Προς το περιεχόμενο

Suv πετρελαίου ως 1800cc


Bakxos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, andreaspA είπε

Που τα ειδες αυτα? το Punto πετρελαιο καιει 4λ/100. Το tiguan 2λιτρο πετρελαιο , 4κινητο , σερνοντας τρειλερ με 750κιλα ξυλα, καιει 8λ με 140χλμ στον αυτοκινητοδρομο. Θελεις να μου πεις τι θα εκαιγαν αυτα τα δυο αν ηταν βενζινες?

7+ το Punto και 12 το tiguan.

 

Ότι κυκλοφορούν μόνο euro 5,6 στα μεγάλα αστικά κέντρα; Στην ευρωπαϊκή ένωση που ζούμε. 750 κιλά τρέιλερ και 140 χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο. Είστε επικίνδυνος δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο. Ούτε για καταναλώσεις ούτε για κάτι άλλο. Ντρέπομαι που οδηγάω ως νέος οικογενειάρχης μαζί σας.

Επεξ/σία από tilaverboy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Ότι κυκλοφορούν μόνο euro 5,6 στα μεγάλα αστικά κέντρα; Στην ευρωπαϊκή ένωση που ζούμε. 750 κιλά τρέιλερ και 140 χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο. Είστε επικίνδυνος δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο. Ούτε για καταναλώσεις ούτε για κάτι άλλο. Ντρέπομαι που οδηγάω ως νέος οικογενειάρχης μαζί σας.

Και πολυ καλα κανεις και ντρεπεσαι. Τις καταναλωσεις δεν μας λες που τις φαντάστηκες. Τα πετρελαια καινε 40% φθηνοτερα. Σε συνδιασμο με την διαφορα τιμης πετρελαιου και βενζινης, ειναι τουλαχιστον 50% πιο οικονομικα. Οσο ανεβαινουν και τα κυβικα δε και τα κιλα του αποβαρου, τοσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Τα πετρελαια καινε 40% φθηνοτερα. Σε συνδιασμο με την διαφορα τιμης πετρελαιου και βενζινης, ειναι τουλαχιστον 50% πιο οικονομικα. Οσο ανεβαινουν και τα κυβικα δε και τα κιλα του αποβαρου, τοσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα. 

Είναι οικονομικά μόνο αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα κάθε χρόνο.
Αν το πάρεις για να κυκλοφορείς μόνιμα στην πόλη και να βγαίνεις μόνο 2-3 φορές το χρόνο εκτός τότε δεν πρόκειτε να κάνει ποτέ απόσβεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Ότι κυκλοφορούν μόνο euro 5,6 στα μεγάλα αστικά κέντρα; Στην ευρωπαϊκή ένωση που ζούμε. 750 κιλά τρέιλερ και 140 χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο. Είστε επικίνδυνος δεν έχω να σχολιάσω τίποτα άλλο. Ούτε για καταναλώσεις ούτε για κάτι άλλο. Ντρέπομαι που οδηγάω ως νέος οικογενειάρχης μαζί σας.

Αν δεν γνωριζουμε......... .δεν κρινουμε.........!!!  ΟΛΑ τα αυτοκινητα εχουν επιτρεπομενα βαρη ελξης, με και χωρις φρενα.   πρωτα το κοιταμε αυτο, και μετα (κατα)κρινουμε.....!!!! 

TOW TIGUAN.JPG

 

Για την ταχυτητα, ομως..θα συμφωνησω.... ειναι υπερβολικη..!!  ειδικα οταν μεταφερεις βαρος πισω...! εκει πρεπει να εισαι συνηθως αρκετα κατω απο  τα ορια των δρομων....!!  

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Και πολυ καλα κανεις και ντρεπεσαι. Τις καταναλωσεις δεν μας λες που τις φαντάστηκες. Τα πετρελαια καινε 40% φθηνοτερα. Σε συνδιασμο με την διαφορα τιμης πετρελαιου και βενζινης, ειναι τουλαχιστον 50% πιο οικονομικα. Οσο ανεβαινουν και τα κυβικα δε και τα κιλα του αποβαρου, τοσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα. 

