Προς το περιεχόμενο

να μάθω Linux?


Ptolemaios1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Καλα οκ δηλαδή στις 20 μέρες ζητά ένα reset που με nvme θέλει 20-30 sec είναι πρόβλημα, οκ καταλαβαίνω τις προτιμήσεις σου και ότι κάνεις την δουλειά σου αλλά την τρίχα τριχιά για να υποστηρίξεις τι ακριβώς?

Δεν υποστηρίζω τίποτα ως προς αυτό, απλά το ανέφερα.

14 λεπτά πριν, Zulualert είπε

Μα αφου δε διαβάζεις και απαντάς έτσι έγραψα 1440p και 2160p ανάλυση με ακριβώς το ίδιο setup με το ΙΔΙΟ βίντεο, όχι 1080p όπου γράφεις εσύ που ήταν ίδια η απόδοση

Ακριβώς επειδή διαβάζω, γι'αυτό ξεκαθάρισα ότι δεν έκανα τις δοκιμές μου σε παραπάνω απο 1080p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, uniquegr said:

Για να μη ψάχνω, έχεις κάποιο λινκ για να μπω στο κλίμα, πως μπορώ να το ενεργοποιήσω;

Linux mint cinnamon ? Αρα Xorg και οχι wayland ? Ποιον browser ?

Παιδια το θεμα με τα updates το εχουμε αναλυσει. Ας κανει οσα updates θελει μεσα στην μερα , ειτε ειναι λινουξ ειτε windows. Επανεκκινηση θα τραβηξεις μια φορα , στο τελος πριν πας για υπνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Linux mint cinnamon ? Αρα Xorg και οχι wayland ? Ποιον browser ?

Παιδια το θεμα με τα updates το εχουμε αναλυσει. Ας κανει οσα updates θελει μεσα στην μερα , ειτε ειναι λινουξ ειτε windows. Επανεκκινηση θα τραβηξεις μια φορα , στο τελος πριν πας για υπνο....

Ναι, με τον Brave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, uniquegr said:

Ναι, με τον Brave.

Ο Brave ειναι chromium based. 
Aρχικα τσεκαρεις οτι η καρτα υποστηριζει decoding. Εγκαθιστας το "vainfo" και το εκτελεις. Αν βγαλει καποια profiles εισαι κομπλε. Αν οχι , δεν ειναι περασμενος ο driver. Για την ιντελ ειναι ο "intel-media-va-driver" για το linux mint αν δεν κανω λαθος. Αν δεν ειναι εγκατεστημενος , βαλτον και ξανατρεξε το vainfo.
Για την nvidia , νομιζω οι κανονικοι drivers αρκουν. Καλου κακου βαλε και το "mesa-vdpau-drivers". Τρεχεις το "vdpauinfo" για να δεις τι γινεται με αυτην (το αντιστοιχο vainfo για την ιντελ). Βεβαια να χρησιμοποιει ο browser απευθειας την nvidia ειδικα σε φαση optimus (διπλες καρτες) το βλεπω λιγο χλωμο και περιπλοκο. Ισως αρκεστεις να χρησιμοποιειται απλα η intel.

Αφου καθαρισεις με τα παραπανω , πρεπει να βρεις ποιο flag πρεπει να ενεργοποιησεις στον brave για να παιξει το hw accel. Οπως ειπα ειναι chromium based , αρα εχεις αυτο για μπουσουλα.

Εγω σε Archlinux / intel / wayland και Edge (chromium based) χρησιμοποιω μονο ενα flag. Οποτε ξεκινα με αυτο. Ανοιξε ενα τερματικο και τρεξε " brave-browser --enable-features=VaapiVideoDecoderLinuxGL". Ανοιξε ενα δευτερο τερματικο , εγκατεστησε το "intel-gpu-tools" και τρεξε το intel_gpu_top (με sudo). Βαλε στον Brave ενα 4k video να παιζει στο ΥΤ και δες στο τερματικο με το intel_gpu_top αν κουνιεται η μπαρα στο "Video" ή/και "VideoEnhance". Αν οχι , και κουνιεται μονο η μπαρα του "Render/3D" τοτε δεν επαιξε το hw accel και δοκιμαζεις και αλλα flags απο το λινκ ή και συνδυασμο flags. Αν κουνιεται η μπαρα του "Video" ή/και "VideoEnhance", τοτε εχεις hw accel και μεγιες.

Το επομενο βημα ειναι να βαλεις σε καποιο config file , το flag που δουλεψε ωστε να φορτωνεται αυτοματα καθε φορα. Αυτο ειναι αλλη ιστορια για αργοτερα :) 

ΥΓ : Γινεται αντιληπτο , οτι αυτες οι δουλειες δεν ειναι για τον ... απλο χρηστη ;) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Πες οτι εχω ενα gaming laptop , αλλα δεν παιζω παιχνιδια. Βαζω windows δουλευουν τα παντα. Βαζω λινουξ δεν δουλευει η δευτερη καρτα. Αρα τι ? Θα πω .. δεν πειραζει , ετσι και αλλιως δεν παιζω παιχνιδια..αστην εκει να μην δουλευει ? 
Οχι ρε φιλε , ακριβοπληρωσα το gaming laptop για να δουλευει ολο το hardware του οχι το μισο. Και ας καθεται και ας μην χρησιμοποιειται. Αρα θα παω στο λειτουργικο που λειτουργει ΟΛΟ το hardware μου...

Κατι τετοιο λες , οταν λες ... νταξ με το λινουξ οι browsers δεν εχουν hw accel , αλλα οκ κανει την δουλεια ο επεξεργαστης , δεν πειραζει που το λειτουργικο μου δεν εκμεταλλευεται πληρως το hardware μου...ενω αλλο λειτουργικο το κανει..αλλα δεν το προτιμω..γιατι... #noreason.

Αν πήρες ένα τέτοιο laptop για browsing δεν έχεις σίγουρα ιδέα αν δουλεύει η κάρτα η όχι και επίσης δεν σε νοιάζει.

Κάνεις πάλι την τρίχα τριχιά και συγνώμη αλλά δεν έχω τον χρόνο σου για κάτι τέτοιο που κάνει αναπαράγει ανούσια σεντόνια για να κάτσω να σου απαντήσω αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Ο Brave ειναι chromium based. 
Aρχικα τσεκαρεις οτι η καρτα υποστηριζει decoding. Εγκαθιστας το "vainfo" και το εκτελεις. Αν βγαλει καποια profiles εισαι κομπλε. Αν οχι , δεν ειναι περασμενος ο driver. Για την ιντελ ειναι ο "intel-media-va-driver" για το linux mint αν δεν κανω λαθος. Αν δεν ειναι εγκατεστημενος , βαλτον και ξανατρεξε το vainfo.
Για την nvidia , νομιζω οι κανονικοι drivers αρκουν. Καλου κακου βαλε και το "mesa-vdpau-drivers". Τρεχεις το "vdpauinfo" για να δεις τι γινεται με αυτην (το αντιστοιχο vainfo για την ιντελ). Βεβαια να χρησιμοποιει ο browser απευθειας την nvidia ειδικα σε φαση optimus (διπλες καρτες) το βλεπω λιγο χλωμο και περιπλοκο. Ισως αρκεστεις να χρησιμοποιειται απλα η intel.

Αφου καθαρισεις με τα παραπανω , πρεπει να βρεις ποιο flag πρεπει να ενεργοποιησεις στον brave για να παιξει το hw accel. Οπως ειπα ειναι chromium based , αρα εχεις αυτο για μπουσουλα.

Εγω σε Archlinux / intel / wayland και Edge (chromium based) χρησιμοποιω μονο ενα flag. Οποτε ξεκινα με αυτο. Ανοιξε ενα τερματικο και τρεξε " brave-browser --enable-features=VaapiVideoDecoderLinuxGL". Ανοιξε ενα δευτερο τερματικο , εγκατεστησε το "intel-gpu-tools" και τρεξε το intel_gpu_top (με sudo). Βαλε στον Brave ενα 4k video να παιζει στο ΥΤ και δες στο τερματικο με το intel_gpu_top αν κουνιεται η μπαρα στο "Video" ή/και "VideoEnhance". Αν οχι , και κουνιεται μονο η μπαρα του "Render/3D" τοτε δεν επαιξε το hw accel και δοκιμαζεις και αλλα flags απο το λινκ ή και συνδυασμο flags. Αν κουνιεται η μπαρα του "Video" ή/και "VideoEnhance", τοτε εχεις hw accel και μεγιες.

Το επομενο βημα ειναι να βαλεις σε καποιο config file , το flag που δουλεψε ωστε να φορτωνεται αυτοματα καθε φορα. Αυτο ειναι αλλη ιστορια για αργοτερα :) 

ΥΓ : Γινεται αντιληπτο , οτι αυτες οι δουλειες δεν ειναι για τον ... απλο χρηστη ;) 

Θα το δοκιμάσω το πρωί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Ο Brave ειναι chromium based. 
Aρχικα τσεκαρεις οτι η καρτα υποστηριζει decoding. Εγκαθιστας το "vainfo" και το εκτελεις. Αν βγαλει καποια profiles εισαι κομπλε. Αν οχι , δεν ειναι περασμενος ο driver. Για την ιντελ ειναι ο "intel-media-va-driver" για το linux mint αν δεν κανω λαθος. Αν δεν ειναι εγκατεστημενος , βαλτον και ξανατρεξε το vainfo.
Για την nvidia , νομιζω οι κανονικοι drivers αρκουν. Καλου κακου βαλε και το "mesa-vdpau-drivers". Τρεχεις το "vdpauinfo" για να δεις τι γινεται με αυτην (το αντιστοιχο vainfo για την ιντελ). Βεβαια να χρησιμοποιει ο browser απευθειας την nvidia ειδικα σε φαση optimus (διπλες καρτες) το βλεπω λιγο χλωμο και περιπλοκο. Ισως αρκεστεις να χρησιμοποιειται απλα η intel.

Αφου καθαρισεις με τα παραπανω , πρεπει να βρεις ποιο flag πρεπει να ενεργοποιησεις στον brave για να παιξει το hw accel. Οπως ειπα ειναι chromium based , αρα εχεις αυτο για μπουσουλα.

