν την ατάκα και το μοιράστηκα εδώ. Αν κανείς ξέρει Κορεάτικα ας μας πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Βασικά δεν ξέρω αν όντως λέει root beer, μου το στείλανε με αυτήν την ατάκα και το μοιράστηκα εδώ. Αν κανείς ξέρει Κορεάτικα ας μας πει 

Δεν έχει σημασία. Το δέσιμο ήταν πολύ καλό. :)

btw (και εκτός θέματος), την έχει παρουσιάσει και το untappd (site αφιερωμένο στις μπύρες).

https://untappd.com/b/pinnacle-drinks-sudo-capital-lager/5060526

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 23/03/2024 at 18:30, mphxths said:

Δηλαδη πραγματικα πιστευεις οτι δεν γινεται να εγκατασταθει ο microsoft edge σε linux mint ? Και πρεπει να ειναι καποιος λινουξ γκουρου για να το κανει ?

image.png.ac85f234ed9ae9eb62232411a2759877.png

Ναι, είναι φρικτά δύσκολο :-)

https://linux-user.gr/t/egkatastash-efarmogwn-ektos-apothethriwn-me-grafiko-tropo/5399

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/04/2024 at 12:58, comfuzio said:

Βασικά δεν ξέρω αν όντως λέει root beer, μου το στείλανε με αυτήν την ατάκα και το μοιράστηκα εδώ. Αν κανείς ξέρει Κορεάτικα ας μας πει 

Premium Beer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να πω και εγώ την εμπερία μου και να κάνω μια ερώτηση;

Αποφάσισα μετά από χρόνια να βάλω Linux. Γενικά, έχω μια καλή επαφή με τους υπολογιστές. Από 14-15 χρονών συνθέτω τον εκάστοτε σταθερό υπολογιστή μου με το χέρι και γράφω αρκετά καλά Python, Scala, και C σε fintech περιβάλλον. Στην δουλεία κάνω development σε Windows ενώ στο σπίτι είμαι κυρίως σε Mac.

Πήρα την απόφαση να βάλω Fedora, και επειδή δεν μου άρεσε/πολυβόλεψε το Gnome έβαλα KDE Plasma. Τρεις παρατήρησεις που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τους λόγους για τους οποίους προτείνεται να βάλει κανείς Linux.

1) Bugs, bugs, bugs! Παντού bugs! και από αυτά που δεν φαίνονται εύκολα στην λύση τους. Π.χ. οι ανεμιστήρες του υπολογιστή ορισμένες φορές αρχίζουν και στροφάρουν πιο γρήγορα, χωρίς όμως να βλέπω κάποιο process στο System Monitor. π.χ. 2 σε σύστημα που μόλις έχει bootάρει πατάω τον firefox να ανοίξει και μου κρασάρει. Καμία σχέση με την σταθερότητα των Windows/MacOs.

2) Updates. Κάθε μέρα μου ζητάει να κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή για να κάνει το κάθε τι update, και πάντοτε είναι τουλάσχιστον 200+ ΜΒ. Χθές ήταν 600ΜΒ. Βαρέθηκα να κάνω restart. Υποτίθεται ότι θα έφευγα από τα Windows για να γλυτώσω την φάση με τα updates, αλλά εδώ είναι ακόμα χειρότερα.

3) Υποτίθεται ότι βάζεις Linux για να μάθεις περισσότερα πράγματα για τους υπολογιστές. Δεν μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο ισχύει στην δικιά μου περίπτωση.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; Ίσως φταίει το γεγονός ότι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή για web browsing/ office / λίγο development και δεν κάνω servers ή user administration?

 

Επεξ/σία από sotirisl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sotirisl said:

Παιδιά να πω και εγώ την εμπερία μου και να κάνω μια ερώτηση;

Αποφάσισα μετά από χρόνια να βάλω Linux. Γενικά, έχω μια καλή επαφή με τους υπολογιστές. Από 14-15 χρονών συνθέτω τον εκάστοτε σταθερό υπολογιστή μου με το χέρι και γράφω αρκετά καλά Python, Scala, και C σε fintech περιβάλλον. Στην δουλεία κάνω development σε Windows ενώ στο σπίτι είμαι κυρίως σε Mac.

