Προς το περιεχόμενο

Οι χρήστες του X δεν θα μπορούν να «μπλοκάρουν» άλλους χρήστες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Έλονας απλά παίρνει αποφάσεις που βοηθάνε τον ίδιο και δε σκέφτεται τίποτα παραπάνω, ούτε πως θα αντιδράσει ο κόσμος ούτε αν θα είναι καλό επιχειρηματικά. Κατά τα άλλα έφυγε από CEO.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ειδικά για κάποιους πολιτικούς που είχαν μετατρέψει το Twiter από μέσο δημόσιας έκφρασης όχι μόνο σε πλατφόρμα επίσημων ανακοινώσεων αλλά και υπηρεσιακής αλληλογραφίας. Ας μην ξεχνάμε πως όλα τα social media είναι (τεράστιες) ιδιωτικές επιχειρήσεις με σκοπό το οικονομικό κέρδος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα συμφωνω με αυτό...

για να δουμε, θα αρεσει σε κατευθυνομενους η φαση ή θα αρχισουν delete τα accounts τους απο το κράξιμο.....

2 λεπτά πριν, CyanBlue είπε

Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον ειδικά για κάποιους πολιτικούς που είχαν μετατρέψει το Twiter από μέσο δημόσιας έκφρασης όχι μόνο σε πλατφόρμα επίσημων ανακοινώσεων αλλά και υπηρεσιακής αλληλογραφίας. Ας μην ξεχνάμε πως όλα τα social media είναι (τεράστιες) ιδιωτικές επιχειρήσεις με σκοπό το οικονομικό κέρδος.

εγω θελω να δω να δω τα account των Πορτοσαλτε, Χατζηνικολάου κ.ο.κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Τουίτερ 13 χρόνια, το μόνο μπλοκ που έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια είναι σε αυτόν τον καραγκιόζη. Μάλλον θα τον έχει μπλοκάρει το μισό Τουίτερ και σα κομπλεξικο ανθρωπάκι που είναι καταργεί το μπλοκ το ίδιο.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε γουστάρουν και ούτε θέλουν να σε διαβάζουν ρε Ελον ούτε εσένα ούτε τους παράφρονες ακροδεξιούς που θες να προμοταρεις, τι να κάνουμε

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, mike299 said:

Όποιος κάνει μια δημόσια τοποθέτηση/ανάρτηση, οφείλει να δέχεται και τον δημόσιο αντίλογο. Με το Block καταχρηστικά επέτρεπες σε όσους διαφωνούσαν μαζί σου να εκφράσουν την άποψη τους.

Έαν δεν θέλεις ο ίδιος να διαβάζεις την άποψη κάποιου υπάρχει το mute. Αλλά ας είναι εμφανής σε όλους τους άλλους.

Και για τα τοξικά/απάνθρωπα σχόλια, υπάρχει το report

Πολύ επιφανειακή ανάγνωση, υπάρχουν και τα πληρωμενα (η μη) τρολακια που σε καθε ποστ θα πηγαινουν και θα το σπαμαρουν. Το δικαιωμα μου να μην κανω συνομιλητή όποιον θέλει απλά να τρολάρει, δε θα έπρεπε να μου αφαιρείται. Ειδικά από έναν άνθρωπο που δηλώνει υπέρμαχος της ελευθερίας.

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Elon Musk μπλοκαρει οποιον διαμαρτυρήθηκε για την απουσία του block. Ποσο φασιστας πια.

Δηλ βάζει στο ίδιο καζάνι κάποιον που έχει προσωπικά μαζί σου και κακόβουλα σου επιτίθεται για να σου κάνει κακο και κάποιον που απλά λέει την γνώμη του για ένα feature μιας υπηρεσίας. Ψυχασθένεια και φασισμός στο οτι δε μπορει να καταλάβει την διαφορά. ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ o ELON MUSK και η αυτοκαταστροφική λογική 5χρονου που φανηκε για πρώτη φορα στο twitter που ήταν μια εδραιωμένη υπηρεσία . Οταν ελεγε οτι μεχρι το 2020 θα κάνει αποικια στον Αρη 10 χρονια πριν ολοι τον δοξάζανε και ήταν λίγοι αυτοι που είχαν το μυαλο να πουν οτι ειναι τελειως αδυνατο να γίνει κατι τετοιο.

image.jpeg.0723718d13b1f2ec9701c138e1043856.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Kostasspil said:

Πολύ επιφανειακή ανάγνωση, υπάρχουν και τα πληρωμενα (η μη) τρολακια που σε καθε ποστ θα πηγαινουν και θα το σπαμαρουν. Το δικαιωμα μου να μην κανω συνομιλητή όποιον θέλει απλά να τρολάρει, δε θα έπρεπε να μου αφαιρείται. Ειδικά από έναν άνθρωπο που δηλώνει υπέρμαχος της ελευθερίας.