Εγω σε Archlinux / intel / wayland και Edge (chromium based) χρησιμοποιω μονο ενα flag. Οποτε ξεκινα με αυτο. Ανοιξε ενα τερματικο και τρεξε " brave-browser --enable-features=VaapiVideoDecoderLinuxGL". Ανοιξε ενα δευτερο τερματικο , εγκατεστησε το "intel-gpu-tools" και τρεξε το intel_gpu_top (με sudo). Βαλε στον Brave ενα 4k video να παιζει στο ΥΤ και δες στο τερματικο με το intel_gpu_top αν κουνιεται η μπαρα στο "Video" ή/και "VideoEnhance". Αν οχι , και κουνιεται μονο η μπαρα του "Render/3D" τοτε δεν επαιξε το hw accel και δοκιμαζεις και αλλα flags απο το λινκ ή και συνδυασμο flags. Αν κουνιεται η μπαρα του "Video" ή/και "VideoEnhance", τοτε εχεις hw accel και μεγιες.

Το επομενο βημα ειναι να βαλεις σε καποιο config file , το flag που δουλεψε ωστε να φορτωνεται αυτοματα καθε φορα. Αυτο ειναι αλλη ιστορια για αργοτερα :) 

ΥΓ : Γινεται αντιληπτο , οτι αυτες οι δουλειες δεν ειναι για τον ... απλο χρηστη ;) 

Έκανα κάποιες προσπάθειες, αλλά η μπάρα του video παρέμενε ακίνητη. Δοκίμασα με τον firefox, χωρίς να πειράξω καμία επιλογή, η μπάρα του video έχει δραστηριότητα. Θα το κοιτάξω καλύτερα το αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, uniquegr said:

Έκανα κάποιες προσπάθειες, αλλά η μπάρα του video παρέμενε ακίνητη. Δοκίμασα με τον firefox, χωρίς να πειράξω καμία επιλογή, η μπάρα του video έχει δραστηριότητα. Θα το κοιτάξω καλύτερα το αργότερα.

Μιας και σε έβαλε στο τριπάκι και αν θες να μην παιδεύεσαι, κατέβασε Thorium. Έχει ένα σωρό optimizations από compiler optimizations, μέχρι ό,τι ζητήσεις. Και hardware acceleration enabled. Κατά τα άλλα είναι ίδια εμπειρία με Chromium και πολύ ταχύτερος (και από Chrome). Αν και μου αρέσει πολύ ο Firefox, άλλαξα τον main browser μου γιατί πάει σφαίρα ο Thorium.

https://github.com/Alex313031/thorium

@mphxths άλλο έψαχνα στα forums, αλλά είδα τυχαία το thread αυτό. Με κίνδυνο να συνεχίσεις τις 6 σελίδες εκθέσεων που έχεις γράψει, θα γράψω κάποια πράγματα πολύ περιληπτικά διότι δεν έχω το χρόνο να υπεισέρχομαι εις βάθος σε κάθε ένα από όσα λάθος έχεις αναφέρει σε όλο το thread (είναι πολλά). Θα αναφερθώ μόνο σε μερικά από μνήμης (για αυτό συχώρα μου τα μη quotes).

1. Ξεκινώντας φουριόζος, πριν πεις οτιδήποτε με επιχειρήματα, κατευθείαν έκανες "επίκληση στην αυθεντία" λέγοντας ότι χρησιμοποιείς Linux από τα '90s και ότι έχεις εγκαταστήσει διανομές σε καμιά 500αριά μηχανήματα. Η επίκληση στην αυθεντία είναι ένδειξη, στο 99% των περιπτώσεων πως ό,τι έπεται περιέχει λάθη ή ελλειπή κατανόηση του αντικειμένου. Είναι σα να μου λες ότι ο παππούς μου οδηγάει καλύτερα από το Schumacher (προ ατυχήματος) επειδή οδηγάει περισσότερα χρόνια. Η εμπειρία δε συνεπάγεται κατανόηση ούτε γνώση. 

2. Αρχικά, να κάνουμε μια συμφωνία ΓΙΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΧΡΗΣΤΗ ΜΙΛΑΜΕ. Απλό; Επαγγελματία; Αν επαγγελματία, τι είδους επαγγέλματος; Μηχανικό; Φωτογράφο; Ερευνητή; Προγραμματιστή/IT; Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι ότι ο "επαγγελματίας" χρήστης είναι τεράστιο εύρος, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε αντικειμενικό δείγμα, θα λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

3. Πάνε στον απλό χρήστη. Ο απλός χρήστης, κυριολεκτικά, δεν ξέρει τι είναι τα files. Το έχω δει με τα μάτια μου.

https://www.pcgamer.com/students-dont-know-what-files-and-folders-are-professors-say/

Επίσης (σημαντικό), για να έχουμε αντικειμενική εικόνα του τι είναι "εύκολο" και τι όχι, πρέπει να κρίνουμε με βάση έναν "απλό" χρήστη που πιάνει πρώτη φορά στα χέρια του ένα λειτουργικό. Όχι όπως τώρα που όλοι χρησιμοποιούν Windows από την ηλικία των 5 και μετά πρέπει να αλλάξουν συνήθειες αν πάνε σε άλλο λειτουργικό.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ λοιπόν, κάτσε και δες π.χ out of the box Ubuntu με GNOME 45 και Windows 11. Ξαναέλα μετά να μου πεις ότι είναι ευκολότερα και, κυρίως, ομορφότερα τα W11. Μόλις φύγεις από το desktop και ανοίξεις οτιδήποτε, το design language πάει περίπατο. Μέχρι και το File Explorer, αν το συγκρίνεις με τα Settings, δεν έχουν καμία σχέση. Το Libadwaita στο GNOME είναι ενιαίο παντού. Σύγκρινε τα GNOME Settings με τα W11 Settings. Απλότητα και λειτουργικότητα. Τα W11 Settings είναι ένας λαβύρινθος από υπομενού που οδηγούν σε άλλα υπομενού και μερικές φορές σε legacy apps.

Θες ευκολία; Πάμε. Θυμήσου, σκεφτόμαστε σαν εντελώς αρχάριος χρήστης. Πώς εγκαθιστάς apps στα Ubuntu; Βλέπεις ένα εικονίδιο "App Store". Εδώ είμαστε! Κλικ, εγκαταστάθηκε. Τέλος. Στα Windows; Μη μου πεις το Store, θα γελάει ο κόσμος. Πρέπει να ψάξεις στο internet, να κατεβάσεις το .exe (αν δεν κατεβάσεις ιό) και να το εγκαταστήσεις. 
Θες παραπάνω ευκολία; Θες απλά apps; Προεγκατεστημένο Office Suite, προεγκατεστημένο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας κλπ... Να θυμήσω, ΑΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ.

4. Κάπου ανέφερες ότι ο απλός χρήστης δε θέλει να μπλέκει με snaps. Συμφωνούμε. Πού θα μπλέξει με snaps ο απλός χρήστης; Δε θα τα δει ποτέ του, δεν ξέρει ότι θα εγκατασταθούν. Μήπως θα πάει να κάνει lsblk να δει τα block devices; Όχι. Θα εγκαταστήσει απλά το πρόγραμμά του από το app store. Ταυτόχρονα, θα έχει ένα sandboxed πρόγραμμα, σε αντίθεση με την αντίστοιχη έκδοση στα Windows. 

Νομίζω ότι ο ΑΠΛΟΣ χρήστης είναι υπερκαλυμμένος με Ubuntu, ακόμα και out of the box. Τι άλλο κάνει ένας ΑΠΛΟΣ χρήστης; Ανοίγει λογιστικά φύλλα, browsing, βλέπει ταινίες, γράφει έγγραφα, παίζει κλπ. Δε θα δει ποτέ και δε θα μπλέξει με Xorg vs Wayland, snaps vs flatpaks vs native, pipewire vs pulseaudio κλπ. Ξέχασα τίποτα; Να σου το δώσω για το gaming. Ή νομίζεις ότι ο ΑΠΛΟΣ χρήστης πάει και αγοράζει gaming laptop των 1800+€;

5. Κάπου ανέφερες για την ασφάλεια και ότι μάλιστα στα Windows είσαι και ψυλλιασμένος και έχεις το Defender. ΜΕΓΑ λάθος. Δεν είναι μόνο το market share που κάνει πιο ασφαλή τα Linux (μικρότερο target). Άλλωστε, (σχεδόν) όλοι οι servers και IoT devices παγκοσμίως Linux τρέχουν. Είναι το πώς κάνει elevate privileges σε σχέση με τα Windows και η αλληλεπίδρασή του με το χρήστη όταν πρέπει να γίνει escalation. Μερικά σου τα ανέφερε άλλος χρήστης πιο πάνω. Είναι τεράστιο ζήτημα, ας μην το ανοίξουμε. 

https://security.stackexchange.com/questions/266222/is-windows-uacs-clicking-ok-authentication-as-secure-as-macos-linuxs-password

6. Μικρή αναφορά έκανες αλλά ήταν ενδεικτικό του ότι απλά λες πράγματα για να πεις. Είπες κάπου ότι "τα Windows έχουν περισσότερα ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ services από τα Linux". Τι θα πει ΚΑΛΥΤΕΡΑ; Δεν έχει καν νόημα αυτή η φράση. Τι ορίζεις ως "καλύτερο" service; Μιλάμε για διαφορετικά λειτουργικά. Θες να μου πεις ότι το SCM είναι καλύτερο του systemd; Ε, κάτι θα ξέρουν όσοι όλοι σε ΙΤ που χρησιμοποιούν Linux. Πάντως, αν κρίνουμε το "καλύτερα" από το "efficient", σε Linux το laptop bootάρει πολύ γρηγορότερα και σε idle είναι με το fan σβηστό, ενώ σε Windows το fan πατάει γκάζια κάθε λίγο και λιγάκι.

7. Είπες ότι η MS έκανε το "install from repo" εύκολο; ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ; Έχεις κατεβάσει ποτέ από winget; Έχεις δει τα ονόματα των apps; Σε Linux κάνεις π.χ ένα apt/dnf install firefox το κατέβασες. Σε winget, εκτός του ότι έχει ελάχιστα apps το repo, πρέπει να κάνεις winget install, να σου βγάλει διάφορες εκδόσεις με διαφορετικά IDs (πολλές φορές δεν έχουν καν αναγνωρίσιμο όνομα, είναι μόνο το ID με αριθμούς και γράμματα), να κάνεις copy το ID και πάλι "winget install <ID>" (και το ID πρέπει να είναι ακριβώς). Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Powertoys (το έχω φρέσκο, για αυτό). 

