Προς το περιεχόμενο

να μάθω Linux?


Ptolemaios1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Αναλογως την δουλεια του. Μπορει ναι , μπορει οχι. Οι τεχνικες λεπτομερειες που μπλεκω αφορουν τον απλο χρηστη. Αφορουν το browsing. Ο απλος χρηστης δεν θα καταλαβει τι λεμε , ισως και να μην τον ενδιαφερει , μεχρι να φαει την πρωτη φολα. Μετα ειτε θα παει στα windows , ειτε θα το ψαξει και θα καταλαβει τι συμβαινει. Αναλογως τι γνωσεις εχει και ποσο θελει να ασχοληθει.

Η ερωτηση ειναι αλλη. Εχεις εναν απλο χρηστη , με ενα καλο μηχανημα. Και με το "καλο" , εννοω ενα μηχανημα που μπορει να τρεξει επαρκως windows 10/11 και προφανως μια οποιαδηποτε διανομη λινουξ. Αυτος ο χρηστης γιατι να επιλεξει λινουξ αντι windows ? Τι παραπανω του προσφερει ? Μην αρχισεις περι telemetry , πορους και τετοια. Ειναι απλος χρηστης , δεν τον ενδιαφερουν αυτα... και στην τελικη χεστηκε..το μηχανημα του δεν εχει προβλημα πορων...

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης και το ξερεις. Και στο λεω εγω που εχω μηχανημα με windows και μηχανημα με λινουξ. Που οποτε παω να βαλω στο "καλο" μου μηχανημα λινουξ και καθομαι και ρυθμιζω με τις μερες πραγματα , φτανω στο σημειο να διερωτωμαι αν αξιζει ο κοπος και η μανουρα , και να καταληγω παντα σε υποδυεστερη εμπειρια χρησης απο ο,τι με τα windows...

O απλος χρηστης ειναι απλος χρηστης... θελει να ανοιγει το πισι του και να κανει την δουλεια του , οποια και αν ειναι αυτη. Δεν θελει ουτε να ρυθμιζει , ουτε τερματικα , ουτε προβληματα , ουτε ιδεολογιες , ουτε φιλοσοφιες , ουτε τον ενδιαφερει αν τον παρακολουθει η ms , το fb , το instagram και ολες οι υπηρεσιες της Αμερικης.

Και οταν θελεις να κανεις την δουλεια σου , αφου δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα , κοιτας τον πιο ευκολο τροπο. Και αυτος ειναι με τα windows...

Φυσικά και τίθεται θέμα σύγκρισης. Καμία εφαρμογή που στο Linux παρέχεται δωρεάν, δεν είναι δωρεάν στα windows, ούτε καν το ίδιο το λειτουργικό. Θα πρέπει να πληρώσει ένα έστω και μικρό αντίτιμο για να κάνει μέσες άκρες την ίδια δουλειά ( ως προς το office ) και για ποιο λόγο; Επειδή θα έχει ένα μηχάνημα που θα μπορεί να "σηκώσει" τις αυξημένες απαιτήσεις του λειτουργικού και της σουίτας του office? 

Είσαι υπερβολικός, όπως υπερβολικός είναι οποιοσδήποτε υποστηρίζει ότι είναι δύσκολη υπόθεση να εγκαταστήσει και να χρησιμοποιήσει κάποιος linux. Όχι αγαπητέ, είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να εγκαταστήσει κανείς το mint και είναι πανεύκολο να κάνει την ίδια δουλειά που θα έκανε στο περιβάλλον των windows. Το πρόβλημα είναι ότι εσείς οι δήθεν ειδήμονες, στερείτε έμμεσα τη δυνατότητα στον νέο χρήστη να πειραματιστεί και να επιλέξει ο ίδιος το λειτουργικό που τον εξυπηρετεί, σπέρνοντας τον φόβο περί δήθεν προβληματικών καταστάσεων. Στο ξαναλέω: ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ σε ΠΕΝΤΕ μηχανήματα. 100% επιτυχία. Και όταν ζόρισα το λειτουργικό με επιλογές που ΕΓΩ έκανα, επειδή ΕΓΩ  ήθελα να πειραματιστώ, διάβασα τα logs, είδα σαφέστατα τί ακριβώς ενοχλούσε το σύστημα, εκανα αναζήτηση στο google, βρήκα τη λύση, την εφάρμοσα και ΕΜΑΘΑ να το κάνω και στο μέλλον αν χρειαστεί. Άντε κάνε στα Windows troubleshooting όταν θα χτυπήσει ένα update, κάτι το σύνηθες για τα windows ( το έχω αντιμετωπίσει στο ίδιο σύστημα τουλάχιστον 2 φορές και δυσκολεύτηκα ως μη αρχάριος χρήστης να βρω τη λύση, ενώ τη μια φορά αναγκάστηκα να κάνω επανεγκατάσταση του λειτουργικού γιατί δεν έμπαινε καν στο λειτουργικό ο υπολογιστής ). Αυτά όμως δεν τα λέτε.

 

Δεν χρειάζεται να μπλέξει κανείς με τερματικά αν δεν το θέλει. Έχει όμως τη δυνατότητα να το κάνει ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ και σε αυτή τη περίπτωση, έχει να μάθει πάρα πολλά και σιγά σιγά να αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο του λειτουργικού και κατ'επέκταση του υπολογιστή. Αυτό δεν ισχύει για τα Windows. Πρόκειται για ένα λειτουργικό σύστημα που ΔΕΝ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ, παντρεύεσαι τις επιλογές της Microsoft και τέλος. Και όλα αυτά, πληρώνοντας και το σχετικό αντίτιμο, ενώ έχεις ένα λειτουργικό το οποίο ΣΠΑΤΑΛΑ τους πόρους του συστήματος. 

4 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Η σύντομη απάντηση είναι: Όχι

Η μεγάλη απάντηση είναι πάλι όχι και μπορείς απλά να διαβάσεις όλα τα σχόλια που μαλώνουν μεταξύ τους οι παικταράδες του linux.

Δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα σαν απλό χρήστη κυριολεκτικά. Αν είχες κάποιον linux-άκια να σου κάνει οποιοδήποτε troubleshooting μέχρι να πάρεις το καλάι στα βασικά τότε ναι και μετά πάλι για να το δικαιολογήσεις θα έπρεπε να αρχίζει αν σε ενδιαφέρει πάνω από την "απλή χρήση".

Εν τω μεταξύ διάβασα όλα τα σχόλια και δεν είδα ακόμα το κλασσικό:

"Εγκατέστησα στο pc της προ-γιαγιάς μου που είναι από το 1821 με 10ΜΒ μνήμη Linux και δεν το πήρε χαμπάρι και τρέχει σφαίρα"

...η προ-προ-προ-γιαγιά όλων πατάει ένα εικονίδιο να μπει στο FB της δεν θα στήσει server.

~

Χρησιμοποιείς office όπως είπες, αν χρησιμοποιείς photoshop ή άλλα proprietary προγράμματα μπορείς να τους πεις αντίο.

Δηλαδή αν είσαι "απλός" χρήστης και είσαι συνηθισμένος στο περιβάλλον των windows, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς. Για να ασχοληθείς πρέπει να θέλεις να πάψεις να είσαι απλός χρήστης για να κάνεις χρήση κάποιων δυνατοτήτων που σου δίνει το λειτουργικό που δεν τις έχεις με windows.

-----------

Παρόλα αυτά αν δεν ασχοληθείς ποτέ δεν θα ξέρεις αν θα σε ενδιέφερε. Οπότε αν έχεις χρόνο και είσαι και λίγο μαζώχας go for it.

Είσαι κι εσύ υπερβολικός. Τις ίδιες ανάγκες στο troubleshooting χρειάζονται και τα δύο λειτουργικά ως προς τον νέο χρήστη. Μόνο που το linux εγκαθίσταται με τη μία στο σύστημα, έχει το βασικό πακέτο εφαρμογών ( συνήθως ), δεν χρειάζεται να ασχοληθεί με τίποτα ο χρήστης πέραν της εγκατάστασης του λειτουργικού. Out of the box εμπειρία. ΚΑι είναι και πιο ασφαλές: ο χρήστης ( ειδικά ο νέος χρήστης ) έχει συγκεκριμένες επιλογές για τις πηγές απο τις οποίες θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει εφαρμογές. Επιπλέον, ο νέος χρήστης έχει ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ δικαιώματα εξ'ορισμού, σε αντίθεση με τα Windows που έχει ΠΛΗΡΗ δικαιώματα διαχειριστή. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι συνήθως κατεβάζουμε installers κατόπιν αναζήτησης στο διαδίκτυο, είναι πολύ πιθανό για τον αρχάριο χρήστη των Windows να κατεβάσει επικίνδυνο λογισμικό, ενώ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι τέτοιο στο linux. 

 

Όσο για τη χρήση παλιών συστημάτων ( αναφέρθηκα σε ένα τέτοιο και όντως είπα ότι πηγαίνει σφαίρα, γιατί συγκριτικά με τα windows όντως πηγαίνει σφαίρα ), ποιος ο λόγος να επενδύει κάποιος σε ένα νέας γενιάς σύστημα, όταν μπορεί να κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά σε ένα φθηνότερο, παλιάς γενιάς; Σε τελική ανάλυση, μπορώ να χαρίσω το 4ης γενιάς Intel σύστημά μου σε ένα αρχάριο συγγενή μου και να κάνει τη δουλειά του περίφημα, με ελάχιστη ραμ, χωρίς αποκλειστική gpu κλπ. Αυτό λέγεται repurpose των υπολογιστών, πιάνουν τόπο αντί είτε να σκονίζονται, είτε να πωλούνται για ένα κομμάτι ψωμί.

 

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

 

χαχα , εχεις δικιο , πρωτη φορα ακουσα για λινουξ χτες :) Το ερωτημα του TS απαντηθηκε πιστευω... τζαμπα σπαταλαμε ιντερνετικη μελανη... ας παμε παρακατω με την ζωη μας...

Δεν φαίνεσαι άσχετος, απλά είσαι υπερβολικός και τερατολόγος, όπως οι περισσότεροι ελιτιστές γνώστες υπολογιστών. Εσείς έχετε φάει με το κουτάλι τους υπολογιστές, δοκιμάσατε και κρίνετε για λογαριασμό των υπολοίπων. 

