Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Temu, Αποστολές - Προβλήματα


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, ανοίγω το θέμα γιατί πλέον το Temu λειτουργεί Ευρώπη (εδώ και μερικές εβδομάδες) προσωπικά έχω κάνει ήδη τις παραγγελίες μου / παραλαβές μου και αξίζει να σημειωθεί για να το κάνουμε abuse όσο τρέχουν τα promotions για τους new users. 😅

Θετικά:
- Πολύ καλές εκπτώσεις μέσω ads για την πρώτη αγορά, δηλαδή έχεις πραγματική έκπτωση 80-90% (με βάση πχ την τιμή που το πουλάει το ίδιο αντικείμενο το Aliexpress).
- Υπερβολικά γρήγορες αποστολές από Κίνα , έκανα 3 παραγγελίες και όλες ήρθαν σε 7-10 μέρες (μέρες όχι εργάσιμες), παραλαβή με ACS
- Δεν υπάρχει τελωνείο
- Δωρεάν μεταφορικά, κάτι το οποίο ισχύει τώρα και λογικά σε μερικές εβδομάδες / μήνες που θα μπει κανονικά στην Ευρωπαϊκή αγορά θα ισχύει μόνο αν υπάρξει Promo.
- Πολλά προϊόντα που βρίσκονται στα promo pages, είναι ίδια τιμή με το Aliexpress ή ελαφρώς φθηνότερα
- 5$ πιστωτικό σε περίπτωση που καθυστερήσει η παραγγελία από το deadline που δίνει

Αρνητικά:
- Το 99% είναι OEM κινεζο-προϊόντα στυλ Aliexpress / Jumbo
- Ελάχιστη παραγγελία 10 ευρώ , αλλά τουλάχιστον με courier παράδοση στο σπίτι (σε US account που έχω με αφήνει και μικρότερα ποσά αλλά χρεώνει μεταφορικά) 
- Δεν λειτουργούν καλά οι αναζητήσεις, στην ουσία αγοράζεις ότι σου προμοτάρει κυρίως, γιατί αυτά είναι σε κανονικές τιμές.
- Τα περισσότερα προϊόντα που δεν βρίσκονται σε Promo pages είναι πιο ακριβά συγκριτικά με το Aliexpress
- Δεν νομίζω ποτέ να αντικαταστήσει τις αγορές από Aliexpress (τουλάχιστον με την λογική που έχει τώρα), μία καλύτερη πιο καλοστημένη εκδοχή του Wish φαίνεται.

Προσωπικά όλες τις αγορές τις έκανα με temp emails γιατί ήθελα να εκμεταλλευτώ τα New customers promo όπου θέλω ακόμα να πάρω σίγουρα 2-3 πραγματάκια μέχρι να τα καταργήσουν. Άρα δεν γνωρίζω αν αξίζει κάποιος να κάνει αγορές μετά τα new custmer promo sales ή αν υπάρχουν περιστασιακά προσφορές με πραγματικές εκπτώσεις στου ήδη πελάτες.

PS. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει λίστα με τα αντικείμενα που αξίζουν ως προσφορά (είναι αρκετά βέβαια). Μπορεί κάποιος να κάνει share το URL του ad και αν κάποιος μπει μέσα από αυτό μπορεί να δει την τιμή του Promo. Εγώ έκανα  2 και 3 αγορά μέσα από dublicate apps του android (το έσβηνα και το ξαναέκανα duplicate) γιατί στο κανονικό install καταλαβαίνει (ακόμα και αν καθαρίσεις cookies / δεδομένα) ότι έχεις ήδη αγοράσει οπότε η έκπτωση δεν υπάρχει. 

Περιμένω εμπειρίες που έχετε και εσείς ή αν πετύχατε κανένα καλό προϊόν. 👍

Επεξ/σία από Billator
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω δει πολύ καλές τιμές σε ρούχα.  Νομίζω αυτό είναι το target. Ρούχα παπούτσια και γενικά η μόδα. Επίσης έχει και return με 3 ευρώ αν δεν κάνω λάθος με DHL. Κυρίως για μόδα το χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετική και η δική μου άποψη για το Temu ύστερα από 7 αγορές που έχω κάνει μέσα στο μήνα 😄

Ιδανικό για micro χαζό-gadget/ τύπου Ali Express/Jumbo όπως πολύ σωστά προανέφερε ο συνοδοιπόρος Billator.

Συμφέρει ιδιαίτερα αυτή την εποχή που χτυπάει την αγορά με πολύ επιθετικό marketing (aka free shipping/New customers promo etc) και για όσο αυτό διαρκέσει (μετά το ξανασυζητάμε).

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με όλα τα προιόντα που αγόρασα και μερικά μάλιστα ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου.