Πήρα την απόφαση να βάλω Fedora, και επειδή δεν μου άρεσε/πολυβόλεψε το Gnome έβαλα KDE Plasma. Τρεις παρατήρησεις που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τους λόγους για τους οποίους προτείνεται να βάλει κανείς Linux.

1) Bugs, bugs, bugs! Παντού bugs! και από αυτά που δεν φαίνονται εύκολα στην λύση τους. Π.χ. οι ανεμιστήρες του υπολογιστή ορισμένες φορές αρχίζουν και στροφάρουν πιο γρήγορα, χωρίς όμως να βλέπω κάποιο process στο System Monitor. π.χ. 2 σε σύστημα που μόλις έχει bootάρει πατάω τον firefox να ανοίξει και μου κρασάρει. Καμία σχέση με την σταθερότητα των Windows/MacOs.

2) Updates. Κάθε μέρα μου ζητάει να κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή για να κάνει το κάθε τι update, και πάντοτε είναι τουλάσχιστον 200+ ΜΒ. Χθές ήταν 600ΜΒ. Βαρέθηκα να κάνω restart. Υποτίθεται ότι θα έφευγα από τα Windows για να γλυτώσω την φάση με τα updates, αλλά εδώ είναι ακόμα χειρότερα.

3) Υποτίθεται ότι βάζεις Linux για να μάθεις περισσότερα πράγματα για τους υπολογιστές. Δεν μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο ισχύει στην δικιά μου περίπτωση.

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; Ίσως φταίει το γεγονός ότι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή για web browsing/ office / λίγο development και δεν κάνω servers ή user administration?

 

Τα restarts για updates είναι κάτι του fedora, άλλα distro δεν το έχουν αλλά αν δεν κάνω λάθος έχει επιλογή και εσύ του κάνεις τικ για να κάνει reboot.
Ωραία πάντως τα fedora, αν και προτιμώ για desktop χρήση manjaro.
Και ναι, KDE και μόνο, δεν μπορώ να καταλάβω ποιος επιλέγει συνειδητά το gnome, άντε οκ δεν ήξερες το είχε από μαμά και το είδες...αλλά αν δεις KDE και μείνεις σε gnome...κάτι δεν πάει καλά! (Με χιούμορ πάντα, ο καθένας επιλέγει αυτό που θέλει και του ταιριάζει, απλά σε μένα ΔΕΝ με το gnome...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ωραία πάντως τα fedora

Please βρε παιδιά. Μόνο τα Windows είναι στον πλυθυντικο. Linux (μαζί με τις εκδόσεις του) και office είναι στον ενικό.

Το σχόλιο χωρίς κακή πρόθεση.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, micos000 said:

Please βρε παιδιά. Μόνο τα Windows είναι στον πλυθυντικο. Linux (μαζί με τις εκδόσεις του) και office είναι στον ενικό.

Το σχόλιο χωρίς κακή πρόθεση.

Σωστός αν και μιλούσα για τΑ fedora ως desktop environmentS και όχι ως 1 και μόνο distro, my bad δεν ήμουν πιο ξεκάθαρος σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, sotirisl said:

Αποφάσισα μετά από χρόνια να βάλω Linux. Γενικά, έχω μια καλή επαφή με τους υπολογιστές. Από 14-15 χρονών συνθέτω τον εκάστοτε σταθερό υπολογιστή μου με το χέρι και γράφω αρκετά καλά Python, Scala, και C σε fintech περιβάλλον. Στην δουλεία κάνω development σε Windows ενώ στο σπίτι είμαι κυρίως σε Mac.

