Προς το περιεχόμενο

Το Fairphone 5 διαθέτει αρθρωτό σχεδιασμό για εύκολη επισκευή και υπόσχεται ενημερώσεις για 10 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αυτό ακριβώς... και θα μπορούσαμε να τα βάλουμε με τις εταιρίες προγραμμάτων, site και υπηρεσιών, γιατί να μην ανοίγει σε 10 χρόνια ούτε youtube δηλαδή, ποιος τους είπε ότι θέλουμε τα site τους να γίνονται υπερβολικά βαριά;

Δηλαδή να έχεις κινητό από το 2010 και να μην μπορείς να δεις βίντεο που δημοσιεύτηκε το 2010 στο youtube γιατί το site αποφάσισε να χτυπάει και φραπέ όσο σου δείχνει βίντεο. Κανείς δεν ζήτησε από αυτά τα site εκατό (δυσ)λειτουργίες, έχουμε φτάσει να βάζουμε πεντακόσια addon για μπορούμε να σερφάρουμε πλέον χωρίς όλο το bloatware κώδικα που χρησιμοποιούν για να μπορούν να τσεκάρουν τι κάνουμε στο διαδίκτυο και να μας πλασάρουν διαφημίσεις.

Δυστυχώς τα πράγματα εξελίσσονται και τα sites γίνονται πιο πολύπλοκα και βαριά.

Θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, αλλά δε θέλουν να ξοδέψουν χρήμα για εκείνο το ελάχοιστο ποσοστό που θα κρατήσει ένα τόσο παλιό κινητό και θα θέλει ακόμα να μπαίνει internet.

Σημασία έχει ότι ισχύει και ίσχυε πάντα. Μέχρι να αλλάξει κάτι θα πρέπει να μιλάμε με τα γνωστά/συνήθη δεδομένα.

2 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Χρησιμοποιώ συχνά το Nexus 5 μου ως δεύτερο τηλέφωνο. Εντάξει αγκομαχάει που και που, δεν θα πω ψέματα, αλλά και το YouTube ανοίγει και στο internet μπαίνει.

Επίσης ένα laptop Alienware 17 του 2013 που έχω και το οποίο χρησιμοποιώ συχνά επειδή μου αρέσει η φωτεινή του οθόνη (είναι η έκδοση με 3D Vision) θα σταματήσει να υποστηρίζεται σε περίπου 10 χρόνια από τα Windows επειδή έτσι όρισε η Microsoft για τα WIndows 10, και δεν υποστηρίζεται επίσημα από τα WIndows 11, επειδή επίσης έτσι όρισε η Microsoft για τα Windows 11.

Tώρα υπολόγισε το γεγονός ότι το όφελος κάθε νέας "λιθογραφίας" στον τομέα της κατανάλωσης ενέργειας είναι όλο και λιγότερο τα τελευταία 5 χρόνια, και καταλαβαίνεις γιατί το planned obsolescence είναι κάτι που θα έχει σημασία τα επόμενα χρόνια. Γιατί πολύ απλά η χήνα με τα χρυσά αυγά που λέγεται Moore's Law τελειώνει, τουλάχιστον όσον αφορά το πιο σημαντικό κομμάτι της (κατανάλωση ενέργειας). Οπότε ως καταναλωτές μας συμφέρει να υποστηρίζουμε εταιρίες που προσπαθούν να αντισταθούν στο planned obsolescence που αναπόφευκτα οι μεγάλοι θα προσπαθήσουν να μας επιβάλουν.

Επίσης ο λόγος που επέλεξαν τον συγκεκριμένο επεξεργαστή είναι επειδή είναι "industrial grade" και έχει 5 χρόνια driver support για νέες εκδόσεις Android.

Αυτό που έγραψα ήταν σχήμα λόγου και ήθελα περισσότερο να τονίσω ότι το hardware θα είναι πολύ ξεπερασμένο σε 10 χρόνια. Ειδικά αν σκεφτείς ότι ο 778 είναι midrange και έχει ξεκινήσει να παράγεται από το 2021. Έχει δηλαδή ήδη 2, από τα 5 χρόνια της υποστήριξής του στην πλάτη του.

Τα 10 χρόνια είναι πολλά. Το Nexus 5 αγκομαχάει με SOC που στην εποχή του θεωρούνταν κορυφαίο. Σκέψου με midrange πως θα πήγαινε...

