Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Temu, Αποστολές - Προβλήματα


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 337
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, erikiorai είπε

οχι βρε με αυτήν την βρωμοεταιρεία 20 Απριλίου το λιγότερο θα έρθει η παραγγελια🙃

Είναι ανάλογα την περιοχή. Εμείς εδώ Χαλκιδική έρχονται πάρα πολύ γρήγορα και στο σπίτι μας ξέρει και αν δεν είμαστε τον έχουμε πει που να τα αφήνει. Πιο βολικό δεν υπάρχει η γενική είναι χάλια εδώ κυρίως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, erikiorai said:

οχι βρε με αυτήν την βρωμοεταιρεία 20 Απριλίου το λιγότερο θα έρθει η παραγγελια🙃

Δες τα θετικά... Θα πάρεις 5 ευρώ πίσω 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2024 στις 12:16 ΜΜ, erikiorai είπε

οχι βρε με αυτήν την βρωμοεταιρεία 20 Απριλίου το λιγότερο θα έρθει η παραγγελια

Πάντως μπορείς να ζητήσεις να παραλάβεις σε ACS locker. Θα σου έρθει μήνυμα με υπερσύνδεσμο στο κινητό όπου μπορείς να το κανονίσεις.

Έτσι μπορείς να αποφύγεις το τραγικό ψέμα "δεν σας βρήκαμε" που από ό,τι καταλαβαίνω γίνεται σε πολλές περιοχές (από αυτή και άλλες courier εταιρίες φυσικά).

Τώρα βέβαια αν αργούν τα πακέτα να φτάσουν και στο τοπικό σου κατάστημα.... εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Πάντως εγώ έκανα δοκιμαστική παραγγελία και παρέλαβα σε 10 μέρες. Σε acs locker φυσικά αλλιώς με παράδοση κατ΄ οίκον το δέμα πιθανόν να είχε γυρίσει Κίνα. Σε σχέση με παλαιότερες εποχές όπου αγορές από Κίνα = 30 εως 40 μέρες, σίγουρα είναι πολύ καλύτερα.

Επεξ/σία από Engimek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Engimek είπε

Πάντως μπορείς να ζητήσεις να παραλάβεις σε ACS locker. Θα σου έρθει μήνυμα με υπερσύνδεσμο στο κινητό όπου μπορείς να το κανονίσεις.

Έτσι μπορείς να αποφύγεις το τραγικό ψέμα "δεν σας βρήκαμε" που από ό,τι καταλαβαίνω γίνεται σε πολλές περιοχές (από αυτή και άλλες courier εταιρίες φυσικά).

Τώρα βέβαια αν αργούν τα πακέτα να φτάσουν και στο τοπικό σου κατάστημα.... εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Πάντως εγώ έκανα δοκιμαστική παραγγελία και παρέλαβα σε 10 μέρες. Σε acs locker φυσικά αλλιώς με παράδοση κατ΄ οίκον το δέμα πιθανόν να είχε γυρίσει Κίνα. Σε σχέση με παλαιότερες εποχές όπου αγορές από Κίνα = 30 εως 40 μέρες, σίγουρα είναι πολύ καλύτερα.

ζω σε χωρίο της Λάρισας δεν έχει ACS Lockers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα πάντως 2 φορές που έχουν έρθει δέματα από Temu με dpd η ACS μου τα έφερε σπίτι. Μάλιστα τη μία τον πέτυχα από κάτω την ώρα που με έπαιρνε τηλέφωνο για να με βρει. 

Όταν είναι παραγγελίες από αλλού απ' την acs δεν με βρίσκουν ποτέ 😄

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κουριερ που τα φερνει δεν ειναι στανταρ?

DPD ειναι ρδελοπου τελειως..

Ουτε δημοσια υπηρεσια να ταν που κλεινουν απο τις 5μμ...

Γιοκερ παιζεται σε καθε παραγγελια?

Επεξ/σία από HAVEUSTARTEDTOLFT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Arkin είπε

Είναι ανάλογα την περιοχή. Εμείς εδώ Χαλκιδική έρχονται πάρα πολύ γρήγορα και στο σπίτι μας ξέρει και αν δεν είμαστε τον έχουμε πει που να τα αφήνει. Πιο βολικό δεν υπάρχει η γενική είναι χάλια εδώ κυρίως. 

και στην περιοχή μου (Καλύβια Αττικής) η acs είναι σούπερ. συνήθως έρχεται την επόμενη απ όταν φτάσει στο κατάστημα λαυρίου και αν λείπω ο κούριερ το αφήνει στο μπαλκόνι. καμία σχέση με τα καταστήματα εντός λεκανοπεδίου που η εξυπηρέτηση είναι άθλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, υπάρχει τρόπος να πάρουμε κουπόνια από το τεμου; Μέχρι την προηγούμενη βδομάδα με κάθε νέο μειλ που έβαζα στην εφαρμογή, μου έδινε το σπιν, έκανα την παραγγελία και μετά έπαιρνα τα κουπόνια… σήμερα που το προσπάθησε δεν μου έδωσε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2024 στις 4:46 ΜΜ, erikiorai είπε

ζω σε χωρίο της Λάρισας δεν έχει ACS Lockers

Με courier center έρχεται.

