Προς το περιεχόμενο

Η Cosmote κι η Vodafone αυξάνουν κατά ένα ευρώ τον μήνα τα συμβόλαια σταθερής και κινητής τηλεφωνίας με πλάγιο τρόπο


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από dimitris_sal,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

To οποίο αθετούν και γι' αυτό σου λένε ότι μπορείς να φύγεις χωρίς ρήτρα. 😛

Ναι, σωστα

Παω στην εφαρμογη για να καταργησω το ebill και ζηταει ενα κινητο τηλεφωνο για να ενημερωνομαι. Πως το κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 201
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Just now, SabotazNic said:

Ναι, σωστα

Παω στην εφαρμογη για να καταργησω το ebill και ζηταει ενα κινητο τηλεφωνο για να ενημερωνομαι. Πως το κανω?

Λογικά στο προφιλ, στα στοιχεία επαφής or something? Νέος χρήστης Cosmote (σταθερό) κι εγώ εδώ κι ένα μήνα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Λογικά στο προφιλ, στα στοιχεία επαφής or something? Νέος χρήστης Cosmote (σταθερό) κι εγώ εδώ κι ένα μήνα. 😛

Πηγα στο προφιλ και οντως δεν ειχα εκει κινητο επικοινωνιας (οχι οτι το cosmote id δεν ειναι το κινητο μου, αλλα τελος παντων), αλλα και παλι βγαζει το ιδιο μηνυμα. Θα το ξανα δω αυριο αλλιως θα το καταργησω μεσω τσατ, και θα δω και για εκεινη την εκπτωση γιατι μου εχει σπασει τα νευρα. Καθε 2-3 μερες θελει restart λογω των ερρορς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Μόλις με κάλεσαν απο 13888 να με ρωτήσουν γιατι επέλεξα την κατάργηση του ηλεκτρονικού λογαριασμού.
Τους είπα οτι το έκανα λόγω της κατάργησης της έκπτωσης που προσέφερε ο ηλεκτρονικός λογαριασμός και μου είπαν οτι πέρα απο το οτι πλέον θα είναι 2μηνιαίος κλπ (κόλπα για να μείνω στον ηλεκτρονικό) είπαν οτι αν επιλέξω έντυπο λογαριασμό και αφήσω στην εφαρμογή περασμένη την σύνδεση ενδέχεται (σε κάποιο update όπως είπε η κοπελιά) να τον ξαναγυρίσει σε ηλεκτρονικό.
Πολύ παπατζιλίκι μου φαίνεται οτι πουλάνε για να γλυτώσουν τα ταχυδρομικά έξοδα...

Τα ιδια μου ειπαν και μενα. Προφανως δωσαν γραμμη μπας και ψηθει κανεις και δε το γυρισει σε εντυπο.

Οπως και να χει, θα παω σε Vodafone 2/10 που μου δινει τα ιδια αλλα με απεριοριστα κινητα με 26,80 το πρωτο χρονο και καπου 28 το δευτερο. Δεν ειναι τα 3Ε λιγοτερα αλλα η κοροιδια. Αν κανουν τα ιδια και εκεινοι (που θα το κανουν λογικα καποια στιγμη) τοτε σουτ και στον επομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο με πήραν και εμένα να μου πουν ότι εάν πατήσω το κουμπί "λογαριασμός" στην εφαρμογή, ενδέχεται να ενεργοποιηθεί πάλι το ebill.... Μιλάμε για αλητεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, camel555 είπε

Πριν από λίγο με πήραν και εμένα να μου πουν ότι εάν πατήσω το κουμπί "λογαριασμός" στην εφαρμογή, ενδέχεται να ενεργοποιηθεί πάλι το ebill.... Μιλάμε για αλητεία

Μα αν ενεργοποιησρις τον εγχαρτο θα εξακολουθει να ισχυει το +1€ χρεωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, camel555 είπε

Πριν από λίγο με πήραν και εμένα να μου πουν ότι εάν πατήσω το κουμπί "λογαριασμός" στην εφαρμογή, ενδέχεται να ενεργοποιηθεί πάλι το ebill.... Μιλάμε για αλητεία

Σιγα και μην ανατιναχτει το μοντεμ σου.

3 ώρες πριν, Titos301 είπε

Μα αν ενεργοποιησρις τον εγχαρτο θα εξακολουθει να ισχυει το +1€ χρεωση;

Το +1 το τρως οπως και να ερχεται ο λογαριασμος. Με μειλ,σμσ,ταχυδρομειο,πελαργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Titos301 είπε

Μα αν ενεργοποιησρις τον εγχαρτο θα εξακολουθει να ισχυει το +1€ χρεωση;

Δεν μου απάντησε ως προς αυτό...

 

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Σιγα και μην ανατιναχτει το μοντεμ σου.

Το +1 το τρως οπως και να ερχεται ο λογαριασμος. Με μειλ,σμσ,ταχυδρομειο,πελαργο.

Δεν πειράζει, άστους να ξανά-αποκτήσουν περιβαλλοντική συνείδηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2023 στις 12:11 ΜΜ, Dantε είπε

Αρα φευγουμε ελευθερα.

Η καταγγελια πως γινεται; Απλα κανουμε αιτηση στο νεο παροχο η πρεπει να γινει κατι αλλο πρωτα;

Το έχω κι εγώ απορία.

Έχω 5Mbps ("24ρα") γραμμή στα 22,90€ που είναι κοροϊδία. Τώρα θα πάει 23,90€ δηλαδή 24€ είναι απλά τραγικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 hours ago, Dantε said:

Τα ιδια μου ειπαν και μενα. Προφανως δωσαν γραμμη μπας και ψηθει κανεις και δε το γυρισει σε εντυπο.

