Προς το περιεχόμενο

Το Fairphone 5 διαθέτει αρθρωτό σχεδιασμό για εύκολη επισκευή και υπόσχεται ενημερώσεις για 10 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αναφορά σε κείμενο

Η μόνη λύση είναι να ασχολείσαι, να παίρνεις ενα κινητο με καλο hardware εξ αρχής και μετα την εγγύηση (2 χρόνια), ροοτ, debloating κλπ. Δυστυχώς δεν είναι λύση για όλους. Ουτε το faifone δε θα τα κάνει αυτά.. 

ξεκλειδωνει και κλειδωνει ξανα πανευκολα

Manage the Bootloader

https://support.fairphone.com/hc/en-us/articles/10492476238865-Manage-the-Bootloader

Fairphone and Open Source

https://www.fairphone.com/en/open-source/

η Murena το πουλαει ετοιμο με e / OS

https://murena.com/shop/smartphones/brand-new/murena-fairphone-4-eu/

Αναφορά σε κείμενο

/e/ Foundation & Murena partnership

Setting new standards and reshaping an entire industry takes serious, long-term commitment – and likeminded changemakers. So we partnered with /e/ Foundation and its main contributor Murena, to make their privacy-focused operating system, /e/OS, accessible to all. /e/OS doesn’t scan, access or track user data multiple times per day. All your favorite Android apps can still be used, with /e/OS notifying you of built-in trackers hidden within each app. Fairphone 4 and Fairphone 3+ with /e/OS preinstalled are available on their webshop.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σχολιάζουν ότι μια ηλεκτρονική συσκευή - στην περίπτωσή μας κινητό τηλέφωνο - θεωρείται απαρχαιωμένη σε δυο τρία χρόνια, ξεχνούν ότι αυτό γίνεται εσκεμμένα από τις εταιρίες που βασίζουν την ύπαρξή τους στην υπερκατανάλωση. Αν μπεί επιτέλους κάποια στιγμή ένα σωστό και σταθερό πλαίσιο στις απαιτήσεις softwear - hardwear, μια χαρά θα ανταποκρίνονται οι συσκευές σε βάθος χρόνου.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Dimitris_1981 said:

Ρε παιδιά τι συζητάμε αν είναι να αλλάξω τα πάντα σε μια πενταετία (και με τι κόστος;) που είναι το enviromental friendly στο SOC και στο σασί;

Το μεν πρώτο θα είναι αργό και το 2ο σε πάρα πολλούς θα είναι φθαρμένο αφού είναι πλαστικό. Αλλιώς κράτα το πάλιό σου κινητό γιατί το SOC παίζει σημαντικό ρόλο στην κάμερα και στα λοιπά components.

Επίσης αλλάζει το storage που πιθανόν είναι το πρώτο που θα χαλάσει; 

To μόνα που είναι θετικά είναι η διάθεση για 10ετή υποστήριξη σε S/W και η εύκολη αλλαγή μπαταρίας.

H εταιρεία βρίσκεται στον σωστό δρόμο (έχει πολύ δρόμο ακόμα) και εκεί θα πάνε κάποια στιγμή όλες (ήδη ξεκίνησε με την απαίτηση για αποσπούμενη μπαταρία)

Στα πλαίσια της αειφόρου ανάπτυξης και της κυκλικής οικονομίας, στο μέλλον οι ηλεκτρονικές συσκευές θα πρέπει να μπορούν να επιδιορθώνονται εύκολα, τα βασικά τους μέρη να είναι αποσπούμενα σε διακριτά κομμάτια, και ο κατασκευαστής του προϊόντος να είναι υπεύθυνος για τη συλλογή, επαναχρησιμοποίηση, διαχείριση των εξαρτημάτων ή συσκευών που θα πετάγονταν.

Επεξ/σία από panther_512
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ο SD 778 σε 10 χρόνια μπορεί να μην ανοίγει ούτε youtube...