Δεν παραδέχεσαι τα αυταπόδεικτα, για λόγους που δεν μπορώ να καταλάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Οτι το hw accel στους browsers ειναι απατη ?

Ωραία τεχνική. Να βάζουμε λόγια στον άλλο που δεν είπε για να μπορέσουμε να υποστηρίξουμε το αφήγημα μας.

Είπα πολύ απλά ότι hw accel δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά στον απλό χρήστη.

 

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχεις ενα λειτουργικο οπου οοοολοι οι browsers ερχονται απο default και κανουν hw accel και εχεις ενα λειτουργικο που οι browsers ερχονται απο default και ΔΕΝ κανουν hw accel. Ποιο λειτουργικο επιλεγεις ?

Αν κάνω browsing με 1-2 tabs πραγματικά μου είναι αδιάφορο.

 

9 ώρες πριν, mphxths είπε

ΥΓ : Και επειδη γραφεις το "απλη χρηση" λες και εννοεις οτι καποιος ανοιγει animated gif στο browser ξερωγω... η απλη χρηση ειναι ΥΤ , facebook ,  και δεν ξερωγω τι αλλα , που θελουν πορους και hw accel... 

Μην ξαναλέμε τα ίδια. Το δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths Να σου πω την αμαρτία μου, κατόπιν των πληροφοριών που έδωσες σχετικά με το hardware acceleration, έκανα ένα έλεγχο και δεν βλέπω να είναι ενεργοποιημένο. Θα το κοιτάξω σύντομα, αλλά τόσο καιρό χωρίς αυτό το χαρακτηριστικό, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην αναπαραγωγή των βίντεο. Δεν είναι ότι χάθηκε ο κόσμος δηλαδή και είναι ανυπόφορη η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@uniquegr Ωρες ωρες δεν ξερω αν τρολαρεις ή αν οντως εχεις ελλειψη γνωσεων. Λες πραγματα που δεν στεκουν και σε καποιες περιπτωσεις υποπεφτεις σε νοηματικα λαθη. Ακολουθουν εξηγησεις/σχολιασμοι.
 

2 hours ago, uniquegr said:

Καμία εφαρμογή που στο Linux παρέχεται δωρεάν, δεν είναι δωρεάν στα windows, ούτε καν το ίδιο το λειτουργικό.

Δηλαδη λες οτι οι εφαρμογες που παρεχονται δωρεαν στο λινουξ δεν ειναι δωρεαν στα windows ? Δηλαδη το libreoffice ειναι δωρεαν στο λινουξ , ενω το πληρωνεις στα windows ? Τα νοηματικα λαθη που ελεγα... ;) 
 

2 hours ago, uniquegr said:

Θα πρέπει να πληρώσει ένα έστω και μικρό αντίτιμο για να κάνει μέσες άκρες την ίδια δουλειά ( ως προς το office )

Ας κρινουν οσοι διαβαζουν αυτα που γραφουμε κατα ποσο στεκει αυτο που εγραψες. Οτι ειτε χρησιμοποιεις libreoffice ειτε ms office , κανεις την ιδια δουλεια... 
 

2 hours ago, uniquegr said:

Το πρόβλημα είναι ότι εσείς οι δήθεν ειδήμονες, στερείτε έμμεσα τη δυνατότητα στον νέο χρήστη να πειραματιστεί και να επιλέξει ο ίδιος το λειτουργικό που τον εξυπηρετεί, σπέρνοντας τον φόβο περί δήθεν προβληματικών καταστάσεων.

Δεν στερω σε κανεναν τιποτα. Εκει ειναι το λινουξ ας παει οποιος θελει να το χρησιμοποιησει. Ενηλικες ειμαστε , εχουμε κριση και λογικη , πιστευω... και ας πραξει ο καθενας ο,τι θελει. Εγω λεω την αποψη μου , εσυ την δικη σου ... ο καθε ενδιαφερομενος ας βγαλει τα συμπερασματα του.
 

2 hours ago, uniquegr said:

Στο ξαναλέω: ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ σε ΠΕΝΤΕ μηχανήματα. 100% επιτυχία.

Μου θυμιζεις κατι γκαλοπ , που ρωτανε 1000 ατομα και βγαζουν συμπερασμα για τα 11 εκατομμυρια :) Και το βραδυ τον εκλογων πεσανε ολοι εξω !!
 

2 hours ago, uniquegr said:

Άντε κάνε στα Windows troubleshooting όταν θα χτυπήσει ένα update, κάτι το σύνηθες για τα windows ( το έχω αντιμετωπίσει στο ίδιο σύστημα τουλάχιστον 2 φορές και δυσκολεύτηκα ως μη αρχάριος χρήστης να βρω τη λύση, ενώ τη μια φορά αναγκάστηκα να κάνω επανεγκατάσταση του λειτουργικού γιατί δεν έμπαινε καν στο λειτουργικό ο υπολογιστής ). Αυτά όμως δεν τα λέτε.

Τι ακριβως να πουμε ? Οτι με λιγα λογια μας λες οτι εσυ ως ΜΗ αρχαριος χρηστης δυσκολευτηκες να κανεις troubleshooting στα windows ενω δεν ειχες προβλημα να κανεις troubleshooting στο λινουξ ? Σοβαρα το ειπες αυτο ? Τι ακριβως να πουμε ? Οτι επειδη εσυ εισαι μανταλακιας και εβγαλες τα ματια στο συστημα σου , εβγαλες συμπερασμα οτι ειναι συνηθισμενο φαινομενο να χτυπανε τα updates στα windows ? Που οι windows insiders περνανε νεα εκδοση καθε βδομαδα και δεν ανοιγει ρουθουνι ? Τα θες και τα λες ?
 

2 hours ago, uniquegr said:

Έχει όμως τη δυνατότητα να το κάνει ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ και σε αυτή τη περίπτωση, έχει να μάθει πάρα πολλά και σιγά σιγά να αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο του λειτουργικού και κατ'επέκταση του υπολογιστή.

Και στα windows εχει τερματικο. Πληρη ελεγχο του Η/Υ σου δεν τον παιρνεις ΠΟΤΕ οσο υπαρχει κλειστο BIOS/firmwares στις υποσυσκευες του. Μπορεις ομως να ονειρευεσαι..δεν σου χαλαω το ονειρο εγω...
 

2 hours ago, uniquegr said:

ΚΑι είναι και πιο ασφαλές: ο χρήστης ( ειδικά ο νέος χρήστης ) έχει συγκεκριμένες επιλογές για τις πηγές απο τις οποίες θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει εφαρμογές.

Αυτη την πιπιλα με την ασφαλεια πρεπει να την κοψετε καποια στιγμη. Το ξερεις οτι υπαρχουν κακοβουλα λογισμικα για το λινουξ ? Το ξερεις οτι τα linux antiviruses ειναι φτιαγμενα για windows viruses ? Το ξερεις οτι καποτε υπηρχε κρουσμα κακοβουλου λογισμικου στο AUR ? To προσφατο κρουσμα στα snaps το ακουσες ή δεν πηρες μυρωδια τιποτα ? Το οτι καποιος στο ppa του μπορει να βαλει ο,τι μαλακια θελει το αντιλαμβανεσαι ? Το οτι μπορεις να δεις τον κωδικα σε καποιο github σημαινει οτι θα καταλαβεις τι κανει κιολας ? Για πες μου ποσο ασφαλης νοιωθεις τωρα ...
 

2 hours ago, uniquegr said:

Επιπλέον, ο νέος χρήστης έχει ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΑ δικαιώματα εξ'ορισμού, σε αντίθεση με τα Windows που έχει ΠΛΗΡΗ δικαιώματα διαχειριστή.

Ουτε καν. Σε μια σοβαρη διανομη , ο χρηστης εχει δικαιωματα sudo. Θα χτυπησει "sudo echo δεν την παλευω" και θα του ζητησει τον κωδικο του. Το ιδιο συμβαινει και στα windows. Εκει αντι για κωδικο ομως , απλα σου πεταει ενα popup και πατας οκ. Το ιδιο πραμα ειναι , με διαφορετικη μορφη. Και στις δυο περιπτωσεις , τα λειτουργικα σου ζητουν την συγκαταθεση σου για να τρεξουν την εφαρμογη/εντολη με δικαιωματα administrator. Αν δεν το καταλαβαινεις ... δεν μπορω να σε βοηθησω. 
 

2 hours ago, uniquegr said:

Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι συνήθως κατεβάζουμε installers κατόπιν αναζήτησης στο διαδίκτυο, είναι πολύ πιθανό για τον αρχάριο χρήστη των Windows να κατεβάσει επικίνδυνο λογισμικό, ενώ δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάτι τέτοιο στο linux. 

Σου εξηγησα παραπανω , οτι στο λινουξ δεν εισαι τοσο ασφαλης οσο νομιζεις. Ισα ισα , επειδη εχεις ψευτικη σιγουρια οτι εισαι ασφαλης ειναι πιο πιθανο να την πατησεις. Στα windows ενας μεσος χρηστης ειναι ψιλιασμενος. Εχει το windows defender , βαζει και κανα free antivirus και καθαρισε. Εγω τοσα χρονια στα windows δεν εχω αρπαξει τιποτα.. προσεχω και που κλικαρω. Απο την αλλη δεν χρειαζεται να κατεβαζει κανεναν installer απο πουθενα. Μιλωντας παντα για νομιμο λογισμικο. Αν μιλαμε για free software , να σου συστησω το winget , και για οποιον δεν γουσταρει τερματικα , να του συστησω και το gui του. Σορρυ για αυτο που θα γραψω αλλα η MS εκανε το "installing from repo" ... made easy and right.
Aν μιλαμε για επι πληρωμη λογισμικο , θα κατεβασει τον installer απο το επισημο σαιτ , που ειναι ασφαλες... προφανως.
Αρα ακυρα οσα εγραψες.
 