Οπως και να χει, θα παω σε Vodafone 2/10 που μου δινει τα ιδια αλλα με απεριοριστα κινητα με 26,80 το πρωτο χρονο και καπου 28 το δευτερο. Δεν ειναι τα 3Ε λιγοτερα αλλα η κοροιδια. Αν κανουν τα ιδια και εκεινοι (που θα το κανουν λογικα καποια στιγμη) τοτε σουτ και στον επομενο.

Υποθέτω ότι το ξέρεις πως η Vodafone έχει πλέον στα συμβόλαιά της όρο ότι μετά τους 12 πρώτους μήνες το πάγιο ανεβαίνει +1.5 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους όρους αναφέρει:

Αναφορά σε κείμενο
  1. Οι συνδρομητές σταθερής και κινητής τηλεφωνίας των ανωτέρω εταιρειών που επηρεάζονται έχουν δικαίωμα να καταγγείλουν τη σύμβασή τους αζημίως έως και δύο (2) μήνες, εάν λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό, ή τρεις (3) μήνες, εάν λαμβάνουν διμηνιαίο λογαριασμό, από τη θέση σε ισχύ των άνω τροποποιήσεων, υπό την προϋπόθεση ότι τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται όχι νωρίτερα από την προηγούμενη ημέρα από την ημέρα ενεργοποίησης της τροποποίησης.

    Για τους συνδρομητές με σύμβαση ορισμένου χρόνου εξακολουθούν να ισχύουν οι υποχρεώσεις τους για την καταβολή τυχόν υπολοίπου σχετικά με επιδότηση συσκευής ή τερματικού εξοπλισμού που δεν έχει αποσβεστεί μέχρι την στιγμή της καταγγελίας, σύμφωνα με τους όρους της σύμβασής τους.

Δηλαδή ναι μεν σου λέει οτι μπορείς να καταγγείλεις το συμβόλαιο ΑΛΛΑ εαν έχεις πχ 24μηνο συμβόλαιο θα πληρώσεις το ποσο που αντιστοιχεί στους μήνες που είχες χρησιδάνειο το μοντεμ/ρουτερ όσο παρέμεινες στην εταιρία αφού δεν συμπλήρωσες 24μηνο.
Αν κατάλαβα σωστά, ακυρώνεται το "αζημίως" της καταγγελίας, σωστά;

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Στους όρους αναφέρει:

Δηλαδή ναι μεν σου λέει οτι μπορείς να καταγγείλεις το συμβόλαιο ΑΛΛΑ εαν έχεις πχ 24μηνο συμβόλαιο θα πληρώσεις το ποσο που αντιστοιχεί στους μήνες που είχες χρησιδάνειο το μοντεμ/ρουτερ όσο παρέμεινες στην εταιρία αφού δεν συμπλήρωσες 24μηνο.
Αν κατάλαβα σωστά, ακυρώνεται το "αζημίως" της καταγγελίας, σωστά;

Με το ρουτερ δεν ξερω αν παιζει κατι τέτοιο γιατι θεωρητικα θα το στείλεις πισω ετσι κιαλλιως 

Μιλαει για τυχόν υπόλοιπο που χρωστάς 

Επεξ/σία από Kag1ante
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 τερματικού εξοπλισμού που δεν έχει αποσβεστεί μέχρι την στιγμή της καταγγελίας

καταλαβαίνω πως εννοεί το μοντεμ/ρουτερ. Αφου σε όλα τα συμβόλαια έχει 2 πίνακες που αριθμεί τους μήνες και τα ευρώ που θα πληρώσεις ανα μήνα.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thresh είπε

Υποθέτω ότι το ξέρεις πως η Vodafone έχει πλέον στα συμβόλαιά της όρο ότι μετά τους 12 πρώτους μήνες το πάγιο ανεβαίνει +1.5 ευρώ?

Ναι με ενημερωσαν. Εκτος οτι βγαινει παλι πιο φθηνα, οπως ειπα πιο πολυ για το γαμωτο της υποθεσης το κανω. Ετσι και αλλιως σε κανα 6μηνο η χρονο θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι στη καταργηση της εκπτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απλά για το γαμώτο,
εγώ βλέπω ότι τους νοιάζει και τους παρανοιάζει
όταν βάζουν κόσμο να παίρνουν τηλεφωνήματα σερί
κι όταν έχουν έτοιμα σκριπτάκια τύπου που αναφέρθηκαν («θα ξαναγυρίσει σε e-bill η ρύθμιση»,
για τα οποία παρεμπιπτόντως δεν ξέρω αν είναι αρμοδιότητας ΕΕΤΤ
αλλά πιθανόν είναι αθέμιτες εμπορικές πρακτικές αρμοδιότητας Υπουργείου Ανάπτυξης το λιφότερο).

Εκεί που υπάρχει μαζική αντίδραση και (αρνητική) δημοσιότητα,
εκεί ανησυχούν οι εταιρείες.

Και δε βάζω το λογιστικό κομμάτι της υπόθεσης με το να γυρίσουν μαζικά τους πελάτες σε έγχαρτους λογαριασμούς (από το κόστος που είναι οικονομικό μέχρι διαχειριστικό,
ας πούμε από τα εκτυπωτικά-τις αποθήκες/παραγγελίες υλικού-τα ταχυδρομικά-τις εμπορικές συμφωνίες και πολλά ακόμη ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...