Υπολογίζω ότι ο επεξεργαστής αυτός θα είναι πολύ αργός σε 10 χρόνια... Για την ακρίβεια ακόμα και σήμερα δεν το λες και κορυφή... Με τα αποτελέσματα του geekbench, έχει περίπου το 60% της επεξεργαστική των ναυαρχίδων Android που κυκλοφορούν.

Είχα ένα Huawei Nova 9 με αυτό το SOC. Κοίτα και τις κριτικές μου, γιατί το πούλησα εδώ στο insomnia. Ήταν μια χαρά και δούλευε αρκετά γρήγορα, αλλά ένοιωθες ότι ο επεξεργαστής δεν ήταν high end. Φαντάζομαι ότι αυτή η αίσθηση δε θα βελτιωθεί σε βάθος χρόνου.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Raptor84 said:

Το άρθρο είναι άκυρο. Γιατί η εταιρεία λέει 5 χρόνια ενημερώσεις λογισμικού και 10 χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας. 

Το ερωτημα ειναι δινει η google 5 χρονια ενημερωσεις ασφαλειας για καθε εκδοση android? Αν οχι μπορει να προσαρμοσει η fairphone τιε ενημερωσεις ασφαλειας σε παλιοτερες εκδοσεις android? 

Επισης ειναι και το θεμα αν μπορει το hardware να τρεξει τις νεοτερες εκδοσεις kernel. Αν η εκδοση android μετα απο 5 χρονια δεν υποστηριζει παλιοτερο κερνελ δε θα μπορει να παρει και ενημερωση λογισμικου.

Υπερβολικα αισιοδοξο μου ακουγεται το 5 και 10 χρονια ενημερωσεις.

Επεξ/σία από Noreak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα γελαω με τετοιες τιμες και δηθεν ευκολια στην επισκευη οταν ηδη εταιριες οπως samsung xiaomi tcl realme εχουν κινητα που ειναι ευκολα στο ανοιγμα και μπορεις ευκολα να τα επιδιορθωσεις και να αλλαξεις τα παντα. μετα απο τοσα χρονια ποιος ζει ποιος πεθαινει, παντως το mi8 που εχω μεχρι σημερα πηγαινει σφαιρα και αν επαιρνε επισημες αναβαθμισεις θα ηταν ακομα καλυτερο σαν κινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όλοι έχουμε από μια...... η εταιρεία λογικά απευθύνετε σε κάποιον που θέλει ένα "έξυπνο" τηλέφωνο που θα μπορεί να έχει μια "ασφάλεια" να τρέχει βασικές εφαρμογές, όπως οι τραπεζικές, χωρίς να σου λέει ότι έχεις παλιό λειτουργικό και δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις, όσο για τα κομμάτια που αλλάζουν, η ιδέα πάλι καλή είναι, αρκεί να στα προμηθεύει σε καλή τιμή, στο κάτω κάτω υπάρχουν συσκευές με 100-150 ευρώ που για 2-4 χρόνια κάνεις την δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Fairphone σαν εταιρία υπάρχει ήδη μια δεκαετία, δεν είναι καμία startup.

Το fairhone 5 θα έχει 5 χρόνια αναβαθμίσεις ανδρόιντ και 8 ασφαλείας. Για όσους λένε ότι είναι πολλά και ότι αποκλείεται να τα καταφέρει η εταιρεία δείτε το fp2 που το υποστήριζαν ΗΔΗ για 7 χρόνια. Και το software, σε βάθος χρόνου τουλάχιστον, κοστίζει περισσότερο από το hardware.

Στα τηλέφωνα της εταιρίας μπορείς να αλλάξεις λειτουργικό σύστημα(έχουν ήδη ξεκινήσει port για linux postmarketos) χωρίς να χάσεις την εγγύηση (σε apple, samsung κτλ ούτε bootloader δεν ξεκλειδώνεις πλέον).

Η fairhone πληρώνει τους εργάτες στα εργοστάσια(της κίνας βέβαια) με μισθό που να μπορούν να ζούνε και έχει ανθρώπινες συνθήκες εργασίας . Η apple, για παράδειγμα, τους κλειδώνει μέσα στα εργοστάσια(εποχή covid) και τους βάζει να δουλεύουν τζάμπα.

Ναι το τηλέφωνο κοστίζει πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτό που πρέπει πραγματικά να σκεφτούμε όμως είναι πώς "οι άλλοι" μπορούν και πουλάνε τόσο φθηνά.

