Προς το περιεχόμενο

Γονείς, παιδιά και εισαγωγή στο gaming


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum.

Θα ήθελα να συζητήσω και να ακούσω απόψεις από άτομα που είναι στην ίδια θέση με εμένα σχετικά με τα παιδιά και το gaming. Ελπίζω να το κάνω στο σωστό μέρος, αλλιώς θα παρακαλέσω κάποιον mod να το μεταφέρει.

Ο μεγάλος μου γιος είναι 11 ετών και ο μικρός 8 (έχω κι άλλο αλλά δεν μας απασχολεί προς το παρόν 😊). Γενικά με τη γυναίκα μου έχουμε καταφέρει και κρατάμε τα παιδιά σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο όσον αφορά τις ώρες που θα περάσουν μπροστά στην τηλεόραση, όσο για το κινητό μόνο στο σπίτι και πολύ σπάνια. Στον μεγάλο μόνο πριν λίγο καιρό του έδωσα ένα κινητό χωρίς sim μόνο για το σπίτι (με google family link, περιορισμούς κτλ) και το πολύ για κάνα 15-20λεπτο τη μέρα και όχι κάθε μέρα. Για να μην μακρηγορώ τα παιδιά μου απέχουν πολύ από το 90% των τετράχρονων που βλέπω γύρω μου που «στύβουν» το κινητό του μπαμπά ή της μαμάς όση ώρα είναι έξω από το σπίτι. 

Έχει φτάσει όμως η ώρα που πρέπει να αντιμετωπίσω το θέμα πιο σοβαρά, καθώς ο μεγάλος πιέζει όλο και περισσότερο πλέον για καθημερινό gaming, μιλάει για κονσόλες, Minecraft κτλ κτλ. Εννοείται ότι έχει φίλους που έχουν εδώ και χρόνια κονσόλα στο σπίτι, άλλοι με τηλεόραση στο δικό τους υπνοδωμάτιο και γενικά με γονείς τεχνολογικά αναλφάβητους που τους έχουν «ξέφραγο αμπέλι».

Πριν μπω στις ερωτήσεις να πω ότι από hardware αυτή τη στιγμή στο σπίτι δεν υπάρχει windows pc. Υπάρχει 1 mac mini Μ1 με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει, υπάρχουν 2 Chromebook και κινητά android. Ίσως να προστεθεί 1 iPad. (Να προσθέσω ότι υπάρχει και 1 Nvidia Shield σε περίπτωση που κάποιος προτείνει παρακάτω το Gforce Now ως λύση) Προσωπικά δεν είμαι gamer όπως θα καταλάβατε, όχι επειδή δεν μου αρέσουν τα παιχνίδια, αλλά κυρίως γιατί δεν μου αρέσουν τα καινούρια παιχνίδια, και φυσικά ο κυριότερος λόγος είναι ότι δεν έχω χρόνο.

Στο ψητό λοιπόν τώρα. Εσείς που έχετε παιδιά πως διαχειριστήκατε το θέμα του gaming; 
Πήρατε κονσόλα; Ποια; Σε ποια ηλικία; Δεν πήρατε τίποτα και τους αφήσατε με ένα κινητό για casual gaming μόνο;
Emulators? Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με αυτό το κομμάτι, αλλά ξέρω ότι παίζει πολύ σοβαρά. Υπάρχει περίπτωση να μείνουν ικανοποιημένα τα παιδιά με αυτή τη λύση;

Το άλλο θέμα φυσικά είναι το οικονομικό. Ούτε θέλω να χτίσω καινούριο gaming pc, ούτε να πάρω ακριβή κονσόλα. Επίσης είναι και οι τιμές των παιχνιδιών. Αγοράζετε πλέον παιχνίδια για εσάς και τα παιδιά ή παίζει μόνο η λύση της συνδρομής με προσφορές από site με κλειδιά, steam κτλ.;

Στα μάτια μου με μια πρόχειρη αναζήτηση το Xbox series S δείχνει η πιο λογική αγορά, καθώς ούτε πολλές απαιτήσεις υπάρχουν (δεν ξέρουν τα παιδιά τι σημαίνει ανάλυση, fps κτλ), και το game pass μπορεί να βρεθεί σε τιμές αρκετά χαμηλότερες από την επίσημη συνδρομή. Κάνω κάπου λάθος; Το Xbox cloud gaming αν κατάλαβα καλά δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα ακόμα. Υπάρχει κάποια ενημέρωση για το πότε θα γίνει αυτό; Θα μπορούσαμε το θεωρήσουμε ως λύση όταν γίνει διαθέσιμο ώστε να μην πάρω κονσόλα και να παίζει σοβαρούς τίτλους σε άλλες συσκευές όπως το Mac mini, Nvidia Shield ή κάποιο tablet?

Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά ελπίζω πραγματικά να «περπατήσει» το thread και να ακουστούν όλες οι απόψεις, όποιες και αν είναι αυτές. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο θέμα άνοιξες!

Δεν έχω εμπειρία γιατί ο μικρός μου είναι ακόμα πολύ μικρός για να τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, όμως με προβληματίζει το μέλλον.

Πάντως θα σου πω ότι το Xbox Series S φαίνεται να είναι μια καλή επιλογη. Καλύτερα αυτό παρά κινητά ή tablet, κατ' εμέ. Και όχι σύνδεση στο ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, cubilone said:

Μεγάλο θέμα άνοιξες!

Δεν έχω εμπειρία γιατί ο μικρός μου είναι ακόμα πολύ μικρός για να τον ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, όμως με προβληματίζει το μέλλον.

Πάντως θα σου πω ότι το Xbox Series S φαίνεται να είναι μια καλή επιλογη. Καλύτερα αυτό παρά κινητά ή tablet, κατ' εμέ. Και όχι σύνδεση στο ίντερνετ.

Μεγάλο θέμα, αλλά δυστυχώς με μηδενική συμμετοχή τουλάχιστον προς το παρόν. Μακάρι να ρολάρει καλύτερα μετά τις διακοπές γιατί πραγματικά θέλω να διαβάσω όλες τις απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... Όντως, πολύ μεγάλο θέμα. Δεν έχω παιδιά ακόμα, αλλά πιστεύω πως 1.5 ώρα Σάββατο και 1.5 ώρα Κυριακή είναι οκ για αρχή.

Spoiler

Και αφού είπα τη γνώμη μου, θα πω και την εμπειρία μου, όταν ήμουν παιδί. 

Εμένα οι γονείς μου δεν με άφηναν καθόλου να παίζω με video games. Το αποτέλεσμα ήταν να ξημεροβραδιαζομαι και να λιώνω σε σπίτια φίλων μου. Οπότε το ότι δεν είχα κονσόλα σπίτι, μάλλον χειρότερα έκανε τα πράγμα.

Τέλος ακόμα το "κρατάω" στους γονείς μου, που σαν παιδί δεν με άφηναν να παίζω, και παίζει να μου έχει μείνει και το απωθημένο και 30 χρόνων μαντραχαλος ασχολούμαι ακόμα με gaming.

Οπότε λίγο προσοχή στις επιλογές σας (και στις δικές μου όταν έρθει ή ωρα). 

 

5 minutes ago, BillT said:

Μεγάλο θέμα, αλλά δυστυχώς με μηδενική συμμετοχή τουλάχιστον προς το παρόν. Μακάρι να ρολάρει καλύτερα μετά τις διακοπές γιατί πραγματικά θέλω να διαβάσω όλες τις απόψεις. 

Πρέπει να έχει ξανα-συζητηθει πάντως το θέμα εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, NickTG said:

Άρα στα 11 η μόνη επαφή που έχει με τεχνολογία είναι κάποια λεπτά τη μέρα με ένα κινητό? 

όχι βρε συ, δεν τα έχω και κλειδωμένα σε σπηλιά. Και στον υπολογιστή θα καθίσει να κάνει τις αναζητήσεις του είτε για πράγματα που τον ενδιαφέρουν είτε για τις εργασίες του στο σχολείο. Και εγώ προσπαθώ να του εξηγώ πως δουλεύουν κάποια πράγματα για να μαθαίνει. Δεν θέλω να αποκλείσω τα παιδιά από την τεχνολογία, πρώτος εγώ είμαι "αρρωστος" με όλα αυτά.

