Προς το περιεχόμενο

να μάθω Linux?


Ptolemaios1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Ή θα παει σε WSL και θα εχει τα καλα και απο τους δυο κοσμους. 

Για κανένα μα κανένα λόγο. Το είπαμε και πιο πάνω!  Καλύτερα VMs παρά το WSL που είναι απαράδεκτα έλειπες και πιο αργό κι από καρέτα καρέτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/11/2023 στις 10:59 ΜΜ, mphxths είπε

Oσο για τους ιους , που φταιει ακριβως το λειτουργικο ? Το λειτουργικο σου προσφερει ενα υποτυπωδες antivirus. Απο κει και περα , το τι θα κανει ο χρηστης και ποσους ιους θα αφησει να περασουν , ειναι δικο του προβλημα.
Τελος στο θεμα ιων , καποια στιγμη πρεπει να σταματησει η καραμελα οτι στο λινουξ δεν υπαρχουν ιοι. Μια χαρα υπαρχουν , απλα ισως οχι στην ποσοτητα που υπαρχουν για windows.
 

Το λειτουργικό σου προσφέρει ένα υποτυπώδες antivirus μεν, αλλά για να γίνει απλό προς και τον πιο αρχάριο χρήστη, παρέχει εξ'ορισμού δικαιώματα admin στον απαιτούμενο λογαριασμό που δημιουργείται κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού. Αυτό, όπως καταλαβαίνεις, σημαίνει ότι οποιοσδήποτε, μπορεί να κατεβάσει απο οπουδήποτε μια εφαρμογή και να την εκτελέσει, ενώ το πιο πιθανό είναι να γράψει στα παλιά του τα παπούτσια τις προειδοποιήσεις του λειτουργικού. Και καλά, αν είναι καμία καραμπάμ περίπτωση malware ή ιού, ίσως τον αποτρέψει ο defender. Αν όμως είναι τίποτα πιο παράξενο, κλαφ'τα Χαράλαμπε. Αντίθετα, στο linux, εξ'ορισμού δημιουργείται ο λογαριασμός root και στη συνέχεια, κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, δημιουργείται ένας λογαριασμός με δικαιώματα sudo. Αυτό σημαίνει ότι για να κάνεις μια εγκατάσταση, για να τρέξεις κάποιο script, ακόμα και για να κάνεις update στο σύστημα, πρέπει είτε να δώσεις sudo, είτε να λογκάρεις με τον root. Φυσικά και οι περισσότεροι ιοί στοχεύουν τα windows, αλλά out of the box, τα windows δίνουν τη δυνατότητα στον χρήστη να τα σκ@τώσει, όταν το linux τον έχει περιορισμένο.

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι τα windows αποτελούν ένα άχρηστο λειτουργικό σύστημα απο πλευράς ασφαλείας. Φυσικά και μπορούν να παραμετροποιηθούν σε τέτοιο βαθμό ( π.χ. group policies ), με τόσο αυστηρούς κανόνες που να μη περνάει κουνούπι, αλλά μόνο επαγγελματίες του είδους έχουν διδαχθεί κάτι τέτοιο και σιγά μη κάτσει ο απλός ή ακόμα και ο μέσος χρήστης να μάθει για να σετάρει με ασφάλεια το λειτουργικό του.

 

Όσο για το αν αξίζει να μάθει Linux κάποιος, ρε παιδιά δεν είναι και τόσο δύσκολο πια. Όπως ειπώθηκε, πλέον είναι πανεύκολος ο χειρισμός του λειτουργικού και μόνο αν θέλει κάποιος, θα ασχοληθεί με το terminal, όπου εκεί εξαρτάται απο το πόσο βαθιά θέλει να βουτήξει, αλλά απο τη στιγμή που θα ασχοληθεί κάποιος, μπορεί να μάθει γρήγορα τα βασικά και η καμπύλη εξέλιξης είναι πολύ έντονη. Τί θα κερδίσει απο το linux, αν τον καλύπτουν οι παρεχόμενες εφαρμογές; Τη χαρά της μάθησης και τη χαρά να φέρει το λειτουργικό σύστημα στα μέτρα του, όχι μόνο απο πλευράς εμφάνισης, αλλά και απο πλευράς λειτουργιών. Εγκαθιστάς / απεγκαθιστάς ό,τι σου γουστάρει, περνάς light έκδοση και φορτώνεις μόνο τα απαραίτητα, μπορείς να πειράξεις τον kernel και να το κάνεις να πηγαίνει σφαίρα με κατανάλωση ελαχίστων πόρων συστήματος και πολλά άλλα. Όρεξη να'χει να μάθει κανείς και μπορεί να κάνει παπάδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/01/2024 at 23:58, uniquegr said:

Αυτό σημαίνει ότι για να κάνεις μια εγκατάσταση, για να τρέξεις κάποιο script, ακόμα και για να κάνεις update στο σύστημα, πρέπει είτε να δώσεις sudo, είτε να λογκάρεις με τον root.