σσ όχι δεν το έχω παραγγείλει αλλά το σκέφτομαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν κύριο κινητό χρησιμοποιώ ένα Honor 8X (Huawei) του 2018 με Kirin 710 και είναι μια χαρά, δε σκοπεύω να το αλλάξω. Μπορεί να βγάλει 10 χρόνια το Fairphone, κι εγώ τόσο θέλω να το κρατήσω το δικό μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να πετύχει και να θέλει να γίνει η επομένη σοβαρή εταιρία στο χώρο της κινητής τηλεφωνίας

Από εκεί και πέρα για έναν ταπεινό μέσο Έλληνα πολίτη οι τιμές άνω των 300€ στην Ελλάδα του σήμερα είναι απαγορευτικές (μπορει πολυ να εχω ήδη το budget)

Επεξ/σία από inetien12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα βασικά app που ανοίγει το 99% των χρηστών δεν έχουν αλλάξει τόσο για να δικαιολογούν την αναβάθμιση στο hardware, όταν τα websites γίνουν 3d ή virtual spaces το συζητάμε . Τα κινητά θα έπρεπε να κρατάνε όσο κρατάνε και οι υπολογιστές εδώ και χρόνια, έτσι ξεκίνησαν δηλαδή αλλά την μυρίστηκαν τη φάση, εφόσον πρόκειται για κλειστά οικοσυστήματα και άρχισαν να "φτύνουν" μοντέλα ανα 6μηνο κάνοντας obsolete τα παλιά τους μοντέλα. Εξού και η μπαταρία που έγινε "κονσέρβα" ενώ αρχικά άλλαζε.

Προσωπικά έχω κρατήσει 5ετία το iphone3gs και το iphone6 , με το 2ο να λειτουργεί μια χαρά ακόμα και σήμερα μετά από αλλαγή μπαταρίας. Έχω ένα iphone11 και είμαι στο 3ο χρόνο , δεν σκοπεύω να το αλλάξω αν δεν το βγάλει obsolete η apple. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην μπορείς να εγκαταστήσεις καινούργιες εκδόσεις των apps. Τι παραπάνω έχουν δηλαδή τα youtube , messanger κλπ απο αυτά που ήταν πριν 5 χρόνια; κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας. Οπως λέω πάντα ο κόσμος καλό είναι να ψηφίζει με το πορτοφόλι του γιατί διαμορφώνει τάσεις και η τάση που είχε διαμορφωθεί τόσα χρόνια είναι "αλλάζω κινητό στη 2ετία", το οποίο είναι τραγελαφικό.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Tlykog said:

Ο SD 778 σε 10 χρόνια μπορεί να μην ανοίγει ούτε youtube...

Μου αρέσει η ιδέα του συγκεκριμένου τηλεφώνου, αλλά σε 10 χρόνια το hardware θα είναι απίστευτα ξεπερασμένο. Ακόμα και σήμερα ο 778 δεν ανήκει στα high end soc και δε νομίζω ότι παλιώνοντας θα γίνει καλύτερος.

Θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν πιο υψηλού επιπέδου SOC για να έχει μία ελπίδα. Ακόμα και τα high end τηλέφωνα πχ της Apple δεν αντέχουν τόσο.

Ο σχεδιασμός που επιτρέπει στον χρήστη να επεμβει είναι πολύ ωραία ιδέα.

Η τιμή αναμενόμενη, αφου έχει τόσο μεγάλη διάρκεια ζωής.

Η απαιτήσεις εφαρμογών δεν αυξάνονται με των ίδιο ρυθμό όσο τα υλικό, για τι μπορώ να βλέπω youtube σε ένα σκατό όπως το redmi note 2 που βγήκε το 2015? Φυσικά να τα λέμε πως σέρνεται με το browsing άλλα... Εαν δεν το κάνουν να είναι το λεγόμενο "planned obsolescence" και το κάνουν να σέρνετε επίτηδες για να πρέπει να πάρεις το καινούριο κινητό τους. Κάπως το μεροκάματο πρέπει να βγει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κινητά αγκομαχανε απο τα updates που τους κάνετε. Τα τελευταία Update που θα βάλετε πχ android 13, οταν το πηρατε με android 10, θα σέρνεται για 2 λόγους :

1 Το 13 είναι πολύ ποιο βαρύ απ τα 10 για τον επεξεργαστή που έχετε. 

2 Η 13 για το κινητο σας δεν είναι καθόλου βελτιστοποιημενη με σκοπό να σέρνεται για να αλλάξετε κινητό. Εντελώς δεδομένο και καθόλου θεωρία συνομωσιας. Αποδεδειγμένο στο xda σε πολλά άρθρα. 