Μου αρέσει η ιδέα του συγκεκριμένου τηλεφώνου, αλλά σε 10 χρόνια το hardware θα είναι απίστευτα ξεπερασμένο. Ακόμα και σήμερα ο 778 δεν ανήκει στα high end soc και δε νομίζω ότι παλιώνοντας θα γίνει καλύτερος.

Θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν πιο υψηλού επιπέδου SOC για να έχει μία ελπίδα. Ακόμα και τα high end τηλέφωνα πχ της Apple δεν αντέχουν τόσο.

Ο σχεδιασμός που επιτρέπει στον χρήστη να επεμβει είναι πολύ ωραία ιδέα.

Η τιμή αναμενόμενη, αφου έχει τόσο μεγάλη διάρκεια ζωής.

13 ώρες πριν, TasMan είπε

Έχω βαρεθεί να το φωνάζω: Στις μέρες μας η πλειονότητα των χρηστών δεν ωφελείται από το hardware αλλά από το software. Τι να το κάνω ένα κινητό ακόμα κι αν είναι υπερτούμπανο άμα τρώει κολλήματα και σκαλώματα όλη την ώρα.

Εγώ πάντως πρέπει να σε ενημερώσω φίλε μου πως ο συγκεκριμένος επεξεργαστής μια χαρά θα κάνει την δουλειά του... Γιατί σε συνδιασμό με 8gb ram που είναι εξίσου σημαντικό και με έναν αρκετά καλό επεξεργαστή, έστω και μεσαίας κατηγορίας, ο μέσος χρήστης θα κάνει τα καθημερινά του πράγματα. Έχω στα χέρια μου το Nexus 5 που με έναν ξεπερασμένο σε τεχνολογία κατά πολύ επεξεργαστή και με 2 μόλις GB ram μια χαρά ανοίγει FB. Instagram  κ.α μην τρελαίνεστε με αυτό που θέλουν να μας πουλάνε κάθε χρόνο. Οι επεξεργαστές εδώ και 3 τουλάχιστον της μεσαίας κατηγορίας δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα τους top στο Daily use ενός χρήστη, καθώς έχουν την ίδια νανοτεχνολογία και η GPU σε συνδυασμό με την ram είναι μια χαρά για ανοίξουν οτιδήποτε. Δεν συγκρίνω επιδόσεις, για καθημερινή χρήση μιλάω..

Αν ένα Nexus 6 σήμερα είχε 128gb rom μαζί με το hardware  που έχει (Snapdragon 801 και 3 GB ram) πίστεψε με και αυτό μια χαρά θα ήταν για καθημερινή χρήση. Μπορεί ο 801 να ήταν τοπ τότε, αλλά άλλη τεχνολογία είχε στην GPU και στην CPU με έναν  σημερινό 778... 

 

Αν αυτό γίνει πράξη και έχει ένα απλοϊκό software τύπου Sony Xperia, pixel, Nokia. Που δεν θα είναι φορτωμένο με UI skins και extra εφαρμογές, άρα πιο σταθερό και γρήγορο λογισμικό. Τότε σίγουρα μιλάμε για την επανάσταση στα android smartphone, εκεί που πονούσε όλη η κοινότητα αυτή.

Και με ένα μεσαίας κατηγορίας hardware( σημερινό) θα είναι ικανό να τρέχει ομαλά για τουλάχιστον 6-7 χρόνια...

Μπράβο πάντως στην εταιρεία, που σύντομα πιστεύω θα αναγκάσει και τις υπόλοιπες να ακολουθήσουν... 

Για να δούμε τι θα μας παρουσιάσει φέτος η google που κάπου διάβασα ότι τα pixel 8 και έπειτα θα έχουν υποστήριξη σαν των iPhone...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bromoxitos είπε

 

Αν αυτό γίνει πράξη και έχει ένα απλοϊκό software τύπου Sony Xperia, pixel, Nokia. Που δεν θα είναι φορτωμένο με UI skins και extra εφαρμογές, άρα πιο σταθερό και γρήγορο λογισμικό. Τότε σίγουρα μιλάμε για την επανάσταση στα android smartphone, εκεί που πονούσε όλη η κοινότητα αυτή.