... ειτε στο popup να βαλεις τον κωδικο σου. Γενικως το λινουξ σου δινει πιο ευκρινως να καταλαβεις ποτε κανεις κατι με administrative rights απο ο,τι τα windows. Αν παρουμε τον ιδιο χρηστη και τον βαλουμε σε windows και λινουξ , με την ιδια ανεση θα δωσει admin δικαιωματα σε μια διεργασια που θα κανει και στα δυο λειτουργικα. Απλα στο λινουξ θα το δει ως πιο κουραστικο επειδη πρεπει να πληκτρολογησει τον κωδικο του ενω στα windows απλα θα πατησει το OK button. Θελω να πω οτι αν ο χρηστης δεν νογαει , δεν τον γλυτωνει το λειτουργικο.
 

On 10/01/2024 at 23:58, uniquegr said:

Τί θα κερδίσει απο το linux, αν τον καλύπτουν οι παρεχόμενες εφαρμογές; Τη χαρά της μάθησης και τη χαρά να φέρει το λειτουργικό σύστημα στα μέτρα του, όχι μόνο απο πλευράς εμφάνισης, αλλά και απο πλευράς λειτουργιών. Εγκαθιστάς / απεγκαθιστάς ό,τι σου γουστάρει, περνάς light έκδοση και φορτώνεις μόνο τα απαραίτητα, μπορείς να πειράξεις τον kernel και να το κάνεις να πηγαίνει σφαίρα με κατανάλωση ελαχίστων πόρων συστήματος και πολλά άλλα. Όρεξη να'χει να μάθει κανείς και μπορεί να κάνει παπάδες.

Περιγραφεις τον ορισμο του χομπυ. Επισης περιγραφεις πραγματα που ενας μεσος χρηστης δεν θα μπορεσει να κανει. Ο μεσος χρηστης καλα καλα δεν ξερει τα βασικα των windows. Και ετσι απλα θα παει να μαθει τα βασικα του λινουξ ? Και δεν θα χρειαστει καν τερματικο ? Το 90% των distro απαιτουν ενα "τεχνικο" υποβαθρο.
Eτσι μαθαιναμε λινουξ στην εποχη μου ...
 

Spoiler

spacer.png

Επιτηδες δεν το φωτογραφησα απο το πλαι , το παχος του θα δημιουργουσε εφιαλτες σε πολλους :)

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 12:47 ΠΜ, mphxths είπε

.. ειτε στο popup να βαλεις τον κωδικο σου. Γενικως το λινουξ σου δινει πιο ευκρινως να καταλαβεις ποτε κανεις κατι με administrative rights απο ο,τι τα windows. Αν παρουμε τον ιδιο χρηστη και τον βαλουμε σε windows και λινουξ , με την ιδια ανεση θα δωσει admin δικαιωματα σε μια διεργασια που θα κανει και στα δυο λειτουργικα. Απλα στο λινουξ θα το δει ως πιο κουραστικο επειδη πρεπει να πληκτρολογησει τον κωδικο του ενω στα windows απλα θα πατησει το OK button. Θελω να πω οτι αν ο χρηστης δεν νογαει , δεν τον γλυτωνει το λειτουργικο.

Και στα windows αν έχει οριστεί κωδικός στον administrator και πας από κάποιο άλλο χρήστη για "εκτέλεση προς διαχειρηστή" ζητάει πάλι κωδικό. Αν είσαι στον administrator δεν ζητάει, καθώς για να τον έχεις ξεκλειδώσει, σημαίνει ότι είσαι και ο administrator.

 Θεωρώ την τακτική των windows καλύτερη. Δεν είμαι υπέρ του να κρύβεις, να κλειδώνεις και να δυσκολεύεις τον χρήστη για να τον προστατέψεις. Είναι βασικά πράγματα αυτά στην χρήση των υπολογιστών.

Στις 21/1/2024 στις 12:47 ΠΜ, mphxths είπε

Και δεν θα χρειαστει καν τερματικο ? Το 90% των distro απαιτουν ενα "τεχνικο" υποβαθρο.
Eτσι μαθαιναμε λινουξ στην εποχη μου ...