2 hours ago, uniquegr said:

ποιος ο λόγος να επενδύει κάποιος σε ένα νέας γενιάς σύστημα, όταν μπορεί να κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά σε ένα φθηνότερο, παλιάς γενιάς; Σε τελική ανάλυση, μπορώ να χαρίσω το 4ης γενιάς Intel σύστημά μου σε ένα αρχάριο συγγενή μου και να κάνει τη δουλειά του περίφημα, με ελάχιστη ραμ, χωρίς αποκλειστική gpu κλπ. Αυτό λέγεται repurpose των υπολογιστών, πιάνουν τόπο αντί είτε να σκονίζονται, είτε να πωλούνται για ένα κομμάτι ψωμί.

Χρεπολαγνια στο φουλ. 4ης γενιας intel συστημα δεν θα παιξει ταινια (1080p/2k - x264/x265) σε λινουξ ποτε :) Ελαχιστη ραμ... σε ποιον αιωνα ζεις ? Εχω tab στο browser που καταναλωνει 2-3γιγα για πλακα. Αν καποιος ασχολειται με το να επισκεπτεται text σελιδες , μια χαρα θα κανει την δουλεια του. Το web εχει "βαρυνει" στις μερες μας... καιρος να ενημερωθεις...
 

2 hours ago, uniquegr said:

Εσείς έχετε φάει με το κουτάλι τους υπολογιστές, δοκιμάσατε και κρίνετε για λογαριασμό των υπολοίπων. 

Ναι , λεγεται "operating systems review" !! Αν θελεις κανω και unboxing. Οταν βλεπεις review απο ενα κινητο καλα δεν ειναι ? Το αγορασε αλλος πριν απο σενα , για εσενα και σε ενημερωνει για τα υπερ και τα κατα της συσκευης. Εκει ειναι ωραια ε ? Σε βολευει ετσι ? Αλλα οταν σου λεμε τα υπερ και κατα των λειτουργικων συστηματων στραβωνεις , γιατι εχεις παρωπιδες και εισαι πορωμενος ε ? ;) 
 

2 hours ago, uniquegr said:

Δεν παραδέχεσαι τα αυταπόδεικτα, για λόγους που δεν μπορώ να καταλάβω.

Πολλα δεν καταλαβαινεις , αυτο ειναι το προβλημα.
 

2 hours ago, manolis940 said:

Είπα πολύ απλά ότι hw accel δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά στον απλό χρήστη.

Αυθαιρετο συμπερασμα ειναι αυτο. Αν θες μπορω να στο αναλυσω.
 

2 hours ago, manolis940 said:

Αν κάνω browsing με 1-2 tabs πραγματικά μου είναι αδιάφορο.

Κάνεις ομως ? Ο πιο απλος χρηστης δεν κανει τετοιο browsing. Λιγοτερο απο 10 tabs δεν παιζει να εχει καποιος ανοιχτα ανα πασα στιγμη. Ανοιγεις μια σελιδα , πατας ενα λινκ , πας στην επομενη κ.ο.κ. και μαζευονται...

Χανεις την ουσια ... Οι συγχρονοι επεξεργαστες πολυ πιθανο να κανουν ανετα το video decoding. Στα φορητα αυτο εχει διαφορες επιπτωσεις , που τις εχω αναφερει , αλλα εγω θα σε ρωτησω το αλλο.

Πες οτι εχω ενα gaming laptop , αλλα δεν παιζω παιχνιδια. Βαζω windows δουλευουν τα παντα. Βαζω λινουξ δεν δουλευει η δευτερη καρτα. Αρα τι ? Θα πω .. δεν πειραζει , ετσι και αλλιως δεν παιζω παιχνιδια..αστην εκει να μην δουλευει ? 
Οχι ρε φιλε , ακριβοπληρωσα το gaming laptop για να δουλευει ολο το hardware του οχι το μισο. Και ας καθεται και ας μην χρησιμοποιειται. Αρα θα παω στο λειτουργικο που λειτουργει ΟΛΟ το hardware μου...

Κατι τετοιο λες , οταν λες ... νταξ με το λινουξ οι browsers δεν εχουν hw accel , αλλα οκ κανει την δουλεια ο επεξεργαστης , δεν πειραζει που το λειτουργικο μου δεν εκμεταλλευεται πληρως το hardware μου...ενω αλλο λειτουργικο το κανει..αλλα δεν το προτιμω..γιατι... #noreason.

4 minutes ago, uniquegr said:

@mphxths Να σου πω την αμαρτία μου, κατόπιν των πληροφοριών που έδωσες σχετικά με το hardware acceleration, έκανα ένα έλεγχο και δεν βλέπω να είναι ενεργοποιημένο. Θα το κοιτάξω σύντομα, αλλά τόσο καιρό χωρίς αυτό το χαρακτηριστικό, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην αναπαραγωγή των βίντεο. Δεν είναι ότι χάθηκε ο κόσμος δηλαδή και είναι ανυπόφορη η κατάσταση.

Διαβασε τι γραφω ως απαντηση στον manolis940 για αυτο το θεμα. Ακριβως απο πανω απο αυτο το μηνυμα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δηλαδη λες οτι οι εφαρμογες που παρεχονται δωρεαν στο λινουξ δεν ειναι δωρεαν στα windows ? Δηλαδη το libreoffice ειναι δωρεαν στο λινουξ , ενω το πληρωνεις στα windows ? Τα νοηματικα λαθη που ελεγα... ;) 

Νόμιζα ότι μιλούσαμε για εφαρμογές που παρέχονται αποκλειστικά στα Windows, όπως είναι το office. Διαφορετικά, πραγματικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος το libreoffice στα Windows, όπως και καμία εφαρμογή που παρέχεται και στα δύο λειτουργικά συστήματα.

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ας κρινουν οσοι διαβαζουν αυτα που γραφουμε κατα ποσο στεκει αυτο που εγραψες. Οτι ειτε χρησιμοποιεις libreoffice ειτε ms office , κανεις την ιδια δουλεια... 

Μα, θα κάνεις την ίδια δουλειά. Αυτός που χρησιμοποιεί επαγγελματικά το Office για κάποιες αποκλειστικές λειτουργίες του, το πιο πιθανό είναι να μη χρησιμοποιεί καν Office καθώς συνήθως για εξεζητημένες περιπτώσεις υπάρχουν και αποκλειστικές εφαρμογές ( π.χ. εμπορική διαχείριση ).

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν στερω σε κανεναν τιποτα. Εκει ειναι το λινουξ ας παει οποιος θελει να το χρησιμοποιησει. Ενηλικες ειμαστε , εχουμε κριση και λογικη , πιστευω... και ας πραξει ο καθενας ο,τι θελει. Εγω λεω την αποψη μου , εσυ την δικη σου ... ο καθε ενδιαφερομενος ας βγαλει τα συμπερασματα του.

Με τον τρόπο σου, εσύ και όσοι εκφράζετε αυτές τις άστοχες απόψεις και τραγικοποιείτε τις καταστάσεις, αποτρέπετε τον νέο χρήστη απο το να πειραματιστεί με το linux. 

 

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μου θυμιζεις κατι γκαλοπ , που ρωτανε 1000 ατομα και βγαζουν συμπερασμα για τα 11 εκατομμυρια :) Και το βραδυ τον εκλογων πεσανε ολοι εξω !!

Και στο ξαναλέω: όταν έχω περάσει linux σε 5 διαφορετικά μεταξύ τους μηχανήματα με 100% επιτυχία, ενώ εσύ αντίθετα όλο γκρινιάζεις ότι όλα σου πήγαν στραβά, δύο περιπτώσεις έρχονται στο μυαλό μου. Είτε δεν ξέρεις και τα κάνεις μαντάρα, είτε ξέρεις, έχεις υψηλές απαιτήσεις και το σύστημά σου χρειάζεται να ασχοληθείς με τη παραμετροποίησή του. Στα δικά μου απλών απαιτήσεων συστήματα, δεν χρειάστηκε να κάνω το παραμικρό πέραν της εγκατάστασης του λειτουργικού για να είναι πλήρως λειτουργικά. Σαφώς και χρειάστηκε να παραμετροποιήσω κι εγώ τα συστήματα στη συνέχεια, να προσθέσω εφαρμογές που χρειάζομαι κ.ο.κ. αλλά είναι μια διαδικασία που ακολουθώ και στα Windows.

13 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τι ακριβως να πουμε ? Οτι με λιγα λογια μας λες οτι εσυ ως ΜΗ αρχαριος χρηστης δυσκολευτηκες να κανεις troubleshooting στα windows ενω δεν ειχες προβλημα να κανεις troubleshooting στο λινουξ ? Σοβαρα το ειπες αυτο ? Τι ακριβως να πουμε ? Οτι επειδη εσυ εισαι μανταλακιας και εβγαλες τα ματια στο συστημα σου , εβγαλες συμπερασμα οτι ειναι συνηθισμενο φαινομενο να χτυπανε τα updates στα windows ? Που οι windows insiders περνανε νεα εκδοση καθε βδομαδα και δεν ανοιγει ρουθουνι ? Τα θες και τα λες ?

Αν ήμουν ο μοναδικός χρήστης των windows που αποδέχτηκε εγκατάσταση updates και κράσαρε το σύμπαν μετά απο την επανεκκίνηση, φυσικά και θα μπορούσες να με θεωρούσες "μανταλάκια". Είναι όμως κάτι που έχει γίνει πλέον ανέκδοτο στη κοινότητα των λινουξάδων.

 

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και στα windows εχει τερματικο. Πληρη ελεγχο του Η/Υ σου δεν τον παιρνεις ΠΟΤΕ οσο υπαρχει κλειστο BIOS/firmwares στις υποσυσκευες του. Μπορεις ομως να ονειρευεσαι..δεν σου χαλαω το ονειρο εγω...

Έχεις δίκιο. Έχω όμως μεγαλύτερο έλεγχο απο τα Windows, out of the box, αν θελήσω να ασχοληθώ. 