Και με ένα μεσαίας κατηγορίας hardware( σημερινό) θα είναι ικανό να τρέχει ομαλά για τουλάχιστον 6-7 χρόνια...

Μπράβο πάντως στην εταιρεία, που σύντομα πιστεύω θα αναγκάσει και τις υπόλοιπες να ακολουθήσουν... 

Για να δούμε τι θα μας παρουσιάσει φέτος η google που κάπου διάβασα ότι τα pixel 8 και έπειτα θα έχουν υποστήριξη σαν των iPhone...

 

Δεν είναι μόνο θέμα Android. Όλες οι εφαρμογές γίνονται πιο βαριές. Οπότε θα έχει αλλού το πρόβλημα.

Εκτός αυτού άλλο 6-7 χρόνια που γράφεις (και συμφωνώ ότι υπο προϋποθέσεις μπορεί να γίνει) και άλλο 10 που λέει η εταιρεία.

2 ώρες πριν, mrmerfeor4 είπε

Η απαιτήσεις εφαρμογών δεν αυξάνονται με των ίδιο ρυθμό όσο τα υλικό, για τι μπορώ να βλέπω youtube σε ένα σκατό όπως το redmi note 2 που βγήκε το 2015? Φυσικά να τα λέμε πως σέρνεται με το browsing άλλα... Εαν δεν το κάνουν να είναι το λεγόμενο "planned obsolescence" και το κάνουν να σέρνετε επίτηδες για να πρέπει να πάρεις το καινούριο κινητό τους. Κάπως το μεροκάματο πρέπει να βγει

Έχω στο συρτάρι Sony xperia x performance (SD820). Λαγκάρει αρκετά στο internet. Αν μπορείς να έχεις κινητό που να κολλάει και δε σε νοιάζει, τότε μπορείς να πάρεις και παλιότερο μοντέλο. Εμένα με ενοχλεί.

Οι εταιρείες που πουλάνε hardware θέλουν να ξεπερνάται σχετικά γρήγορα.

Αν έχεις αγορασει κινητό 700€ δε νομίζω ότι μπορείς να ανεχτείς να κολλάει. Αν είσαι ο άνθρωπος που δίνει 100-150€ το έχεις αποδεχτεί και δε σε νοιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, panther_512 είπε

H εταιρεία βρίσκεται στον σωστό δρόμο (έχει πολύ δρόμο ακόμα) και εκεί θα πάνε κάποια στιγμή όλες (ήδη ξεκίνησε με την απαίτηση για αποσπούμενη μπαταρία)

Στα πλαίσια της αειφόρου ανάπτυξης και της κυκλικής οικονομίας, στο μέλλον οι ηλεκτρονικές συσκευές θα πρέπει να μπορούν να επιδιορθώνονται εύκολα, τα βασικά τους μέρη να είναι αποσπούμενα σε διακριτά κομμάτια, και ο κατασκευαστής του προϊόντος να είναι υπεύθυνος για τη συλλογή, επαναχρησιμοποίηση, διαχείριση των εξαρτημάτων ή συσκευών που θα πετάγονταν.

Ναι η νέα πατέντα για να κονομάνε οι ημέτεροι.

Αν θέλαν πραγματικά  αειφόρο ανάπτυξη θα έπρεπε να καταργούσαν το planned obsolescence και να φτιάχνανε συσκευές 10ετίας+ ειδικά σε τομείς που έχουν φτάσει στο peak τους.

Και τώρα αλλάζει η μπαταρία απλά τα σκας στο service.

Με πλαστικά καλαμάκια και φορτιστές δεν γίνεται.

σ.σ. στους φορτιστές που βγήκαν από τα κουτιά δεν είδαμε πτώση τιμής και επιπλέον θα παίρνουν και επιδότηση πράσινης ανάπτυξης.