Επειδή ξέρω ότι χρησιμοποιείς και σήμερα linux δεν νομίζω να μην μπορείς να βρεις τρόπο στο να το χρησιμοποιήσεις χωρίς terminal. Και γω το χρησιμοποιώ γιατί είναι στα linux λύνει χέρια. Πχ το updtate των εφαρμογών σου. Υπάρχει το γραφικό περιβάλλον, αλλά το ένα dnf και ένα apt-get το χτυπάς μέσα σε 5 δεπτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, manolis940 said:

Επειδή ξέρω ότι χρησιμοποιείς και σήμερα linux δεν νομίζω να μην μπορείς να βρεις τρόπο στο να το χρησιμοποιήσεις χωρίς terminal. Και γω το χρησιμοποιώ γιατί είναι στα linux λύνει χέρια. Πχ το updtate των εφαρμογών σου. Υπάρχει το γραφικό περιβάλλον, αλλά το ένα dnf και ένα apt-get το χτυπάς μέσα σε 5 δεπτερόλεπτα.

Το εχω φιλοσοφήσει το θεμα. :)  Θεωρω οτι το τερματικο στο λινουξ ειναι απαραιτητο ως ενα βαθμο , γιατι τα αντιστοιχα gui προγραμματα δεν ειναι αξιοπιστα. Για παραδειγμα , στο Arch χρησιμοποιω το pamac για ο,τι εχει να κανει με προσθαφαιρεση προγραμματων και ενημερωσεις. Πολυ βολικο προγραμμα. Αλλα τις ενημερωσεις προτιμω να τις κανω απο το τερματικο για παν ενδεχομενο :) Αν θελω να πειραξω καποιο αρχειο συστηματος , προτιμω να μπω στο τερματικο και να γυρισω σε root απο το να ανοιγω τον file manager σε root mode ή οτιδηποτε τετοιο τελοσπαντων. Ή αν θελω να πειραξω καποιο config file στο home μου , το να ανοιξω τερματικο και να χρησιμοποιησω π.χ. nano , το θεωρω πιο βολικο απο το να ανοιξω καποιο γραφικο editor. Δεν θα επρεπε. Στα windows μια χαρα χρησιμοποιουμε παντου γραφικα εργαλεια. Στο λινουξ , προσωπικα , εχω την αισθηση οτι στο τερματικο , καποια πραγματα θα γινουν με πιο σιγουρο τροπο. Αρα κατι γινεται λαθος με τα διαθεσιμα γραφικα προγραμματα... ή κατι παει λαθος με εμενα , τι να πω :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σπάνια χρησιμοποιώ την κονσόλα. Τις ανανεώσεις στο Mint τις κάνω από το γραφικό εργαλείο του Mint. Mόνο μια φορά χρειάστηκε τελευταία να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα που χρειαζόταν δικαιώματα root για να εγκατασταθεί, οπότε εκεί χρησιμοποίησα την κονσόλα. Άντε και κάνα compile με τον gcc για κάποια μικρά προγράμματα.

Για πιο advanced διανομές που χρειάζονται πολλές ρυθμίσεις νομίζω είναι απαραίτητη η χρήση και η γνώση της κονσόλας. Είναι γνώση που χρειάζεται αν κάποιος ασχολείται κάπως πιο εντατικά με διάφορες διανομές linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2024 στις 12:47 ΠΜ, mphxths είπε

... ειτε στο popup να βαλεις τον κωδικο σου. Γενικως το λινουξ σου δινει πιο ευκρινως να καταλαβεις ποτε κανεις κατι με administrative rights απο ο,τι τα windows. Αν παρουμε τον ιδιο χρηστη και τον βαλουμε σε windows και λινουξ , με την ιδια ανεση θα δωσει admin δικαιωματα σε μια διεργασια που θα κανει και στα δυο λειτουργικα. Απλα στο λινουξ θα το δει ως πιο κουραστικο επειδη πρεπει να πληκτρολογησει τον κωδικο του ενω στα windows απλα θα πατησει το OK button. Θελω να πω οτι αν ο χρηστης δεν νογαει , δεν τον γλυτωνει το λειτουργικο.

Με τη διαφορά ότι στα windows κατά την εγκατάσταση δημιουργείται administrator λογαριασμός ( τον οποίο θα χρησιμοποιεί ο χρήστης ), σε αντίθεση με το linux που ορίζεται password για τον root αλλά δημιουργείται υποχρεωτικά και λογαριασμός απλού χρήστη, οπότε αν θελήσει να κάνει κάτι που θα έχει επιπτώσεις για το σύστημα, θα πρέπει υποχρεωτικά να δώσει κωδικό.

