Προς το περιεχόμενο

Sony WF-1000XM5 Review


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπάρχει κάτι που πρέπει να δώσουμε στη Sony σε ό,τι αφορά τη σειρά των true wireless earbuds της, είναι πως έκδοση με την έκδοση γίνονται ολοένα και καλύτερα.

Έτσι λοιπόν τα φετινά WF-1000XM5 έρχονται με ενδιαφέρουσες βελτιώσεις, τόσο στο εξωτερικό, όσο και στο εσωτερικό, σε σχέση με το αμέσως προηγούμενο μοντέλο, τα WF-1000XM4 που είχαν κάνει την εμφάνισή τους δύο χρόνια νωρίτερα, το καλοκαίρι του 2021. Το μεγάλο ερώτημα βέβαια είναι κατά πόσο οι βελτιώσεις αυτές αρκούν για να πείσουν το κοινό (όσους επένδυσαν στα WF-1000XM4 αλλά και όσους είχαν την υπομονή να περιμένουν για την επόμενη έκδοση) για την αξία τους, ειδικά μάλιστα που η τιμή τους έχει αυξηθεί κατά €40 σε σχέση με εκείνη των προκατόχων τους (τα €279 έχουν γίνει €319).

Αν κάτι γίνεται ξεκάθαρο με την πρώτη ματιά στα WF-1000XM5 είναι πως η Sony δεν επαναπαύεται σε ό,τι αφορά τον σχεδιασμό τους. Τα WF-1000XM4 άλλωστε άφηναν μπόλικα περιθώρια βελτίωσης τα οποία η ιαπωνική εταιρεία εξάντλησε σε μεγάλο βαθμό με τη νέα τους έκδοση. Τα WF-1000XM5 είναι κατά 25% μικρότερα και 20% ελαφρύτερα σε σχέση με τα αμέσως προηγούμενα, με το βάρος του κάθε ακουστικού μάλιστα να είναι μόλις 5,9 γραμμάρια. Ο σχεδιασμός τους είναι πιο καμπυλωτός αλλά συνολικά καταλαμβάνει λιγότερο όγκο, τόσο στο τμήμα που μπαίνει μέσα στο αυτί (κρατήστε το αυτό, θα επανέλθουμε), όσο και αυτό που εξέχει.

sony-wf1000xm5_12.jpg

Η Sony διαθέτει τα WF-1000XM5 σε δύο χρώματα, ένα γυαλιστερό μαύρο και ένα μπεζ -το οποίο για άγνωστους προς εμάς λόγους, η εταιρεία επιμένει να αναφέρει ως «ασημί» στις προδιαγραφές. Σε αυτό το τελευταίο θα πρέπει να σταθούμε και ο λόγος είναι πως το μπεζ αναδεικνύει πολύ καλύτερα το πανέμορφο design των ακουστικών, δένοντας μάλιστα και άριστα με τα χρυσού χρώματος εξωτερικά μικρόφωνα (τα οποία ναι, παραμένουν χρυσά, αλλά δίχως να μοιάζουν τόσο με βαλβίδες). Σύμφωνοι, το μπεζ βρωμίζει πολύ πιο εύκολα και δεν συγχωρεί σε σχέση με το μαύρο αλλά αν προσέχετε στοιχειωδώς τα gadgets και τις συσκευές σας, αξίζει να το τολμήσετε.

Διαβάστε ολόκληρο το Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

transparency και Sony Δεν πάνε μαζί. Δυστυχώς αν και έχω δοκιμάσει όλη την σειρά κανένα απολύτως δε με άφησε ικανοποιημένο. Ειδικά με τις αποσύνδεσης. Με την χάλια ποιότητα στις κλήσεις. Το να πάρω 300 € ακουστικά για να τα έχω μόνο για να ακούω μουσική άστο καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Just_travel_everywhere said:

transparency και Sony Δεν πάνε μαζί. Δυστυχώς αν και έχω δοκιμάσει όλη την σειρά κανένα απολύτως δε με άφησε ικανοποιημένο. Ειδικά με τις αποσύνδεσης. Με την χάλια ποιότητα στις κλήσεις. Το να πάρω 300 € ακουστικά για να τα έχω μόνο για να ακούω μουσική άστο καλύτερα.

Yep και εγώ με τα 3ρια έχω μείνει πάρα πολύ δυσαρεστημένος. Συνέχεια αποσυνδέσεις και όσο και να προσπαθησα δεν εφάρμοζαν στο αυτί με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alion είπε

Αν υπάρχει κάτι που πρέπει να δώσουμε στη Sony σε ό,τι αφορά τη σειρά των true wireless earbuds της, είναι πως έκδοση με την έκδοση γίνονται ολοένα και καλύτερα.

ε ξέρω γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 ευρώ είναι πολλά. Τα μισά και πάλι πολλά είναι.

εγώ πήρα αυτά πρόσφατα - βαρέθηκα να δίνω 80άρια και 100άρια και να μην είμαι ευχαριστημένος - και έχουν πάρα πολύ καλό ήχο και με ακούνε και καλά. Για ομιλία τα πήρα.

Μουσική που τα δοκίμασα δεν είναι super WOW αλλά δεν τα θέλω για τέτοια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sminitis είπε

Με τα 3αρια που έχω απόλυτα ικανοποιημένος σε κλήσεις μουσική ποιότητα ήχου και αυτονομία. Τρομερά. 

.... ίσως απο τα χειρότερα (αν όχι τα χειρότερα) που έχω δοκιμάσει!

Κ ο  λόγος που δεν ξανά εμπιστεύομαι αξιολογήσεις (για tws σίγουρα) αλλά κ την Sony στα tws σίγουρα.

