Προς το περιεχόμενο

Το Fairphone 5 διαθέτει αρθρωτό σχεδιασμό για εύκολη επισκευή και υπόσχεται ενημερώσεις για 10 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ο SD 778 σε 10 χρόνια μπορεί να μην ανοίγει ούτε youtube...

Χρησιμοποιώ συχνά το Nexus 5 μου ως δεύτερο τηλέφωνο. Εντάξει αγκομαχάει που και που, δεν θα πω ψέματα, αλλά και το YouTube ανοίγει και στο internet μπαίνει.

Επίσης ένα laptop Alienware 17 του 2013 που έχω και το οποίο χρησιμοποιώ συχνά επειδή μου αρέσει η φωτεινή του οθόνη (είναι η έκδοση με 3D Vision) θα σταματήσει να υποστηρίζεται σε περίπου 2 χρόνια από τα Windows επειδή έτσι όρισε η Microsoft για τα WIndows 10, και δεν υποστηρίζεται επίσημα από τα WIndows 11, επειδή επίσης έτσι όρισε η Microsoft για τα Windows 11.

Tώρα υπολόγισε το γεγονός ότι το όφελος κάθε νέας "λιθογραφίας" στον τομέα της κατανάλωσης ενέργειας είναι όλο και λιγότερο τα τελευταία 5 χρόνια, και καταλαβαίνεις γιατί το planned obsolescence είναι κάτι που θα έχει σημασία τα επόμενα χρόνια. Γιατί πολύ απλά η χήνα με τα χρυσά αυγά που λέγεται Moore's Law τελειώνει, τουλάχιστον όσον αφορά το πιο σημαντικό κομμάτι της (κατανάλωση ενέργειας). Οπότε ως καταναλωτές μας συμφέρει να υποστηρίζουμε εταιρίες που προσπαθούν να αντισταθούν στο planned obsolescence που αναπόφευκτα οι μεγάλοι θα προσπαθήσουν να μας επιβάλουν.

Επίσης ο λόγος που επέλεξαν τον συγκεκριμένο επεξεργαστή είναι επειδή είναι "industrial grade" και έχει 5 χρόνια driver support για νέες εκδόσεις Android.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 18
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, kurkosdr said:
2 hours ago, Tlykog said:

Ο SD 778 σε 10 χρόνια μπορεί να μην ανοίγει ούτε youtube...

Χρησιμοποιώ συχνά το Nexus 5 μου ως δεύτερο τηλέφωνο. Εντάξει αγκομαχάει που και που, δεν θα πω ψέματα, αλλά και το YouTube ανοίγει και στο internet μπαίνει.

Επίσης ένα laptop Alienware 17 που έχω από το 2013 (από το eBay) και το οποίο χρησιμοποιώ επίσης συχνά επειδή μου αρέσει η φωτεινή του οθόνη (είναι η έκδοση με 3D Vision) θα σταματήσει να υποστηρίζεται σε περίπου 10 χρόνια από τα Windows επειδή έτσι όρισε η Microsoft για τα WIndows 10, και δεν υποστηρίζεται επίσημα από τα WIndows 11, επειδή επίσης έτσι όρισε η Microsoft για τα Windows 11.

Tώρα υπολόγισε το γεγονός ότι το όφελος κάθε νέας "λιθογραφίας" στον τομέα της κατανάλωσης ενέργειας είναι όλο και λιγότερο τα τελευταία 5 χρόνια, και καταλαβαίνεις γιατί το planned obsolescence είναι κάτι που θα έχει σημασία τα επόμενα χρόνια. Γιατί πολύ απλά η χήνα με τα χρυσά αυγά που λέγεται Moore's Law τελειώνει, τουλάχιστον όσον αφορά το πιο σημαντικό κομμάτι της (κατανάλωση ενέργειας). Οπότε ως καταναλωτές μας συμφέρει να υποστηρίζουμε εταιρίες που προσπαθούν να αντισταθούν στο planned obsolescence που αναπόφευκτα οι μεγάλοι θα προσπαθήσουν να μας επιβάλουν.