 

Στις 21/1/2024 στις 12:47 ΠΜ, mphxths είπε

Περιγραφεις τον ορισμο του χομπυ. Επισης περιγραφεις πραγματα που ενας μεσος χρηστης δεν θα μπορεσει να κανει. Ο μεσος χρηστης καλα καλα δεν ξερει τα βασικα των windows. Και ετσι απλα θα παει να μαθει τα βασικα του λινουξ ? Και δεν θα χρειαστει καν τερματικο ? Το 90% των distro απαιτουν ενα "τεχνικο" υποβαθρο.
Eτσι μαθαιναμε λινουξ στην εποχη μου ...

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει τερματικό κάποιος, παρά μόνο αν το θελήσει ο ίδιος. Όλα πλέον γίνονται μέσω του gui. 

 

15 ώρες πριν, manolis940 είπε

Και στα windows αν έχει οριστεί κωδικός στον administrator και πας από κάποιο άλλο χρήστη για "εκτέλεση προς διαχειρηστή" ζητάει πάλι κωδικό. Αν είσαι στον administrator δεν ζητάει, καθώς για να τον έχεις ξεκλειδώσει, σημαίνει ότι είσαι και ο administrator.

 Θεωρώ την τακτική των windows καλύτερη. Δεν είμαι υπέρ του να κρύβεις, να κλειδώνεις και να δυσκολεύεις τον χρήστη για να τον προστατέψεις. Είναι βασικά πράγματα αυτά στην χρήση των υπολογιστών.

Ο απλός χρήστης όμως, δεν θα κάτσει να δημιουργήσει δεύτερο λογαριασμό για να μη χρησιμοποιεί τον administrator. Μάλιστα, το πιο πιθανό είναι να μη γνωρίζει καν ότι έχει δικαιώματα admin.  Προσωπικά, διαφωνώ. Είμαι υπέρ του να υπάρχουν διαφορετικοί λογαριασμοί και να απαιτείται να δοθεί κωδικός για να γίνει μια εργασία. Δεν είναι και τίποτα το τραγικό. Στη τελική, αν είναι να δοθούν πολλές εντολές που απαιτούν δικαιώματα sudo, μπορεί κάποιος να μπει σαν root, να κάνει ότι θέλει και να επιστρέψει στον λογαριασμό απλού χρήστη.

 

12 ώρες πριν, mphxths είπε

Το εχω φιλοσοφήσει το θεμα. :)  Θεωρω οτι το τερματικο στο λινουξ ειναι απαραιτητο ως ενα βαθμο , γιατι τα αντιστοιχα gui προγραμματα δεν ειναι αξιοπιστα. Για παραδειγμα , στο Arch χρησιμοποιω το pamac για ο,τι εχει να κανει με προσθαφαιρεση προγραμματων και ενημερωσεις. Πολυ βολικο προγραμμα. Αλλα τις ενημερωσεις προτιμω να τις κανω απο το τερματικο για παν ενδεχομενο :) Αν θελω να πειραξω καποιο αρχειο συστηματος , προτιμω να μπω στο τερματικο και να γυρισω σε root απο το να ανοιγω τον file manager σε root mode ή οτιδηποτε τετοιο τελοσπαντων. Ή αν θελω να πειραξω καποιο config file στο home μου , το να ανοιξω τερματικο και να χρησιμοποιησω π.χ. nano , το θεωρω πιο βολικο απο το να ανοιξω καποιο γραφικο editor. Δεν θα επρεπε. Στα windows μια χαρα χρησιμοποιουμε παντου γραφικα εργαλεια. Στο λινουξ , προσωπικα , εχω την αισθηση οτι στο τερματικο , καποια πραγματα θα γινουν με πιο σιγουρο τροπο. Αρα κατι γινεται λαθος με τα διαθεσιμα γραφικα προγραμματα... ή κατι παει λαθος με εμενα , τι να πω :) 

Προσωπικά, ανεξάρτητα απο το αν θεωρώ ή όχι ότι η δουλειά γίνεται καλύτερα έτσι, προτιμώ το terminal ( πλέον ). Τη βρίσκω! Αλλά, ξέρω ότι μπορεί να γίνει η δουλειά και μέσω gui.

 

9 ώρες πριν, cvb~ είπε

Είναι γνώση που χρειάζεται αν κάποιος ασχολείται κάπως πιο εντατικά με διάφορες διανομές linux.