Στα 11 εσύ τι θεωρείς ότι θα έπρεπε να κάνει ή ακόμα καλύτερα αν έχεις παιδί το δικό σου τι κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, filip123go είπε

και 30 χρόνων μαντραχαλος ασχολούμαι ακόμα με gaming.

Γιατι? Ειναι ντροπη?

Εγω μια χαρα ειχα κινητο (οκ, ενα ταπεινο 3310 με ενα φιδακι μεσα) στα 8, game boy advance 6-7, και καθομουν pc απο τα 10 νομιζω. Αλλα ολα αυτα αφου τελειωνα με τις υπολοιπες υποχρεωσεις. Και οταν ανοιγε ο καιρος, πηγαινα και εξω. Μεχρι και πανελληνιες τα περασα με dotes, και μια χαρα πολυτεχνειο πηγα. Οποτε, δεν φταιει η "κακια" η τεχνολογια αλλα το πως την χρησιμοποιεις. Οταν κανω παιδια, θα τα εχω χαλαρα αρκει να εχουν τελειωσει τις υποχρεωσεις τους. Αυτα

Στις 22/8/2023 στις 12:44 ΜΜ, BillT είπε

και γενικά με γονείς τεχνολογικά αναλφάβητους που τους έχουν «ξέφραγο αμπέλι».

....

Στο ψητό λοιπόν τώρα. Εσείς που έχετε παιδιά πως διαχειριστήκατε το θέμα του gaming; 
Πήρατε κονσόλα; Ποια; Σε ποια ηλικία; Δεν πήρατε τίποτα και τους αφήσατε με ένα κινητό για casual gaming μόνο;
Emulators? Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ σοβαρά με αυτό το κομμάτι, αλλά ξέρω ότι παίζει πολύ σοβαρά. Υπάρχει περίπτωση να μείνουν ικανοποιημένα τα παιδιά με αυτή τη λύση;

Το άλλο θέμα φυσικά είναι το οικονομικό. Ούτε θέλω να χτίσω καινούριο gaming pc, ούτε να πάρω ακριβή κονσόλα. Επίσης είναι και οι τιμές των παιχνιδιών. Αγοράζετε πλέον παιχνίδια για εσάς και τα παιδιά ή παίζει μόνο η λύση της συνδρομής με προσφορές από site με κλειδιά, steam κτλ.;

Βλεπω λες τους αλλους γονεις τεχνολογικα αναλφαβητους (και μαλλον αυτο θεωρεις οτι φταιει για καποιο λογο που εχουν παρει στα παιδια τους κονσολες και pc), αλλα και εσενα δεν σε βλεπω και πολυ γνωστη. Σιγα, mac και chromebooks εχετε. Τα βασικα δλδ για να πατησεις ενα κουμπι και να ξεκινησεις την δουλεια σου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, SabotazNic said:

Γιατι? Ειναι ντροπη?

Spoiler

Οχι ρε συ, προφανώς και δεν είναι ντροπή!!! Απλά εαν έπαιζα μικρός, μπορει να είχα "χορτάσει" ας το πουμε έτσι, και να μην ήθελα να παίξω άλλο τώρα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κόρη μου είναι 12 ετών τώρα θα πάει 1η γυμνασίου . Εγώ είμαι στον χώρο του Hardware επαγγελματικά ενεργός από το 2000 . Έχω internet από τις 17 Νοεμβρίου 1994 . 

Κινητό την μικρή την πήρα τα Χριστούγεννα που πήγαινε πέμπτη δημοτικού . Στα 10 1/2 δηλαδή . Μέχρι τότε η μόνη της απασχόληση με τον τομέα των video games , κινητών ήταν όπως και εσύ από εμένα που είχα ένα pc στην κρεβατοκάμαρα για απλή χρήση για το σχολείο της και καμία εργασία ή αναζήτηση . 