Τι να σχολιάσω για την ταχύτητα που πας φορτωμένος; 

38 λεπτά πριν, cabdik είπε

Αν δεν γνωριζουμε......... .δεν κρινουμε.........!!!  ΟΛΑ τα αυτοκινητα εχουν επιτρεπομενα βαρη ελξης, με και χωρις φρενα.   πρωτα το κοιταμε αυτο, και μετα (κατα)κρινουμε.....!!!! 

TOW TIGUAN.JPG

 

Για την ταχυτητα, ομως..θα συμφωνησω.... ειναι υπερβολικη..!!  ειδικα οταν μεταφερεις βαρος πισω...! εκει πρεπει να εισαι συνηθως αρκετα κατω απο  τα ορια των δρομων....!!  

Την ταχύτητα την είδες; Μίλησα εγώ για την έλξη; Εντάξει θα πάω να παραδοθώ στην αστυνομία οδηγώ παράνομα και εσείς νόμιμα. Καλή συνεχεια. Είναι λογικό έξω αυτή τη στιγμή να έχει ήλιο και να είναι νύχτα το καταλαβαίνω αυτό που μου λέτε

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Bakxos said:

Εγω είχα πετρέλαιο και τώρα βενζίνη. Καμία σχέση στην κατανάλωση στο ένα με 45ρι ρεζερβουάρ έβγαζα κοντά στα 750χλμ και τώρα με βενζίνη με 50ρι ρεζερβουάρ δύσκολα ξεπερνάω τα 530χλμ 

Τι αυτοκίνητο με τι μοτερ έχει τέτοια κατανάλωση;

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, andreaspA said:

Και πολυ καλα κανεις και ντρεπεσαι. Τις καταναλωσεις δεν μας λες που τις φαντάστηκες. Τα πετρελαια καινε 40% φθηνοτερα. Σε συνδιασμο με την διαφορα τιμης πετρελαιου και βενζινης, ειναι τουλαχιστον 50% πιο οικονομικα. Οσο ανεβαινουν και τα κυβικα δε και τα κιλα του αποβαρου, τοσο μεγαλυτερη ειναι η διαφορα. 

Τουλάχιστον 50%?? Δλδ μπορεί να πάει και 60%Υπάρχει τέτοια οικονομία;

Για δώσε πληροφορίες, πώς προκύπτει αυτό να πάω κι εγώ να πάρω 

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cabdik είπε

 

Για την ταχυτητα, ομως..θα συμφωνησω.... ειναι υπερβολικη..!!  ειδικα οταν μεταφερεις βαρος πισω...! εκει πρεπει να εισαι συνηθως αρκετα κατω απο  τα ορια των δρομων....!!  

Πας μαζί με τα φορτηγά 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το 3008 (1.5 blue HDI) εδώ κ τρία χρόνια δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα με αντλίες ad-blue κ υπολοίπων χρωμάτων.

Έχει όλη την ροπή εκεί που τη χρειάζεσαι κ όταν την χρειάζεσαι.

Σε κόστος χρήσης (κ συντήρησης μέχρι τώρα)...μου στοιχίζει τα μισά χρήματα απο το Fiesta 1.4 Titanium(2014).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tutuyo είπε

Τι αυτοκίνητο με τι μοτερ έχει τέτοια κατανάλωση;

Troc 1.0 

Και το προηγούμενο golf 1.6 πετρέλαιο 

Απλά κάνω πολλά ταξίδια και εμένα μου ταιριάζει το πετρέλαιο από πλευράς οικονομίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2023 στις 11:20 ΜΜ, tilaverboy είπε

Εγώ το είπα. Το πετρέλαιο σε πάει σε 5 ή 6 γενιάς. Το επόμενο είναι σταματήσουν το 5 γενιάς μέσα στην πόλη. Πλέον τα αυτοκίνητα βενζίνης euro 6 καταναλώνουν σχεδόν όσο ένα πετρελαιοκίνητο καθιστώντας την αγορά του πετρελαίου πλέον άχρηστη. Ενώ δηλαδή οι πετρελαιοκινητήρες έφτασαν στο πικ της εξέλιξης τους τα βενζινοκίνητα εξελίχθηκαν και άλλο.