Και μαθαίνεται κατά τη χρήση. Μια, δυο, τρεις φορές, μαθαίνεις κάποια πράγματα και συνεχίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, uniquegr said:

Με τη διαφορά ότι στα windows κατά την εγκατάσταση δημιουργείται administrator λογαριασμός ( τον οποίο θα χρησιμοποιεί ο χρήστης ), σε αντίθεση με το linux που ορίζεται password για τον root αλλά δημιουργείται υποχρεωτικά και λογαριασμός απλού χρήστη, οπότε αν θελήσει να κάνει κάτι που θα έχει επιπτώσεις για το σύστημα, θα πρέπει υποχρεωτικά να δώσει κωδικό.

Νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο στο κεφαλι σου. Να αρχισουμε λοιπον απο τα βασικα. Καθε διανομη που σεβεται τον εαυτο της , εχει καποιον gui installer. Καθε gui installer που σεβεται τον εαυτο του εχει ενα σημειο που μπορεις να δημιουργησεις καποιον user account. Σε αυτο ακριβως το σημειο , εχει ενα σημειο που τικαρεις αν θες να εχει ο user που φτιαχνεις administrative rights. Κοινως να μπει στην λιστα με τους sudoers. Κοινως , αν εισαι σε τερματικο , και δωσεις sudo blabla , να βαλεις τον κωδικο ΣΟΥ και να εκτελεστει η εντολη. Επισης , αν καποιο gui προγραμμα θελησει να παρει admin rights , να πεταξει καποιο pop up και να βαλεις τον κωδικο ΣΟΥ , και να τα παρει.

Αυτο που λες περι "οριζεται password για τον root" , δεν ισχυει για ολες τις διανομες. Οσες διανομες απευθυνονται στον μεσο χρηστη π.χ. ubuntu , δεν οριζει password για τον root. Και αυτο για να αποτρεψει ως εναν βαθμο να μπαινουν σαν root στην κονσολα (su root) και να μενουν εκει επ' αοριστον κανοντας διαφορες εργασιες.

Καποιες πιο προχωρημενες διανομες που απευθυνονται σε πιο προχωρημενους χρηστες , δινουν την δυνατοτητα ορισμου του root password κατα την εγκατασταση. Κατι το οποιο μπορει να γινει και εκ των υστερων ( sudo su root , passwd ).

Παντως μιλαμε για δυο διαφορετικες καταστασεις , μην τις μπλεκουμε.
 

23 minutes ago, uniquegr said:

Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει τερματικό κάποιος, παρά μόνο αν το θελήσει ο ίδιος. Όλα πλέον γίνονται μέσω του gui. 

Ε οχι και ολα :) 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο στο κεφαλι σου. Να αρχισουμε λοιπον απο τα βασικα. Καθε διανομη που σεβεται τον εαυτο της , εχει καποιον gui installer. Καθε gui installer που σεβεται τον εαυτο του εχει ενα σημειο που μπορεις να δημιουργησεις καποιον user account. Σε αυτο ακριβως το σημειο , εχει ενα σημειο που τικαρεις αν θες να εχει ο user που φτιαχνεις administrative rights. Κοινως να μπει στην λιστα με τους sudoers. Κοινως , αν εισαι σε τερματικο , και δωσεις sudo blabla , να βαλεις τον κωδικο ΣΟΥ και να εκτελεστει η εντολη. Επισης , αν καποιο gui προγραμμα θελησει να παρει admin rights , να πεταξει καποιο pop up και να βαλεις τον κωδικο ΣΟΥ , και να τα παρει.

Αυτο που λες περι "οριζεται password για τον root" , δεν ισχυει για ολες τις διανομες. Οσες διανομες απευθυνονται στον μεσο χρηστη π.χ. ubuntu , δεν οριζει password για τον root. Και αυτο για να αποτρεψει ως εναν βαθμο να μπαινουν σαν root στην κονσολα (su root) και να μενουν εκει επ' αοριστον κανοντας διαφορες εργασιες.

Καποιες πιο προχωρημενες διανομες που απευθυνονται σε πιο προχωρημενους χρηστες , δινουν την δυνατοτητα ορισμου του root password κατα την εγκατασταση. Κατι το οποιο μπορει να γινει και εκ των υστερων ( sudo su root , passwd ).

Παντως μιλαμε για δυο διαφορετικες καταστασεις , μην τις μπλεκουμε.