"winget install Powertoys" εμφανίζει 2 καταχωρήσεις, μία από winget και μία από MS Store. Ακόμα και το πιο "κοντινό" σε όνομα ήταν Microsoft.Powertoys (ναι, με την τελεία). Μέχρι και στην εγκατάσταση από repos που είχε τόσα χρόνια να δει πώς θα το εφαρμόσει, η MS τα έκανε μαντάρα. Μέχρι και το Chocolatey καλύτερο είναι ακόμα.

Ας μην αναφέρουμε ότι το winget δεν μπορεί να κάνει upgrade όλο το λειτουργικό ούτε διαχειρίζεται τα dependencies, ούτε στο ελάχιστο όπως οι Linux package managers. Ή ότι όταν κάνεις update όλες τις εφαρμογές (που έχει εγκασταστήσει), πρέπει να το τρέξεις με το flag "--silent" για να μη σου πετάει συνεχώς το installation wizard κάθε εφαρμογής που γίνεται update;

8. Είναι κι άλλα πολλά που έγραψες, αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα. Οπότε, θα πω τη ΔΙΚΗ μου (επαγγελματική/φοιτητική/ακαδημαϊκή) εμπειρία. Μηχανικός περιβάλλοντος είμαι, δούλεψα κάποια χρόνια στην παραγωγή, πλέον κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό. Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ software που δεν έχω βρει αντικαταστάτη είναι το AutoCAD. Oτιδήποτε άλλο κι αν κάνω, σε Linux είναι μακράν πιο "hassle-free" από ότι σε Windows.

Η πλάκα είναι ότι από όταν άρχισα αυτό το μεταπτυχιακό και μπήκα σοβαρά πλέον σε προγραμματισμό, βλέπω πόσο (κυριολεκτικά) οικτρά είναι τα Windows σε αυτό τον τομέα, ακόμα και σε απλές εργασίες ακαδημαϊκού επιπέδου. Από τα πιο απλά, το να στήσεις μια διανομή LaTeX, να συνδεθείς σε ssh server για remote computing, να κατεβάσεις libraries για Python, μέχρι και πιο ανεπτυγμένα όπως π.χ το να τρέξεις ROCm σε consumer GPUs που στα Windows δεν έχουν υποστήριξη (ούτε με WSL), ενώ σε Linux τρέχουν μια χαρά, δεν υπάρχει σύγκριση. Γιατί; Γιατί τα περισσότερα από αυτά είναι built-in σχεδόν σε όλες τις διανομές Linux.

Μιας και είπες την εμπειρία σου με τα optimus, να πω κι εγώ.
Ένα αστείο πρόβλημα που είδα είναι τις προάλλες ήταν όταν έπρεπε να συνδεθούμε σε έναν ftp server για να κατεβάσουμε κάτι datasets. Όσοι είχαν Windows, ο File Explorer τους πετούσε συνεχώς error και δεν τα κατάφερε ποτέ (φυσικά χωρίς να σου λέει γιατί). Αντίθετα, ο Nautilus, o Thunar και ο Dolphin μπήκαν κατευθείαν.
Άλλο (πιο σοβαρό) ήταν όταν το Laptop (dual boot γιατί έχω ένα PUBG που απαιτεί kernel anticheat) ξεκίνησε να πετάει Bluescreen όταν bootαρε σε Windows. Χωρίς λόγο και αιτία, ακόμα και σε clean installation. Ξέρεις ποια ήταν η μοναδική λύση; Rollback update που έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου να το κάνω. Σε Linux δεν το έχω πάθει ποτέ + πως ό,τι και να πάθω, ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ για να το λύσω. Δε θα μιλήσω για memory leak over time κλπ.

Πάρα πολλά ήταν. Καλή συνέχεια.

Στο φίλο @Ptolemaios1. Δοκίμασέ το. Μπες με το mindset ότι είναι ένα εντελώς καινούριο σύστημα, τόσο σε τρόπο χρήσης (εμφάνιση), όσο και σε φιλοσοφία χρήσης (π.χ πού αποθηκεύονται τα πράγματα κλπ). Δες τη χρήση που κάνεις και θα καταλάβεις αν μία διανομή (ή ακόμα και όλες) είναι καλή για εσένα. Π.χ προσωπικά τρέχω Arch γιατί ενώ ήθελα να βάλω Void Linux, η ευκολία του να βρω όποιο πρόγραμμα θέλω στο AUR στο δευτερόλεπτο, είναι ασύγκριτη. Εσύ ξεκίνα με Ubuntu/PopOS/Mint και σιγά σιγά θα μάθεις ό,τι χρειάζεσαι. Μόνο μέσα από τη σύγκριση μαθαίνεις. Στην ανάγκη, μπορείς απλά να εγκαταστήσεις ένα live environment σε ένα στικάκι ή να στήσεις ένα VM και να "παίζεις".

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, MikeKata said:

1. Ξεκινώντας φουριόζος, πριν πεις οτιδήποτε με επιχειρήματα, κατευθείαν έκανες "επίκληση στην αυθεντία" λέγοντας ότι χρησιμοποιείς Linux από τα '90s και ότι έχεις εγκαταστήσει διανομές σε καμιά 500αριά μηχανήματα. Η επίκληση στην αυθεντία είναι ένδειξη, στο 99% των περιπτώσεων πως ό,τι έπεται περιέχει λάθη ή ελλειπή κατανόηση του αντικειμένου. Είναι σα να μου λες ότι ο παππούς μου οδηγάει καλύτερα από το Schumacher (προ ατυχήματος) επειδή οδηγάει περισσότερα χρόνια. Η εμπειρία δε συνεπάγεται κατανόηση ούτε γνώση. 

Εισαι αυθεντια στις ... "επικλησεις αυθεντιας" ? Η επικληση στην αυθεντια ειναι το τελευταιο εργαλειο καποιου οταν βλεπει οτι καποιος δεν "νογαει".
 

3 hours ago, MikeKata said:

Επίσης (σημαντικό), για να έχουμε αντικειμενική εικόνα του τι είναι "εύκολο" και τι όχι, πρέπει να κρίνουμε με βάση έναν "απλό" χρήστη που πιάνει πρώτη φορά στα χέρια του ένα λειτουργικό. Όχι όπως τώρα που όλοι χρησιμοποιούν Windows από την ηλικία των 5 και μετά πρέπει να αλλάξουν συνήθειες αν πάνε σε άλλο λειτουργικό.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ λοιπόν, κάτσε και δες π.χ out of the box Ubuntu με GNOME 45 και Windows 11. Ξαναέλα μετά να μου πεις ότι είναι ευκολότερα και, κυρίως, ομορφότερα τα W11. Μόλις φύγεις από το desktop και ανοίξεις οτιδήποτε, το design language πάει περίπατο. Μέχρι και το File Explorer, αν το συγκρίνεις με τα Settings, δεν έχουν καμία σχέση. Το Libadwaita στο GNOME είναι ενιαίο παντού. Σύγκρινε τα GNOME Settings με τα W11 Settings. Απλότητα και λειτουργικότητα. Τα W11 Settings είναι ένας λαβύρινθος από υπομενού που οδηγούν σε άλλα υπομενού και μερικές φορές σε legacy apps.

Μιλαμε για απλο χρηστη. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ λοιπον (ειδες εβαλα και εγω κεφαλαια για εμφαση) , αν δωσεις σε εναν χρηστη που δεν εχει ξαναπιασει πισι στα χερια του , δυο μηχανηματα , με windows 11 και ubuntu gnome 45 , θα κανει την δουλεια του πιο ευκολα με τα windows. Απο αισθητικης αποψη , vanilla εντελως , τα windows εχουν μεγαλυτερη ομοιογενεια. Το libadwaita δεν ειναι ενιαιο παντου. Δεν εχουν γινει port τα παντα σε αυτο και προφανως πολλα 3rd party apps δεν εχουν γινει port σε αυτο. Απο κει και περα , εσυ επελεξες να συγκρινεις ubuntu / gnome 45 με windows 11. Δηλαδη linux = ubuntu ? Αυτο μας βολευε αυτο χρησιμοποιησαμε ? Θελεις να πιασουμε kde , xfce , και λοιπες πλεμπες να δουμε πως τα καταφερνουν απεναντι στα windows ? Μαλλον οχι.
 

3 hours ago, MikeKata said:

Θες ευκολία; Πάμε. Θυμήσου, σκεφτόμαστε σαν εντελώς αρχάριος χρήστης. Πώς εγκαθιστάς apps στα Ubuntu; Βλέπεις ένα εικονίδιο "App Store". Εδώ είμαστε! Κλικ, εγκαταστάθηκε. Τέλος. Στα Windows; Μη μου πεις το Store, θα γελάει ο κόσμος. Πρέπει να ψάξεις στο internet, να κατεβάσεις το .exe (αν δεν κατεβάσεις ιό) και να το εγκαταστήσεις. 
Θες παραπάνω ευκολία; Θες απλά apps; Προεγκατεστημένο Office Suite, προεγκατεστημένο πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας κλπ... Να θυμήσω, ΑΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ.

Ξεχνας οτι στο "App Store" δεν υπαρχουν πολλες (proprietary) εφαρμογες και θα πρεπει να τις ψαξει στις σελιδες των κατασκευαστων. Επισης πολλα πλεμπο-apps δεν ειναι σιγουρο οτι υπαρχουν στα ρεπος. Tα windows χωλενουν σε αυτον τον τομεα , αλλα αν μια μερα αποφασισουν να βαλουν το wingetui στις εγκαταστασεις , κατευθειαν αποκτουν πλεονεκτημα.
 

3 hours ago, MikeKata said:

4. Κάπου ανέφερες ότι ο απλός χρήστης δε θέλει να μπλέκει με snaps. Συμφωνούμε. Πού θα μπλέξει με snaps ο απλός χρήστης; Δε θα τα δει ποτέ του, δεν ξέρει ότι θα εγκατασταθούν.

 

3 hours ago, MikeKata said:

Ταυτόχρονα, θα έχει ένα sandboxed πρόγραμμα, σε αντίθεση με την αντίστοιχη έκδοση στα Windows. 