Επίσης ο λόγος που επέλεξαν τον συγκεκριμένο επεξεργαστή είναι επειδή είναι "industrial grade" και έχει 5 χρόνια driver support για νέες εκδόσεις Android.

Αυτό ακριβώς... και θα μπορούσαμε να τα βάλουμε με τις εταιρίες προγραμμάτων, site και υπηρεσιών, γιατί να μην ανοίγει σε 10 χρόνια ούτε youtube δηλαδή, ποιος τους είπε ότι θέλουμε τα site τους να γίνονται υπερβολικά βαριά;

Δηλαδή να έχεις κινητό από το 2010 και να μην μπορείς να δεις βίντεο που δημοσιεύτηκε το 2010 στο youtube γιατί το site αποφάσισε να χτυπάει και φραπέ όσο σου δείχνει βίντεο. Κανείς δεν ζήτησε από αυτά τα site εκατό (δυσ)λειτουργίες, έχουμε φτάσει να βάζουμε πεντακόσια addon για μπορούμε να σερφάρουμε πλέον χωρίς όλο το bloatware κώδικα που χρησιμοποιούν για να μπορούν να τσεκάρουν τι κάνουμε στο διαδίκτυο και να μας πλασάρουν διαφημίσεις.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβο! Ποιος θα το κρατήσει πανω απο 2-3, άντε 4 χρόνια; Κι αυτο εαν η εταιρία δεν χρεοκοπήσει στο ενδιαμεσο. Έπειτα σου λέει, μπορείς σχετικά ευκολα να αλλαξεις μπαταρία, κάμερα, οθόνη κλπ. Θα βρίσκεις ευκολα ανταλλακτικά, ομως;

Οπως και νά 'χει, αν ειχα τόσα λεφτά θα εβαζα και λιγα ακόμα και θα επαιρνα το Samsung S23. Αυτο σε 3-4 χρονάκια θεωρώ οτι θα στέκεται αξιοπρεπώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να τα κανω αυτα τα κινιτα 10 χρονια? σε 10 χρονια ενα browser δεν θα ανοιγουν

αυτο που αν μπορουν να προσφέρουν ΤΕΛΕΙΕΣ αναβαθμίσεις χωρίς να γονατίζει η συσκευη για 5 χρονια για να μην χρειαζεται να αλλάζουμε κινιτο ανα 2 χρονια (και αν) (αν και ποιο πολυ η ζημια ειναι απο της εφαρμογες τριτων οπως fb messenger instgramm viber tiktok τα οποια σαν να σου λενε καθε χρονο πας και για νεα ναυαρχιδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι οι αναβαθμισεις στο τηλ για 10 χρονια θα αφορουν και αλλαγη πλακετας με κατι πιο φρεσκο - παρομοια φαση με τα pc - αρα θα αλλαζεις οτι θελεις και ολα θα κουμπωνουν στο εξωτερικο κελυφος.Η αλλαγη mobo θα περιλαμβανει πιο νεο soc και μνημες soldered  - η μπαταρια θα ταιριαζει παντου και παντα ..οπως και οι καμερες...θα εχεις δυνατοτητα να τις αλλαξεις με κατι πιο φρεσκο με καλυτερα specs..το κουμπωμα θα ειναι ιδιο - -ιδια φαση με pc built δηλαδη - αν ισχυει σε αυτη την μορφη ισως αξιζει  

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, agap said:

εγω πιστευω οτι οι αναβαθμισεις στο τηλ για 10 χρονια θα αφορουν και αλλαγη πλακετας με κατι πιο φρεσκο - παρομοια φαση με τα pc - αρα θα αλλαζεις οτι θελεις και ολα θα κουμπωνουν στο εξωτερικο κελυφος.Η αλλαγη mobo θα περιλαμβανει πιο νεο soc και μνημες soldered  - η μπαταρια θα ταιριαζει παντου και παντα ..οπως και οι καμερες...θα εχεις δυνατοτητα να τις αλλαξεις με κατι πιο φρεσκο με καλυτερα specs..το κουμπωμα θα ειναι ιδιο - -ιδια φαση με pc built δηλαδη - αν ισχυει σε αυτη την μορφη ισως αξιζει  

Αυτό θα ήταν το καλύτερο σενάριο, άλλωστε η οθόνη είναι ήδη αρκετά καλή και το σχήμα δεν χρειάζεται αλλαγή σε κάθε έκδοση, ας κρατήσουν το σχήμα του τηλεφώνου σε αυτό το σχέδιο για πάντα στην τελική, μια χαρά είναι.

Αν σε 3~4 χρόνια θέλεις καλύτερα specs θα μπορούσες να αλλάξεις πλακέτα και να κουμπώσεις όλα τα υπάρχοντα περιφερειακά που έχεις ήδη (οθόνη, κάμερες, κουμπιά, ηχεία, μικρόφωνα, αισθητήρες κτλ) και έτσι και η τελική τιμή του πλέον θα είναι πολύ μικρότερη, θα είναι σαν επένδυση να πάρεις τέτοιο κινητό κι ας κάνει 700+ ευρώ, αφού σε μερικά χρόνια με πολύ λιγότερα χρήματα θα κάνεις αναβάθμιση σε νεότερο μοντέλο.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο είναι άκυρο. Γιατί η εταιρεία λέει 5 χρόνια ενημερώσεις λογισμικού και 10 χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο για back up phone (όταν πέσει στα μισά λεφτά) και όχι μόνο.

Ελπίζω να γίνει κάποια πρόβλεψη και για αλλαγή επεξεργαστή από ένα σημείο και μετά.

Αν δεν, τότε στην 5ετία πάνω του "φοράς" ένα ωραιότατο Android Go και "πετάει".

Εύχομαι πραγματικά να συνεχίσει η εταιρεία να υπάρχει..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που μπορείς να αλλάξεις μόνος σου εύκολα χωρίς κόστος μπαταρία και οθόνη (τα εξαρτήματα που αντικαθίστανται συχνότερα) είναι μια ουσιαστική πρόταση για αγορά. Οι εποχές που άλλαζε ο κόσμος συσκευή κάθε ένα με δύο χρόνια πέρασε ανεπιστρεπτί. Οι περισσότεροι αλλάζουν πλέον κάθε 3 με πέντε χρόνια. Εγώ δεν λέω πως θα κρατήσει κάποιος 10 χρόνια αυτή την συσκευή αλλά και 5 χρόνια να την κρατήσει εάν μπορεί να αλλάξει μπαταρία στα 2 χρόνια χωρίς κόστος και εάν μπορεί εύκολα να αντικαταστήσει την οθόνη του που έσπασε με μικρό κόστος (έχω φίλο που σπάει την οθόνη του σε όλα τα κινητά που αγοράζει μέσα σε 6 μήνες!) τότε πάλι θα έχει κέρδος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kurkosdr said:

 Γιατί πολύ απλά η χήνα με τα χρυσά αυγά που λέγεται Moore's Law τελειώνει, τουλάχιστον όσον αφορά το πιο σημαντικό κομμάτι της (κατανάλωση ενέργειας).

Δεν υπάρχουν δεδομένα που να στηρίζουν αυτό που λες. Ο χροξοσ Θα δείξει. Ο νόμος του Moore εξάλλου ποτέ δεν ίσχυσε πραγματικά με ακρίβεια. Αντίθετα αν το ψάξεις σε κάποιες φάσεις η τεχνολογία είχε ξανά μείνει πίσω από το pattern του Moore, αλλά μετά αυξήθηκε η ταχύτητα και υπερκάλυψε. Τίποτα δεν εμποδίζει να ξαναγίνει το ίδιο.