Πάει ένας χρόνος που πέρασα mint στο λαπτοπ μου, είμαι 99% σίγουρος ότι μου ζήτησε να ορίσω root password ( πάντως, έχω διαφορετικό κωδικό για root και νορμάλ χρήστη ). Και πάλι όμως, καμία σχέση με το ξέφραγο αμπέλι των windows.

 

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ε οχι και ολα :) 

Όπως είπα και παραπάνω, προσωπικά προτιμώ να χρησιμοποιώ το terminal. Όμως, για εγκατάσταση εφαρμογών ( οκ, για βασικές αταστάσεις, το δέχομαι ) όπως και updates, ρυθμίσεις συστήματος και λοιπές παρεμβάσεις που θα κάνει ένας καθημερινός χρήστης, αυτά γίνονται ΚΑΙ μέσω gui ( άρα, μέσω gui ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, uniquegr said:

Πάει ένας χρόνος που πέρασα mint στο λαπτοπ μου, είμαι 99% σίγουρος ότι μου ζήτησε να ορίσω root password ( πάντως, έχω διαφορετικό κωδικό για root και νορμάλ χρήστη ). Και πάλι όμως, καμία σχέση με το ξέφραγο αμπέλι των windows.

Δεν ξερω τι κανει το mint. Ειναι θεμα της καθε διανομης και σε τι κοινο απευθυνεται. Συνηθως καποια gui installers σε ρωτανε αν θες ο χρηστης να γινει administrator και αν θες να χρησιμοποιησεις τον κωδικο του χρηστη για κωδικο του root. Αλλα δεν το κανουν ολοι οι installers... αναλογα τον προσανατολισμο της διανομης.

Απο κει και περα , δεν θεωρω οτι τα windows ειναι ξεφραγο αμπελι επειδη ο χρηστης ειναι administrator εξ'ορισμου. Η μονη διαφορα σε τελικη αναλυση ειναι οτι οταν μια εφαρμογη θελει να τρεξει με admin rights , στο λινουξ , στο popup , πρεπει να πληκτρολογησεις τον κωδικο σου , ενω στα windows στο αναλογο popup απλα πατας ΟΚ για να δωσεις την εξουσιοδοτηση.
Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος ? Ο,τι βολευει τον καθενα. Εμενα προσωπικα το να πληκτρολογω συνεχεια τον κωδικο καπου με κουραζει απο ενα σημειο και περα. Αν καποιος θελει να κανει την μαλακια του , με την ιδια αγνοια θα πληκτρολογησει τον κωδικο του , ειτε θα πατησει το ΟΚ. 

Τελος μην ξεχναμε οτι στα windows o χρηστης Administrator ειναι ανενεργος εξ'ορισμου και θελει καποια βηματα για να τον ενεργοποιησεις , ενω στο λινουξ , ο χρηστης root στην χειροτερη περιπτωση να μην εχει κωδικο και να πρεπει να μπεις με sudo su root , για να του βαλεις κωδικο και να ειναι "ενεργος" , διαδικασια προφανως πολυ πιο απλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mphxths είπε

Απο κει και περα , δεν θεωρω οτι τα windows ειναι ξεφραγο αμπελι επειδη ο χρηστης ειναι administrator εξ'ορισμου. Η μονη διαφορα σε τελικη αναλυση ειναι οτι οταν μια εφαρμογη θελει να τρεξει με admin rights , στο λινουξ , στο popup , πρεπει να πληκτρολογησεις τον κωδικο σου , ενω στα windows στο αναλογο popup απλα πατας ΟΚ για να δωσεις την εξουσιοδοτηση.
Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος ? Ο,τι βολευει τον καθενα. Εμενα προσωπικα το να πληκτρολογω συνεχεια τον κωδικο καπου με κουραζει απο ενα σημειο και περα. Αν καποιος θελει να κανει την μαλακια του , με την ιδια αγνοια θα πληκτρολογησει τον κωδικο του , ειτε θα πατησει το ΟΚ. 

Το ότι κάποιος χρησιμοποιεί έναν υπολογιστή σαν admin, είναι επικίνδυνο γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να περάσει κάτι ύποπτο ( ακόμα και στο παρασκήνιο ) και να κάνει τη ζημιά. Αντίθετα, όταν μπαίνει κάποιος με λογαριασμό που δεν έχει δικαιώματα διαχειριστή, είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπει κάποιος στο σύστημα και να κάνει ζημιά, παρά μόνο εάν εμείς του του επιτρέψουμε ( δίνοντας έγκριση με κωδικό ). Στα windows, σου βγάζει ένα popup κάθε τρεις και λίγο, οπότε χάνει την ουσία του το πράγμα, καταντά ρουτίνα. Αντίθετα, στο linux σε υποχρεώνει να δώσεις κωδικό, άρα καταλαβαίνεις ότι κάτι σοβαρό πας να κάνεις.