Ας πάρουμε τα βήματα με τη σειρά με την έως τώρα εμπειρία μου

κατά τη διάρκεια αναζήτησης: κατά την αναζήτηση ενός τύπου προιόντος καλό είναι να σορτάρετε με το factor > top sales ώστε να βρίσκετε τα δημοφιλέστερα και με τα περισσότερα reviews αντικείμενα (ιδιαίτερα σε κάτι φθηνιάρικα earpuds /smartwatches etc μετράει να πάρεις αυτό που είναι δοκιμασμένο πως θα δουλεύει σωστά) - Επίσης πάντα cross-check με Ali Εxpress για τις τιμές.

ΦΠΑ Όλες οι αγορές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ (πλήρως εναρμονισμένοι οι Κινέζοι με τα της ΕΕ).

free shipping (μέγα πλεονέκτημα) (5/5)

αποστολές γίνονται μέσω COURIER CENTER  ή DPD ( με Last mile από ACS)(4/5)

tracking πολύ καλό tracking με συνεχή updates κ δυνατότητα να λαμβάνετε notifications στο mail σας για κάθε step. (5/5)

packaging Φτηνιάρικο σε πλαστική σακούλα και επίφοβο για ευπαθή προιόντα. Φερειπείν παράγγειλα posters και κάποια από αυτά τα είχαν βάλει διπλωμένα στα τέσσερα για να χωρέσουν στη σακούλα (*)😅(2/5)

τελωνείο Καμιά από τις αγορές μου δεν χρεώθηκε με δασμούς. Βέβαια δεν έκανα αγορά που να ξεπερνά τα 30 ευρώ. Αλλά εως αυτό το ποσό σίγουρα δεν υπάρχει θέμα.(5/5)

delivery Όλες οι αποστολές έφτασαν εντός του προγραμματισμένου χρόνου και μάλιστα αρκετά νωρίτερα. Σε περίπτωση καθυστέρησης πέραν του προγραμματισμένου χρόνου παραλαβής σε πιστώνουν με credit των 5 e (5/5). Ολες οι αποστολές είχαν σημείο αποστολής τη Σόφια που μάλλον έχουν τις Ευρωπαικές τους αποθήκες για την αποφυγή τελωνείου.

(*) refund Οπως προανέφερα για τα posters τους ζήτησα refund το ποσό και το έδωσαν άμεσα στον Paypal λογαριασμό μου χωρίς καν να ρωτήσουν το λόγο που το αιτούμαι 😍 (5/5)

spam Από τη στιγμή που δημιουργήσεις account και κάνεις αγορά, αρχίζει ανηλέητο spamming από πλευράς τους με τουλάχιστον 5 emails " ειδικών προσφορών" σε καθημερινή βάση (1/5)

Συμπερασματικά δηλώνω ευχαριστημένος από την εμπειρία μου με το Temu και για όσο διαρκεί το free shipping και οι λοιπές παροχές του (promo codes etc) θα το "εκμεταλλευτώ" στο έπακρο.

Για ότι θέλετε επιπλέον σχετικά εδώ είμαστε :-)

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα 2 παραγγελίες,   την μια την έσπασε σε 2 αποστολές,      απο αυτες τις δυο η μια που ήρθε ήταν κάτι άσχετο   απο αυτό που έβαλα παραγγελία, τους ενημέρωσα μου κάνανε refund μετά απο 2 ημέρες,  το άλλο σκέλος ήρθε και ήταν και τα δυο αντικείμενα χτυπημένα,  τους ενημέρωσα πάλι refund.

H 2η ήρθε κανονικά με μόνο ενα αντικείμενο χτυπημένο, πάλι μου το κάνανε refund.

Ενα impulse buy που έκανα  ήταν κατά 1,5 ευρώ πιο ακριβό απο το jumbo

Στα θετικά το άμεσο refund, κάτι που όμως δεν νομίζω να συνεχίζει για πάντα,  στα αρνητικά  δεν παρέλαβα αυτό που ήθελα.

Αυτό με το νέο χρήστη και προσφορές δεν τα είδα πουθενά,  οι τιμές του είναι  σχετικά οκ,     λίγο πιο φθηνό απο το jumbo σε κάποια, σε κάποια λιγότερα ακριβότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sdikr είπε

Αυτό με το νέο χρήστη και προσφορές δεν τα είδα πουθενά,  οι τιμές του είναι  σχετικά οκ,     λίγο πιο φθηνό απο το jumbo σε κάποια, σε κάποια λιγότερα ακριβότερο

Είναι αποκλειστικά από διαφήμιση. Κάνεις account μέσω αυτών και πρέπει η αγορά να γίνει την ίδια μέρα (αν όχι πιο σύντομα,).