Εκείνη την χρονιά πήρα και ένα Series X που έστησα στο σαλόνι . Γενικά όμως ποτέ δεν τις τα στέρησα . Πάντα είχε την ελευθερία να ανοίξει το pc να παίξει κανένα minecraft ή να πάρει το κινητό μου να παίξει brawl stars . Το PC μεταφέρθηκε στο δωμάτιο της γιατί κόλλησε covid και έπρεπε να κάνει τηλεμάθημα στα Αγγλικά και μετά ήρθαν και τα lockdown . Όταν όλα τέλειωσαν το άφησα εκεί . Μίλησα μαζί της όμως και την εξήγησα με τρόπο ότι το pc δεν είναι εδώ για να λιώνεις όλη μέρα στα παιχνίδια και προτεραιότητα έχουν η οικογένεια , τα μαθήματα , οι φίλοι σου και μετά τα video games . 

Μετά από 1 1/2 χρόνο έχω ένα παιδί που το pc το ανοίγει μόνο για να εκτυπώσει κάτι που θέλει ή για να βάλει μουσική να παίζει για να ακούει με τα ηχεία .

Το κινητό της από μόνη της κάνει χρήση 2 ώρες το πολύ την ημέρα και αυτό σε youtube το περισσότερο και θα καθίσει να ζωγραφίσει να κάνει κατασκευές ή να βγει με τις φίλες της έξω . 

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσο του το στερείς τόσο θα το ζητάει και θα κολλήσει σε αυτό .

Φυσικά έχω Family εγκατεστημένο στο κινητό της και γνωρίζει ότι ξέρω που βρίσκεται πάντα και το εγκατέστησα μπροστά της με την σύμφωνη γνώμη της έτσι ώστε να μην το ανακαλύψει ξαφνικά και χάσει την εμπιστοσύνη της απέναντι μου . 

Την έχω όριο χρήσης του τηλεφώνου της στις 3 ώρες και δεν το έχει φτάσει ποτέ για να κλειδώσει το τηλέφωνο παρά μόνο αυτό τον καιρό που είναι μόνη της σπίτι λόγω του ότι δουλεύουμε και ανέβασε τον μέσο όρο χρήσης του κινητού της .

Δώσε του την ελευθερία του αλλά εξήγησε του ότι είσαι εκεί από κοντά . Καλώς ή κακώς όλα τα παιδάκια της ηλικίας του φέτος θα αποκτήσουν κινητό τηλέφωνο . Να είσαι σίγουρος για αυτό . Εγώ της το πήρα στην πέμπτη και όλοι μου έλεγαν είναι πολύ μικρή και στην έκτη δημοτικού και τα 18 παιδάκια του τμήματος της είχαν κινητό τηλέφωνο . 

Όλο του το gaming σε αυτή την ηλικία θα το αφιερώσει με το κινητό του . Εμένα η μικρή το Series X ζήτημα να έχει καθίσει να παίξει 5 φορές όλες και όλες .

Μην δώσεις λεφτά να χτίσεις σοβαρό gaming pc γιατί όταν θα αρχίσει να παίζει <<βαριά>> παιχνίδια θα χρειαστείς αναβάθμιση . 

Πάρε τον ένα Series S που βγαίνει και οικονομικό και δώσε του την ευκαιρία να μπει στον κόσμο αυτόν . Οι φίλοι του θα μπούνε μέσα σε αυτό το διάστημα και αυτοί αν δεν το έχουν κάνει ήδη . 

Αν θέλεις την γνώμη μου όχι στο δωμάτιο του αλλά σε κεντρικό σημείο γιατί είναι αγόρι και αν αναλογιστώ εμένα σε 1-2 χρόνια θα περιμένει να κοιμηθείς για να ανοίξει να παίξει το παιχνίδι του . 

Ενημέρωσε τον ότι έχεις πρόγραμμα που θα ξέρεις τι κατεβάζει τι παίζει και πότε κάνει χρήση της κονσόλας για να σε εμπιστεύεται και να μην προσπαθεί να κάνει πράγματα πίσω από την πλάτη σου .

Καλό θα κάνει και θα τον βοηθήσει . Αν ( που δεν το νομίζω ) είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η βιομηχανία του gaming είναι για τους Αντίχριστους και έξω από εμάς θα πρέπει να το βγάλεις από το μυαλό σου και να βάλεις στην ζωή σου το gaming γιατί είναι κομμάτι πλέον της καθημερινότητας μας . 