Έχω παραγγείλει πολλές φορές, άλλες ήρθε κανονικά μέχρι και παράδοση Σάββατο και σε 2 περιπτώσεις πήρα το 5ευρω, τα χρήματα όλα πίσω και ήρθε μετά από κανένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/8/2023 στις 7:57 ΜΜ, Billator είπε

Καλησπέρα σε όλους, ανοίγω το θέμα γιατί πλέον το Temu λειτουργεί Ευρώπη (εδώ και μερικές εβδομάδες) προσωπικά έχω κάνει ήδη τις παραγγελίες μου / παραλαβές μου και αξίζει να σημειωθεί για να το κάνουμε abuse όσο τρέχουν τα promotions για τους new users. 😅

Θετικά:
- Πολύ καλές εκπτώσεις μέσω ads για την πρώτη αγορά, δηλαδή έχεις πραγματική έκπτωση 80-90% (με βάση πχ την τιμή που το πουλάει το ίδιο αντικείμενο το Aliexpress).
- Υπερβολικά γρήγορες αποστολές από Κίνα , έκανα 3 παραγγελίες και όλες ήρθαν σε 7-10 μέρες (μέρες όχι εργάσιμες), παραλαβή με ACS
- Δεν υπάρχει τελωνείο
- Δωρεάν μεταφορικά, κάτι το οποίο ισχύει τώρα και λογικά σε μερικές εβδομάδες / μήνες που θα μπει κανονικά στην Ευρωπαϊκή αγορά θα ισχύει μόνο αν υπάρξει Promo.
- Πολλά προϊόντα που βρίσκονται στα promo pages, είναι ίδια τιμή με το Aliexpress ή ελαφρώς φθηνότερα
- 5$ πιστωτικό σε περίπτωση που καθυστερήσει η παραγγελία από το deadline που δίνει

Αρνητικά:
- Το 99% είναι OEM κινεζο-προϊόντα στυλ Aliexpress / Jumbo
- Ελάχιστη παραγγελία 10 ευρώ , αλλά τουλάχιστον με courier παράδοση στο σπίτι (σε US account που έχω με αφήνει και μικρότερα ποσά αλλά χρεώνει μεταφορικά) 
- Δεν λειτουργούν καλά οι αναζητήσεις, στην ουσία αγοράζεις ότι σου προμοτάρει κυρίως, γιατί αυτά είναι σε κανονικές τιμές.
- Τα περισσότερα προϊόντα που δεν βρίσκονται σε Promo pages είναι πιο ακριβά συγκριτικά με το Aliexpress
- Δεν νομίζω ποτέ να αντικαταστήσει τις αγορές από Aliexpress (τουλάχιστον με την λογική που έχει τώρα), μία καλύτερη πιο καλοστημένη εκδοχή του Wish φαίνεται.

Προσωπικά όλες τις αγορές τις έκανα με temp emails γιατί ήθελα να εκμεταλλευτώ τα New customers promo όπου θέλω ακόμα να πάρω σίγουρα 2-3 πραγματάκια μέχρι να τα καταργήσουν. Άρα δεν γνωρίζω αν αξίζει κάποιος να κάνει αγορές μετά τα new custmer promo sales ή αν υπάρχουν περιστασιακά προσφορές με πραγματικές εκπτώσεις στου ήδη πελάτες.

PS. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει λίστα με τα αντικείμενα που αξίζουν ως προσφορά (είναι αρκετά βέβαια). Μπορεί κάποιος να κάνει share το URL του ad και αν κάποιος μπει μέσα από αυτό μπορεί να δει την τιμή του Promo. Εγώ έκανα  2 και 3 αγορά μέσα από dublicate apps του android (το έσβηνα και το ξαναέκανα duplicate) γιατί στο κανονικό install καταλαβαίνει (ακόμα και αν καθαρίσεις cookies / δεδομένα) ότι έχεις ήδη αγοράσει οπότε η έκπτωση δεν υπάρχει. 

Περιμένω εμπειρίες που έχετε και εσείς ή αν πετύχατε κανένα καλό προϊόν. 👍

Καλησπέρα. Τωρα είδα την ανάρτησή σου επειδή είμαι νέος στο Temu. Εχω αγοράσει μία φορά με έκπτωση.Γράφεις ότι έκανες 2 και 3 αγορές μέσα από duplicate apps του android. Εξήγησέ μου πως το κάνεις αυτό. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gomme είπε

Καλησπέρα. Τωρα είδα την ανάρτησή σου επειδή είμαι νέος στο Temu. Εχω αγοράσει μία φορά με έκπτωση.Γράφεις ότι έκανες 2 και 3 αγορές μέσα από duplicate apps του android. Εξήγησέ μου πως το κάνεις αυτό. Ευχαριστώ.

Πέρασαν πάνω από 8-9 μήνες από αυτό το μήνυμα μου, έκανα τότε 7-8 παραγγελίες μαζεμένες με το new user promo δοκιμάζοντας διάφορα και δεν ασχολήθηκα ξανά με την πλατφόρμα, τότε δούλευαν πολλά workaround για να το κάνεις. 

Μπορείς να ψάξεις για κάτι πιο updated στο θέμα μέσα από κάποιον που κατάφερε ή συνεχίζει να αγοράζει με το new user promo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα αρκετα τσιμπημενες τιμες εχει σχεδον σε ολα τα  πραγματα αξιας πανω απο15- 20 ευρω....

Επεξ/σία από Zikos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...