Oλα αυτα δεν σε καθιστουν ετοιμο για τον θαυμαστο κοσμο του λινουξ :)
 

4 hours ago, sotirisl said:

1) Bugs, bugs, bugs! Παντού bugs! και από αυτά που δεν φαίνονται εύκολα στην λύση τους. Π.χ. οι ανεμιστήρες του υπολογιστή ορισμένες φορές αρχίζουν και στροφάρουν πιο γρήγορα, χωρίς όμως να βλέπω κάποιο process στο System Monitor. π.χ. 2 σε σύστημα που μόλις έχει bootάρει πατάω τον firefox να ανοίξει και μου κρασάρει. Καμία σχέση με την σταθερότητα των Windows/MacOs.

Γενικευεις. Εννοω οτι τα bugs μπορει να οφειλονται στο KDE , στο KDE+wayland , στην nvidia καρτα + wayland , στο ασυμβατο hardware ή και στο ιδιο το Fedora. Πρεπει να αναλυσουμε την καθε περιπτωση case by case που λεμε και στο χωριο μου.
 

4 hours ago, sotirisl said:

2) Updates. Κάθε μέρα μου ζητάει να κάνω επανεκκίνηση του υπολογιστή για να κάνει το κάθε τι update, και πάντοτε είναι τουλάσχιστον 200+ ΜΒ. Χθές ήταν 600ΜΒ. Βαρέθηκα να κάνω restart. Υποτίθεται ότι θα έφευγα από τα Windows για να γλυτώσω την φάση με τα updates, αλλά εδώ είναι ακόμα χειρότερα.

Δεν ξερω ποιος σε προετοιμασε για κατι τετοιο , αλλα σου ειπε ψεματα. Οι διανομες λινουξ εχουν updates , αλλες πιο γρηγορα , αλλες πιο συντομα και αλλες πιο αργα. Ειναι θεμα της φιλοσοφιας της καθε διανομης. Αν δεν θες πολλα updates πηγαινε σε debian stable ή κανα ubuntu lts ξερωγω. Επισης αυτην την κλαψα που το Fedora εχει υιοθετησει/αντιγραψει το συστημα των windows που "απαιτει" restart οταν προκειται να κανει αναβαθμιση καποιο πακετο που η ενημερωση του απαιτει restart δεν την καταλαβαινω.  Οπως δεν κλαιγομαι οταν μου συμβαινει στα windows , δεν κλαιγομαι και οταν μου συμβαινει στο Fedora. Και ξερεις γιατι δεν κλαιγομαι σε καμμια των περιπτωσεων ? Γιατι δεν με αναγκαζει κανεις να κανω τα updates. Προχτες ειχε στα windows καποιο update και επειδη ηθελε restart , δεν το εκανα μεχρι να παω για υπνο το βραδυ. Στο shutdown , πατησα update & shutdown και κοιμηθηκα. Ετσι κανω και στο Fedora. Δεν υπαρχει λογος για δραματα.
 

4 hours ago, sotirisl said:

3) Υποτίθεται ότι βάζεις Linux για να μάθεις περισσότερα πράγματα για τους υπολογιστές. Δεν μπορώ να πω ότι κάτι τέτοιο ισχύει στην δικιά μου περίπτωση.

Οχι. Λινουξ βαζεις για να το παιξεις hacker και linux guru σε φιλους και γκομενες. Γιατι νομιζεις οτι θα κανεις την επανασταση σου απεναντι στις κακες πολυεθνικες που μας παρακολουθουν. Για χομπυ , για την χαρα της δημιουργιας και της custom-ιας. Αντε ισως γιατι εχεις καποιο περιεργο app που δουλευει μονο σε λινουξ και ειναι εργαλειο δουλειας. Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις , και ειδικα σε συνθηκες οικιακης χρησης , στα windows κανεις μια χαρα την δουλεια σου.
 

4 hours ago, sotirisl said:

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; Ίσως φταίει το γεγονός ότι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή για web browsing/ office / λίγο development και δεν κάνω servers ή user administration?