Θα εχει μια εφαρμογη που θα κανει 30secs να ξεκινησει. Μην πλεκεις εγκωμια στα snaps. Ουτε το ιδιο το ubuntu δεν το κανει ;)
 

3 hours ago, MikeKata said:

Νομίζω ότι ο ΑΠΛΟΣ χρήστης είναι υπερκαλυμμένος με Ubuntu, ακόμα και out of the box. Τι άλλο κάνει ένας ΑΠΛΟΣ χρήστης; Ανοίγει λογιστικά φύλλα, browsing, βλέπει ταινίες, γράφει έγγραφα, παίζει κλπ. Δε θα δει ποτέ και δε θα μπλέξει με Xorg vs Wayland, snaps vs flatpaks vs native, pipewire vs pulseaudio κλπ. Ξέχασα τίποτα; Να σου το δώσω για το gaming. Ή νομίζεις ότι ο ΑΠΛΟΣ χρήστης πάει και αγοράζει gaming laptop των 1800+€;

Αρα ξαναρωταω , λινουξ = ubuntu ? Εκει φτασαμε ? Με τα snaps ? Με το gnome που το workflow του το κραζουν ακομα και σε αλλους πλανητες ? Μην μου πεις για extensions... AΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ. Φυσικα ολα αυτα που λες , δεν θα τα δει ουτε θα ασχοληθει ο απλος χρηστης , αλλα οι παθογενειες τους καποια στιγμη θα χτυπησουν την πορτα του. Οταν παταει alt+shift (αα δεν θα δουλευει , πρεπει να το ρυθμισει... θα δουλευει το alt+space) , και βλεπει οτι το keyb indicator δεν αλλαζει , θα ειναι η πρωτη φολα. Οταν η εναλλαγη των γλωσσων θα ειναι en-el-en-en-el .. χωρις να εχει 2 φορες το αγγλικο πληκτρολογιο , εκει θα ειναι η δευτερη φολα. Γιατι να συμβαινει αυτο ? Γιατι... wayland. Default στο ubuntu. Αλλα ειναι απλος χρηστης..δεν θα μαθει ποτε απο που του εσκασαν οι φολες ;) 
Ο απλος χρηστης μπορει να ειναι gamer. Aπορω γιατι ολοι πιστευετε οτι ο απλος χρηστης πρεπει να παιζει μονο πασιετζες. Ο αλλος μπορει να παιζει fortnite και να ειναι απλος χρηστης. Το αποκλειεις ? Οταν παρει λοιπον ο απλος χρηστης το gaming laptop των 1800 ευρω και δεν του δουλευει το μισο συστημα γιατι ubuntu , παλιος κερνελ και drivers ... να δω τι θα λες μετα. Δεν μιλαω καν για hdr , adaptive refresh rates και τετοια εξωτικα κολπα...
 

3 hours ago, MikeKata said:

Είπες κάπου ότι "τα Windows έχουν περισσότερα ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ services από τα Linux". Τι θα πει ΚΑΛΥΤΕΡΑ; Δεν έχει καν νόημα αυτή η φράση.

Καλυτερα σημαινει οτι καλυπτουν μεγαλυτερο ευρος υπηρεσιων και λειτουργιων. Αντε μπουταρε π.χ. xfce4 και πες μου τι λειτουργιες θα εχεις εκει...
 

3 hours ago, MikeKata said:

Πάντως, αν κρίνουμε το "καλύτερα" από το "efficient", σε Linux το laptop bootάρει πολύ γρηγορότερα και σε idle είναι με το fan σβηστό, ενώ σε Windows το fan πατάει γκάζια κάθε λίγο και λιγάκι.

Ποιος ασχολειται με το ποσο γρηγορα μπουταρει ενα μηχανημα ? Στην εποχη των 8 πυρηνων (τουλαχιστον) και των nvme ssd που εχει ακομα και το πιο σαπιο μηχανημα ? Σοβαρα τωρα ? Εισαι σπιτι και μπουταρεις μια φορα οταν πρωτοανοιγεις το μηχανημα και το κλεινεις μια φορα το βραδυ. Το boot time πλεον ειναι ανουσιο αναφορας. Αλλα αφου θες να ασχοληθουμε με το boot time , η εγκατασταση archlinux που εχω , μπουταρει γρηγορα , περνωντας απο κατι "ασχημες" boot screens με μηνυματα που δεν με απασχολουν ιδιαιτερα. Τα windows 11 στο αλλο μηχανημα μπουταρουν ελαχιστα πιο αργα απο το archlinux , εχοντας ενα ωραιο loading screen και ενα πιο ωραιο login screen. Αν ανοιξω και τα δυο μηχανηματα , μεχρι να παω να κατουρησω θα εχουν μπουταρει και τα δυο.. κλαιν.
(Αντε αλλαξε φατσα στην login screen (gdm) του gnome να σε δω...Nα ετσι γινεται. Πες στον απλο χρηστη να το κανει ;) )
 

3 hours ago, MikeKata said:

Έχεις κατεβάσει ποτέ από winget; Έχεις δει τα ονόματα των apps; Σε Linux κάνεις π.χ ένα apt/dnf install firefox το κατέβασες. Σε winget, εκτός του ότι έχει ελάχιστα apps το repo, πρέπει να κάνεις winget install, να σου βγάλει διάφορες εκδόσεις με διαφορετικά IDs (πολλές φορές δεν έχουν καν αναγνωρίσιμο όνομα, είναι μόνο το ID με αριθμούς και γράμματα), να κάνεις copy το ID και πάλι "winget install <ID>" (και το ID πρέπει να είναι ακριβώς). Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Powertoys (το έχω φρέσκο, για αυτό). 

"winget install Powertoys" εμφανίζει 2 καταχωρήσεις, μία από winget και μία από MS Store. Ακόμα και το πιο "κοντινό" σε όνομα ήταν Microsoft.Powertoys (ναι, με την τελεία). Μέχρι και στην εγκατάσταση από repos που είχε τόσα χρόνια να δει πώς θα το εφαρμόσει, η MS τα έκανε μαντάρα. Μέχρι και το Chocolatey καλύτερο είναι ακόμα.

Ας μην αναφέρουμε ότι το winget δεν μπορεί να κάνει upgrade όλο το λειτουργικό ούτε διαχειρίζεται τα dependencies, ούτε στο ελάχιστο όπως οι Linux package managers. Ή ότι όταν κάνεις update όλες τις εφαρμογές (που έχει εγκασταστήσει), πρέπει να το τρέξεις με το flag "--silent" για να μη σου πετάει συνεχώς το installation wizard κάθε εφαρμογής που γίνεται update;

Ειμαι απλος χρηστης. Χρησιμοποιω το wingetui :) Εκει μια χαρα βρισκεις ο,τι θες. Θελει ναι μια προσοχη οσον αφορα το source (chocoley/winget/msstore) αλλα σε γενικες γραμμες η δουλεια γινεται πανευκολα. Εχει προσβαση σε ολο το free software (και οχι μονο) του πλανητη και το εγκαθιστα πανευκολα χωρις προβληματα. Το βαζεις να τρεχει στην μπαρα και σου λεει ποτε υπαρχουν updates στα εγκατεστημενα προγραμματα πριν ακομα τα ιδια τα προγραμματα αυτα το μαθουν !
Οσο για το upgrade του λειτουργικου...υπαρχει η αναλογη υπηρεσια (οι καλυτερες που λεγαμε ? :) ) που το αναλαμβανει.
Απο κει και περα dependencies και μαλακιες ειναι μια πληγη για το λινουξ γενικοτερα. Για αυτο βγηκαν και τα appimages/flatpaks/snaps αν και παλι ψιλοαποτυγχανουν να κουβαλησουν τα deps τους και πολλες φορες στηριζονται στα εγκατεστημενα πακετα του συστηματος. Το οτι γινεται ενα χαος στο θεμα deps και εκδοσεων και η καθε διανομη εχει εγκατεστημενες ο,τι εκδοσεις γουσταρει , ειναι ενδεικτικο της αναγκης των νεων formats. 
 

3 hours ago, MikeKata said:

Οπότε, θα πω τη ΔΙΚΗ μου (επαγγελματική/φοιτητική/ακαδημαϊκή) εμπειρία. Μηχανικός περιβάλλοντος είμαι, δούλεψα κάποια χρόνια στην παραγωγή, πλέον κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό.

 

3 hours ago, MikeKata said:

Η επίκληση στην αυθεντία είναι ένδειξη, στο 99% των περιπτώσεων πως ό,τι έπεται περιέχει λάθη ή ελλειπή κατανόηση του αντικειμένου.

Δασκαλε που διδασκες !! χαχαχαχα 
 

3 hours ago, MikeKata said:

Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ software που δεν έχω βρει αντικαταστάτη είναι το AutoCAD. Oτιδήποτε άλλο κι αν κάνω, σε Linux είναι μακράν πιο "hassle-free" από ότι σε Windows.

Εσυ. Αλλοι που χρησιμοποιουν αλλες εφαρμογες που υπαρχουν μονο σε windows και τα alternatives στο λινουξ ειναι κλασεις πιο κατω , εχουν να πουν αλλο τραγουδι. Η δικη σου (ή η δικη μου ή του οποιου) μεμονωμενη περιπτωση δεν ειναι ενδεικτικη για συμπερασματα. Δηλαδη τι ? Αν δεν χρησιμοποιετε autocad φυγετε ολοι για linux ? Τετοια γενικευση ?!?!
 

3 hours ago, MikeKata said:

Ένα αστείο πρόβλημα που είδα είναι τις προάλλες ήταν όταν έπρεπε να συνδεθούμε σε έναν ftp server για να κατεβάσουμε κάτι datasets. Όσοι είχαν Windows, ο File Explorer τους πετούσε συνεχώς error και δεν τα κατάφερε ποτέ (φυσικά χωρίς να σου λέει γιατί). Αντίθετα, ο Nautilus, o Thunar και ο Dolphin μπήκαν κατευθείαν.

Εγω φιλε μου ειμαι απλος ανθρωπος. Θελω ορθολογικο φορματ στην ημερομηνια στα αρχεια και διαφορετικα views ανα φακελο. Επισης θελω το "backspace functionality" στον nautilus. Μπορω να σου μιλαω για ωρες για τις αναπηριες του nautilus και δεν μου αλλαζει κανεις την αποψη οτι ειναι ο,τι πιο απλοικο κυκλοφορει σε file manager. Αφαιρει features σε καθε major update. O dolphin για εμενα ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει αλλα μιας και ειμαι gtk fanboy δεν μου κανει. Ολα τα αλλα ... πλεμπες.
 