 

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αυτη την πιπιλα με την ασφαλεια πρεπει να την κοψετε καποια στιγμη. Το ξερεις οτι υπαρχουν κακοβουλα λογισμικα για το λινουξ ? Το ξερεις οτι τα linux antiviruses ειναι φτιαγμενα για windows viruses ? Το ξερεις οτι καποτε υπηρχε κρουσμα κακοβουλου λογισμικου στο AUR ? To προσφατο κρουσμα στα snaps το ακουσες ή δεν πηρες μυρωδια τιποτα ? Το οτι καποιος στο ppa του μπορει να βαλει ο,τι μαλακια θελει το αντιλαμβανεσαι ? Το οτι μπορεις να δεις τον κωδικα σε καποιο github σημαινει οτι θα καταλαβεις τι κανει κιολας ? Για πες μου ποσο ασφαλης νοιωθεις τωρα

Ή που δεν καταλαβαίνεις ή που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Αναφέρθηκα στα δικαιώματα που έχει ο χρήστης αμέσως μετά την εγκατάσταση του κάθε λειτουργικού. Στο linux ορίζεις password για τον root και σου ζητάει να ορίσεις ένα λογαριασμό απλού χρήστη, ενώ στα Windows ο λογαριασμός χρήστη που απαιτείται να οριστεί για να προχωρήσει η εγκατάσταση, έχει πλήρη δικαιώματα administrator. Ναι, μπορεί κάποιος μετά να ορίσει ένα χρήστη περιορισμένων δικαιωμάτων, αλλά ξεφεύγουμε απο την out of the box εμπειρία και τον "απλό χρήστη".

Τα γνωρίζω όλα αυτά που αναφέρεις, αλλά και πάλι out of the box, ο νέος χρήστης ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κατεβάσει πειραγμένο λογισμικό, γιατί θα προσπαθήσει να εγκαταστήσει μέσω των επίσημων repos. Σε αντίθεση με τα Windows που θα κατεβάσει τον πρώτο installer που θα βρει στην αναζήτηση που θα κάνει στο google. Αν διαφωνείς ως προς αυτό, σου προτείνω να κάνεις περισσότερη παρέα με νέους / άπειρους χρήστες.

Και ναι, κοιτάζω τον κώδικα, τουλάχιστον στα scripts που κατά καιρούς έχω κατεβάσει απο το github. Αν δεν το κάνεις εσύ, πρόβλημά σου. Και ναι, καταλαβαίνω τί ακριβώς κάνουν. Αν εσύ δεν καταλαβαίνεις αυτό που διαβάσεις, πάλι πρόβλημά σου, αλλά τότε ο "μανταλάκιας" μάλλον είσαι εσύ και όχι εγώ.

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ουτε καν. Σε μια σοβαρη διανομη , ο χρηστης εχει δικαιωματα sudo. Θα χτυπησει "sudo echo δεν την παλευω" και θα του ζητησει τον κωδικο του. Το ιδιο συμβαινει και στα windows. Εκει αντι για κωδικο ομως , απλα σου πεταει ενα popup και πατας οκ. Το ιδιο πραμα ειναι , με διαφορετικη μορφη. Και στις δυο περιπτωσεις , τα λειτουργικα σου ζητουν την συγκαταθεση σου για να τρεξουν την εφαρμογη/εντολη με δικαιωματα administrator. Αν δεν το καταλαβαινεις ... δεν μπορω να σε βοηθησω. 

Όχι. Είναι άλλο πράγμα το sudo και άλλο πράγμα η εκτέλεση ενός αρχείου ευθέως. Και είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα το να χρειάζεται να δώσεις κωδικό κατά το sudo και εντελώς διαφορετικό πράγμα να μπορεί να εκτελεστεί το οτιδήποτε όντας λογκαρισμένος σαν admin. Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά και πάλι πρόβλημά σου. 

 

24 λεπτά πριν, mphxths είπε

Σου εξηγησα παραπανω , οτι στο λινουξ δεν εισαι τοσο ασφαλης οσο νομιζεις. Ισα ισα , επειδη εχεις ψευτικη σιγουρια οτι εισαι ασφαλης ειναι πιο πιθανο να την πατησεις. Στα windows ενας μεσος χρηστης ειναι ψιλιασμενος. Εχει το windows defender , βαζει και κανα free antivirus και καθαρισε. Εγω τοσα χρονια στα windows δεν εχω αρπαξει τιποτα.. προσεχω και που κλικαρω. Απο την αλλη δεν χρειαζεται να κατεβαζει κανεναν installer απο πουθενα. Μιλωντας παντα για νομιμο λογισμικο. Αν μιλαμε για free software , να σου συστησω το winget , και για οποιον δεν γουσταρει τερματικα , να του συστησω και το gui του. Σορρυ για αυτο που θα γραψω αλλα η MS εκανε το "installing from repo" ... made easy and right.
Aν μιλαμε για επι πληρωμη λογισμικο , θα κατεβασει τον installer απο το επισημο σαιτ , που ειναι ασφαλες... προφανως.
Αρα ακυρα οσα εγραψες.

Μισό. Τόση ώρα συζητούσαμε για τον αρχάριο χρήστη, τώρα βάζεις στη συζήτηση τον μέσο χρήστη των Windows? Απο που κι ως που ένας αρχάριος χρήστης είναι υποψιασμένος περί defender, firewall κλπ; Προτείνεις το winget. Το γνωρίζω το winget. Ο αρχάριος δεν το γνωρίζει όμως, ούτε θα ασχοληθεί με το windows store, ενώ το πιο πιθανό είναι να ψάξει να εγκαταστήσει freeware και εκεί είναι που γίνεται ο κακός χαμός απο κακόβουλο λογισμικό. Και εδώ είναι το λάθος που κάνεις: μιλάς για τον αρχάριο, κρίνοντας απο τη δική σου εμπειρία. Εγώ μιλάω σαν αρχάριος στο linux, αναφέρομαι στο επίπεδο του αρχάριου, άρα σε αντίθεση με εσένα, μιλάω για στοκ κατάσταση του λειτουργικού, χωρίς custom repos, χωρίς aur ( αλήθεια, ο νέος χρήστης θα εγκαταστήσει Arch...? Σε λίγο θα μας πεις και για το emerge του Gentoo ).

 

31 λεπτά πριν, mphxths είπε

Χρεπολαγνια στο φουλ. 4ης γενιας intel συστημα δεν θα παιξει ταινια (1080p/2k - x264/x265) σε λινουξ ποτε :) Ελαχιστη ραμ... σε ποιον αιωνα ζεις ? Εχω tab στο browser που καταναλωνει 2-3γιγα για πλακα. Αν καποιος ασχολειται με το να επισκεπτεται text σελιδες , μια χαρα θα κανει την δουλεια του. Το web εχει "βαρυνει" στις μερες μας... καιρος να ενημερωθεις...

Σε πληροφορώ ότι με το Gentoo, ο AMD GX415 παίζει άνετα 1080p στο VLC. 4K φυσικά και δεν θα παίξει, με τη καμία, αλλά εγώ δεν το έστησα ούτε καν για το 1080. Και ποιος σου είπε ότι δεν έχω ραμ εγκατεστημένη; Διάβασες πουθενά τα specs των μηχανημάτων μου; Βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα στη προσπάθειά σου να βγεις απο πάνω, αλλά δυστυχώς δεν πιάνει.

Δεν πρόκειται για χρεπολαγνία, αλλά για αξιοποίηση παλιών υπολογιστών, είτε για συγκεκριμένες εργασίες στις οποίες μπορούν να ανταπεξέλθουν, είτε για να δοθούν σε άτομα που δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν τελευταία τεχνολογία. Εσύ μπορεί να το φυσάς και να αγοράζεις ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη περίοδο και να αναβαθμίζεις τακτικά. Δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό, ενώ ακόμα και αν μπορούσαν, εξαρτάται απο τις εργασίες που θα κληθεί να κάνει το μηχάνημα για να κριθεί μια αναβάθμιση σκόπιμη ή να αποτελεί απλή σπατάλη ενός μηχανάκια που τη βρίσκει με το να αγοράζει τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας χωρίς πραγματικά να τη χρειάζεται.

37 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι , λεγεται "operating systems review" !! Αν θελεις κανω και unboxing. Οταν βλεπεις review απο ενα κινητο καλα δεν ειναι ? Το αγορασε αλλος πριν απο σενα , για εσενα και σε ενημερωνει για τα υπερ και τα κατα της συσκευης. Εκει ειναι ωραια ε ? Σε βολευει ετσι ? Αλλα οταν σου λεμε τα υπερ και κατα των λειτουργικων συστηματων στραβωνεις , γιατι εχεις παρωπιδες και εισαι πορωμενος ε ? ;) 

Ακριβώς επειδή δεν έχω παρωπίδες, γι'αυτό και στραβώνω με τα λεγόμενά σου. Γιατί, αν είχα παρωπίδες, δεν θα ασχολιόμουν και με τα δύο λειτουργικά, θα ακολουθούσα τη πεπατημένη, windows και ξερό ψωμί. Την αντικειμενικότητα ζητώ και την αντικειμενικότητα υπερασπίζομαι. Και οι απόψεις σου κάθε άλλο παρά ακριβείς και αντικειμενικές είναι. Λες ανυπόστατα πράγματα, τερατολογείς για λόγους που εσύ μόνο γνωρίζεις.

41 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αυθαιρετο συμπερασμα ειναι αυτο. Αν θες μπορω να στο αναλυσω.

Όπως σου έγραψα και νωρίτερα, στο σύστημά μου δεν έχω hw accel. Χρησιμοποιώ windows υπολογιστή, άρα κατά τα λεγόμενά σου, εκεί είναι προενεργοποιημένη η λειτουργία. Δεν έχω εντοπίσει καμία απολύτως διαφορά. Αν θέλεις, μπορώ να σου βγάλω και screenshot απο το htop ενώ το laptop παίζει video στο youtube για να δεις ότι τόσο η cpu όσο και η ram λειτουργούν σε φυσιολογικά επίπεδα. Επομένως, κρίνω ότι για μια ακόμη φορά υπερβάλεις. 

 

43 λεπτά πριν, mphxths είπε

Κάνεις ομως ? Ο πιο απλος χρηστης δεν κανει τετοιο browsing. Λιγοτερο απο 10 tabs δεν παιζει να εχει καποιος ανοιχτα ανα πασα στιγμη. Ανοιγεις μια σελιδα , πατας ενα λινκ , πας στην επομενη κ.ο.κ. και μαζευονται...