1 hour ago, Diavolos666 said:

Δηλαδή να έχεις κινητό από το 2010 και να μην μπορείς να δεις βίντεο που δημοσιεύτηκε το 2010 στο youtube γιατί το site αποφάσισε να χτυπάει και φραπέ όσο σου δείχνει βίντεο.

Ο λόγος που έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις βίντεο του 2010 online είναι γιατί εταιρείες σαν τη Google, βρήκαν έξυπνους τρόπους όπως το φραπέ που λες για να βγάζουν λεφτά. Αν δεν έβγαζαν λεφτά ώστε να ευχαριστιούνται στα κότερα τους, πολύ απλά θα έκλειναν και θα έκαναν άλλη μπιζνα, και έτσι δε θα είχες διασκέδαση στο internet.

Αλήθεια παλιά όταν η διασκέδαση ήταν το σινεμά, έβαζες add on για να μπαίνεις τσάμπα;

Λες και είναι νερό ή ρεύμα τα online video στο YouTube και σου βγαίνει η αριστερή ιδεολογία ότι θα έπρεπε να είναι τσάμπα, όποτε βάζεις παράνομα add on (είναι στους όρους χρήσης να μην κόβεις τις διαφημίσεις τους, όποτε παρανομείς) για να διεκδικήσεις αυτό το απαραίτητο για τη ζωή αγαθό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, dstilio said:

Αλήθεια παλιά όταν η διασκέδαση ήταν το σινεμά, έβαζες add on για να μπαίνεις τσάμπα;

Λες και είναι νερό ή ρεύμα τα online video στο YouTube και σου βγαίνει η αριστερή ιδεολογία 🤮ότι θα έπρεπε να είναι τσάμπα, όποτε βάζεις παράνομα add on (είναι στους όρους χρήσης να μην κόβεις τις διαφημίσεις τους, όποτε παρανομείς) για να διεκδικήσεις αυτό το απαραίτητο για τη ζωή αγαθό.

Φιλελεύθερος είμαι, το άκρως αντίθετο του αριστερού.

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά σε άλλο thread, πατάω youtube π.χ. και μου βγάζει ότι μου βγάζει ελεύθερα, δεν έχει κάποιο περιορισμό, εγώ επιλέγω ο υπολογιστής μου τι θα μου προβάλει και τι όχι. Επιλέγω αν θα δω όλο το βίντεο ή αν θα κάνω skip, αν θα πατήσω like ή dislike, επιλέγω αν θα δω διαφημίσεις ή όχι γιατί μπορώ και θα το κάνω μέχρι να μην μπορώ.

Όταν βλέπεις κάτι στην τηλεόραση και βάζει διαφημίσεις, πας τουαλέτα ή κάθεσαι να τις δεις;

Ενημερώσου:

 

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dstilio είπε

Ο λόγος που έχεις τη δυνατότητα να βλέπεις βίντεο του 2010 online είναι γιατί εταιρείες σαν τη Google, βρήκαν έξυπνους τρόπους όπως το φραπέ που λες για να βγάζουν λεφτά. Αν δεν έβγαζαν λεφτά ώστε να ευχαριστιούνται στα κότερα τους, πολύ απλά θα έκλειναν και θα έκαναν άλλη μπιζνα, και έτσι δε θα είχες διασκέδαση στο internet.

Αλήθεια παλιά όταν η διασκέδαση ήταν το σινεμά, έβαζες add on για να μπαίνεις τσάμπα;

Λες και είναι νερό ή ρεύμα τα online video στο YouTube και σου βγαίνει η αριστερή ιδεολογία ότι θα έπρεπε να είναι τσάμπα, όποτε βάζεις παράνομα add on (είναι στους όρους χρήσης να μην κόβεις τις διαφημίσεις τους, όποτε παρανομείς) για να διεκδικήσεις αυτό το απαραίτητο για τη ζωή αγαθό.

Παραλήρημα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...