Προς το περιεχόμενο

Η Sony κυκλοφορεί την Alpha 7C R με 61MP και την Alpha 7C II με σημαντικές βελτιώσεις σε εικόνα και βίντεο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι μία αλλά δύο νέες φωτογραφικές μηχανές full-frame με εναλλάξιμους φακούς, ανακοίνωσε η Sony, οι οποίες έρχονται να προστεθούν στην κορυφαία σειρά α7c, συνδυάζοντας συμπαγές μέγεθος και υψηλή φορητότητα.

Αρχικά η Alpha 7C II είναι εξοπλισμένη με αισθητήρα εικόνας full-frame με 33MP και προηγμένες λειτουργίες και επιδόσεις σε φωτογραφία και βίντεο σε ένα συμπαγές και ελαφρύ σώμα (περίπου 12 cm πλάτος x 7 cm ύψος x 6 cm βάθος και ζυγίζει περίπου 513 γραμμάρια). Πρόκειται για τη δεύτερη γενιά της σειράς α7C, η οποία φημίζεται για το συνδυασμό επιδόσεων και χαρακτηριστικών σε ένα συμπαγές μέγεθος, ιδανικό για ένα ευρύ φάσμα σεναρίων λήψης, όπως τα ταξίδια και η φωτογραφία δρόμου.

Η δεύτερη πρόταση της Sony είναι η Alpha 7C R, μια νέα συμπαγής φωτογραφική μηχανή full-frame με εναλλάξιμους φακούς. Διαθέτει την υψηλή ανάλυση και την πλούσια απόδοση διαβάθμισης ενός αισθητήρα εικόνας πλήρους μεγέθους με 61MP, τον ίδιο αισθητήρα που χρησιμοποιείται στην Alpha 7R V, ενσωματωμένο σε ένα συμπαγές και ελαφρύ σώμα με βάρος 513 γραμμάρια. Εκτός από καθημερινές λήψεις, πραγματοποιεί εύκολα σύμφωνα με τη Sony λήψεις εικόνων υψηλής ποιότητας σε μια ευρεία ποικιλία περιστάσεων, όπως πορτραίτα, φωτογραφίες άγριας φύσης και τοπίου, επιτυγχάνοντας το συνδυασμό της λήψης εικόνων εξαιρετικά υψηλής ανάλυσης με την ευελιξία και το μικρό βάρος.

Στα κοινά χαρακτηριστικά, και τα δύο μοντέλα είναι εξοπλισμένα με την ίδια μονάδα επεξεργασίας AI και τους επεξεργαστές BIONZ XR που βρίσκονται στις νεότερες φωτογραφικές μηχανές με εναλλάξιμους φακούς της Sony, όπως η Alpha 7R V και η Alpha 6700. Η λειτουργία Recognition AF σε πραγματικό χρόνο αναγνωρίζει μια μεγάλη ποικιλία θεμάτων με μεγάλη ακρίβεια, ενώ η σταθεροποίηση εικόνας 5 αξόνων εντός του σώματος παρέχει το πλεονέκτημα της λήψης σε επτά βήματα κατά τη λήψη φωτογραφιών. Όσον αφορά τις επιδόσεις βίντεο, και τα δύο μοντέλα υποστηρίζουν υψηλής ποιότητας εγγραφή βίντεο 4:2:2 10-bit έως 4K60p, ενώ υποστηρίζουν τη διακεκριμένη χρωματική τεχνική S-Cinetone της Sony για πλούσιο και κινηματογραφικό αποτέλεσμα. Επιπλέον, διαθέτουν σταθεροποίηση εικόνας εντός του σώματος Active Mode, αυτόματο καδράρισμα με AI, υποστηρίζουν διεπαφή ψηφιακού ήχου και άλλα χαρακτηριστικά που ενισχύουν τη λήψη βίντεο υψηλής ποιότητας. 

Η τυπική ευαισθησία ISO κυμαίνεται από 100 έως 32000 τόσο για φωτογραφίες όσο και για βίντεο (διευρυμένο ISO 50 έως 102400 για φωτογραφίες). Εκτός από την οπτική σταθεροποίηση εικόνας 7,0 βημάτωνi 5 αξόνων εντός του σώματος, ανιχνεύεται και διορθώνεται ακόμη και το ελαφρύ θόλωμα στο επίπεδο του ενός pixel. Σε ότι αφορά την κυκλοφορία των δύο μοντέλων, αυτή έχει προγραμματιστεί για τον Οκτώβριο με τιμή για την Alpha 7C II €2400 (σώμα) και €3700 για την Alpha 7C R.  


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Just_travel_everywhere said:

Εν το μεταξύ στην Αμερική 3000 θέλουν για την R . 
 

Έχει γίνει το ευρώ πολύ ποιο πληθωριστικό από το $, σταδιακά πλησιάζει και το λεκ 🤭

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Pokemon640 said:

Έχει γίνει το ευρώ πολύ ποιο πληθωριστικό από το $, σταδιακά πλησιάζει και το λεκ 🤭

Οι τιμές προϊόντων που μας έρχονται εκτός της ΕΕ είναι πιο ακριβές λόγω ταρίφας που έχουμε στις εισαγωγές.