Πολλα εχεις καταλαβει λαθος. Για να βαλεις λινουξ , πρεπει 1ον να εχεις linux-friendly hardware (σοκ ε ? :) ) , 2ον απειρο χρονο σε debugging και επιλυση προβληματων , 3ον να εχεις συμβιβαστει οτι θα υπαρχει καποια δυσχρηστια σε καποια πραγματα που θα κανεις σε συγκριση με τα windows  , 4ον να μην εχεις μεγαλες προσδοκιες στο gaming :) , 5oν να μην ειναι εργαλειο δουλειας :) , 6ον να φορας tinfoil και να μην πιστευεις , οπως εγω , οτι το μαυρο βανακι απεξω ειναι για καθαρισμους υπομονων , που καθεται εκει εδω και μηνες με ενα δορυφορικο πιατο στην οροφη που κοιταει προς το σπιτι μου :) 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mphxths said:

6ον να φορας tinfoil και να μην πιστευεις , οπως εγω , οτι το μαυρο βανακι απεξω ειναι για καθαρισμους υπονόμων, που καθεται εκει, εδω και μηνες με ενα δορυφορικο πιατο στην οροφη που κοιταει προς το σπιτι μου :) 

😁 😄  Δικός μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, mphxths said:

Πολλα εχεις καταλαβει λαθος. Για να βαλεις λινουξ , πρεπει 1ον να εχεις linux-friendly hardware (σοκ ε ? :) )

Παίζει αυτό να είναι και το πιο σημαντικό. Σε HUAWEI MateBook 14s μου βγήκε η πίστη να το στρώσω και πάλι δεν πάιζουν όλα. 

Στον σταθερό που έχω κάρτα nvidia απλα τα παράτησα και γύρισα σε windows. Κάθε μα κάθε φορά που έπαιρναν update οι drivers της κάρτας , δεν άνοιγε το pc τις επόμενες 10 φορές. 

Μακράν ηκαλύτερη εμπειρία που έχω με linux, είναι στο steam deck, με το steamOs. Και σε desktop mode και, εννοείται και στα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι υποχρεωτικα τα updates ουτε στο Fedora ουτε σε κανενα αλλο distro. Για αυτο σκιζει το linux γιατι εχεις τον ελεγχο του μηχανηματος σου.Αν δεν βαριεσαι και πολυ διαβαζεις και τα σχολια στο τι εχει αλλαξει με καποιο update και τι λεει και ο κοσμος που το δοκιμασε,δεν τρεχεις αμεσως να το εγκαταστησεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mphxths said:

Οχι. Λινουξ βαζεις για να το παιξεις hacker και linux guru σε φιλους και γκομενες. Γιατι νομιζεις οτι θα κανεις την επανασταση σου απεναντι στις κακες πολυεθνικες που μας παρακολουθουν.

Και εσύ γενικεύεις. Υπήρχε μια τέτοια εποχή που γινόταν αυτό, ίσως όταν ξεκίνησε το διαδίκτυο να χρησιμοποιείται ευρέως και μπορούσες εύκολα να βρεις ένα iso (ή και από περιοδικά) οπότε το κάθε νεαρό παιδί θα έβαζε gentoo για να "χακέψει το msn της αννούλας", μετά θα έβαζε kali και θα γυρνούσε με το λάπτοπ στο αμάξι να χακέψει wep κωδικούς, κτλ. Αυτό όμως ήταν μια ελάχιστη μειοψηφία ατόμων και σε μια συγκεκριμένη εποχή.

1 hour ago, mphxths said:

Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις , και ειδικα σε συνθηκες οικιακης χρησης , στα windows κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

Μια "desktop" εγκατάσταση linux θα σου παρέχει τα πάντα για να κάνεις τη δουλειά σου. Στα windows πες μου πώς κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Ούτε ένα .rar δεν μπορείς να ανοίξεις (εντάξει στις τελευταίες εκδόσεις μπορείς με το ενσωματωμένο archiver αλλά όλοι θα βάλουν το winrar σαν πρώτη κίνηση). Πρέπει να εγκαταστήσεις ένα κάρο προγράμματα για να κάνεις δουλειά, και τα οποία κοστίζουν. Μη βλέπεις που όλοι τα έχουν σπασμένα στην Ελλάδα.