3 hours ago, MikeKata said:

Δε θα μιλήσω για memory leak over time κλπ.

Eισαι τυχερος που δεν κρατησα σκρινσοτ του mutter ή του gnome-shell , δεν θυμαμαι ποιο απο τα δυο ηταν , που ειχε διψηφιο αριθμο ram usage... μετα απο ωρες χρησης. Δεν ξερω αν ειναι καποιο bug στο gnome 45 ή απλα feature..απλα εισαι τυχερος που δεν το φωτογραφησα..τιποτα παραπανω.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mphxths said:

Η επικληση στην αυθεντια ειναι το τελευταιο εργαλειο καποιου οταν βλεπει οτι καποιος δεν "νογαει".

Συμφωνούμε. Ήταν το ΠΡΩΤΟ που έκανες στο σχόλιο όπου "εξηγούσες" τη θέση σου. Οπότε, με βάση το σκεπτικό σου, να φανταστώ ότι δε "νογάς", έτσι;

On 18/10/2023 at 11:27, mphxths said:

Λοιπον , κοιτα να δεις πως εχουν τα πραγματα. Ασχολουμαι με το λινουξ απο την δεκαετια του '90 και πιστευω οτι  εχω δει ολη την εξελιξη του.

 

1 hour ago, mphxths said:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ λοιπον (ειδες εβαλα και εγω κεφαλαια για εμφαση) , αν δωσεις σε εναν χρηστη που δεν εχει ξαναπιασει πισι στα χερια του , δυο μηχανηματα , με windows 11 και ubuntu gnome 45 , θα κανει την δουλεια του πιο ευκολα με τα windows.

Το λες και το ξαναλές σα δεδομένο και δε λες πού το στηρίζεις. Όταν κρίνουμε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, παίρνουμε 2 άτομα που δεν έχουν εμπειρία από τα 2 συστήματα. Όχι έναν που χρησιμοποιούσε Windows όλη του τη ζωή. Είπα συγκεκριμένα πράγματα τα οποία κάνει ο απλός χρήστης κατά κόρον. Εγκατάσταση εφαρμογών, διαχείριση αρχείων (πολύ πιο simplistic και εύκολο είναι το Nautilus από τον Explorer), αλλαγή ρυθμίσεων (πολύπλοκα Settings) κλπ. 

1 hour ago, mphxths said:

εσυ επελεξες να συγκρινεις ubuntu / gnome 45 με windows 11. Δηλαδη linux = ubuntu ?

Ή τώρα παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή έχουμε πρόβλημα. Συνέκρινα την τελευταία έκδοση του πιο δημοφιλούς distro με τα W11. Καταλαβαίνω ότι ήθελες άλλη σύγκριση που να σε συμφέρει αλλά μην εξάπτεσαι.

1 hour ago, mphxths said:

Ξεχνας οτι στο "App Store" δεν υπαρχουν πολλες (proprietary) εφαρμογες και θα πρεπει να τις ψαξει στις σελιδες των κατασκευαστων.

"Ξεχνάς ότι στο "MS Store" δεν υπάρχουν πολλές εφαρμογές" σκέτο. Τόσο απλά.

1 hour ago, mphxths said:

αλλα αν μια μερα

Α, τώρα πιάσαμε τα "αν" επειδή δε βγαίνουν τα κουκιά;

1 hour ago, mphxths said:

Ποιος ασχολειται με το ποσο γρηγορα μπουταρει ενα μηχανημα ? Στην εποχη των 8 πυρηνων (τουλαχιστον) και των nvme ssd που εχει ακομα και το πιο σαπιο μηχανημα ? Σοβαρα τωρα ? Εισαι σπιτι και μπουταρεις μια φορα οταν πρωτοανοιγεις το μηχανημα και το κλεινεις μια φορα το βραδυ. Το boot time πλεον ειναι ανουσιο αναφορας.

Το ανέφερα για τα "καλύτερα" services που ανέφερες ότι έχουν τα Windows. Θα μας πεις τελικά τι σημαίνει "καλύτερα" services; Ούτε εσύ ξέρεις, φαντάζομαι, για αυτό είπες να το πας αλλού.

1 hour ago, mphxths said:

Αλλα αφου θες να ασχοληθουμε με το boot time , η εγκατασταση archlinux που εχω , μπουταρει γρηγορα , περνωντας απο κατι "ασχημες" boot screens με μηνυματα που δεν με απασχολουν ιδιαιτερα.

Το ότι δεν κατανοείς τι εγκαθιστάς στο PC σου το έχω κατανοήσει από τα προηγούμενα σχόλια. Το ότι μου αναφέρεις την απουσία splash screen από το Arch σαν παράδειγμα είναι, στην καλύτερη αστείο, στη χειρότερη γελοίο. Το splash screen του Ubuntu σου αρέσει ή το σουτάρουμε;

1 hour ago, mphxths said:

Ειμαι απλος χρηστης. Χρησιμοποιω το wingetui :) Εκει μια χαρα βρισκεις ο,τι θες. Θελει ναι μια προσοχη οσον αφορα το source (chocoley/winget/msstore) αλλα σε γενικες γραμμες η δουλεια γινεται πανευκολα. Εχει προσβαση σε ολο το free software (και οχι μονο) του πλανητη και το εγκαθιστα πανευκολα χωρις προβληματα. Το βαζεις να τρεχει στην μπαρα και σου λεει ποτε υπαρχουν updates στα εγκατεστημενα προγραμματα πριν ακομα τα ιδια τα προγραμματα αυτα το μαθουν !

Συνεχίζεις να επιβεβαιώνεις την ανωτέρω διαπίστωση. Δεν ξέρεις τι χρησιμοποιείς. Το winget (και κατ'επέκταση wingetui), το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να εγκαταστήσει/ενημερώσει/απεγκαταστήσει prepackaged apps. Ούτε system-wide libraries, ούτε τίποτα. Κοινώς, κάνει το 1/10 που κάνει ένας package manager σε Linux, με χειρότερο τρόπο (διαχείριση όλου του συστήματος). Α, και μην τρομάξεις, δεν έχει "πρόσβαση σε όλο το free software (και οχι μονο) του πλανητη", έχει πρόσβαση μόνο σε software που έχει γίνει submitted στο repo, το οποίο είναι πολύ μικρότερο των αντίστοιχων repos του Ubuntu (μη μιλήσουμε για AUR, θα γελάμε). 

1 hour ago, mphxths said:

Οσο για το upgrade του λειτουργικου...υπαρχει η αναλογη υπηρεσια (οι καλυτερες που λεγαμε ? :) ) που το αναλαμβανει.

Σοβαρά τώρα; 😂 Μιλάς για την ίδια υπηρεσία που από default κάνει reboot από μόνη της και που χρειάζεται reboot ακόμα και για εγκατάσταση των πιο απλών components του λειτουργικού επειδή δεν έχει live patching στο kernel (π.χ Linux); Καλά, μην κρίνεις από εσένα, άλλοι τρέχουν νευραλγικά services στα PC και τα χρειάζονται 24/7.

1 hour ago, mphxths said:

Θα εχει μια εφαρμογη που θα κανει 30secs να ξεκινησει. Μην πλεκεις εγκωμια στα snaps. Ουτε το ιδιο το ubuntu δεν το κανει ;)

Το περίμενα να πω την αλήθεια. Καλά, από πότε έχεις να χρησιμοποιήσεις snaps; 2 χρόνια; Ίδια ταχύτητα έχουν πλέον snaps και flatpaks, ανεπαίσθητα πιο αργά από native (δεν το συζητάμε σε σύγκριση με Windows, 2 φορές πιο γρήγορα).  

1 hour ago, mphxths said:

Με το gnome που το workflow του το κραζουν ακομα και σε αλλους πλανητες ?

Το κράζουν τόσο πολύ που η MS αντέγραψε τα Gestures, αντέγραψε το Overview (προσπαθεί τουλάχιστον η καημένη), αντέγραψε το Settings Menu, αντέγραψε το system tray, πήγε κι έβαλε το taskbar στο κέντρο και στα W12 πάει να βάλει και top bar 😂 Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

1 hour ago, mphxths said:

Οταν παταει alt+shift (αα δεν θα δουλευει , πρεπει να το ρυθμισει... θα δουλευει το alt+space) , και βλεπει οτι το keyb indicator δεν αλλαζει , θα ειναι η πρωτη φολα.

 Όπα, κάτσε, πετύχαμε διάνα! Μάντεψε τι άλλαξαν στα W10 κι έπειτα και πλέον είναι default στα Windows! Ναι! Keyboard layout αλλάζεις με Win+Space όπως στο Gnome εδώ και αιώνες! Καλέ, άντε, αφού το κράζουν το Gnome!!!  😂

1 hour ago, mphxths said:

Όταν η εναλλαγη των γλωσσων θα ειναι en-el-en-en-el .. χωρις να εχει 2 φορες το αγγλικο πληκτρολογιο , εκει θα ειναι η δευτερη φολα.

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα. Πάντα έτσι γινόταν η εναλλαγή σε Gnome και KDE. Αντιθέτως, σε Windows, έτσι και είσαι οπουδήποτε αλλού εκτός από Ελλάδα και θες να έχεις Ελληνικά-Αγγλικά (π.χ Δανία), τα Windows έχουν 3 γλώσσες αποθηκευμένες (ναι, κι ας μην το διαλέξεις στην εγκατάσταση). Και δεν εμφανίζονται καν στις ρυθμίσεις για να τα βγάλεις!

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/2-keyboard-layouts-keep-appearing-even-they-arent/de256e6e-a68b-4451-90b6-ada43a64b4dc

Όπως είπα, καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς...

1 hour ago, mphxths said:

Καλυτερα σημαινει οτι καλυπτουν μεγαλυτερο ευρος υπηρεσιων και λειτουργιων. Αντε μπουταρε π.χ. xfce4 και πες μου τι λειτουργιες θα εχεις εκει...

Καταλαβαίνω ότι δεν κατανοείς τι σημαίνει "services", αλλά τουλάχιστον προσπάθησε να μην πετάς άκυρα. "Services" π.χ είναι ό,τι τρέχει το systemd, το runit κλπ. ΟΧΙ το ίδιο το DE. Θα μας πεις τι σημαίνει "καλύτερα"; Εγώ σου είπα. Ο αριθμός των services που τρέχουν σε Linux (GNOME, KDE, Hyprland και DWM) κάνουν το laptop μου να μπουτάρει ταχύτατα, δεν "πέφτει" κανένα service και να μην "απογειώνεται" λόγω ανεμιστήρα. Στα Windows είναι το ακριβώς αντίθετο.