 

7 ώρες πριν, mphxths είπε

Τελος μην ξεχναμε οτι στα windows o χρηστης Administrator ειναι ανενεργος εξ'ορισμου και θελει καποια βηματα για να τον ενεργοποιησεις , ενω στο λινουξ , ο χρηστης root στην χειροτερη περιπτωση να μην εχει κωδικο και να πρεπει να μπεις με sudo su root , για να του βαλεις κωδικο και να ειναι "ενεργος" , διαδικασια προφανως πολυ πιο απλη.

α) για να δημιουργηθεί λογαριασμός, ζητείται κωδικός. Πράγματι, υπάρχει δυνατότητα να δοθεί κενό ( άρα να μην έχει κωδικό ), αλλά όταν κάποιος μπαίνει στη διαδικασία να φτιάξει λογαριασμό ( και αν ενδιαφέρεται για την ασφάλεια του υπολογιστή του ), ορίζει και κωδικό.

β) Αν τα θυμάμαι καλά, ακόμα και ο μοναδικός λογαριασμός που θα δημιουργηθεί στα windows, έχει δικαιώματα admin. 

β) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mphxths είπε

Το εχω φιλοσοφήσει το θεμα. :)  Θεωρω οτι το τερματικο στο λινουξ ειναι απαραιτητο ως ενα βαθμο , γιατι τα αντιστοιχα gui προγραμματα δεν ειναι αξιοπιστα. Για παραδειγμα , στο Arch χρησιμοποιω το pamac για ο,τι εχει να κανει με προσθαφαιρεση προγραμματων και ενημερωσεις. Πολυ βολικο προγραμμα. Αλλα τις ενημερωσεις προτιμω να τις κανω απο το τερματικο για παν ενδεχομενο :) Αν θελω να πειραξω καποιο αρχειο συστηματος , προτιμω να μπω στο τερματικο και να γυρισω σε root απο το να ανοιγω τον file manager σε root mode ή οτιδηποτε τετοιο τελοσπαντων. Ή αν θελω να πειραξω καποιο config file στο home μου , το να ανοιξω τερματικο και να χρησιμοποιησω π.χ. nano , το θεωρω πιο βολικο απο το να ανοιξω καποιο γραφικο editor. Δεν θα επρεπε. Στα windows μια χαρα χρησιμοποιουμε παντου γραφικα εργαλεια. Στο λινουξ , προσωπικα , εχω την αισθηση οτι στο τερματικο , καποια πραγματα θα γινουν με πιο σιγουρο τροπο. Αρα κατι γινεται λαθος με τα διαθεσιμα γραφικα προγραμματα... ή κατι παει λαθος με εμενα , τι να πω :) 

Γενικά θα έλεγα ότι κανένα gui εργαλείο δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους terminal package managers όταν εξοικειωθείς ελάχιστα με αυτούς.

Να πούμε επίσης ότι με ένα script που κάνεις copy paste στήνεις ξανά το σύστημα; Δεν στα κάνουν αυτά τόσο εύκολα οι gui package managers. Βέβαια λείπουν κάποια πράγματα που βλέπεις στο GUI όπως τα reviews.

Στα windows θεωρώ ακόμα πιο δύσκολη αυτή την διαδικασία του να πειράξεις κάποιο αρχείο συστήματος. Πχ το host file που η πιο εύκολη λύση είναι να το πετάξεις επιφάνεια εργασίας και μετά να κάνεις αντικατάσταση. Ωστόσο τα windows δεν είναι γενικώς φτιαγμένα για να πειράζεις αρχεία συστήματος γι αυτό και δεν το κάνεις συχνά όσο στα linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Γενικά θα έλεγα ότι κανένα gui εργαλείο δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους terminal package managers όταν εξοικειωθείς ελάχιστα με αυτούς.

Να πούμε επίσης ότι με ένα script που κάνεις copy paste στήνεις ξανά το σύστημα; Δεν στα κάνουν αυτά τόσο εύκολα οι gui package managers. Βέβαια λείπουν κάποια πράγματα που βλέπεις στο GUI όπως τα reviews.

Στα windows θεωρώ ακόμα πιο δύσκολη αυτή την διαδικασία του να πειράξεις κάποιο αρχείο συστήματος. Πχ το host file που η πιο εύκολη λύση είναι να το πετάξεις επιφάνεια εργασίας και μετά να κάνεις αντικατάσταση. Ωστόσο τα windows δεν είναι γενικώς φτιαγμένα για να πειράζεις αρχεία συστήματος γι αυτό και δεν το κάνεις συχνά όσο στα linux.