Χανεις την ουσια ... Οι συγχρονοι επεξεργαστες πολυ πιθανο να κανουν ανετα το video decoding. Στα φορητα αυτο εχει διαφορες επιπτωσεις , που τις εχω αναφερει , αλλα εγω θα σε ρωτησω το αλλο.

Πες οτι εχω ενα gaming laptop , αλλα δεν παιζω παιχνιδια. Βαζω windows δουλευουν τα παντα. Βαζω λινουξ δεν δουλευει η δευτερη καρτα. Αρα τι ? Θα πω .. δεν πειραζει , ετσι και αλλιως δεν παιζω παιχνιδια..αστην εκει να μην δουλευει ? 
Οχι ρε φιλε , ακριβοπληρωσα το gaming laptop για να δουλευει ολο το hardware του οχι το μισο. Και ας καθεται και ας μην χρησιμοποιειται. Αρα θα παω στο λειτουργικο που λειτουργει ΟΛΟ το hardware μου...

Κατι τετοιο λες , οταν λες ... νταξ με το λινουξ οι browsers δεν εχουν hw accel , αλλα οκ κανει την δουλεια ο επεξεργαστης , δεν πειραζει που το λειτουργικο μου δεν εκμεταλλευεται πληρως το hardware μου...ενω αλλο λειτουργικο το κανει..αλλα δεν το προτιμω..γιατι... #noreason.

Καταλαβαίνω πως το λες και είναι κάτι με το οποίο θα ασχοληθώ, ακριβώς για το λόγο που το αναφέρεις, ότι έχω hardware που δεν χρησιμοποιείται ( το laptop μου έχει την mx150 ). Όμως, μέχρι τη στιγμή που έψαξα για να δω αν είναι ενεργοποιημένο αυτό το χαρακτηριστικό ή όχι, έκανα τη δουλειά μου μια χαρά απροβλημάτιστα και θα εξακολουθώ να τη κάνω μέχρι να το ενεργοποιήσω ( αν προλάβω να ασχοληθώ και να το καταφέρω άμεσα, θα σου πω και εντυπώσεις ). Και πάλι όμως, είναι κάτι που απασχολεί ένα απλό χρήστη...?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, uniquegr said:

Νόμιζα ότι μιλούσαμε για εφαρμογές που παρέχονται αποκλειστικά στα Windows, όπως είναι το office. Διαφορετικά, πραγματικά δεν βρίσκω κανένα λόγο να χρησιμοποιήσει κάποιος το libreoffice στα Windows, όπως και καμία εφαρμογή που παρέχεται και στα δύο λειτουργικά συστήματα.

Εσυ το νομιζες. Δηλαδη απαγορευεται να χρησιμοποιησει καποιος libreoffice στα windows ? Δεν βρισκεις κανεναν λογο ? Εγω χρησιμοποιω libreoffice στα windows. Γιατι 1ον δεν ψηνομαι να αγορασω ms office , 2oν δεν ψηνομαι να μπλεκω με cracks και 3ον με υπερκαλυπτει το libreoffice. Aυτο δεν σημαινει οτι τα δυο προγραμματα ειναι ισοδυναμα. Αρα η λογικη , πηγαινε linux , θα εχεις το libreoffice , γιατι ετσι και αλλιως σε καλυπτει...δεν στεκει. Ελπιζω να το καταλαβαινεις.
 

58 minutes ago, uniquegr said:

Και στο ξαναλέω: όταν έχω περάσει linux σε 5 διαφορετικά μεταξύ τους μηχανήματα με 100% επιτυχία, ενώ εσύ αντίθετα όλο γκρινιάζεις ότι όλα σου πήγαν στραβά, δύο περιπτώσεις έρχονται στο μυαλό μου. Είτε δεν ξέρεις και τα κάνεις μαντάρα, είτε ξέρεις, έχεις υψηλές απαιτήσεις και το σύστημά σου χρειάζεται να ασχοληθείς με τη παραμετροποίησή του. Στα δικά μου απλών απαιτήσεων συστήματα, δεν χρειάστηκε να κάνω το παραμικρό πέραν της εγκατάστασης του λειτουργικού για να είναι πλήρως λειτουργικά. Σαφώς και χρειάστηκε να παραμετροποιήσω κι εγώ τα συστήματα στη συνέχεια, να προσθέσω εφαρμογές που χρειάζομαι κ.ο.κ. αλλά είναι μια διαδικασία που ακολουθώ και στα Windows.

Μην βαζεις το "5 διαφορετικα μεταξυ τους" σε bold θα γελανε οι στατιστικολογοι. Δεν ειναι αρκετο δειγμα για να βγαλεις συμπερασμα. Ειτε το καταλαβαινεις ... ειτε οχι. Δεν χωραει εξηγηση κατι τετοιο...
Απο την αλλη λες εμενα ασχετο , ενω εσυ πριν εγραφες οτι εβγαλες τα ματια στα windows και δυσκολευτηκες να κανεις troubleshooting. Εντωμεταξυ εδω λες "δεν χρειαστηκε να κανω το παραμικρο περαν της εγκαταστασης" και μετα γραφεις "σαφως και χρειαστηκε να παραμετροποιησω και εγω τα συστηματα στην συνεχεια". Φασκεις και αντιφασκεις.
Και οχι , δεν εχω υψηλες απαιτησεις. Θελω εναν media player , ενα browser , εναν file manager και να παιζω παιχνιδια. Πολλα ζηταω ? Τα παντα υπολειτουργουν στο λινουξ και μπορω να στο αναλυσω (σε κανα αλλο θεμα , γιατι αυτο το κουρασαμε). Αν εσυ βολευεσαι με σαπια προγραμματα..δικαιωμα σου. Εγω αν ειναι να αφησω τα windows και να παω full time στο λινουξ , θελω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ιδια εμπειρια χρησης με τα windows. Αλλιως δεν εχει νοημα η μεταβαση.
 

58 minutes ago, uniquegr said:

Μισό. Τόση ώρα συζητούσαμε για τον αρχάριο χρήστη, τώρα βάζεις στη συζήτηση τον μέσο χρήστη των Windows? Απο που κι ως που ένας αρχάριος χρήστης είναι υποψιασμένος περί defender, firewall κλπ; Προτείνεις το winget. Το γνωρίζω το winget. Ο αρχάριος δεν το γνωρίζει όμως, ούτε θα ασχοληθεί με το windows store, ενώ το πιο πιθανό είναι να ψάξει να εγκαταστήσει freeware και εκεί είναι που γίνεται ο κακός χαμός απο κακόβουλο λογισμικό. Και εδώ είναι το λάθος που κάνεις: μιλάς για τον αρχάριο, κρίνοντας απο τη δική σου εμπειρία. Εγώ μιλάω σαν αρχάριος στο linux, αναφέρομαι στο επίπεδο του αρχάριου, άρα σε αντίθεση με εσένα, μιλάω για στοκ κατάσταση του λειτουργικού, χωρίς custom repos, χωρίς aur ( αλήθεια, ο νέος χρήστης θα εγκαταστήσει Arch...? Σε λίγο θα μας πεις και για το emerge του Gentoo ).

Ασυναρτητα πραγματα. Ο αρχαριος χρηστης δεν χρειαζεται να ειναι υποψιασμενος περι defender. Ειναι προεγκατεστημενο. Δεν μιλησα για firewall. Ο αρχαριος δεν σημαινει "δεν μπορω να ψαξω". Μιλατε ολοι για τον αρχαριο λες και ειναι κανα εγκεφαλικα φυτο ον. Οπως ψαχνει για τσοντες , θα βρει και το winget. Ο αρχαριος δεν θα ασχοληθει με το windows store ?Ειναι προεγκατεστημενο , φατσα καρτα ... Εσυ μιλας σαν αρχαριος του λινουξ αλλα το παιζεις τοση ωρα ειδημων του λινουξ και gentoo και φανφαρες. Βεβαια το να λες οτι εισαι αρχαριος στο λινουξ , δικαιολογει ως ενα βαθμο τις ασυναρτησιες που γραφεις...
 

58 minutes ago, uniquegr said:

Σε πληροφορώ ότι με το Gentoo, ο AMD GX415 παίζει άνετα 1080p στο VLC. 4K φυσικά και δεν θα παίξει, με τη καμία, αλλά εγώ δεν το έστησα ούτε καν για το 1080. Και ποιος σου είπε ότι δεν έχω ραμ εγκατεστημένη; Διάβασες πουθενά τα specs των μηχανημάτων μου; Βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα στη προσπάθειά σου να βγεις απο πάνω, αλλά δυστυχώς δεν πιάνει.

Δεν πρόκειται για χρεπολαγνία, αλλά για αξιοποίηση παλιών υπολογιστών, είτε για συγκεκριμένες εργασίες στις οποίες μπορούν να ανταπεξέλθουν, είτε για να δοθούν σε άτομα που δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν τελευταία τεχνολογία. Εσύ μπορεί να το φυσάς και να αγοράζεις ό,τι καλύτερο υπάρχει αυτή τη περίοδο και να αναβαθμίζεις τακτικά. Δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό, ενώ ακόμα και αν μπορούσαν, εξαρτάται απο τις εργασίες που θα κληθεί να κάνει το μηχάνημα για να κριθεί μια αναβάθμιση σκόπιμη ή να αποτελεί απλή σπατάλη ενός μηχανάκια που τη βρίσκει με το να αγοράζει τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας χωρίς πραγματικά να τη χρειάζεται.

Χρεπολαγνια με ενδυμα φιλοσοφιας. Κυκλοφορουν φτηνα καινουργια ή/και refurbished φορητα ή/και σταθερα πολυ αξιολογα. Το να ασχολουμαστε με πολυ παλια μηχανηματα καπου πρεπει να υπαρχει και ενα οριο...
 

58 minutes ago, uniquegr said:

Χρησιμοποιώ windows υπολογιστή, άρα κατά τα λεγόμενά σου, εκεί είναι προενεργοποιημένη η λειτουργία. Δεν έχω εντοπίσει καμία απολύτως διαφορά. Αν θέλεις, μπορώ να σου βγάλω και screenshot απο το htop ενώ το laptop παίζει video στο youtube για να δεις ότι τόσο η cpu όσο και η ram λειτουργούν σε φυσιολογικά επίπεδα. Επομένως, κρίνω ότι για μια ακόμη φορά υπερβάλεις. 

