Προς το περιεχόμενο

Ποια ξένη γλώσσα να μάθω?


dimlevi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimlevi είπε

επαγγελματικο με ενδιαφερει σαν επενδυση  + απασχοληση 

Απλα σκεφτομαι να ξεκινησω με την πιο ευκολη η να παω πρωτα στη πιο δυσκολη.

Το δύσκολο είναι σχετικό.

Η γυναίκα μου και ο γιος μου που μιλάνε αγγλικά ισπανικά Γερμανικά μου λένε ότι αυτό που παίζει ρόλο κυρίως είναι το κίνητρο για το οποίο θα αποφασίσεις να μάθεις μια ξένη γλώσσα. 

Πάντως αν έχεις κάποια εξοικείωση με λατινικά , τα ισπανικά θα σου φανούν πιο εύκολα. Η δομή της  γραμματικής  της γερμανικής γλώσσας μοιάζει πολύ με τα αρχαία ελληνικά. 

Επίσης έχει υπόψη ότι στην Ευρώπη πλέον δεν είναι προαπαιτούμενο να ξέρεις τη γλώσσα της χώρας που θα πας να δουλέψεις. Τις περισσότερες φορές φτάνουν τα αγγλικά και οι εταιρίες σου πληρώνουν μαθήματα για να μάθεις σιγά σιγά και γερμανικά, ολλανδικά, σουηδικά  πχ.

Και από την άλλη επειδή η Ισπανία τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μεγάλο άνοιγμα στην Ευρώπη, και επιδιώκει να είναι η δεύτερη ομιλούμενη γλώσσα μετά τα αγγλικά,  είναι πολύ πιθανόν να πας στη Γερμανία και να ζητούν κάποιον που ξέρει ισπανικά , πέρα από τα αγγλικά . 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμαθα Γερμανικα αλλα αν γυρνουσα το χρονο πισω θα μαθαινα αντ αυτου Ισπανικα. Ο λογος ειναι απλως επειδη δε θελω να ξαναζησω στο Βορρα, λογω καιρου αλλα και ρατσισμου. Δε θελω να ειμαι σε χωρα που με θεωρουν "κατωτερο" εθνικα. Για τον καιρο δεν το συζηταω. Αντιθετα με Ισπανικα σου ανοιγει πορτα για την Ισπανια μια χωρα ομοια με την Ελλαδα σε πολλα. Επισης σου ανοιγεται ενας ολοκληρος νεος πλανητης ταξιδιωτικα, δηλαδη Κεντρικη και Νοτια Αμερικη.

Επισης τα Ισπανικα ειναι πολυ ευκολοτερα απο τα Γερμανικα και επιπλεον πολυ σημαντικο ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ, τοσο να τα ακους οσο και να τα μιλας. 

Τελος, ναι μεν οι Ισπανοφωνες χωρες εχουν χαμηλοτερους μισθους, αλλα ταυτοχρονα εχουν και υψηλοτερο κοστος ζωης

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, archer100 είπε

Εμαθα Γερμανικα αλλα αν γυρνουσα το χρονο πισω θα μαθαινα αντ αυτου Ισπανικα. Ο λογος ειναι απλως επειδη δε θελω να ξαναζησω στο Βορρα, λογω καιρου αλλα και ρατσισμου. Δε θελω να ειμαι σε χωρα που με θεωρουν "κατωτερο" εθνικα. Για τον καιρο δεν το συζηταω. Αντιθετα με Ισπανικα σου ανοιγει πορτα για την Ισπανια μια χωρα ομοια με την Ελλαδα σε πολλα. Επισης σου ανοιγεται ενας ολοκληρος νεος πλανητης ταξιδιωτικα, δηλαδη Κεντρικη και Νοτια Αμερικη.

Επισης τα Ισπανικα ειναι πολυ ευκολοτερα απο τα Γερμανικα και επιπλεον πολυ σημαντικο ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ, τοσο να τα ακους οσο και να τα μιλας. 

Τελος, ναι μεν οι Ισπανοφωνες χωρες εχουν χαμηλοτερους μισθους, αλλα ταυτοχρονα εχουν και υψηλοτερο κοστος ζωης

Για τον καιρό έχεις δίκιο. Και για το ότι ακόμα και στις ΗΠΑ αν ξέρεις ισπανικά και όχι καλά αγγλικά , επιβιώνεις. 