Σιγουρα, απλά δεν είναι μονόδρομος το terminal για να κάνεις μια βασική χρήση. Αν κάποιος θέλει να αρχίσει να πειράζει το σύστημά του, πιστεύω ότι τότε είναι μονόδρομος, αλλά κάποιος που θα έχει τη θέληση να πειράξει το σύστημα, ξεφεύγει απο τα στάνταρ του απλού χρήστη, έχει δει μερικά πράγματα, έχει διαβάσει και είναι διατεθειμένος να αποτύχει μέχρι να μάθει, να πειραματιστεί κλπ, οπότε δεν θα τον πειράξει το terminal.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, uniquegr said:

Αντίθετα, στο linux σε υποχρεώνει να δώσεις κωδικό, άρα καταλαβαίνεις ότι κάτι σοβαρό πας να κάνεις.

Οπως ειπα ...
 

12 hours ago, mphxths said:

Αν καποιος θελει να κανει την μαλακια του , με την ιδια αγνοια θα πληκτρολογησει τον κωδικο του , ειτε θα πατησει το ΟΚ. 

Μιλαμε παντα για τον μεσο windows χρηστη. 
 

4 hours ago, uniquegr said:

α) για να δημιουργηθεί λογαριασμός, ζητείται κωδικός. Πράγματι, υπάρχει δυνατότητα να δοθεί κενό ( άρα να μην έχει κωδικό ), αλλά όταν κάποιος μπαίνει στη διαδικασία να φτιάξει λογαριασμό ( και αν ενδιαφέρεται για την ασφάλεια του υπολογιστή του ), ορίζει και κωδικό.

Δυο διαφορετικα πραγματα. Η διαδικασια δημιουργιας χρηστη συνηθως δεν προυποθετει ή δεν επιβαλλει να δοθει εκεινη την στιγμη κωδικος. Αν καποιος οπως ειπες ενδιαφερεται για την ασφαλεια του Η/Υ , προφανως του οριζει κωδικο ... μετα.
 

4 hours ago, uniquegr said:

β) Αν τα θυμάμαι καλά, ακόμα και ο μοναδικός λογαριασμός που θα δημιουργηθεί στα windows, έχει δικαιώματα admin. 

Ο χρηστης που φτιαχνεται με την εγκατασταση ειναι νομιζω εξ'ορισμου admin. Και ειναι λογικο μιας και απευθυνεται σε μεσους χρηστες που θα πρεπει να κανουν διαφορες εργασιες που απαιτουν admin rights. Και αντε να ψαχνει ο μεσος χρηστης πως κανει τον απλο user , admin.
 

4 hours ago, manolis940 said:

Γενικά θα έλεγα ότι κανένα gui εργαλείο δεν μπορεί να αντικαταστήσει τους terminal package managers όταν εξοικειωθείς ελάχιστα με αυτούς.

Eιναι αυτο που εγραψα. Γιατι δεν τους εχουμε εμπιστοσυνη. Αν γραψει καποιος εναν πληρη και σωστο gui package manager , ενα frontend του αντιστοιχου terminal package manager , γιατι να μην τον αντικαταστησει ?
 

4 hours ago, manolis940 said:

Βέβαια λείπουν κάποια πράγματα που βλέπεις στο GUI όπως τα reviews.

Οπως και να τικαρεις ποια optional packages θες να εγκατασταθουν εξαρχης ;) 
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Eιναι αυτο που εγραψα. Γιατι δεν τους εχουμε εμπιστοσυνη. Αν γραψει καποιος εναν πληρη και σωστο gui package manager , ενα frontend του αντιστοιχου terminal package manager , γιατι να μην τον αντικαταστησει ?

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα εμπιστοσύνης. Στο terminal λες αυτό ακριβώς που θέλεις να εγκατασταθεί, παντάς enter, μπουμ, εγκαταστάθηκε. Στον gui package manager πρέπει να αναζητήσεις και να επιλέξεις εγκατάσταση. Προσωπικά, βρίσκω τη προσέγγιση του terminal πιο γρήγορη.

 

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Οπως και να τικαρεις ποια optional packages θες να εγκατασταθουν εξαρχης ;) 

Ναι, είναι δύσκολο ας πούμε, να γράψεις ένα μακρυνάρι στο terminal λέγοντας όσα packages θέλεις να εγκατασταθούν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...