Το δολάριο έπεσε σε σχέση με το 2022 που ήταν οριακά παραπάνω από το ευρώ

image.png.81f357a7061cd86c36036623c7c3c417.png

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Οι τιμές προϊόντων που έρχονται εκτός ΕΕ είναι πιο ακριβές λόγω ταρίφας που έχουμε στις εισαγωγές.

Το δολάριο έπεσε σε σχέση με το 2022 που ήταν οριακά παραπάνω από το ευρώ

image.png.81f357a7061cd86c36036623c7c3c417.png

Ταρίφα γιατί σου λέει πλήρωσε και άμα σαρεσει !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Just_travel_everywhere said:

Ταρίφα γιατί σου λέει πλήρωσε και άμα σαρεσει !!! 

Ναι αυτό είναι πρόβλημα δικό μας με την ΕΕ. Δεν μας φταίει ούτε η Sony ούτε οι τιμές της Αμερικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mariosCS said:

Να δούμε πότε θα καταλάβετε ότι οι τιμές της Αμερικής αναφέρονται πάντα χωρίς ΦΠΑ και οι τιμές Ευρώπης συμπεριλαμβανομένου... 🙄

Στην Αμερική δεν υπάρχει ΦΠΑ.

image.png.8bb1b0128444182f189ae11da2bc54ef.png

https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States#Value_added_tax

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Diavolos666 said:

Στην Αμερική δεν υπάρχει ΦΠΑ από όσο ξέρω.

image.png.8bb1b0128444182f189ae11da2bc54ef.png

https://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States#Value_added_tax

 

Δεν έχει φπα, αλλά έχει US sales tax στον τελικό καταναλωτή (ένα ανάλογο ισοδύναμο του φπα) που πάει ανάλογα με την πολιτεία (και είναι πιο πολύπλοκος ο υπολογισμός του ). Γι'αυτό οι αμερικάνικες διαφημίσεις μιλούν για τιμές προ-φόρων - και την τελική φορολογική επιβάρυνση την πληρώνει ο πελάτης στο ταμείο επι τόπου. Βέβαια οι Αμερικάνοι λίγο-πολύ ο καθένας στον τόπο του ξέρει πόσο θα επιβαρυνθεί...

https://www.avalara.com/vatlive/en/vat-news/6-differences-between-vat-and-us-sales-tax.html

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.κ. Ψάρωσα με την 7C R! Λίγο ακριβή βέβαια και θα πρέπει να πάρω και φακούς καθώς δεν δουλεύω οικοσύστημα Sony αλλά τελευταία το σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω από Nikon σε Sony. Το θέμα είναι ότι μαζί με το σώμα και τους φακούς θα μου πάει πέντε χιλιάρικα η αλλαγή και είναι δύσκολες εποχές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, anax111 είπε

Ο.κ. Ψάρωσα με την 7C R! Λίγο ακριβή βέβαια και θα πρέπει να πάρω και φακούς καθώς δεν δουλεύω οικοσύστημα Sony αλλά τελευταία το σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω από Nikon σε Sony. Το θέμα είναι ότι μαζί με το σώμα και τους φακούς θα μου πάει πέντε χιλιάρικα η αλλαγή και είναι δύσκολες εποχές. 

Με πέντε χιλιάρικα μάλλον παίρνεις το σώμα και… έναν φακό 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anax111 είπε

Ο.κ. Ψάρωσα με την 7C R! Λίγο ακριβή βέβαια και θα πρέπει να πάρω και φακούς καθώς δεν δουλεύω οικοσύστημα Sony αλλά τελευταία το σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω από Nikon σε Sony. Το θέμα είναι ότι μαζί με το σώμα και τους φακούς θα μου πάει πέντε χιλιάρικα η αλλαγή και είναι δύσκολες εποχές. 

Δεν εχει λογο κανεις να παει ουτε σε αυτες ουτε στην R V. Ειμαι με την R  IV και οι διαφορες ειναι στα ψιλα γραμματα.. Την R4 την βρισκει κανει πολυ πιο φθηνα και πραγματικα δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anax111 είπε

Ο.κ. Ψάρωσα με την 7C R! Λίγο ακριβή βέβαια και θα πρέπει να πάρω και φακούς καθώς δεν δουλεύω οικοσύστημα Sony αλλά τελευταία το σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω από Nikon σε Sony. Το θέμα είναι ότι μαζί με το σώμα και τους φακούς θα μου πάει πέντε χιλιάρικα η αλλαγή και είναι δύσκολες εποχές. 

Ποιο σωμα εχεις

Εγω γυρισα απο D610 σε a7 III και οι διαφορες ειναι χαοτικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tablet είπε

Δεν εχει λογο κανεις να παει ουτε σε αυτες ουτε στην R V. Ειμαι με την R  IV και οι διαφορες ειναι στα ψιλα γραμματα.. Την R4 την βρισκει κανει πολυ πιο φθηνα και πραγματικα δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα..

 

Εγώ έχω την α7 4 και μου φαίνεται τέλεια για χαλαρή χρήση. !! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...