Συγκεκριμένα εμένα μου τα πετάει στο FB, και όταν έψαχνα κάτι συγκεκριμένο μπήκα κατευθείαν στο Facebook ads page (google "Facebook ads library"), έγραψα Temu Europe και βρήκα το προϊόν στην promo τιμή.

Σήμερα έκανα την 4η αγορά, γιατί γλιτώνεις πολλά αν σε ενδιαφέρει κάποιο προϊόν από τα promo που έχουν 80-90% (πραγματική) έκπτωση.

Είχα κρατήσει κάποια url από τα fb post αλλά έκλεισαν τις διαφημίσεις εκείνες, μπορείς εύκολα να τα βρεις, οι τιμές σε αυτά γράφονται πάνω στην φωτογραφία του προϊόντος (0.3-4€) οπότε μπορείς γρήγορα να τα βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Αν και δεν έχω fb σε ευχαριστώ

Δεν χρειάζεται να έχεις για να δεις τις διαφημίσεις τους

(Δεν είναι referral, είναι direct search στο fb library ads)

https://www.facebook.com/ads/library/?active_status=all&ad_type=all&country=GR&view_all_page_id=104501432668636&sort_data[direction]=desc&sort_data[mode]=relevancy_monthly_grouped&search_type=page&media_type=all

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Billator said:

Δεν χρειάζεται να έχεις για να δεις τις διαφημίσεις τους

(Δεν είναι referral, είναι direct search στο fb library ads)

https://www.facebook.com/ads/library/?active_status=all&ad_type=all&country=GR&view_all_page_id=104501432668636&sort_data[direction]=desc&sort_data[mode]=relevancy_monthly_grouped&search_type=page&media_type=all

Οτι και να δοκίμασα μου βγάζει άλλες τιμές απο αυτές που λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Οτι και να δοκίμασα μου βγάζει άλλες τιμές απο αυτές που λέει

Θέλει νέο account και αγορά από mobile. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο κινητό ή να κάνεις duplicate το app της temu. 

Αλλιώς χρειάζεται να αλλάξεις το main account της google του κινητού ώστε να μην μπορούν να καταλάβουν ότι έχεις κάνει ήδη account (ακόμα και απεγκατασταση να κάνεις φαίνεται).

Προσωπικά χρησιμοποιώ από το poco "Διπλότυπες εφαρμογές", και ανοίγω την διαφήμιση μέσω του duplicate app. 

Δεν είναι κάτι δύσκολο αν σου αρέσει κάτι μιλάμε για 1 λεπτό δουλειά. Προσωπικά χρησιμοποιώ temp emails, για τις αγορές σαν new user. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Billator said:

Θέλει νέο account και αγορά από mobile. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο κινητό ή να κάνεις duplicate το app της temu. 

Αλλιώς χρειάζεται να αλλάξεις το main account της google του κινητού ώστε να μην μπορούν να καταλάβουν ότι έχεις κάνει ήδη account (ακόμα και απεγκατασταση να κάνεις φαίνεται).

Προσωπικά χρησιμοποιώ από το poco "Διπλότυπες εφαρμογές", και ανοίγω την διαφήμιση μέσω του duplicate app. 

Δεν είναι κάτι δύσκολο αν σου αρέσει κάτι μιλάμε για 1 λεπτό δουλειά. Προσωπικά χρησιμοποιώ temp emails, για τις αγορές σαν new user. 

Το δοκίμασα και με φρέσκο κινητό με άσχετο λογαριασμό, πάλι συνεχίζει να μην δίνει την μεγάλη την έκπτωση,  σε οσα δοκίμασα  βγάζει οτι έχει λήξει

όπως και να έχει σε ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν το  joom ειναι. Ημουνα Βουλγαρία,  πρόσφατα, έχουν κάνει μεγάλο LOGISTICS εκεί για να ξεστοκάρουν τα κινεζομάγαζα.

Με συνεργασία με τη low cost DPD γεμίζουν τα Βαλκάνια  με Κινέζικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2023 στις 1:28 ΠΜ, sdikr είπε

Το δοκίμασα και με φρέσκο κινητό με άσχετο λογαριασμό, πάλι συνεχίζει να μην δίνει την μεγάλη την έκπτωση,  σε οσα δοκίμασα  βγάζει οτι έχει λήξει

όπως και να έχει σε ευχαριστώ

 

Και σε μένα τπ ίδιο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένας σκουπιδότοπος για να γεμίζουμε τις χωματερές μας.

Μείνετε μακρυά του και (γενικώς, όχι μόνο από αυτή την χωματερή) μην αγοράζετε κάτι αν δεν το χρειάζεστε. (μεγάλη κουβέντα το "χρειάζομαι", αλλά όχι για εδώ)

Όσο για τις ποιότητες, https://www.unep.org/news-and-stories/story/environmental-costs-fast-fashion (υπάρχουν ένα σωρό πηγές)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...