Τα trade in προγράμματα των apple, samsung θα ήταν πιο αειφόρος ανάπτυξη αν δίναν αξιοπρεπή χρήματα ώστε να έχουν ζήτηση. Ανακύκλωση γίνεται και εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Tlykog said:

Εκτός αυτού άλλο 6-7 χρόνια που γράφεις (και συμφωνώ ότι υπο προϋποθέσεις μπορεί να γίνει) και άλλο 10 που λέει η εταιρεία.

Πάντως στη σελίδα της εταιρείας μέχρι το 2031 λέει. 

Δεν έχω βρει ακόμα για τα 10 χρόνια που γράφει εδώ στο άρθρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Τα trade in προγράμματα των apple, samsung θα ήταν πιο αειφόρος ανάπτυξη αν δίναν αξιοπρεπή χρήματα ώστε να έχουν ζήτηση. Ανακύκλωση γίνεται και εκεί.

Τα trade in είναι καλά όταν οι συσκευές είναι λειτουργικές. Είναι και αυτό ένα σωστό μέτρο.

Και το repair and maintenance όμως είναι πολύ σημαντικό και να υπάρχει δυνατότητα να το κάνει και ο τελικός χρήστης.

Συμφωνώ και για το planned obsolescence και δεν θα εκπλαγώ αν δώ κάποια στιγμή σχετική νομοθεσία στην ΕΕ.

Με τους φορτιστές που δεν περιέχονται στη συσκευασία, το περιβάλλον και ο κατασκευαστής βγαίνουν κερδισμένοι. Όχι ο καταναλωτής.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Tlykog said:

Δεν είναι μόνο θέμα Android. Όλες οι εφαρμογές γίνονται πιο βαριές. Οπότε θα έχει αλλού το πρόβλημα.

Εκτός αυτού άλλο 6-7 χρόνια που γράφεις (και συμφωνώ ότι υπο προϋποθέσεις μπορεί να γίνει) και άλλο 10 που λέει η εταιρεία.

Έχω στο συρτάρι Sony xperia x performance (SD820). Λαγκάρει αρκετά στο internet. Αν μπορείς να έχεις κινητό που να κολλάει και δε σε νοιάζει, τότε μπορείς να πάρεις και παλιότερο μοντέλο. Εμένα με ενοχλεί.

Οι εταιρείες που πουλάνε hardware θέλουν να ξεπερνάται σχετικά γρήγορα.

Αν έχεις αγορασει κινητό 700€ δε νομίζω ότι μπορείς να ανεχτείς να κολλάει. Αν είσαι ο άνθρωπος που δίνει 100-150€ το έχεις αποδεχτεί και δε σε νοιάζει.

Βασικά μιλάμε τώρα για χαζές εφαρμογές, άλλα άμα πρόκριτε για λογισμικό τότε ναι μέχρι ένα σημείο δεν πρόκριτε να τρέξει όπως το λες. Όπως πχ το παλιό redmi note 2 δεν γινεται να τρέξει android 15.

Τουλάχιστον η επισκευές γίνονται εύκολα από τι λένε, τώρα τι τιμή έχουνε τα ανταλλακτικά θα δούμε. Τουλάχιστον δε θα είναι όπως η apple όπου ούτε καν επισκευέι δε γίνεται να κάνεις μονός σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκεφτόμουν τι ωραία θα ήταν να υπήρχε ένα τηλέφωνο που να αλλάζεις εύκολα αμέσως  το module των καμερών, να υπάρχουν έτοιμα modules με ποιοτικούς φακούς και αισθητήρες tele wide όπως κάνεις στις φωτογραφικές μηχανές. Απόλαυση θα ήταν και ελάχιστο χώρο θα έπιαναν και όλοι θα βελτίωναν τις φωτογραφίες τους. Να ασχολούνται πολλές εναλλακτικές εταιρίες να γίνεται παιχνίδι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, mrmerfeor4 είπε

Βασικά μιλάμε τώρα για χαζές εφαρμογές, άλλα άμα πρόκριτε για λογισμικό τότε ναι μέχρι ένα σημείο δεν πρόκριτε να τρέξει όπως το λες. Όπως πχ το παλιό redmi note 2 δεν γινεται να τρέξει android 15.