Άσε που το UI γίνεται ολοένα και δυσκολότερο (τουλάχιστον για εμένα. είναι υποκειμενικό, το δέχομαι). Στα 10άρια / 11άρια δεν μπορώ να βρω χριστό πώς γίνονται τα πιο απλά tasks.

1 hour ago, mphxths said:

2ον απειρο χρονο σε debugging και επιλυση προβληματων

Εγώ γιατί άραγε δεν σπαταλάω άπειρο χρόνο για debugging; Ακόμη και σε ρέουσες διανομές όπως gentoo, opensuse tumbleweed, πάρα πολύ σπάνια θα κάνω κάτι. Ίσως να έρχονται τα minions μου κρυφά το βράδυ και να επιλύουν τα προβλήματα όταν κοιμάμαι.

1 hour ago, mphxths said:

4ον να μην εχεις μεγαλες προσδοκιες στο gaming :)

Το pc μου (το οποίο εσύ ο ίδιος έχεις χαρακτηρίσεις μνημείο ουκ ολίγες φορές) παίζει μια χαρά aaa παιχνίδια, και καλύτερα από windows σε κάποιες περιπτώσεις (πχ το witcher3). Από νέα έχω το bg3 αλλά δεν έκατσα να το δοκιμάσω να δω πώς παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, imitheos said:

Και εσύ γενικεύεις. Υπήρχε μια τέτοια εποχή που γινόταν αυτό, ίσως όταν ξεκίνησε το διαδίκτυο να χρησιμοποιείται ευρέως και μπορούσες εύκολα να βρεις ένα iso (ή και από περιοδικά) οπότε το κάθε νεαρό παιδί θα έβαζε gentoo για να "χακέψει το msn της αννούλας", μετά θα έβαζε kali και θα γυρνούσε με το λάπτοπ στο αμάξι να χακέψει wep κωδικούς, κτλ. Αυτό όμως ήταν μια ελάχιστη μειοψηφία ατόμων και σε μια συγκεκριμένη εποχή.

Υπηρχε μια τετοια εποχη ? :) Ακομα μπαινουν στο ινσομνια επιδοξοι χακεραδες που θελουν να "κλεψουν" ιντερνετ χρησιμοποιωντας kali , χωρις να εχουν την παραμικρη ιδεα απο λινουξ. Εχεις μπει καθολου στο φορουμ του phoronix ? Η hardcore-ια και η μαγκια κλανια παει συννεφο εκει περα. Σε διπλανο ελληνικο λινουξ φορουμ μια απο τα ιδια. Γνωστος YTuber (γκουχ DT γκουχ) με hardcore-ρικες αποψεις και "αν δεν εχεις custom wm , δεν εισαι λινουξας" attitude...
Αμα θες και αλλα παραδειγματα πες μου :) 

 

1 hour ago, imitheos said:

Μια "desktop" εγκατάσταση linux θα σου παρέχει τα πάντα για να κάνεις τη δουλειά σου. Στα windows πες μου πώς κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Ούτε ένα .rar δεν μπορείς να ανοίξεις (εντάξει στις τελευταίες εκδόσεις μπορείς με το ενσωματωμένο archiver αλλά όλοι θα βάλουν το winrar σαν πρώτη κίνηση). Πρέπει να εγκαταστήσεις ένα κάρο προγράμματα για να κάνεις δουλειά, και τα οποία κοστίζουν. Μη βλέπεις που όλοι τα έχουν σπασμένα στην Ελλάδα.

Άσε που το UI γίνεται ολοένα και δυσκολότερο (τουλάχιστον για εμένα. είναι υποκειμενικό, το δέχομαι). Στα 10άρια / 11άρια δεν μπορώ να βρω χριστό πώς γίνονται τα πιο απλά tasks.