Απορία το έχω, βέβαια, τι λειτουργίες λείπουν από το XFCE (λόγω services) και υπάρχουν στα Windows.

1 hour ago, mphxths said:

Δασκαλε που διδασκες !! χαχαχαχα 

Δεν κατανόησες ότι ανέφερα τι κάνω εγώ για να πω την υποκειμενική μου εμπειρία και όχι ως επίκληση στην αυθεντία όπως έκανες εσύ, έτσι; Το λέω πεντακάθαρα κιόλας: 

1 hour ago, mphxths said:

θα πω τη ΔΙΚΗ μου (επαγγελματική/φοιτητική/ακαδημαϊκή) εμπειρία.

Πιο απλά δε γινόταν, τώρα, αν δεν μπόρεσες/ήθελες να το κατανοήσεις απλά για να πεις κάτι, δεν μπορώ να κάνω περισσότερα.

1 hour ago, mphxths said:

Εσυ. Αλλοι που χρησιμοποιουν αλλες εφαρμογες που υπαρχουν μονο σε windows και τα alternatives στο λινουξ ειναι κλασεις πιο κατω , εχουν να πουν αλλο τραγουδι. Η δικη σου (ή η δικη μου ή του οποιου) μεμονωμενη περιπτωση δεν ειναι ενδεικτικη για συμπερασματα. Δηλαδη τι ? Αν δεν χρησιμοποιετε autocad φυγετε ολοι για linux ? Τετοια γενικευση ?!?!

Ο μόνος που έκανε τέτοια γενίκευση εδώ πέρα σε 6 σελίδες σχόλια είσαι εσύ. Εγώ είπα συγκεκριμένα:

4 hours ago, MikeKata said:

Καταλαβαίνεις, φαντάζομαι ότι ο "επαγγελματίας" χρήστης είναι τεράστιο εύρος, οπότε δεν μπορούμε να έχουμε αντικειμενικό δείγμα, θα λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

Αλλά, ας βάλουμε στο στόμα των άλλων πράγματα που δεν είπαν μπας φτιάξουμε επιχείρημα, έτσι;

1 hour ago, mphxths said:

Θελω ορθολογικο φορματ στην ημερομηνια στα αρχεια και διαφορετικα views ανα φακελο. Επισης θελω το "backspace functionality" στον nautilus.

"Θέλω να δουλεύω σε Linux όπως ακριβώς δουλεύω σε Windows (Backspace) γιατί έτσι έμαθα εδώ και δεκαετίες". Εδώ ακριβώς εδράζεται όλο σου το επιχείρημα και το λάθος σου. Κρίνεις από αυτό στο οποίο "εκπαιδεύτηκες" επί 30 χρόνια και νομίζεις ότι 2 διαφορετικά λειτουργικά συστήματα πρέπει να δουλεύουν με την ίδια λογική. Ένας ΝΕΟΣ χρήστης δεν κάνει το ίδιο. Ακριβώς για αυτό όλοι κινούνται στην "απλοϊκότητα". Όλοι (Windows, MacOS, ChromeOS, GNOME) προσπαθούν να κάνουν απλοϊκό και "καθαρό" το UI, πολλές φορές εις βάρος της λειτουργικότητας ακριβώς για να προσελκύσουν νέους χρήστες γιατί πλέον το computing γίνεται σε πολλές διαφορετικές συσκευές, όχι μόνο στο PC όπου τα Windows είναι βασιλιάς.

1 hour ago, mphxths said:

Eισαι τυχερος που δεν κρατησα σκρινσοτ του mutter ή του gnome-shell , δεν θυμαμαι ποιο απο τα δυο ηταν , που ειχε διψηφιο αριθμο ram usage... μετα απο ωρες χρησης. Δεν ξερω αν ειναι καποιο bug στο gnome 45 ή απλα feature..απλα εισαι τυχερος που δεν το φωτογραφησα..τιποτα παραπανω.

Τέτοια τύχη να την έχουμε σε όλη μας τη ζωή, δεν το συζητώ. Αν το είχες το screenshot, θα έκλαιγα σε εμβρυϊκή στάση στην μπανιέρα. Θες να κάνω relogin σε GNOME να σου δείξω memory usage φορτωμένο με προγράμματα; Πάντως σε Hyprland με 15 καρτέλες ανοιχτές, pdf ανοιχτό, VSCode με notebook φορτωμένο, Spotify και ένα password manager και uptime 1 ημέρα, στα 4.3 GB είναι η μνήμη. 

Αλλά ξέχασα, είναι "καλύτερα" τα services των Windows 😂

image.png

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Θελεις να πιασουμε kde , xfce , και λοιπες πλεμπες να δουμε πως τα καταφερνουν απεναντι στα windows ? Μαλλον οχι.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Με το gnome που το workflow του το κραζουν ακομα και σε αλλους πλανητες ?

Τελικά θα αποφασίσεις πιο είναι το χειρότερο;

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Εισαι αυθεντια στις ... "επικλησεις αυθεντιας" ? Η επικληση στην αυθεντια ειναι το τελευταιο εργαλειο καποιου οταν βλεπει οτι καποιος δεν "νογαει".

Η επίκληση στην αυθεντία χρησιμοποιείτε μόνο ως λογική πλάνη. Μείνε στο linux vs Windows, μην ισοπεδώσουμε τα πάντα σε αυτό thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, MikeKata said:

Συμφωνούμε. Ήταν το ΠΡΩΤΟ που έκανες στο σχόλιο όπου "εξηγούσες" τη θέση σου. Οπότε, με βάση το σκεπτικό σου, να φανταστώ ότι δε "νογάς", έτσι;

Ναι οντως , δεν νογας. Αρα κανουμε επικληση στην αυθεντια μπας και. Και εσυ επικληση σε αυτην δεν εκανες αραδιαζοντας το βιογραφικο σου ? Ειναι γλυκια η επικληση στην αυθεντια τελικα ε ? ;) 
 

27 minutes ago, MikeKata said:

Το λες και το ξαναλές σα δεδομένο και δε λες πού το στηρίζεις.

Ενω εσυ που στηριζεις οτι στο ubuntu / gnome , γιατι αυτο θεωρεις εσυ λινουξ , ο ΑΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ που δεν εχει πρωτερη εμπειρια απο λειτουργικα συστημα θα εχει πιο ευκολη και ευχαριστη εμπειρια χρησης ? Πουθενα.
 

27 minutes ago, MikeKata said:

Συνέκρινα την τελευταία έκδοση του πιο δημοφιλούς distro με τα W11. Καταλαβαίνω ότι ήθελες άλλη σύγκριση που να σε συμφέρει αλλά μην εξάπτεσαι.

Δεν εξαπτομαι καθολου , ισα ισα με συμφερει η οποια συγκριση μεταξυ windows και ubuntu οπως σου απεδειξα. Αλλα το οτι το ubuntu ειναι η "πιο δημοφιλης διανομη" ειναι κατι που σηκωνει συζητηση. Η πιο mainstream ισως , η πιο υποστηριζομενη ισως.. η πιο δημοφιλης ομως ? Ακομα και το distrowatch rating (hits per day) αν θεωρησουμε οτι ειναι ενα δειγμα δημοφιλιας , το ubuntu δεν ειναι στο νο 1.
 

27 minutes ago, MikeKata said:

Το ότι μου αναφέρεις την απουσία splash screen από το Arch σαν παράδειγμα είναι, στην καλύτερη αστείο, στη χειρότερη γελοίο. Το splash screen του Ubuntu σου αρέσει ή το σουτάρουμε;

Πες μας οτι εισαι απο εκεινους. Ξερεις εκεινους που και σε text mode να μπουταρει το λειτουργικο το θεωρεις..λειτουργικο στοιχειο. Σ'αρεσει δεν σ'αρεσει η εμφανιση εν μερει συμβαλλει στην λειτουργικοτητα..ενιοτε. Ποιο splash screen ακριβως ? Το ελαχιστο εκανε... οπως εχει κανει και το Fedora και το OpenSUSE. Ε και ? Να του πουμε μπραβο που εκανε τα αυτονοητα ? Για το customization του gdm θα πεις κατι ? Γαργαρα ? χαχα..μιας και θες να μιλας για ubuntu και gnome. Αν επιανες αλλον login manager ισως ειχες μεγαλυτερη επιτυχια ;) 
 

27 minutes ago, MikeKata said:

Το winget (και κατ'επέκταση wingetui), το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να εγκαταστήσει/ενημερώσει/απεγκαταστήσει prepackaged apps. Ούτε system-wide libraries, ούτε τίποτα. Κοινώς, κάνει το 1/10 που κάνει ένας package manager σε Linux, με χειρότερο τρόπο (διαχείριση όλου του συστήματος). Α, και μην τρομάξεις, δεν έχει "πρόσβαση σε όλο το free software (και οχι μονο) του πλανητη", έχει πρόσβαση μόνο σε software που έχει γίνει submitted στο repo, το οποίο είναι πολύ μικρότερο των αντίστοιχων repos του Ubuntu (μη μιλήσουμε για AUR, θα γελάμε). 

Ναι δυστυχως δεν χρειαζεται να παιζεις με system-wide libraries , dependencies και μαλακιες. Το καθε πακετο/εφαρμογη/παιχνιδι κανει τα κουμαντα του. Εχει προσβαση σε software που εχει γινει submitted στο repo. Δηλαδη , ολο το software του πλανητη :) Για να μιλησουμε σοβαρα , στο 100% του software που θα χρειαστει ενας ΑΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ και ακομα παραπανω. Οσο για το AUR , ελπιζω να το ειπες για πλακα. Δεν ειναι επισημο ρεπο της διανομης , ασε δε , που δεν ξερουμε και τι ελεγχοι γινονται στα submitted packages εκει περα. Υπηρξε κρουσμα ενα φεγγαρι...
 

27 minutes ago, MikeKata said:

Σοβαρά τώρα; 😂 Μιλάς για την ίδια υπηρεσία που από default κάνει reboot από μόνη της και που χρειάζεται reboot ακόμα και για εγκατάσταση των πιο απλών components του λειτουργικού επειδή δεν έχει live patching στο kernel (π.χ Linux); Καλά, μην κρίνεις από εσένα, άλλοι τρέχουν νευραλγικά services στα PC και τα χρειάζονται 24/7.