Το τι κρινεις εσυ ειναι ασχετο και αδιαφορο. Στο υπολογιστη σου με τα windows βαλε ενα 4k demo να παιζει στον browser και δες σε τι επιπεδα κυμαινεται η χρηση του επεξεργαστη. Μπουταρε ενα live iso μιας οποιαδηποτε διανομης , βαλε τον chrome που θα ξερουμε σιγουρα οτι δεν εχει hw accel και βαλε το ιδιο 4k demo να παιξει και τσεκαρε την χρηση του επεξεργαστη. Αν ειναι ιδια , να μου τρυπησεις την μυτη. Και στις δυο περιπτωσεις το βιντεο θα παιξει μια χαρα. Απλα στη μια περιπτωση το βιντεο θα γινει decoding απο την καρτα γραφικων , και ο επεξεργαστης θα ειναι διαθεσιμος για αλλες εργασιες..και στην περιπτωση φορητου , λιγοτερη καταναλωση , λιγοτερη θερμοτητα , λιγοτερη καταναλωση μπαταριας ενω στην δευτερη περιπτωση ο επεξεργαστης θα εχει αυξημενη χρηση συγκριτικα παντα...

Τωρα αν εσυ και οποιοσδηποτε , θελει να υπολειτουργει το hardware επιλεγοντας ενα λειτουργικο (δεν με ενδιαφερει το ονομα του) που δεν το αξιοποιει πληρως..δικαιωμα σου. Μην πας να μας το πασαρεις για το "καλυτερο" , "βελτιστο" και "ιδανικο" σεναριο ομως.
 

58 minutes ago, uniquegr said:

Και πάλι όμως, είναι κάτι που απασχολεί ένα απλό χρήστη...?

Ο ορος "απλος χρηστης" ειναι ευρυς αναλογως τι εργασιες κανει. Εγω θελω να πιστευω οτι θεωρουμαι απλος χρηστης αν αναλογιστω τις εργασιες που κανω στον υπολογιστη μου. Κατεβαζω ομως ταινιες σε x265 codec (για οικονομια χωρου) και αυτο το codec εχει απαιτησεις. Αν αλλος απλος χρηστης κατεβαζει "dvd quality" ταινιες , ε ναι δεν θα τον απασχολει το hw accel. Γενικως ομως , σε περιπτωση που καποιος εχει φορητο με κατι low watt επεξεργαστες , εκει θα γινει εμφανης η υπερφορτωση του επεξεργαστη.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Αναλογως την δουλεια του. Μπορει ναι , μπορει οχι. Οι τεχνικες λεπτομερειες που μπλεκω αφορουν τον απλο χρηστη. Αφορουν το browsing. Ο απλος χρηστης δεν θα καταλαβει τι λεμε , ισως και να μην τον ενδιαφερει , μεχρι να φαει την πρωτη φολα. Μετα ειτε θα παει στα windows , ειτε θα το ψαξει και θα καταλαβει τι συμβαινει. Αναλογως τι γνωσεις εχει και ποσο θελει να ασχοληθει.

Η ερωτηση ειναι αλλη. Εχεις εναν απλο χρηστη , με ενα καλο μηχανημα. Και με το "καλο" , εννοω ενα μηχανημα που μπορει να τρεξει επαρκως windows 10/11 και προφανως μια οποιαδηποτε διανομη λινουξ. Αυτος ο χρηστης γιατι να επιλεξει λινουξ αντι windows ? Τι παραπανω του προσφερει ? Μην αρχισεις περι telemetry , πορους και τετοια. Ειναι απλος χρηστης , δεν τον ενδιαφερουν αυτα... και στην τελικη χεστηκε..το μηχανημα του δεν εχει προβλημα πορων...

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης και το ξερεις. Και στο λεω εγω που εχω μηχανημα με windows και μηχανημα με λινουξ. Που οποτε παω να βαλω στο "καλο" μου μηχανημα λινουξ και καθομαι και ρυθμιζω με τις μερες πραγματα , φτανω στο σημειο να διερωτωμαι αν αξιζει ο κοπος και η μανουρα , και να καταληγω παντα σε υποδυεστερη εμπειρια χρησης απο ο,τι με τα windows...

O απλος χρηστης ειναι απλος χρηστης... θελει να ανοιγει το πισι του και να κανει την δουλεια του , οποια και αν ειναι αυτη. Δεν θελει ουτε να ρυθμιζει , ουτε τερματικα , ουτε προβληματα , ουτε ιδεολογιες , ουτε φιλοσοφιες , ουτε τον ενδιαφερει αν τον παρακολουθει η ms , το fb , το instagram και ολες οι υπηρεσιες της Αμερικης.

Και οταν θελεις να κανεις την δουλεια σου , αφου δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα , κοιτας τον πιο ευκολο τροπο. Και αυτος ειναι με τα windows...

Noμίζω οτι είσαι to the point, γιατί κάποιοι νομίζουν ότι όλοι οι άνθρωποι τριγύρω τους έχουν καμία σκασίλα ή ενδιαφέρον να μάθουν πως δουλεύει ένα λειτουργικό,  είτε είναι επαγγελματίες, είτε gamers είτε απλά διαβάζουν συνταγές 

-Ενας επαγγελματίας ζητά και ξέρει να δουλεύει rhino, autocad, δεν ξέρει κάτι άλλο και θέλει να δουλεύουν αυτά, οτιδήποτε τον καθυστερεί είναι χρόνος και χρήμα

-Υπάρχουν gamers όπου ξέρουν απλά να κατεβάσουν τον steam client και να κατεβάσουν το game να παίξει, τώρα το τι εντολές υπάρχουν στο terminal, αδιαφορούν απλά...

Και πάμε σε ένα παράδειγμα προσωπικό στο ίδιο pc, ryzen 5 2600, asrock B450, HD 5450, και 4gb ram, έχουμε 2 nvme pciex3.0, ο ένας έχει windows 11 home, και ο άλλος linux mint 21.1 cinnamon

Mπαίνουμε στα windows και ανοίγουμε τον  mozilla πάμε στο youtube ένα βίντεο πατάμε αναπαραγωγή και επιλέγουμε ανάλυση 4Κ και το βίντεο παίζει νερό....

Βγάζουμε αυτόν τον nvme και βάζουμε τον άλλο με το mint, μπαίνουμε στο λειτουργικό όπου σπαστικά μας ζητά password, αλλά οκ και ανοίγουμε τον προεγκατεστημένο firefox, ανοίγουμε το ΙΔΙΟ αρχείο βίντεο και σε 4Κ έχουμε ένα υπέροχο slideshow, σε 2K σπασίματα του κερατά μόνο σε 1080p παίζει φυσιολογικά...

ΙΔΙΟ setup, ΙΔΙΟ σενάριο, στα μεν windows δουλεύει όπως πρέπει, στο linux όχι, και προλαβαίνω, έναν απλό όπως χαρακτηρίζουν κάποιοι δεν τον ενδιαφέρει

-Να ψάξει στο ίντερνετ για πληροφορίες πως να το κάνει να παίξει

-Να γράψει εντολές, μπει σε φόρουμ, ή κατεβάσει οτιδήποτε, όχι για κάτι χρήσιμο  αλλά απλώς για να αποκαταστήσει την λειτουργικότητα του όπως ακριβώς είναι ο ανταγωνιστής του windows....

Κάποιοι αυτό το ονομάζουν χόμπι, ενώ εγώ το αποκαλώ απλώς χάσιμο χρόνου να κάθεται κάποιος να ασχολείται με το πως να κάνει λειτουργικό ένα λειτουργικό σύστημα....

Οσο για το free software και την όποια ιδεολογία και λοιπές ομορφιές τουλάχιστον σε επίπεδο οικιακού χρήστη είναι τουλάχιστον κωμικό να δίνει κάποιος 500€ για μια κάρτα γραφικών και να κλαψουρίζει για ένα κλειδί του τάληρου που το αγοράζει κάποιος στο ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Zulualert said:

-Ενας επαγγελματίας ζητά και ξέρει να δουλεύει rhino, autocad, δεν ξέρει κάτι άλλο και θέλει να δουλεύουν αυτά, οτιδήποτε τον καθυστερεί είναι χρόνος και χρήμα

Καποτε πηγα σε εναν φιλο μου 3d designer/modeler και τον επρηζα (πιο πολυ για πλακα) να βαλει λινουξ. Του ελεγα ολο καμαρι οτι υπαρχουν opensource/free προγραμματα να αντικαταστησει αυτα που χρησιμοποιει και βγαζει το ψωμι του. Σε κλιμα "να μαλακιστουμε" , ειπε να παιξει και αυτος μαζι μου. Μου λεει 3ds max υπαρχει ? Οοοοχι αλλα εχουμε το blender...καλα νταξ μου λεει δεν καθομαι να μαθω απο την αρχη νεο προγραμμα , οι δουλειες τρεχουν. Photoshop εεεχουμε ? Οοοοχι αλλα εχουμε gimp !! Περα απο το γεγονος οτι ειναι υποδυεστερο , ενα 3d mouse που ειχε (τυχαιο λινκ) δεν δουλευε. Επισης μια γραφιδα/pad παλι δεν δουλευε σωστα. Καπου εκει εβαλα την ουρα στα σκελια , και αλλαξα θεμα :) 
 

12 minutes ago, Zulualert said:

Υπάρχουν gamers όπου ξέρουν απλά να κατεβάσουν τον steam client και να κατεβάσουν το game να παίξει, τώρα το τι εντολές υπάρχουν στο terminal, αδιαφορούν απλά...

Ο steam client δουλευει.. και τα περισσοτερα παιχνιδια εκει. Υπαρχει και το "bottles" που μπορεις να περασεις με σχετικη ευκολια και επιτυχια τα περισσοτερα παιχνιδια. Αλλα , επειδη τα εχω προσφατα , δεν ειναι δουλεια για απλο χρηστη που δεν γνωριζει πολλα απο λινουξ. Ειδικα το bottles. Αρα ακυρο και εδω.