Δεν υπαρχει περίπτωση, ούτε μια στο εκατομμύριο τα καινούργια βενζίνης να καίνε όσο το ντιζελ. Το 3008 πχ γυροφέρνει με το 8λτ/100χλμ. O diesel του δεν καιει τόσο. Στο vitara που έχω diesel καίει 5.7/100. Στο νέο vitara η βενζίνη στο hybrid  παίζει στο 7. 6 χρόνια διαφορά στην εξέλιξη αυτό. 

Το εάν ο diesel έχει μέλλον, συμφέρει από άποψη βλαβών κτλ έχει αναλυθεί πολλές φορές. Γνώμη μου εάν κάποιος θέλει να πάρει αυτοκίνητο για 10 χρόνια, ας πάρει ότι θέλει. Έτσι και αλλιώς στα καινούργια diesel απαγορεύσεις δεν θα βγάλουν. Εάν θέλει να το αλλάξει στα 3-4 χρόνια τότε diesel όχι. 

Επεξ/σία από james01gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, dpolal said:

Είναι οικονομικά μόνο αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα κάθε χρόνο.
Αν το πάρεις για να κυκλοφορείς μόνιμα στην πόλη και να βγαίνεις μόνο 2-3 φορές το χρόνο εκτός τότε δεν πρόκειτε να κάνει ποτέ απόσβεση.

απο που προκυπτει το οτι δεν κανουν οικονομια μεσ την πολη? αφου καινε 40% λιγοτερο

11 hours ago, tutuyo said:

Τουλάχιστον 50%?? Δλδ μπορεί να πάει και 60%Υπάρχει τέτοια οικονομία;

Για δώσε πληροφορίες, πώς προκύπτει αυτό να πάω κι εγώ να πάρω 

εννοειται υπαρχει! diesel εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ChristosVl είπε

απο που προκυπτει το οτι δεν κανουν οικονομια μεσ την πολη? αφου καινε 40% λιγοτερο

Δεν είπα αυτό.

Το κόστος αγοράς τους είναι συνήθως μεγαλύτερο από το αντίστοιχο σε βενζινοκίνητο.
Αυτή η διαφορά των παραπάνω χρημάτων που θα πληρώσεις κατά την αγορά θα αποσβέσει με την χρήση αφού το πετρέλαιο κίνησης είναι φθηνότερο από την αμόλυβδη.
Δηλαδή, τα παραπάνω χρήματα που έδωσες για να το αγοράσεις θα τα γλυτώσεις μελλοντικά από το κόστος των καυσίμων.

Σε συνθήκες κίνησης εντός της πόλης με μποτιλιάρισμα και διαρκή σταμάτα/ξεκίνα η κατανάλωση είναι πάντα ποιό αυξημένη.
Αν λοιπόν το αγοράσεις για να κάνεις λίγα χιλιόμετρα ή αν τα περισσότερα είναι εντός πόλης αυτά τα παραπάνω χρήματα θα αργήσεις πάρα πολύ να τα «πάρεις» πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάποιοι επιμένουν στις απόψεις τους. Είτε το θέλουμε είτε όχι το πετρέλαιο είναι οικονομικοτερο. Όλα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bakxos είπε

Μου αρέσει που κάποιοι επιμένουν στις απόψεις τους. Είτε το θέλουμε είτε όχι το πετρέλαιο είναι οικονομικοτερο. Όλα τα άλλα να είχαμε να λέγαμε 

Έχεις δίκιο αλλά έχει κολλήσει η βελόνα.

Οι περισσότεροι που είναι κατά των ντίζελ δεν είχαν ποτέ, οπότε αναμασάνε τα ίδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...