Προς το περιεχόμενο

Laptop CHUWI CoreBook X 14.1" Ultra HD 2.5K IPS / Intel I3-1215U 370 €


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

Υπάρχει κόσμος που αγοράζει laptop μάρκας chui mui lui και από AliExpress; Άντε κάνα boxακι με κάνα 50αρικο αλλά 300€ AliExpress?

Nαι αμέ! Και πολλοί μάλιστα! Οσοι δεν, επισκέπτονται Κωτσόβολο, στα 300 € έχει κάτι σαβούρες...μούρλια!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

Υπάρχει κόσμος που αγοράζει laptop μάρκας chui mui lui και από AliExpress; Άντε κάνα boxακι με κάνα 50αρικο αλλά 300€ AliExpress?

Το Laptop btw θεωρείται branded και όχι Random κινεζοbrand τόσα χρόνια που υπάρχει η chui mui lui (CHUWI ) ως εταιρεία. 

Μπορεί να μην βγάζει πολλά χρόνια Laptop συγκριτικά με τα Tablet, αλλά το quality/specs per money που παίρνεις είναι μακράν καλύτερο από το τι μπορείς να πάρεις στα ίδια λεφτά σε "επώνυμες" εταιρείες. Συγκρίνοντας πάντα από προσωπική εμπειρία αντίστοιχης κατηγορίας laptop.

Τώρα αυτό εμένα μου βγήκε στα 228 ευρώ (με το καλό μόλις έρθει και το cashback).

Επεξ/σία από Billator
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2023 στις 10:08 ΜΜ, Petros79 είπε

Φαίνεται ενδιαφέρουσα πρόταση αν και βλέπω κάτι σχόλια για ρώσικα w10 κλπ, κάτι που είναι αποτρεπτικό για αγορά... 

Oτι να 'ναι γράφουν!

Μόλις το ανοίξεις για πρώτη φορά αρχίζει η εγκατάσταση των Windows και το πρώτο πράμα που καθορίζεις είναι η γλώσσα!

Εγκατάσταση-Windows-10-σε-Νέο-Υπολογιστή_11.png

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 ώρες πριν, navger είπε

 Εδώ λέει πλαστικό. 

Τεσπα, θα δείξει όταν παραλάβει κάποιος

https://www.igeekphone.com/chuwi-corebook-x-2022-vs-corebook-x-2023-comparison-review/

https://www.igeekphone.com/chuwi-corebook-x-2022-review-the-13-laptop-with-a-14-display/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...μετα απο χρόνια με chuwi lapbook κ chuwi hi 10 pro (Android+Windows) μπορώ να πω ότι ήταν αξιόλογα μηχανήματα...το πρώτο σχεδόν χρόνο που δούλεψαν σωστά.

Φυσικά ποιοτικής κατασκευής συσκευές με πολύ καλές ευκρινείς κ φωτεινές οθόνες.

Το Ultrabook μετά τον πρώτο χρόνο άρχισε να σέρνεται παρόλο που έφτασε κ πήρε τα 11αρια.

Το δε tablet σταμάτησε πλέον να φορτώνει το android κομμάτι...κ στα windows.. σέρνεται δραματικά.

Και τα δύο έχουν το γνωστό πρόβλημα με την φόρτιση το οποίο εμφανίστηκε μετά τους πρώτους 6μηνες. Δεν γνωρίζω αν πλέον το έχουν διορθώσει.

Όπως επίσης με τους card readers, ακόμα κ καλές - ποιοτικές κάρτες, μόνιμα πάνω, για επέκταση μνήμης (απο τα 256 και 128 που είχαν ενσωματωμένα) έβγαζαν αστοχία σε ανύποπτο χρόνο - στιγμή - μέρος... ευτυχώς κ εν γνώση μου, δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ για δουλειά.

Δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα της εγγύησης αφενός λόγω τιμής, για να πάνε (να επισκευαστούν) κ να έρθουν απο τα βάθη της ανατολής το κόστος θα ήταν όσο σχεδόν κ η αξία τους...

αφετέρου, αγορά είχε γίνει σε πολύ συμφέρουσα τιμή (κουπόνια κωδικοί discounts) απο τα τότε κραταιά GearBest και DealExtreme κ τις τότε επικρατούσες τιμές (που σήμερα φαντάζουν παραμύθι).... αλλά η εγγύηση ήταν πάντα ένα ρίσκο.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, TechnoState said:

...μετα απο χρόνια με chuwi lapbook κ chuwi hi 10 pro (Android+Windows) μπορώ να πω ότι ήταν αξιόλογα μηχανήματα...το πρώτο σχεδόν χρόνο που δούλεψαν σωστά.

Φυσικά ποιοτικής κατασκευής συσκευές με πολύ καλές ευκρινείς κ φωτεινές οθόνες.