Δεν μου εχει γινει ποτε reboot το πισι απο μονο του. O χρηστης λοιπον βλεπει το notification οτι "restart pending" και το αγνοει. Οταν γινει μαλακια γιατι καποια components του συστηματος χρειαζονται reboot για να παιξουν μετα το update , τοτε θα λεει ο χρηστης , γιατι τα windows δεν κανανε reboot , αφου επρεπε ?  Ε ?  Τον ΑΠΛΟ ΧΡΗΣΤΗ πρεπει να τον προστατευεις :) Oσο για το kernel live patching , ελπιζω να το ειπες για πλακα. Εχεις δει ποτε το αγαπημενο σου ubuntu να σου βγαζει notification "kernel patch pending , click here for live patching" ? Χαχα..αυτα δεν γινονται απο τον ΑΠΛΟ ΧΡΗΣΤΗ. Ασε δε , που αν θυμαμαι καλα , για να παιξει κατι τετοιο πρεπει να φτιαξεις ubuntu account και μαλακιες...
 

28 minutes ago, MikeKata said:

Το περίμενα να πω την αλήθεια. Καλά, από πότε έχεις να χρησιμοποιήσεις snaps; 2 χρόνια; Ίδια ταχύτητα έχουν πλέον snaps και flatpaks, ανεπαίσθητα πιο αργά από native (δεν το συζητάμε σε σύγκριση με Windows, 2 φορές πιο γρήγορα).  

Αυτα πες τα στον συμφορουμιτη σε διπλανο θεμα που δοκιμαζε διανομες για να βαλει σε κατι πισι , και σε οσα ubuntu-based που δοκιμαζε ο firefox ξεκινουσε 3 μερες μετα. 
 

29 minutes ago, MikeKata said:

Το κράζουν τόσο πολύ που η MS αντέγραψε τα Gestures, αντέγραψε το Overview (προσπαθεί τουλάχιστον η καημένη), αντέγραψε το Settings Menu, αντέγραψε το system tray, πήγε κι έβαλε το taskbar στο κέντρο και στα W12 πάει να βάλει και top bar 😂 Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Το κραζουν τοσο πολυ που αρχιζει και ενσωματωνει 3rd party extensions (απο εδω πας εδω). Sound device selection .. στην εκδοση 43 ή 44. Εν ετει 2023. Και μετα καμαρωνεις οτι η MS αντεγραψε gestures και overview απο το gnome. Ειμαι gnome/gtk fanboy αλλα οι μαλακιες να λεγονται. Επειδη ξυπνησαν μια μερα οι devs και θεωρησαν οτι πιασανε τον παπα απο τα @@ με την εκδοση gnome 3 και οτι ολη η υφηλιος θα θεωρησει λειτουργικο το workflow που ονειρευτηκαν , σας εχω νεα... δεν εγινε ετσι !
 

34 minutes ago, MikeKata said:

 Όπα, κάτσε, πετύχαμε διάνα! Μάντεψε τι άλλαξαν στα W10 κι έπειτα και πλέον είναι default στα Windows! Ναι! Keyboard layout αλλάζεις με Win+Space όπως στο Gnome εδώ και αιώνες! Καλέ, άντε, αφού το κράζουν το Gnome!!!  😂

Στα windows αλλαζεις με win+space ΚΑΙ με alt+shift. Και δουλευουν και οι δυο τροποι απροβληματιστα. Στο gnome/wayland οχι. Ξερεις το default του ubuntu. Ασε που το alt+shift δεν ειναι pre-defined. Αρα αν καποιος ερθει απο windows , εμπλεξε.
 

35 minutes ago, MikeKata said:

Πάντα έτσι γινόταν η εναλλαγή σε Gnome και KDE.

Παντα ε ? Δες το bug εδω , ανοιχτο εδω και δυο χρονια και το προβλημα παραμενει μεχρι και σημερα. Οπως το ειπες , καλυτερα να μασας , παρα να μιλας...
 

38 minutes ago, MikeKata said:

Δεν κατανόησες ότι ανέφερα τι κάνω εγώ για να πω την υποκειμενική μου εμπειρία και όχι ως επίκληση στην αυθεντία όπως έκανες εσύ, έτσι;

Ανεφερες την ιστορια της ζωης σου. Για να μας αποδειξεις τι ? Μπορουσες να μας πεις το workflow σου αν και θα ηταν και αδιαφορο. Οπως ειπα , το στατιστικο δειγμα του τι κανεις εσυ , εγω και ο διπλανος ειναι μικρο για να αποδειξεις/αποδειξω κατι. Ο καθενας απλα βγαζει τα συμπερασματα του απο αυτα που λεγονται εδω. Τωρα αν εσυ ηθελες να δωσεις βαρυτητα στο δικο σου workflow , μαντεψε..δεν τα καταφερες... Μια χαρα κατανοησα τι εκανες..μαλλον εσυ δεν το κατανοησες ή μαλλον δεν περιμενες να το κατανοησουμε ;) 

41 minutes ago, MikeKata said:

Θέλω να δουλεύω σε Linux όπως ακριβώς δουλεύω σε Windows (Backspace) γιατί έτσι έμαθα εδώ και δεκαετίες". Εδώ ακριβώς εδράζεται όλο σου το επιχείρημα και το λάθος σου. Κρίνεις από αυτό στο οποίο "εκπαιδεύτηκες" επί 30 χρόνια και νομίζεις ότι 2 διαφορετικά λειτουργικά συστήματα πρέπει να δουλεύουν με την ίδια λογική.

Λαθος τα λες. Οι απλοι χρηστες ειναι δυο ειδων. Αυτοι που δεν εχουν καμμια επαφη με οποιοδηποτε λειτουργικο και αυτοι που αν και απλοι χρηστες εδω και καποια χρονια ειχαν επαφη με τον "βασιλια του desktop" οπως λες και συ τα windows. Αρα εχουν συνηθισει σε καποια πραγματα. Οταν ερχεται το λινουξ και θελει (ναι θελει) να χτυπησει αλλα desktop λειτουργικα , δεν παει να ανακαλυψει τον τροχο απο την αρχη. Ερχεται και λεει "Ξερετε ? Εχω εναν καινουργιο καλυτερο τροπο να κανω καποια πραγματα... οριστε! μαθετε τον ! συνηθιστε τον!" . Αυτο δεν προκειται να δουλεψει ποτε. Για δυο λογους.
1ον Ο κοσμος που εχει συνηθισει στα windows ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΣ. 2ον Καποια πραγματα στα windows γινονται με ορθολογικο τροπο.
Οταν ερχεται ο nautilus και μου λεει , ξερεις το format του date/time θα ειναι "Yesterday 10:00" αντι ενος ορθολογικου " 28/10/2023 10:00" , καπου κατι κανει λαθος. Και το συγκεκριμενο θεμα το ειχα ψαξει πολυ σε φορουμς και οι devs το παιζανε ιστορια , οτι αυτο ειναι το σωστο το ωραιο το λογικο το βελτιστο. Δεν αντιλεγω , μπορει να ειναι , αλλα δωσε επιλογες και για αλλα φορματς. Επιλογες που καποτε ειχε ο nautilus και στην πορεια τις αφαιρεσανε. Για αυτο λεω οτι αφαιρουν features αντι να προσθετουν...
 

47 minutes ago, MikeKata said:

Πάντως σε Hyprland

Νομιζα οτι μιλουσαμε για DEs..οχι για ο,τι πλεμπα trend-αρει στις μερες μας ;) 

47 minutes ago, manolis940 said:

Τελικά θα αποφασίσεις πιο είναι το χειρότερο;

Windows > Gnome > Kde > πλεμπες. Σε γενικες γραμμες. Αυτο δεν παει να πει οτι καποια components του KDE δεν ειναι καλυτερα απο καποια του gnome και το αναποδο. Δεν υπαρχει κατι απολυτα ολοκληρωμενο και λειτουργικο και εμφανισιμο στα λινουξ DEs δυστυχως. Για παραδειγμα θα ηθελα τον dolphin στο gnome. 
 

49 minutes ago, manolis940 said:

Η επίκληση στην αυθεντία χρησιμοποιείτε μόνο ως λογική πλάνη.

Oταν παει το παιδακι στο σχολειο και μπει στην ταξη και ερθει ο καθηγητης των μαθηματικων επειδη ειναι "αυθεντια" στα μαθηματικα , να κανει ενσταση το παιδακι οτι ο καθηγητης των μαθηματων επικαλεστηκε την αυθεντια στο μαθημα που διδασκει ως λογικη πλανη. Οταν πας στον γιατρο για διαγνωση ενος προβληματος πας γιατι ειναι "αυθεντια" στον τομεα αυτον. Εχει το πτυχιο σε καδρο πισω απο το γραφειο του. Δεν ειναι αυτο επικληση στην αυθεντια ? Αν ερθω εγω και σου πω , παρε το ταδε φαρμακο δεν θα με ρωτησεις αν ειμαι γιατρος ? Δεν θα αναζητησεις την επιβεβαιωση της αυθεντιας ? Την σιγουρια της αυθεντιας ? Αρα σε κατι που αγνοουμε , αναζηταμε την αυθεντια , σε κατι που νομιζουμε οτι γνωριζουμε δεν δεχομαστε την αυθεντια του αλλου. Μπορω να σου φερνω τετοια παραδειγματα ολη μερα.  Η επικληση στην αυθεντια γινεται με subtle τροπους σε καθημερινη βαση.
Ασε που ποτε δεν ειπα οτι ειμαι ο παντογνωστης του λινουξ. Απλα ειπα οτι εχω δει ολη την εξελιξη του και εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη , χωρις παρωπιδες και φανατισμους.
Αυτα τα φιλοσοφικα των millenials περι λογικης πλανης να τα λες στα millenials..εγω ειμαι αλλης εποχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, mphxths said:

Ναι οντως , δεν νογας. Αρα κανουμε επικληση στην αυθεντια μπας και. Και εσυ επικληση σε αυτην δεν εκανες αραδιαζοντας το βιογραφικο σου ? Ειναι γλυκια η επικληση στην αυθεντια τελικα ε ? ;) 

Δεν αράδιασα κανένα βιογραφικό. Εξήγησα ποιος είμαι για να καταλάβει όποιος διαβάσει ΤΙ ΧΡΗΣΗ ΚΑΝΩ. Αντιθέτως, εσύ πριν πεις οτιδήποτε άλλο ήρθες να μας πεις ότι "χρησιμοποιείς Linux από τα 90's" λες και θα δώσει βάρος σε αυτά που είπες. 