Το δικαίωμα μου να απαντάω σε οποιαδήποτε δημόσια τοποθέτηση, δε θα έπρεπε να μου αφαιρείται. Ειδικά από έναν άνθρωπο που δηλώνει υπέρμαχος της ελευθερίας

Πέρα από αυτό όμως, κανείς δεν σε υποχρέωσε να κάνεις συνομιλητή τον οποιοδήποτε. Όπως και τώρα, δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σε αυτό το post. Έχεις το δικαίωμα να με κάνεις ignore (mute) και έτσι δεν θα εμφανίζονται τα μηνύματα μου καθόλου σε εσένα. Όμως όλοι οι άλλοι θα μπορούν να το διαβάσουν.

Και αυτό που αναφέρεις για τα τρολακια, ισχύει και αντίστροφα. Να σου δώσω ένα παράδειγμα από εδώ στο insomnia. Στο θέμα για τις ταυτότητες, ένα μέλος αναρτούσε  αποσπάσματα από ΦΕΚ που δήθεν ανέφεραν ότι στο RFID θα μπορούν να γράφουν και να διαβάζουν δεδομένα τρίτοι. Φυσικά απάντησαν άλλα μέλη από κάτω ότι αυτά είναι ψεύδη και πουθενά δεν αναφέρονται στο ΦΕΚ αυτά που έλεγε. Φαντάσου να μπορούσε έμενα, εσένα, τον @AtiX να μας κάνει απλά μπλοκ. Όποιος έβλεπε την ανάρτηση του και δεν το έψαχνε ο ίδιος, δεν θα είχε την ενημέρωση από εμάς που τον διαψεύσαμε και θα πίστευε ότι είναι αλήθεια!

Επειδή ακούω όμως την ένσταση σου, ίσως να μπορούσε να λυθεί το θέμα με μια ενδιάμεση κατάσταση. Ένα block σαν filter όμως. Να μπορείς να κάνεις block, αυτά να μην εξαφανίζονται αλλά να εμφανίζονται όπως πχ τα spoilers εδώ στο insomnia  και να είναι δική μου απόφαση εάν θέλω να τα διαβάσω ή όχι. Στην τελική, μπορεί να συμφωνώ με τον λόγο που τον έκανες block επειδή ήταν spammer πχ και έτσι να μπορώ να τον κάνω και εγώ mute/block

Edit: Για να απονείμουμε και τα credit, οι @AtiX, @Ukforthemoment και @Nabuko ήταν οι πρώτοι που διέψευσαν τους ισχυρισμούς για τα ΦΕΚ

 

Επεξ/σία από mike299
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Πολύ επιφανειακή ανάγνωση, υπάρχουν και τα πληρωμενα (η μη) τρολακια που σε καθε ποστ θα πηγαινουν και θα το σπαμαρουν. Το δικαιωμα μου να μην κανω συνομιλητή όποιον θέλει απλά να τρολάρει, δε θα έπρεπε να μου αφαιρείται. Ειδικά από έναν άνθρωπο που δηλώνει υπέρμαχος της ελευθερίας.


Τα κομματόσκυλα χρειάζονται το μπλοκ για να περνάει καλύτερα η-κατά κύριο λόγο εθνομηδενιστική, δυτική-ΝΑΤΟϊκή και κατά των δικαιωμάτων της πλειοψηφίας-προπαγάνδα τους, μέσω έλλειψης αντίλογου. Γιατί οι εγκάθετοι είναι αυτοί που παράγουν το περισσότερο περιεχόμενο), λόγω αμοιβής τους για τον σκοπό αυτό, ώστε να περνάει απαρατήρητη σχεδόν οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

Σε φόρουμ σαν το reddit και το resetera έχουν τους moderators να σβήνουν σχόλια και να μπανάρουν λογαριασμούς ή και ολόκληρες ανεπιθύμητες κοινότητες(π.χ. /r MAGA, /r Russia). Δεν χρειάζονται εκεί το μλποκ.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, whiteman7 said:

μια χαρα συμφωνω με αυτό...