Ευχαριστώ που μου το θύμισες

 

Spoiler

(στα γρήγορα: άθλια ποιότητα επικοινωνίας-συνομιλίας, Transparency mode απλά για να υπάρχει, θήκη μπαούλο, τεράστιο βάρος, κακή εφαρμογή, αποσυνδέσεις, απουσία multi-pairing, app με προβλήματα κ συχνά crashes..δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα)...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι αυτοκαταστρεφομενα σαν τα 4 ίσως είναι καλά.

Αυτό το θέμα με το κακό firmware που χάλασε την μπαταρία πολύ με χάλασε και εμενα προσωπικά (μεγάλο θέμα στα xm4 που επηρέασε σχεδόν τους πάντες με firmware 1.4)

Και service στο service γιατί είναι τσιπιδες και δεν αλλάζουν όλη την συσκευή αλλά μόνο το προβληματικό με αποτέλεσμα να έχουν μετά απόκλιση τα 2 ακουστικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, m3ltd0wn said:

Αν δεν είναι αυτοκαταστρεφομενα σαν τα 4 ίσως είναι καλά.

Αυτό το θέμα με το κακό firmware που χάλασε την μπαταρία πολύ με χάλασε και εμενα προσωπικά (μεγάλο θέμα στα xm4 που επηρέασε σχεδόν τους πάντες με firmware 1.4)

Και service στο service γιατί είναι τσιπιδες και δεν αλλάζουν όλη την συσκευή αλλά μόνο το προβληματικό με αποτέλεσμα να έχουν μετά απόκλιση τα 2 ακουστικά...

Έχοντας και εγώ τα 4αρια θα συμφωνήσω.

Από καθαρή θέμα τύχης πάντως, ήμουν στην 1.3.3. Δεν αναβάθμισα ποτέ και μετά μαθεύτηκε το φιάσκο με την 1.4.2 και την μπαταρία και πίστευα ότι την γλίτωσα.

Μετά από ένα χρόνο χρησης, χθες άρχισε να έχει αποκλείσεις η δεξιά ψειρα σε σχέση με την αριστερή.

Σκέφτομαι να στείλω κατευθείαν στην Sony... Λυπηρό το γεγονός ότι η Sony Greece δεν αναλαμβάνει αντικατάσταση. 

Στην Αμερική πήρε τόσο διάσταση το θέμα που πλέον κάνουν εύκολα αντικατάσταση ακόμη και χωρίς αποδειξη. Πηγή Reddit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, johnnycer είπε

Έχοντας και εγώ τα 4αρια θα συμφωνήσω.

Από καθαρή θέμα τύχης πάντως, ήμουν στην 1.3.3. Δεν αναβάθμισα ποτέ και μετά μαθεύτηκε το φιάσκο με την 1.4.2 και την μπαταρία και πίστευα ότι την γλίτωσα.

Μετά από ένα χρόνο χρησης, χθες άρχισε να έχει αποκλείσεις η δεξιά ψειρα σε σχέση με την αριστερή.

Σκέφτομαι να στείλω κατευθείαν στην Sony... Λυπηρό το γεγονός ότι η Sony Greece δεν αναλαμβάνει αντικατάσταση. 

Στην Αμερική πήρε τόσο διάσταση το θέμα που πλέον κάνουν εύκολα αντικατάσταση ακόμη και χωρίς αποδειξη. Πηγή Reddit...

 

 

Τα έδωσα για σέρβις. Σε εξουσιοδοτημενο. Μια χαρά η εξυπηρέτηση αλλά η εντολή είναι ότι αλλάζει μόνο το ακουστικό που έχει πρόβλημα...

Δεν φταίει το σέρβις (είναι όλοι ιδιώτες) αλλά η sony Ελλάδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας πετάξει πολλά λεφτα σε airpods που χαλαγαν κάθε χρόνο, βρήκα την υγεία μου με τα Huawei Freebuds 4i. Καταπληκτικά ακουστικά που με υπηρετούν σκυλιά 2 χρόνια τωρα με πολύ καλό ANC, transparency, φοβερη εφαρμογη, ωραίο ήχο, μετρια σε κλησεις αλλα παρόλα αυτα απίστευτα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο. Φέτος η creative μου εκανε δώρο- λόγω του οτι χαλασαν ενα ζευγαρι outlier air v2 (που ηταν φοβερα για περπατημα, τρεξιμο μιας και ο ηχος του ηταν αντε γεια)- ενα ζευγαρι sensemore air......Και εχω να πώ μόνο wow.....καταπληκτικά σε βαθμό που έγιναν τα νουμερο 1 μου ακουστικά. Επαιξαν πρόσφατα στα 35 ευρω και νομίζω οτι ειναι bargain με φοβερο passive και active noise cancelation και το απίστευτο sensemore που ουσιαστικα δουλευει σαν ακουστικό βαρηκοίας. Πολύ ικανοποιητικά και σε συνομιλία χωρίς βεβαια να φτανουν τα airpods. Για το σπίτι , εδω και χρόνια τα Sony 1000XM3 δεν τα αλλαζω με τιποτα , τα είχα πάρει σε τιμή ευκαιρίασ 149 ευρω και απλα δεν παίζονται, για εξω 300 ευρω δεν τα δίνω με τιποτα (εγω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι τα θεωρούν κορυφαία στο youtube. Eγώ με την λελα για μπαταρία που είχαν τα xm4 θα περιμένω. Δεν ξανασκάω 300+ ευρώ για να έχω σε 2-3 μήνες το ένα ακουστικό 20% και το άλλο 100 % . Η sony έχασε την εμπιστοσύνη μου. Τέτοια θέματα σε ψοίρες τέτοιας τιμής απαγορεύονται . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...