Επίσης δεν ξέρω αν γίνεται και στο Playstation ( λογικά θα γίνεται ) βάζεις και στο XBOX σου προστασία για ανήλικους και δεν μπορεί να κατεβάσει ή να παίξει παιχνίδια που δεν θα είναι για την ηλικία του . Εγώ έχω στο δικό μου χειριστήριο το δικό μου προφίλ που έχει πρόσβαση παντού και στο δικό της χειριστήριο το δικό της προφίλ που όταν πάει πχ να παίξει Mortal Kombat δεν την επιτρέπει . 

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, filip123go said:

Χμ... Όντως, πολύ μεγάλο θέμα. Δεν έχω παιδιά ακόμα, αλλά πιστεύω πως 1.5 ώρα Σάββατο και 1.5 ώρα Κυριακή είναι οκ για αρχή.

  Reveal hidden contents

Και αφού είπα τη γνώμη μου, θα πω και την εμπειρία μου, όταν ήμουν παιδί. 

Εμένα οι γονείς μου δεν με άφηναν καθόλου να παίζω με video games. Το αποτέλεσμα ήταν να ξημεροβραδιαζομαι και να λιώνω σε σπίτια φίλων μου. Οπότε το ότι δεν είχα κονσόλα σπίτι, μάλλον χειρότερα έκανε τα πράγμα.

Τέλος ακόμα το "κρατάω" στους γονείς μου, που σαν παιδί δεν με άφηναν να παίζω, και παίζει να μου έχει μείνει και το απωθημένο και 30 χρόνων μαντραχαλος ασχολούμαι ακόμα με gaming.

Οπότε λίγο προσοχή στις επιλογές σας (και στις δικές μου όταν έρθει ή ωρα). 

 

Πρέπει να έχει ξανα-συζητηθει πάντως το θέμα εδώ μέσα.

Φίλε εγώ είμαι 47. Θα σου πω μόνο ότι από τα 12 έμενα 30 χλμ μακριά από τους γονείς μου με τις μαγαλύτερες αδερφές μου, όχι γιατί είμαστε κατεστραμένη οικογένεια, αλλά για να πηγαίνουμε σε καλύτερο σχολείο από το πιο κοντινό του χωριού. Για χρόνια περνούσα 4-5 ώρες τη μέρα σε "μπλιμπλικάδικα" που τότε όντως ήταν κακόφημα. Παραστράτησα? όχι. Ήταν άλλες εποχές, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι ήταν το ιδανικό.

 

56 minutes ago, SabotazNic said:

Γιατι? Ειναι ντροπη?

Εγω μια χαρα ειχα κινητο (οκ, ενα ταπεινο 3310 με ενα φιδακι μεσα) στα 8, game boy advance 6-7, και καθομουν pc απο τα 10 νομιζω. Αλλα ολα αυτα αφου τελειωνα με τις υπολοιπες υποχρεωσεις. Και οταν ανοιγε ο καιρος, πηγαινα και εξω. Μεχρι και πανελληνιες τα περασα με dotes, και μια χαρα πολυτεχνειο πηγα. Οποτε, δεν φταιει η "κακια" η τεχνολογια αλλα το πως την χρησιμοποιεις. Οταν κανω παιδια, θα τα εχω χαλαρα αρκει να εχουν τελειωσει τις υποχρεωσεις τους. Αυτα

Βλεπω λες τους αλλους γονεις τεχνολογικα αναλφαβητους (και μαλλον αυτο θεωρεις οτι φταιει για καποιο λογο που εχουν παρει στα παιδια τους κονσολες και pc), αλλα και εσενα δεν σε βλεπω και πολυ γνωστη. Σιγα, mac και chromebooks εχετε. Τα βασικα δλδ για να πατησεις ενα κουμπι και να ξεκινησεις την δουλεια σου. 

Στο πρώτο μέρος δεν έχω να πω κάτι, είπαμε όλες οι απόψεις είναι σεβαστές. Το πρόβλημα μερικές φορές , αν όχι τις περισσότερες, είναι ότι αν κολλήσει λίγο το μυαλό παιδιού, αδυνατεί να ανταποκριθεί και στις υποχρεώσεις του.