Οπως ειπα , εχω δευτερο μηχανημα με λινουξ. Καθομαι και παραμετροποιω , σεταρω , το ψιλοδουλευω , να περναει η ωρα. Δεν μπορω να το "εμπιστευτω" να κανω την δουλεια μου ομως...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εσυ το νομιζες. Δηλαδη απαγορευεται να χρησιμοποιησει καποιος libreoffice στα windows ? Δεν βρισκεις κανεναν λογο ? Εγω χρησιμοποιω libreoffice στα windows. Γιατι 1ον δεν ψηνομαι να αγορασω ms office , 2oν δεν ψηνομαι να μπλεκω με cracks και 3ον με υπερκαλυπτει το libreoffice. Aυτο δεν σημαινει οτι τα δυο προγραμματα ειναι ισοδυναμα. Αρα η λογικη , πηγαινε linux , θα εχεις το libreoffice , γιατι ετσι και αλλιως σε καλυπτει...δεν στεκει. Ελπιζω να το καταλαβαινεις.

Φυσικά και μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος σε windows, αλλά αν δεν υπάρχει ανάγκη για χρήση συγκεκριμένου software που παρέχεται αποκλειστικά σε windows, τότε μιλάμε για ένα "απλό" χρήστη που δεν έχει ανάγκη τα windows και κάνει τη δουλίτσα του και στο linux. 

 

10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μην βαζεις το "5 διαφορετικα μεταξυ τους" σε bold θα γελανε οι στατιστικολογοι. Δεν ειναι αρκετο δειγμα για να βγαλεις συμπερασμα. Ειτε το καταλαβαινεις ... ειτε οχι. Δεν χωραει εξηγηση κατι τετοιο...
Απο την αλλη λες εμενα ασχετο , ενω εσυ πριν εγραφες οτι εβγαλες τα ματια στα windows και δυσκολευτηκες να κανεις troubleshooting. Εντωμεταξυ εδω λες "δεν χρειαστηκε να κανω το παραμικρο περαν της εγκαταστασης" και μετα γραφεις "σαφως και χρειαστηκε να παραμετροποιησω και εγω τα συστηματα στην συνεχεια". Φασκεις και αντιφασκεις.
Και οχι , δεν εχω υψηλες απαιτησεις. Θελω εναν media player , ενα browser , εναν file manager και να παιζω παιχνιδια. Πολλα ζηταω ? Τα παντα υπολειτουργουν στο λινουξ και μπορω να στο αναλυσω (σε κανα αλλο θεμα , γιατι αυτο το κουρασαμε). Αν εσυ βολευεσαι με σαπια προγραμματα..δικαιωμα σου. Εγω αν ειναι να αφησω τα windows και να παω full time στο λινουξ , θελω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ την ιδια εμπειρια χρησης με τα windows. Αλλιως δεν εχει νοημα η μεταβαση.

Ενώ το δικό σου gaming μηχάνημα, αποτελεί στατιστικό δείγμα για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων; Γιατί; Επειδή εσύ τα ξέρεις όλα;

Δεν έβγαλα τα μάτια στα Windows, υπήρξα σαφής: αποδέχτηκα update και μετά την επανεκκίνηση δεν φόρτωνε το λειτουργικό. Κάνε αναζήτηση στο google να δεις πόσα αποτελέσματα θα σου βγάλει σχετικά με αυτό το φαινόμενο. Επαναλαμβάνω: είναι ένα απο τα αγαπημένα αστεία των λινουξάδων.

Δεν φάσκω και αντιφάσκω. Το mint είναι έτοιμο να εξυπηρετήσει τον χρήστη του αμέσως μετά την εγκατάσταση. Μου αρέσει όμως να τροποποιώ κάποια πράγματα, αλλαγή θέματος, μικροαλλαγές στην εμφάνιση του terminal, εγκατάσταση επιπλέον εφαρμογών ( π.χ. kodi ), ρύθμιση λογαριασμών email, τέτοια πράγματα.

Όλα αυτά που ζητάς, παρέχονται εξ'ορισμού στο mint. Σ'εσένα μπορεί να υπολειτουργούν, στα δικά μου μηχανήματα δουλεύουν άριστα. Κατά τ'άλλα, εγώ είμαι ο "μανταλάκιας".

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ασυναρτητα πραγματα. Ο αρχαριος χρηστης δεν χρειαζεται να ειναι υποψιασμενος περι defender. Ειναι προεγκατεστημενο. Δεν μιλησα για firewall. Ο αρχαριος δεν σημαινει "δεν μπορω να ψαξω". Μιλατε ολοι για τον αρχαριο λες και ειναι κανα εγκεφαλικα φυτο ον. Οπως ψαχνει για τσοντες , θα βρει και το winget. Ο αρχαριος δεν θα ασχοληθει με το windows store ?Ειναι προεγκατεστημενο , φατσα καρτα ... Εσυ μιλας σαν αρχαριος του λινουξ αλλα το παιζεις τοση ωρα ειδημων του λινουξ και gentoo και φανφαρες. Βεβαια το να λες οτι εισαι αρχαριος στο λινουξ , δικαιολογει ως ενα βαθμο τις ασυναρτησιες που γραφεις...

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημά σου; Θεωρείς ότι όλοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο μ'εσένα. Όχι αγαπητέ, κανείς νέος δεν θα μπει σε περιβάλλον γραμμής εντολών, όπως και δεν θα ασχοληθεί καν με το microsoft store. Θα ανοίξει το google και θα κατεβάσει απο το πρώτο αποτέλεσμα που θα του εμφανιστεί.

Απο την άλλη, κανένας νέος χρήστης στο linux δεν μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογή προερχόμενη απο το διαδίκτυο, παρά μόνο απο τα επίσημα repos. Αν αυτό δεν είναι ένα δίχτυ ασφαλείας απο πλευράς του linux ( ως προς τον νέο χρήστη πάντα ), τότε τί είναι;

Αναφέρομαι στο gentoo, γιατί εσύ πρώτα αναφέρθηκες στο aur που εντοπίζεται στο arch, μια διανομή που δεν θα βάλει ο αρχάριος λινουξάς. Αποφάσισε, είτε θα μιλάμε για ένα χρήστη που δεν γνωρίζει πολλά πολλά, είτε θα μιλάμε για πιο μπασμένο στα κόλπα ( βλέπε arch ), οπότε εκεί αλλάζει το σκηνικό μιας που το να ασχοληθεί με το terminal δεν είναι κάτι το απαγορευτικό.

24 λεπτά πριν, mphxths είπε

Χρεπολαγνια με ενδυμα φιλοσοφιας. Κυκλοφορουν φτηνα καινουργια ή/και refurbished φορητα ή/και σταθερα πολυ αξιολογα. Το να ασχολουμαστε με πολυ παλια μηχανηματα καπου πρεπει να υπαρχει και ενα οριο...

Παλιό θεωρείται ένα μηχάνημα που δεν μπορεί να εκτελέσει τις εργασίες που ο χρήστης θέλει να κάνει μαζί του. Για ποιο λόγο να αγοράσει κάποιος gaming όχι desktop, αλλά και laptop ( άρα, ακόμα πιο ακριβό ) για να κάνει τη δουλειά που εσύ λες ότι θέλεις να κάνεις; Εκτώς αν τη βρίσκεις με το να έχεις τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας, οπότε μαγκιά σου, άσχετα απο το αν αποτελεί σπατάλη.

 

29 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το τι κρινεις εσυ ειναι ασχετο και αδιαφορο. Στο υπολογιστη σου με τα windows βαλε ενα 4k demo να παιζει στον browser και δες σε τι επιπεδα κυμαινεται η χρηση του επεξεργαστη. Μπουταρε ενα live iso μιας οποιαδηποτε διανομης , βαλε τον chrome που θα ξερουμε σιγουρα οτι δεν εχει hw accel και βαλε το ιδιο 4k demo να παιξει και τσεκαρε την χρηση του επεξεργαστη. Αν ειναι ιδια , να μου τρυπησεις την μυτη. Και στις δυο περιπτωσεις το βιντεο θα παιξει μια χαρα. Απλα στη μια περιπτωση το βιντεο θα γινει decoding απο την καρτα γραφικων , και ο επεξεργαστης θα ειναι διαθεσιμος για αλλες εργασιες..και στην περιπτωση φορητου , λιγοτερη καταναλωση , λιγοτερη θερμοτητα , λιγοτερη καταναλωση μπαταριας ενω στην δευτερη περιπτωση ο επεξεργαστης θα εχει αυξημενη χρηση συγκριτικα παντα...

Τωρα αν εσυ και οποιοσδηποτε , θελει να υπολειτουργει το hardware επιλεγοντας ενα λειτουργικο (δεν με ενδιαφερει το ονομα του) που δεν το αξιοποιει πληρως..δικαιωμα σου. Μην πας να μας το πασαρεις για το "καλυτερο" , "βελτιστο" και "ιδανικο" σεναριο ομως.
 

Βρε ναι, θα το κάνω και δεν σε αμφισβητω. Εσένα όμως τί σε απασχολεί απο τη στιγμή που δεν κάνεις τίποτα άλλο απο το να σερφάρεις και να βλέπεις ταινίες ( όπως έγραψες παραπάνω )? Και γιατί πρέπει να απασχολεί π.χ. τη μητέρα μου που θέλει απλά να μπει στο facebook ή στο google και να δει κανένα βιντεάκι ή καμία συνταγή;

 

31 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο ορος "απλος χρηστης" ειναι ευρυς αναλογως τι εργασιες κανει. Εγω θελω να πιστευω οτι θεωρουμαι απλος χρηστης αν αναλογιστω τις εργασιες που κανω στον υπολογιστη μου. Κατεβαζω ομως ταινιες σε x265 codec (για οικονομια χωρου) και αυτο το codec εχει απαιτησεις. Αν αλλος απλος χρηστης κατεβαζει "dvd quality" ταινιες , ε ναι δεν θα τον απασχολει το hw accel. Γενικως ομως , σε περιπτωση που καποιος εχει φορητο με κατι low watt επεξεργαστες , εκει θα γινει εμφανης η υπερφορτωση του επεξεργαστη.