Το Ultrabook μετά τον πρώτο χρόνο άρχισε να σέρνεται παρόλο που έφτασε κ πήρε τα 11αρια.

Το δε tablet σταμάτησε πλέον να φορτώνει το android κομμάτι...κ στα windows.. σέρνεται δραματικά.

Και τα δύο έχουν το γνωστό πρόβλημα με την φόρτιση το οποίο εμφανίστηκε μετά τους πρώτους 6μηνες. Δεν γνωρίζω αν πλέον το έχουν διορθώσει.

Όπως επίσης με τους card readers, ακόμα κ καλές - ποιοτικές κάρτες, μόνιμα πάνω, για επέκταση μνήμης (απο τα 256 και 128 που είχαν ενσωματωμένα) έβγαζαν αστοχία σε ανύποπτο χρόνο - στιγμή - μέρος... ευτυχώς κ εν γνώση μου, δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ για δουλειά.

Δεν ασχολήθηκα περισσότερο με το θέμα της εγγύησης αφενός λόγω τιμής, για να πάνε (να επισκευαστούν) κ να έρθουν απο τα βάθη της ανατολής το κόστος θα ήταν όσο σχεδόν κ η αξία τους...

αφετέρου, αγορά είχε γίνει σε πολύ συμφέρουσα τιμή (κουπόνια κωδικοί discounts) απο τα τότε κραταιά GearBest και DealExtreme κ τις τότε επικρατούσες τιμές (που σήμερα φαντάζουν παραμύθι).... αλλά η εγγύηση ήταν πάντα ένα ρίσκο.

Τα είπες όλα!

Good price, high risk!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή εταιρία Β' διαλογής,  με μηχανήματα με value for money χαρακτηριστικά. 

Ωστόσο, είναι αγορές χωρίς εγγύηση, με υψηλό ρίσκο να εμφανίσουν βλάβες, μικρές ή μεγάλες. 

Ο καθένας ζυγίζει τις επιλογές του και ξοδεύει το χρήμα του, όπως επιθυμεί. 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακρως ενδιαφέρουσες όλες οι παραπάνω καταθέσεις κρίσεων, απόψεων, ανησυχιών, προβληματισμών κλπ αλλά δεν είδα κάτι σημαντικό που λογικά πρέπει να τις συνοδεύει για να τις αποκόψει από την σφαίρα του μπλα ,μπλα: Αντιπροτάσεις!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, zacharis1955 said:

Ακρως ενδιαφέρουσες όλες οι παραπάνω καταθέσεις κρίσεων, απόψεων, ανησυχιών, προβληματισμών κλπ αλλά δεν είδα κάτι σημαντικό που λογικά πρέπει να τις συνοδεύει για να τις αποκόψει από την σφαίρα του μπλα ,μπλα: Αντιπροτάσεις!

Γιατί είστε ειρωνικός πάντα με όσους δεν συμμερίζονται την άποψη σας?

Φόρουμ είναι απόψεων και οχι το scientific America, αλλιώς μπορείτε να ανεβάζετε μια προσφορά και να ζητάτε να κλειδωθεί για να μην υπάρχουν σχόλια. 

Φιλικά πάντα.

Επεξ/σία από kefalonitis2023
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kefalonitis2023 είπε

Γιατί είστε ειρωνικός πάντα με όσους δεν συμμερίζονται την άποψη σας?

Φόρουμ είναι απόψεων και οχι το scientific America, αλλιώς μπορείτε να ανεβάζετε μια προσφορά και να ζητάτε να κλειδωθεί για να μην υπάρχουν σχόλια. 

Φιλικά πάντα.

Αντιπροτάση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Εγω θα πω να σταματησετε να σπαμαρετε το θεμα! Μπορει στο συγκεκριμενο προιον και εγω να μην εχω πισθει για τους μεντεσεδες και για οτι λαθος ειχε κανει το σιτε που το πουλαει αλλα ο @zacharis1955 εχει ουκο λιγες φορες δωσει τα φωτα του και συνηθως εχει απολυτο δικιο σε αυτα π λεει και στις προτασεις του!

Οταν καποιος θελει να αντιπαρατεθει μπορει να το κανει με Δεδομενα. Το ειδα ενα βιντεο στα 500 και διαβασα 3 σχολια στα 10.000 δεν συνεπάγεται οτι το προιον ειναι κακο.
Επισης συγκρινουμε παντα με το τι αλλο ειναι διαθεσιμο στην ιδια τιμη και οχι τι αλλο θα μπορουσε !!!!

Εγω μεχρι την τεταρτη θα το εχω στα χερια μ (αγορα στα 369€) το μονο που φοβαμαι ειναι η μεντεσεδες που ειναι σκληρη αλλα αυτο διορθώνεται ευκολα (μπορει και να μην ειναι και να ειναι ολα μια χαρα οπως πρεπει)

Την Καλημερα μου και παλι και ελπιζω να κατσετε ησυχα
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...