Στο δεύτερο όμως επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε κάποια θέματα.  Αρχικά να σου πω ότι το συμπέρασμα σου ότι ξέρω τα βασικά επειδή έχω mac και Chromebook απέχει πολύ από την πραγματικότητα. Δυστυχώς για τα παιδιά μου, θα αργήσουν πολύ να με ξεπεράσουν σε θέματα τεχνολογίας.

Ότι υπάρχει τεχνολογικός αναλφαβητισμός το αμισβητείς? Αν βγάλεις το viber και τα λοιπά social, ένα τεράστιο ποσοστό του πληθυσμού δεν ξέρει να κάνει τίποτα άλλο. Είπαμε, το ότι πήραν κονσόλα, tablet κινητό μπορεί να είναι και από άποψη. Αλλά η ανεξέλεγκτη χρήση, που μπορεί να προέρχεται από άγνοια των γονέων και μπορεί να εκθέσει σε κινδύνους τα παιδία  θεωρώ ότι είναι πραγματικότητα.

 

Επεξ/σία από BillT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα μιλησω σαν θειος.Θεωρω σαν πρωτη κονσολα,σε νεαρη ηλικια ειδικα,μονοδρομος ειναι η nintendo.

Οπως εχει αναφερθει το switch ειναι ιδανικη επιλογη.Πρωτη κονσολα των ανιψιων ηλικιας 8 και 5 ηταν το wiiu.Αγνο,διασκεδαστικο gaming.

Οποτε ενα switch με mario 3d world,mario kart 8,smash bros ultimate,mario odyssey,wii sports,luigis mansion 3 και καποιο zelda ειναι η καλυτερη,οχι οικονομοτερη βεβαια,επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, GaGaS_Thess said:

 

φαινέται να έχεις κινηθεί με σχέδιο, σε συνδυασμό με τις ιδιαίτερες συνθήκες που προέκυψαν και το καλό είναι ότι σου βγάινει προς το παρόν. Ελπίζω και στο μέλλον.

Δεν είναι βέβαια απαραίτητο ότι θα βγει σε όλους έτσι, καθώς γονείς και παιδιά είναι ανθρώποι όχι ρομπότ και πολλά μπορεί να αλλάξουν και να χαθεί η ισορρπία.

Δεν ξέρω αν έχεις δεύτερο παιδί, αλλά αυτό είναι ένα ένα επίσης πολύ δύσκολο κομμάτι. Τα μικρότερα βλέπουν πράγματα που κάνουν τα μεγαλύτερα και δεν είναι εύκολο να τα πείσεις ότι έχουν διαφορά ηλικίας και ότι δεν μπορούν να κάνουν όλοι τα ίδια πράγματα. Αν πεις όχι στο μικρό έχεις φασαρία μέχρι να τον πείσεις, αν τον πείσεις τελικά. Αν του πεις ναι, δυσανασχετεί ο μεγάλος γιατί τον άφησες να κάνει κάτι που δεν είναι της ηλικίας του. Το τρίτο, δεν το συζητάω, τους δένει κόμπο όλους...

Δεν μιλάω φυσικά μόνο για ηλεκτρονικά παιχνίδια, αλλά και για κανονικά ή για την τηλεόραση και τη διάρκεια και το περιεχομενο που μπορούν να δουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δυο γιους, 13 και 10 ετών περίπου.
Πρώτη επαφή με το gaming ο μεγάλος είχε στα 6, οπότε και του αγόρασα το GTA για να παίζει στο PC μου. Ο μικρός ξεκίνησε λίγο πιο μικρός με Minecraft. Γενικά είχαν πρόσβαση από πολύ μικρά σε PC, κινητά, tablets και κονσόλες. Κατά περιόδους κάνουν κατάχρηση, αλλά τότε επεμβαίνω. Χρησιμοποιούν τις συσκευές για gaming, για μουσική, ταινίες, συνομιλία με φίλους.
Πάντα προτιμάνε να βγουν από το σπίτι, να παίξουν με τους φίλους τους, να κάνουν ποδήλατο κτλ, από το να κλειστούν μέσα και να παίζουν video games.
Πολλές φορές παίζουμε και όλοι μαζί.
Γενικά δεν είμαι παρεμβατικός στο πώς περνάνε τον ελεύθερο χρόνο τους, ούτε και είμαι αγχωμένος για το τι θα δουν και θα ακούσουν.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...