Γενικευεις. Υπαρχουν και freeware. Για παραδειγμα , εγω ενω μπορω να βαλω microsoft office και photoshop , εχω βαλει libreoffice και gimp. Μεχρι εκει ειναι οι αναγκες μου. Δεν ψηνομαι να παλευω με cracks. Αν λοιπον αυτα τα δυο εργαλεια , συν καποια αλλα , τα φερουν προεγκατεστημενα τα windows , θα κλαιγομαστε οτι ειναι bloated. Οταν τα φερνουν ομως οι λινουξ διανομες , "σου παρεχει τα παντα για να κανεις την δουλεια σου". Δυο μετρα και δυο σταθμα.
Οσο για τα προγραμματα (απο)συμπιεσης που ανεφερες , τα πραγματα διαφοροποιουνται αναλογα την διανομη και το DE. Τελευταια που ασχολουμαι με το Fedora (gnome) , τι εχω ? Nautilus + file-roller (και δεν θυμαμαι καν αν τον ειχε προεγκατεστημενο). O file-roller ειναι ο,τι πιο BASIC εχει υπαρξει σε προγραμμα αποσυμπιεσης. Και υπαρχει εδω και καιρο bug , nautilus + wayland + file-roller , οπου ο file-roller δεν μπορει να κανει drag n drop τα περιεχομενα ενος συμπιεσμενου αρχειου στον nautilus οταν αυτος τρεχει σε wayland mode , με το οποιο ερχεται εξ'ορισμου η εγκατασταση fedora/gnome. Αρα out of the box , στην συγκεκριμενη διανομη , στο συγκεκριμενο DE , στο συγκεκριμενο mode (wayland) , με το συγκεκριμενο προγραμμα , δεν μπορω να κανω δουλεια. Στα windows εχεις ενα DE , εναν file browser και ξερεις τι σου γινεται. Αν ημουν με KDE θα επρεπε να δω τι δουλεια γινεται με τον ark για παραδειγμα ...
 

1 hour ago, imitheos said:

Εγώ γιατί άραγε δεν σπαταλάω άπειρο χρόνο για debugging; Ακόμη και σε ρέουσες διανομές όπως gentoo, opensuse tumbleweed, πάρα πολύ σπάνια θα κάνω κάτι. Ίσως να έρχονται τα minions μου κρυφά το βράδυ και να επιλύουν τα προβλήματα όταν κοιμάμαι.

Γιατι κρινεις εξ'ιδιων τα αλλοτρια. Ολοι οι χρηστες δεν θα εχουν τις δικες σου γνωσεις , την δικη σου διαθεση να ασχοληθουν και ισως και το ιδιο linux friendly μηχανημα. Να σου στειλω το gaming laptop μου να μου πεις ποσες μερες θα φας για να κανεις τα παντα (=υποσυστηματα) να λειτουργουν στην εντελεια. ;) 
 

1 hour ago, imitheos said:

Το pc μου (το οποίο εσύ ο ίδιος έχεις χαρακτηρίσεις μνημείο ουκ ολίγες φορές) παίζει μια χαρά aaa παιχνίδια, και καλύτερα από windows σε κάποιες περιπτώσεις (πχ το witcher3). Από νέα έχω το bg3 αλλά δεν έκατσα να το δοκιμάσω να δω πώς παίζει.

Εγω παιζω diablo. Το οποιο κατι πηρε το αυτι μου οτι κυκλοφορησε και σε steam. Εγω το εχω αγορασμενο μεσω bnet. Τι γινεται ? Lutris , 32libs , wine και ολα ωπα ? Δεν ψηνομαι καθολου ομως. Ασε που εχω nvidia optimus και αν και ο driver πλεον υποστηριζει την τεχνολογια , δεν ξερω κατα ποσο οι διανομες/DE ειναι ετοιμες να το διαχειριστουν σωστα. Να τρεχω απο τερματικο το εκτελεσιμο του παιχνιδιου με προθεματα και μαλακιες δεν ψηνομαι καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...