Το γεγονός ότι δεν κατάλαβες ούτε καν τι λέω και νόμιζες ότι έκανα επίκληση στην αυθεντία, είναι ενδεικτικό του ότι δεν κατανοείς τι διαβάζεις. Και αυτό επεκτείνεται και στην (όποια) χρήση σου στο Linux.

39 minutes ago, mphxths said:

Ενω εσυ που στηριζεις οτι στο ubuntu / gnome , γιατι αυτο θεωρεις εσυ λινουξ , ο ΑΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ που δεν εχει πρωτερη εμπειρια απο λειτουργικα συστημα θα εχει πιο ευκολη και ευχαριστη εμπειρια χρησης ? Πουθενα.

 

1 hour ago, MikeKata said:

Είπα συγκεκριμένα πράγματα τα οποία κάνει ο απλός χρήστης κατά κόρον. Εγκατάσταση εφαρμογών, διαχείριση αρχείων (πολύ πιο simplistic και εύκολο είναι το Nautilus από τον Explorer), αλλαγή ρυθμίσεων (πολύπλοκα Settings) κλπ. 

Βλέπεις ότι ο ένας σε αυτή τη συζήτηση μιλάει με επιχειρήματα και ο άλλος απλά δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει και απαντάει άλλα αντί άλλων. Επομένως, στις 12:30 το βράδυ, είναι ανούσιο να τη συνεχίσω. Μάλλον δεν είχες τι να κάνεις Τετάρτη-Πέμπτη-Παρασκευή βράδυ και είπες να ανακυκλώνεις τα ίδια (γιατί τα ίδια είναι το υπόλοιπο σχόλιό σου). Μια μίξη κραυγών ("πλέμπες") και πραγμάτων που έχεις δει εντελώς επιφανειακά (απλά, επειδή τα είδες κάτι χιλιετίες πριν, νομίζεις ότι τα έμαθες κιόλας).

39 minutes ago, mphxths said:

Αυτα τα φιλοσοφικα των millenials περι λογικης πλανης να τα λες στα millenials..εγω ειμαι αλλης εποχης.

Καλά, δε χρειαζόταν να μας το πεις, το καταλάβαμε εδώ και πολλά σχόλια.

Baby Boomers GIF by GIPHY News

Καλό βράδυ (ξέρω ότι θα ξυπνήσω και θα βρω κι άλλα σχόλια, αλλά δε βαριέσαι, ό,τι μπορεί ο καθένας).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mphxths είπε

Oταν παει το παιδακι στο σχολειο και μπει στην ταξη και ερθει ο καθηγητης των μαθηματικων επειδη ειναι "αυθεντια" στα μαθηματικα , να κανει ενσταση το παιδακι οτι ο καθηγητης των μαθηματων επικαλεστηκε την αυθεντια στο μαθημα που διδασκει ως λογικη πλανη. Οταν πας στον γιατρο για διαγνωση ενος προβληματος πας γιατι ειναι "αυθεντια" στον τομεα αυτον. Εχει το πτυχιο σε καδρο πισω απο το γραφειο του. Δεν ειναι αυτο επικληση στην αυθεντια ? Αν ερθω εγω και σου πω , παρε το ταδε φαρμακο δεν θα με ρωτησεις αν ειμαι γιατρος ? Δεν θα αναζητησεις την επιβεβαιωση της αυθεντιας ? Την σιγουρια της αυθεντιας ? Αρα σε κατι που αγνοουμε , αναζηταμε την αυθεντια , σε κατι που νομιζουμε οτι γνωριζουμε δεν δεχομαστε την αυθεντια του αλλου. Μπορω να σου φερνω τετοια παραδειγματα ολη μερα.  Η επικληση στην αυθεντια γινεται με subtle τροπους σε καθημερινη βαση.
Ασε που ποτε δεν ειπα οτι ειμαι ο παντογνωστης του λινουξ. Απλα ειπα οτι εχω δει ολη την εξελιξη του και εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη , χωρις παρωπιδες και φανατισμους.
Αυτα τα φιλοσοφικα των millenials περι λογικης πλανης να τα λες στα millenials..εγω ειμαι αλλης εποχης.

Εγώ ως παιδάκι απέδειξα στον μαθηματικό μου μια φορά ότι έχει άδικο, αν και όχι ο top της τάξης στα μαθηματικά. Ευτυχώς βέβαια ο καθηγητής δεν κρατούσε την στάση σου.

Μετά την πληροφορική δεν θυμάμαι πόσα διαλείμματα έχανα γιατί καθόμουν να εξηγήσω στην πληροφορικάριο μου, γιατί η λύση μου είναι σωστή. Αυτή ήταν λίγο πιο δύσκολη απ' τον μαθηματικό και λίγο μαλακισμένη μάλιστα και μου έβαλε 18 ρίχνοντας μου τον βαθμό που έγραψα στις πανελλαδικές. Ναι.... εκεί κατοστάρισα.

Όταν έχεις λοιπόν κάτι να στηρίξεις το πτυχίο σου δεν είναι αρκετό. Δεν πρέπει να ξεχνάμε επίσης ότι στο τέλος της μέρας άνθρωποι είμαστε και δύναται να κάνουμε λάθη.

Οι εποχές λοιπόν αλλάζουν οι λογική πλάνες έχουν εξελιχθεί και καλό είναι να ακολουθήσεις.

16 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν υπαρχει κατι απολυτα ολοκληρωμενο και λειτουργικο και εμφανισιμο στα λινουξ DEs δυστυχως.

Και υπάρχει στα windows ας πούμε που για να ψάξεις ρυθμήσεις πρέπει να ψάξεις μέσα πίνακα ελέγχου και settings για να καταλήξεις ότι πρέπει να κάνεις αλλαγές στην registry;

 

16 ώρες πριν, mphxths είπε

Για παραδειγμα θα ηθελα τον dolphin στο gnome. 

Και εγώ θα ήθελα στα windows, αλλά κρίμα δεν έχουν. Για τέτοιες απαιτήσεις, τόσο στο gnome όσο και στα windows χριεάζεται να "λερώσεις" τα χέρια σου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/10/2023 στις 1:30 ΠΜ, mphxths είπε

Αναλογως την δουλεια του. Μπορει ναι , μπορει οχι. Οι τεχνικες λεπτομερειες που μπλεκω αφορουν τον απλο χρηστη. Αφορουν το browsing. Ο απλος χρηστης δεν θα καταλαβει τι λεμε , ισως και να μην τον ενδιαφερει , μεχρι να φαει την πρωτη φολα. Μετα ειτε θα παει στα windows , ειτε θα το ψαξει και θα καταλαβει τι συμβαινει. Αναλογως τι γνωσεις εχει και ποσο θελει να ασχοληθει.

Η ερωτηση ειναι αλλη. Εχεις εναν απλο χρηστη , με ενα καλο μηχανημα. Και με το "καλο" , εννοω ενα μηχανημα που μπορει να τρεξει επαρκως windows 10/11 και προφανως μια οποιαδηποτε διανομη λινουξ. Αυτος ο χρηστης γιατι να επιλεξει λινουξ αντι windows ? Τι παραπανω του προσφερει ? Μην αρχισεις περι telemetry , πορους και τετοια. Ειναι απλος χρηστης , δεν τον ενδιαφερουν αυτα... και στην τελικη χεστηκε..το μηχανημα του δεν εχει προβλημα πορων...

Δεν τιθεται θεμα συγκρισης και το ξερεις. Και στο λεω εγω που εχω μηχανημα με windows και μηχανημα με λινουξ. Που οποτε παω να βαλω στο "καλο" μου μηχανημα λινουξ και καθομαι και ρυθμιζω με τις μερες πραγματα , φτανω στο σημειο να διερωτωμαι αν αξιζει ο κοπος και η μανουρα , και να καταληγω παντα σε υποδυεστερη εμπειρια χρησης απο ο,τι με τα windows...

O απλος χρηστης ειναι απλος χρηστης... θελει να ανοιγει το πισι του και να κανει την δουλεια του , οποια και αν ειναι αυτη. Δεν θελει ουτε να ρυθμιζει , ουτε τερματικα , ουτε προβληματα , ουτε ιδεολογιες , ουτε φιλοσοφιες , ουτε τον ενδιαφερει αν τον παρακολουθει η ms , το fb , το instagram και ολες οι υπηρεσιες της Αμερικης.

Και οταν θελεις να κανεις την δουλεια σου , αφου δεν σε ενδιαφερουν ολα αυτα , κοιτας τον πιο ευκολο τροπο. Και αυτος ειναι με τα windows...

Να μπω κι εγώ στη συζήτηση...

Διαφωνώ μαζί σου, έχεις κολλήσει σε ένα σημείο, το hw acceleration σε browser, και λες ότι τα win είναι καλύτερα για απλή χρήση. 

Μιλάμε τώρα για τα win 11, σοβαρά; 

Δεν υπάρχει χειρότερος εφιάλτης από τα 11 για χρήση από απλό χρήστη. Και μόνο η ιστορία με τα updates που συχνά δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα, το κουτσουρεμένο δεξί κλικ, τους ιούς και spyware που ο απλός χρήστης σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχει κολλήσει, φτάνει!

Για αυτό σε ολοκαίνουριο λαπτοπ με i3 12ης γενιάς που θα πάει δώρο σε άνθρωπο που μόνο browsing κάνει, εγώ έβαλα Sparky xfce, το οποίο δουλεύει άψογα με τον firefox του, και μια χαρά κρατάει η μπαταρία του πάρα πολλές ώρες. Όποτε τον επισκέπτομαι, θα του κάνω και ένα update και τέλος! Και θα χω το κεφάλι μου ήσυχο, ούτε spyware, ούτε nag screens, ούτε κολλήματα με τα updates και αναμονές, ούτε να σου επαναφέρει τα defaults στις ρυθμίσεις κάθε μήνα, ούτε τίποτα! 

Και ο υπολογιστής είναι 100% δικός του, όχι συνιδιοκτησία με την Microsoft. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...