Για το ρατσισμό του βορρά μάλλον υπερβάλεις λίγο. 

Πάντα εξαρτάται με τι εφόδια και skills πηγαίνεις κάπου. Αν πας ως ανιδεικευτος εργάτης , παντού θα σε βάλουν στο ίδιο επίπεδο με τον ιρακινό, τον Πακιστανό, τον Βόσνιο, τον Σύριο, τον Τούρκο, τον Μαροκινό. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθείτε να δίνετε προτάσεις στον TS, βασισμένες σε παράθυρα και πόρτες που έχετε αφήσει ανοιχτά το αργότερο από το 2005. Κλείστε τα, θα πουντιάσετε.

Αυτή τη στιγμή, το μόνο που έχει ειπωθεί στο τόπικ κι έχει καλή σχέση με την πραγματικότητα, είναι το μέλλον των Ισπανικών. ΌΛΕΣ οι νότιες ΗΠΑ, πλην ίσως Τέξας, μέσα σε 50-100 χρόνια από τώρα θα είναι τουλάχιστον 50-60% Ισπανόφωνες. Το φαινόμενο λέγεται reconquista για να προσομοιάσει στην ανάκτηση της Ιβηρικής από τους Μουσουλμάνους. Αυτή τη στιγμή, καθολικοί Ισπανόφωνοι "ξαναπαίρνουν" χωρίς όπλα, με τη δημογραφία, αυτό που τους πήραν βίαια οι προτεστάντες Αγγλοσάξωνες πριν 170 περίπου χρόνια.

Ήδη φέτος ήμουν με Αμερικανούς στην ηλικία μου περίπου (μέσα 90ς γέννηση), από το Κολοράντο, οι οποίοι μου είπαν ευθαρσώς ότι το 2003 άκουγες στη χάση και στη φέξη Ισπανικά από λίγους εργάτες, ενώ το 2023 υπάρχουν δίγλωσσες πινακίδες, δίγλωσσα σχολεία, μονόγλωσσες Ισπανόφωνες συνοικίες στις πόλεις κλπ κλπ.

ΟΛΑ αυτά, χωρίς να υπολογίζουμε τη μεγάλη άνοδο που περιμένουμε τα επόμενα 20-50 χρόνια από κράτη όπως το Μεξικό, η Χιλή, η Κολομβία (που τερμάτισε μόλις πρόσφατα τον πολυετή της εμφύλιο), ακόμα και η Αργεντινή, αν ποτέ καταφέρει να τα βρει με τον εαυτό της και πάψει να αυτοδιαλύεται.

ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ χρόνο/προτεραιότητα, το ίδιο ισχύει για τις τουρκόφωνες περιοχές της Κ. Ασίας και σε ΤΡΙΤΟ χρόνο, για τις Γαλλόφωνες της Αφρικής.

Χώρες με γηρασμένο πληθυσμό, επί ένα χρόνο σε ύφεση, που ζουν από εισροή μεταναστών και βάσισαν την οικονομία τους σε κάτι που δεν υπάρχει πλέον (δωρεάν ρωσικό φυσικό αέριο), ΔΕΝ είναι για να μάθεις τη γλώσσα τους. Είναι για να τις αποφύγεις. Η Ευρώπη είναι τελειωμένη ως Γη ευκαιριών, το πράγμα σκλήρυνε και θα σκληρύνει κι άλλο. Τα Γερμανικά στον κόσμο του 2040, είναι όπως είναι σήμερα τα Ιταλικά, αδύναμα και αδιάφορα (για τότε μαθαίνεις τη γλώσσα, όχι για το 2025- αν φτάσει ως εκεί η Γερμ χωρίς κατάρρευση).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα ότι καλύτερα να μάθει κάποιος ισπανικά, αραβικά, κινέζικα, Πορτογαλικά , ή και τουρκικά ακόμα παρά γερμανικά, γαλλικά, σουηδικά, ιταλικά κλπ. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα σου έλεγα Τουρκικά και εμπόρικες σχέσεις έχουμε και τουρίστες και νομίζω πληρώνεται και καλά, άσε που σε περίπτωση σε μερικά χρόνια να είμαστε Τουρκική επαρχία θα έχεις το πάνω χέρι.