για να δουμε, θα αρεσει σε κατευθυνομενους η φαση ή θα αρχισουν delete τα accounts τους απο το κράξιμο.....

εγω θελω να δω να δω τα account των Πορτοσαλτε, Χατζηνικολάου κ.ο.κ

Υπάρχει επιλογή νομίζω που για να σχολιάσεις πχ ένα tweet μου, θα πρέπει να σε έχω follow κι εγώ, αλλιώς θα μπορείς μόνο να διαβάζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mike299 said:

Το δικαίωμα μου να μην απαντάω σε οποιαδήποτε δημόσια τοποθέτηση, δε θα έπρεπε να μου αφαιρείται. Ειδικά από έναν άνθρωπο που δηλώνει υπέρμαχος της ελευθερίας

Πέρα από αυτό όμως, κανείς δεν σε υποχρέωσε να κάνεις συνομιλητή τον οποιοδήποτε. Όπως και τώρα, δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις σε αυτό το post. Έχεις το δικαίωμα να με κάνεις ignore (mute) και έτσι δεν θα εμφανίζονται τα μηνύματα μου καθόλου σε εσένα. Όμως όλοι οι άλλοι θα μπορούν να το διαβάσουν.

Και αυτό που αναφέρεις για τα τρολακια, ισχύει και αντίστροφα. Να σου δώσω ένα παράδειγμα από εδώ στο insomnia. Στο θέμα για τις ταυτότητες, ένα μέλος αναρτούσε  αποσπάσματα από ΦΕΚ που δήθεν ανέφεραν ότι στο RFID θα μπορούν να γράφουν και να διαβάζουν δεδομένα τρίτοι. Φυσικά απάντησαν άλλα μέλη από κάτω ότι αυτά είναι ψεύδη και πουθενά δεν αναφέρονται στο ΦΕΚ αυτά που έλεγε. Φαντάσου να μπορούσε έμενα, εσένα, τον @AtiX να μας κάνει απλά μπλοκ. Όποιος έβλεπε την ανάρτηση του και δεν το έψαχνε ο ίδιος, δεν θα είχε την ενημέρωση από εμάς που τον διαψεύσαμε και θα πίστευε ότι είναι αλήθεια!

Επειδή ακούω όμως την ένσταση σου, ίσως να μπορούσε να λυθεί το θέμα με μια ενδιάμεση κατάσταση. Ένα block σαν filter όμως. Να μπορείς να κάνεις block, αυτά να μην εξαφανίζονται αλλά να εμφανίζονται όπως πχ τα spoilers εδώ στο insomnia  και να είναι δική μου απόφαση εάν θέλω να τα διαβάσω ή όχι. Στην τελική, μπορεί να συμφωνώ με τον λόγο που τον έκανες block επειδή ήταν spammer πχ και έτσι να μπορώ να τον κάνω και εγώ mute/block

Edit: Για να απονείμουμε και τα credit, οι @AtiX, @Ukforthemoment και @Nabuko ήταν οι πρώτοι που διέψευσαν τους ισχυρισμούς για τα ΦΕΚ

 

Με την ίδια λογική όμως θα πρέπει να αφαιρέσει και την δυνατότητα να περιορίζεις το ποιοι μπορούν να απαντήσουν στο τουιτ σου, γιατί κι αυτό μορφή φίμωσης είναι. Γενικά διαφωνώ με τις οριζόντιες δράσεις. Θα πρέπει να βρει έναν τρόπο να κοπούν τα τρολ αλλά ταυτόχρονα να μην αφαιρείται ο δημόσιος λόγος απ όσους θέλουν πραγματικά να συμμετέχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Η ανταγωνιστική Bluesky κατέρρευσε

Και το Threads «θα διέλυε το Twitter/X με 500 εκατομμύρια νεοεγγεγραμμένους σε μία εβδομάδα», αλλά τελικά δεν το χρησιμοποιεί ούτε ο Zuckerberg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...