Προς το περιεχόμενο

Η Sony κυκλοφορεί την Alpha 7C R με 61MP και την Alpha 7C II με σημαντικές βελτιώσεις σε εικόνα και βίντεο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Εγώ έχω την α7 4 και μου φαίνεται τέλεια για χαλαρή χρήση. !! 

η Α7R 4 μονο για "χαλαρη χρηση δεν ειναι".. Εννοω ειναι ακρως επαγγελματικη φωτογραφικη μηχανη... εννοειται οτι κανει και για προσωπικη χρηση αν και overkill θα έλεγα..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tablet είπε

η Α7R 4 μονο για "χαλαρη χρηση δεν ειναι".. Εννοω ειναι ακρως επαγγελματικη φωτογραφικη μηχανη... εννοειται οτι κανει και για προσωπικη χρηση αν και overkill θα έλεγα..

Ο φίλος μάλλον εννοεί την Α7 IV και όχι την Α7R IV.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, panmitz είπε

Ο φίλος μάλλον εννοεί την Α7 IV και όχι την Α7R IV.

Ακριβώς!! Θα μου άρεσε κάποια R αλλά λέω να κάτσω στα αυγά μου.

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Ακριβώς!! Θα μου άρεσε κάποια R αλλά λέω να κάτσω στα αυγά μου.

Το ίδιο κι εγώ! Έχω την πρώτη a7C και - για μένα - κάνει παπάδες με καλούς φακούς. Η R σειρά είναι δελεαστική αλλά πολύ ακριβή για ερασιτεχνική χρήση. Συν ότι χρειάζεσαι μετά φακούς μόνο από το πάνω ράφι για να κάνουν render τα 60MP ικανοποιητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, panmitz είπε

Το ίδιο κι εγώ! Έχω την πρώτη a7C και - για μένα - κάνει παπάδες με καλούς φακούς. Η R σειρά είναι δελεαστική αλλά πολύ ακριβή για ερασιτεχνική χρήση. Συν ότι χρειάζεσαι μετά φακούς μόνο από το πάνω ράφι για να κάνουν render τα 60MP ικανοποιητικά. 

Κοιτούσα χθες τον 1635 GMii μιλάμε η τιμή ξεφεύγει απίστευτα !! Πήγαινα για την 7c αλλά δεν προτίμησα την άλλη γιατί είχε κ οθόνη αφής !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

Κοιτούσα χθες τον 1635 GMii μιλάμε η τιμή ξεφεύγει απίστευτα !! Πήγαινα για την 7c αλλά δεν προτίμησα την άλλη γιατί είχε κ οθόνη αφής !! 

Εγώ κοιτάζω τον 24-70 gm ii, αλλά αυτά τα ποσά δικαιολογούνται μόνο αν τα βγάλεις πίσω επαγγελματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την απόδοση στην φωτογραφία οι αισθητήρες έχουν πιάσει οροφή εδώ και αρκετά χρόνια και οι διαφορές είναι ελάχιστες από γενιά σε γενιά. Στον τομέα του βίντεο υπάρχει ακόμα περιθώριο βελτίωσης, οπότε για βιντεολήπτες έχει ένα νόημα η αλλαγή στο πλέον πρόσφατο σύστημα. Επεξεργάζομαι επαγγελματικά φωτογραφίες και περνάνε από τα χέρια μου όλων των ειδών τα raw αρχεία από όλους τους κατασκευαστές. Οι διαφορές είναι ασήμαντες με τους κατασκευαστές να κάνουν "την τρίχα τριχιά" για να πουλήσουν. Στο εργαστήριο έχω μια nikon D600 για της polaroid - θωρείται απαρχαιωμένη από τους "ειδήμονες" - η διαφορά της με τις πλέον πρόσφατες "κορυφαίες" δεν είναι παρά 1/2 του στόπ χειρότερη σε θόρυβο, δηλαδή ασήμαντη διαφορά, και σίγουρα δεν αποτελεί αιτία να αλλάξει κάποιος μηχανή. Στην δε δυναμική περιοχή εξακολουθεί να μην έχει ξεπεραστεί επί της ουσίας.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panmitz είπε

Με πέντε χιλιάρικα μάλλον παίρνεις το σώμα και… έναν φακό 🤪

Αν θα την πάρω θα την πάρω μέσω εταιρίας χωρίς ΦΠΑ. Οπότε υπολογίζω με πέντε χιλιάρικα το σώμα και τους 3 βασικούς φακούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν υπομονή, θα αγοράσουν από τους... ανυπόμονους. Τα κουτιά και τα συνοδευτικά να κρατάτε, δίνουν αξία στη μεταπώληση 😀.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ποιο σωμα εχεις

Εγω γυρισα απο D610 σε a7 III και οι διαφορες ειναι χαοτικες.

 

 

Έχω την D810 που είναι εξαιρετική στην φωτογραφία αλλά υστερεί στο video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...