Εχω το galaxy s10 lite (snapdragon 855 8giga) ρουταρισμενο με το debloating που χρειάζεται και τις βελτιστοποιησεις που δεν κάνει η εταιρεία στα update. Είναι στην 13 και πάει σαν την 1η μερα.. Το βάζεις δίπλα σε s22 ultra και η διαφορά σε νορμάλ λειτουργία δε φαίνεται καν.. Και βγαζει 8-9 ωρες οθονης ακόμα 3 χρόνια μετα..  (τοσο δε βγάζουν ναυαρχίδες την 1η μέρα για να έχουμε μετρο σύγκρισης). 

Η μόνη λύση είναι να ασχολείσαι, να παίρνεις ενα κινητο με καλο hardware εξ αρχής και μετα την εγγύηση (2 χρόνια), ροοτ, debloating κλπ. Δυστυχώς δεν είναι λύση για όλους. Ουτε το faifone δε θα τα κάνει αυτά.. 

Οι ενημερώσεις ασφαλείας των εταιρειών είναι το τρυπάκι για να κάνετε update και να καταστρέψετε την εμπειρία χρήσης. Ελάχιστα χρειάζονται πραγματικά ασχέτως τι νομίζετε. Οσο ενημερώνεις τις εφαρμογές ebanking, δεν εχεις πραγματικο πρόβλημα. 

Εχω ταμπλετα απο το 1821 με 2 γιγα ραμ και επεξεργαστή της πλάκας και το youtube (μονο γι αυτό την κρατάω ακομα) μια χαρά παίζει. Αλλά έχω την παλιότερη, ελαφροτερη έκδοση android και τα περισσότερα services που δεν χρησιμοποιείω ποτε εκει,  κλεισμένα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι συζητάμε αν είναι να αλλάξω τα πάντα σε μια πενταετία (και με τι κόστος;) που είναι το enviromental friendly στο SOC και στο σασί;

 

Το μεν πρώτο θα είναι αργό και το 2ο σε πάρα πολλούς θα είναι φθαρμένο αφού είναι πλαστικό. Αλλιώς κράτα το πάλιό σου κινητό γιατί το SOC παίζει σημαντικό ρόλο στην κάμερα και στα λοιπά components.

Επίσης αλλάζει το storage που πιθανόν είναι το πρώτο που θα χαλάσει; 

To μόνα που είναι θετικά είναι η διάθεση για 10ετή υποστήριξη σε S/W και η εύκολη αλλαγή μπαταρίας. 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι έχουμε μόνο ένα έξτρα κινητό για backup, ένα...LG G4. Κάποια στιγμή του άλλαξα την κάμερα που χάλασε, έχω και δύο μπαταρίες ρεζέρβα. Το κινητό τρέχει Lineage custom rom και είναι παραπάνω από αξιοπρεπές.

Το κινητό για εμένα έχει λίγα και επουσιώδη (επίσης για εμένα) μειονεκτήματα που οφείλονται στην κατασκευή του, όπως τα μεγάλα πλαίσια και ο απλός σχεδιασμός. Τα χρήματα είναι πολλά, θα ήθελα έναν ταχύτερο επεξεργαστή γιατί έτσι, αλλά φαντασιώνομαι το κινητό να πιάνει στην αγορά και να αρχίζει να πλημμυρίζει το Aliexpress με aftermarket ανταλλακτικά που θα του αλλάζουν εμφάνιση και χαρακτηριστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή κίνηση και χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιες εταιρείες. Δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να αγοράσει Fairphone, σε αυτούς όμως που απευθύνεται, το repairability (κυρίως η φθηνή αλλαγή της μπαταρίας), τα 5 έτη εγγύηση και τα 8 software updates ακούγονται σαν μουσική στα αυτιά τους... 

Υπάρχει αρκετός κόσμος, συνήθως άνω των 30, που χρησιμοποιεί πάνω-κάτω ~10 εφαρμογές στο κινητό του. Chat apps, mail apps, bank apps και browser, ίσως και λίγη μουσική/podcasts. Όχι παιχνίδια, όχι youtube, όχι social media. Δυστυχώς ακόμα και μεγάλες εταιρείες, που απασχολούν χιλιάδες προγραμματιστές, δυσκολεύονται (;) να δώσουν updates σε τακτική βάση, ακόμα και σε ναυαρχίδες που κόστισαν κοντά στα 1.000 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρημάδια πρεσβυωπία , διάβασα τον τίτλο ως "Fai'Phone" κ φυσικά έκανα κλικ να μπω να δω.. Περιττό να πω οτι απογοήτεύτηκα! 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...