Εσύ επιλέγεις για χάρη οικονομίας χώρου το x265, εγώ πέραν του ότι βλέπω στο kodi τις ταινίες μου, αν χρειαστεί να κατεβάσω, θα τη δω και μετά θα τη διαγράψω. Άρα, δεν με απασχολεί και ο χώρος. So what?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

To παράδειγμα με το video acceleration όπου έγραψα νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικο, ο ίδιος ο linus τα έχει πει πολλές φορες

Στην τελική κάθε λειτουργικό όπως και κάθε άνθρωπος έχει τις ανάγκες του και τα εργαλεία του, όπως με ένα φορτηγό δεν πάει κάποιος στο super market έτσι δεν πάει κάποιος και στα χιόνια με παπί, άλλο περιβάλλον και οι ανάγκες σε enterprise, άλλο σε consumer, άλλο σε εταιρικό κοκ, επίσης είναι αίολος ο χαρακτηρισμός " απλός χρήστης", μπορεί η χρήση όπου κάνει να μην είναι καθόλου απλή σε πόρους και επιδόσεις π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Zulualert said:

ο ίδιος ο linus τα έχει πει πολλές φορες

Δεν ξερω ποιος τα ειπε πρωτος , ο Λινους ή εγω αλλα εχω γραψει πολλακις εδω μεσα , οτι ο κατακερματισμος και η μη υπαρξη στανταρντς στις διανομες δεν βοηθαει. Τοτε επεφταν να με φανε και να μου λενε , το να εχεις επιλογες ειναι καλο , τι ειναι αυτα που λες και μπλα μπλα μπλα.
Και βλεπεις τον Λινους να κουναει το κεφαλι του με απογοητευση οταν του μιλαει ο τυπος για το "desktop κομματι" ξεροντας οτι αυτος εχει κανει την δουλεια του με τον κερνελ και οι διανομες τον παιζουν. Βεβαια αυτα που λεει για τα chromebooks δεν ξερω αν ειναι αντικειμενικα , γιατι μην ξεχναμε οτι η Google του εστελνε δωρεαν καθε νεο μοντελο chromebook που κυκλοφορουσε. Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι το chrome os και το mac os θα συμπληρωσω εγω δεν ειναι μια αποδειξη οτι μπορεις να παρεις τον linux kernel και να στησεις κατι ωραιο ΑΝ υπαρχoυν standards στην διανομη. Βασικα , καλως ή κακως να υπαρχει εταιρια απο πισω για να γινει σοβαρη δουλεια. Με χομπιστες και donations και τετοια χαριτωμενα δεν γινεται δουλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Zulualert είπε

-Ενας επαγγελματίας ζητά και ξέρει να δουλεύει rhino, autocad, δεν ξέρει κάτι άλλο και θέλει να δουλεύουν αυτά, οτιδήποτε τον καθυστερεί είναι χρόνος και χρήμα

Κι εγώ δουλεύω Illustrator. Δεν με καλύπτει το inkscape γιατί δεν λειτουργεί σε cmyk πρότυπο. Χρησιμοποιώ windows λοιπόν, αλλά πλέον μόνο γι'αυτό το λόγο. Δεν είπε κανείς ότι γίνονται όλα στο linux, αντίθετα, απο τη πρώτη κιόλας απάντησή μου έκανα το διαχωρισμό μεταξύ απλού χρήστη και αυτού που χρησιμοποιεί windows για τις εφαρμογές που παρέχονται αποκλειστικά σε αυτό.

 

24 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Υπάρχουν gamers όπου ξέρουν απλά να κατεβάσουν τον steam client και να κατεβάσουν το game να παίξει, τώρα το τι εντολές υπάρχουν στο terminal, αδιαφορούν απλά...

Τα "παιδιά" εκεί στη Steam όμως, κάθε άλλο παρά χαζά είναι, ούτε προφανώς έχουν χρόνο για πέταμα. Κι όμως, προσεγγίζουν το linux πλέον, θέλουν να επιτύχουν τη πλήρη συμβατότητα με αυτό. 

Στα άλλα νέα της ημέρας, οι gamers στη προσπάθειά τους να κερδίσουν μερικά fps παραπάνω, πειράζουν τις ρυθμίσεις των windows, ενώ διαβάζω ότι κάποιοι εγκαθιστούν και πειραγμένα windows ( βλέπε: tiny ) που έχουν τεράστια κενά ασφαλείας. Αν τα windows είναι τόσο αποδοτικά, αναρωτιέμαι γιατί οι gamers πειράζουν τις ρυθμίσεις του λειτουργικού. 

26 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Και πάμε σε ένα παράδειγμα προσωπικό στο ίδιο pc, ryzen 5 2600, asrock B450, HD 5450, και 4gb ram, έχουμε 2 nvme pciex3.0, ο ένας έχει windows 11 home, και ο άλλος linux mint 21.1 cinnamon

Mπαίνουμε στα windows και ανοίγουμε τον  mozilla πάμε στο youtube ένα βίντεο πατάμε αναπαραγωγή και επιλέγουμε ανάλυση 4Κ και το βίντεο παίζει νερό....

Βγάζουμε αυτόν τον nvme και βάζουμε τον άλλο με το mint, μπαίνουμε στο λειτουργικό όπου σπαστικά μας ζητά password, αλλά οκ και ανοίγουμε τον προεγκατεστημένο firefox, ανοίγουμε το ΙΔΙΟ αρχείο βίντεο και σε 4Κ έχουμε ένα υπέροχο slideshow, σε 2K σπασίματα του κερατά μόνο σε 1080p παίζει φυσιολογικά...

ΙΔΙΟ setup, ΙΔΙΟ σενάριο, στα μεν windows δουλεύει όπως πρέπει, στο linux όχι, και προλαβαίνω, έναν απλό όπως χαρακτηρίζουν κάποιοι δεν τον ενδιαφέρει

Παρομοίως, στο ίδιο ακριβώς laptop, δεν παρατηρήθηκε καμία απολύτως διαφορά στην αναπαραγωγή υλικού ( 1080p καθώς αυτή είναι η μέγιστη ανάλυση που υποστηρίζει ο υπολογιστής ). Θέλω πολύ να σε πιστέψω, αλλά η δική μου εμπειρία λέει το ακριβώς αντίθετο απο αυτό που υποστηρίζεις. 

 

28 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Οσο για το free software και την όποια ιδεολογία και λοιπές ομορφιές τουλάχιστον σε επίπεδο οικιακού χρήστη είναι τουλάχιστον κωμικό να δίνει κάποιος 500€ για μια κάρτα γραφικών και να κλαψουρίζει για ένα κλειδί του τάληρου που το αγοράζει κάποιος στο ιντερνετ

Αρχικά, δεν είναι μόνο free software, είναι open source software. Δεν απασχολεί τον αρχάριο ο κώδικας, ούτε θα κάτσει να παίξει με kernels και ρυθμίσεις του συστήματος. Το ότι είναι open source όμως, σημαίνει ότι καθημερινά, αμέτρητοι χρήστες επεξεργάζονται αυτόν τον ανοιχτό κώδικα και πιθανές αστοχίες του επισημαίνονται και διορθώνονται άμεσα.  Το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας, ο χρήστης θα το δει απο την ενημέρωση που θα του έρθει για update, ενώ συνήθως αυτό το update γίνεται on the fly, ενώ συνεχίζει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι ότι έγραψες ισχύει και εδώ 

και σε τόσα βίντεο αν ψάξει κάποιος με το όνομα του, 100 διανομές και κάποιος "αρχάριος" να μπει σε φόρουμ να ρωτήσει....

το παράδειγμα όπου έγραψα με το βιντεο acceleration, δείχνει την Out of the box εμπειρία, μετά αρχίζουμε, αν θέλω HDR 10bit, α ούτε αυτό εκτος και αν.......

Συνοπτικά αν δεν έχεις την ίδια ευκολία χρήσης αλλά και υποστήριξης σε τεχνολογίες, και εμπειρία χρήσης UI με τον ανταγωνισμό τότε απλά και σε άλλα 30 χρόνια πάλι ένα 3% θα περιμένει το τέλος της microsoft όπως το έλεγαν από το  1998

3 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας, ο χρήστης θα το δει απο την ενημέρωση που θα του έρθει για update, ενώ συνήθως αυτό το update γίνεται on the fly, ενώ συνεχίζει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή κανονικά.

Ενώ το windows update τι ακριβώς κάνει??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Ενώ το windows update τι ακριβώς κάνει??? 

Απαιτεί πολύ συχνότερα επανεκκινήσεις.

6 λεπτά πριν, Zulualert είπε

το παράδειγμα όπου έγραψα με το βιντεο acceleration, δείχνει την Out of the box εμπειρία, μετά αρχίζουμε, αν θέλω HDR 10bit, α ούτε αυτό εκτος και αν.......

 

Επειδή όπως προανέφερα στο laptop που τρέχει linux δεν είναι ενεργοποιημένο το acceleration, θα πρέπει να το ενεργοποιήσω πρώτα για να μπορώ να εκφέρω γνώμη συγκρίνοντας καταστάσεις στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα και το ίδιο ακριβώς λειτουργικό. Επαναλαμβάνω όμως, μέχρι 1080 που έχω δοκιμάσει στο ίδιο μηχάνημα, Windows και Linux, δεν έχω παρατηρήσει διαφορές, πόσο μάλλον χαοτικές διαφορές όπως τις περιγράφετε.

@mphxths Για να μη ψάχνω, έχεις κάποιο λινκ για να μπω στο κλίμα, πως μπορώ να το ενεργοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οκ δηλαδή στις 20 μέρες ζητά ένα reset που με nvme θέλει 20-30 sec είναι πρόβλημα, οκ καταλαβαίνω τις προτιμήσεις σου και ότι κάνεις την δουλειά σου αλλά την τρίχα τριχιά για να υποστηρίξεις τι ακριβώς?

20 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Θέλω πολύ να σε πιστέψω, αλλά η δική μου εμπειρία λέει το ακριβώς αντίθετο απο αυτό που υποστηρίζεις. 

Μα αφου δε διαβάζεις και απαντάς έτσι έγραψα 1440p και 2160p ανάλυση με ακριβώς το ίδιο setup με το ΙΔΙΟ βίντεο, όχι 1080p όπου γράφεις εσύ που ήταν ίδια η απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...