Τουλάχιστον η επισκευές γίνονται εύκολα από τι λένε, τώρα τι τιμή έχουνε τα ανταλλακτικά θα δούμε. Τουλάχιστον δε θα είναι όπως η apple όπου ούτε καν επισκευέι δε γίνεται να κάνεις μονός σου

 

H Apple έχει κατακριθεί για αυτό και θα έπρεπε να τρώει πρόστιμα. Δεν διαφωνούμε στις κακές τακτικές.

Στον αντίποδα όμως ένα Iphone XR (Oct. 2018) μπορεί άνετα και σήμερα να αποτελεί το κινητό για κάποιους, τρέχει καλά και μάλιστα θα πάρει iOS 17. Το Fairphone 3 (Sep. 2019) με SnapDragon 632 και android 13 μάλλον σέρνετε.

Και μην μου πεις για την τιμή γιατί μιλάμε για αειφόρο ανάπτυξη....

Ο Snapdragon 778G έχει χειρότερες επιδόσεις από τον 5ετίας Α12 Bionic. Πως θα βγάλεις έστω και 5 χρόνια.
Αν είχε Snapdragon 8 Gen 2 θα σου έλεγα πως ναι θα σε βγάλει μια 5ετία άνετα.

σ.σ. Με Galaxy S9 (Mar 2018)  κουτσά στραβά έβγαλα 5,5 χρόνια. Σίγουρα πλέον είναι λίγο αργό αλλά όχι και εκνευριστικά. Παράπονο το Software support. 

Τέλος, γιατί όλοι όταν σας λένε κάτι αμέσως συγκρίνετε με Apple υπάρχουν και άλλες εταιρίες. 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Dimitris_1981 said:

H Apple έχει κατακριθεί για αυτό και θα έπρεπε να τρώει πρόστιμα. Δεν διαφωνούμε στις κακές τακτικές.

Στον αντίποδα όμως ένα Iphone XR (Oct. 2018) μπορεί άνετα και σήμερα να αποτελεί το κινητό για κάποιους, τρέχει καλά και μάλιστα θα πάρει iOS 17. Το Fairphone 3 (Sep. 2018) με SnapDragon 632 και android 13 μάλλον σέρνετε.

Και μην μου πεις για την τιμή γιατί μιλάμε για αειφόρο ανάπτυξη....

Ο Snapdragon 778G έχει χειρότερες επιδόσεις από τον 5ετίας Α12 Bionic. Πως θα βγάλεις έστω και 5 χρόνια.
Αν είχε Snapdragon 8 Gen 2 θα σου έλεγα πως ναι θα σε βγάλει μια 5ετία άνετα.

σ.σ. Με Galaxy S9 (Mar 2018)  κουτσά στραβά έβγαλα 5,5 χρόνια. Σίγουρα πλέον είναι λίγο αργό αλλά όχι και εκνευριστικά. Παράπονο το Software support. 

Τέλος, γιατί όλοι όταν σας λένε κάτι αμέσως συγκρίνετε με Apple υπάρχουν και άλλες εταιρίες. 

Η apple άπλα μου μπήκε στο κεφαλή επειδή είναι απίστευτα κατά του πελάτη. Το λογισμικό τους είναι κάπως καλύτερο μιας και δεν υπάρχουν 100+ μάρκες που πρέπει να υποστηρίζονται όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, menthol1979 said:

Βαριά-βαριά στα 4 (και πολλά λέω) χρόνια θα τα έχει φτύσει. Στα 10 δεν θα υπάρχει ούτε ένας πελάτης να επιβεβαιώσει τα λεγόμενα.

Προσφατα αντικατέστησα το αγαπημένου μου Galaxy S10e γιατι δεν λαμβάνει πλέον ενημερώσεις. Αν λάμβανε δεν θα το άλλαζα με τίποτα, με κάλυπτε απόλυτα στην καθημερινή μου χρήση - mail/browsing/youtube/messaging/photo.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...