Εdit

Είναι το μέλλον δηλαδη

Επεξ/σία από antonis35
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimlevi είπε

Θα μαθω και τις 2 λογικα(ισπανικα-γερμανικα) απλα σκεφτομαι με ποια να ξεκινησω.

Ξεκίνα με τα ισπανικά. Το λεξιλόγιο μαθαίνεται πολύ εύκολα και έχουν αρκετά πιο βατή γραμματική.

Στα ισπανικά θα συναντάς άγνωστες λέξεις και κατά 50% θα τις κατανοείς χωρίς κόπο επειδή ξέρεις τις αντίστοιχες αγγλικές. Στα γερμανικά θα συναντάς μια άγνωστη λέξη που σου φαίνεται αλαμπουρνέζικη και κατά 25% μετά από μήνες θα συνειδητοποιείς ότι έχει κάποια αμυδρή συσχέτιση με μια αγγλική λέξη, πράγμα σίγουρα ενδιαφέρον, αλλά στην ουσία δε σε βοηθάει σε κάτι. Π.χ η αγγλική λέξη deed είναι cognate της γερμανικής λέξης Tat. 

25 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Εξακολουθείτε να δίνετε προτάσεις στον TS, βασισμένες σε παράθυρα και πόρτες που έχετε αφήσει ανοιχτά το αργότερο από το 2005. Κλείστε τα, θα πουντιάσετε.

Αυτή τη στιγμή, το μόνο που έχει ειπωθεί στο τόπικ κι έχει καλή σχέση με την πραγματικότητα, είναι το μέλλον των Ισπανικών. ΌΛΕΣ οι νότιες ΗΠΑ, πλην ίσως Τέξας, μέσα σε 50-100 χρόνια από τώρα θα είναι τουλάχιστον 50-60% Ισπανόφωνες. Το φαινόμενο λέγεται reconquista για να προσομοιάσει στην ανάκτηση της Ιβηρικής από τους Μουσουλμάνους. Αυτή τη στιγμή, καθολικοί Ισπανόφωνοι "ξαναπαίρνουν" χωρίς όπλα, με τη δημογραφία, αυτό που τους πήραν βίαια οι προτεστάντες Αγγλοσάξωνες πριν 170 περίπου χρόνια.

Ήδη φέτος ήμουν με Αμερικανούς στην ηλικία μου περίπου (μέσα 90ς γέννηση), από το Κολοράντο, οι οποίοι μου είπαν ευθαρσώς ότι το 2003 άκουγες στη χάση και στη φέξη Ισπανικά από λίγους εργάτες, ενώ το 2023 υπάρχουν δίγλωσσες πινακίδες, δίγλωσσα σχολεία, μονόγλωσσες Ισπανόφωνες συνοικίες στις πόλεις κλπ κλπ.

ΟΛΑ αυτά, χωρίς να υπολογίζουμε τη μεγάλη άνοδο που περιμένουμε τα επόμενα 20-50 χρόνια από κράτη όπως το Μεξικό, η Χιλή, η Κολομβία (που τερμάτισε μόλις πρόσφατα τον πολυετή της εμφύλιο), ακόμα και η Αργεντινή, αν ποτέ καταφέρει να τα βρει με τον εαυτό της και πάψει να αυτοδιαλύεται.

ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ χρόνο/προτεραιότητα, το ίδιο ισχύει για τις τουρκόφωνες περιοχές της Κ. Ασίας και σε ΤΡΙΤΟ χρόνο, για τις Γαλλόφωνες της Αφρικής.

Χώρες με γηρασμένο πληθυσμό, επί ένα χρόνο σε ύφεση, που ζουν από εισροή μεταναστών και βάσισαν την οικονομία τους σε κάτι που δεν υπάρχει πλέον (δωρεάν ρωσικό φυσικό αέριο), ΔΕΝ είναι για να μάθεις τη γλώσσα τους. Είναι για να τις αποφύγεις. Η Ευρώπη είναι τελειωμένη ως Γη ευκαιριών, το πράγμα σκλήρυνε και θα σκληρύνει κι άλλο. Τα Γερμανικά στον κόσμο του 2040, είναι όπως είναι σήμερα τα Ιταλικά, αδύναμα και αδιάφορα (για τότε μαθαίνεις τη γλώσσα, όχι για το 2025- αν φτάσει ως εκεί η Γερμ χωρίς κατάρρευση).

Στην Ευρώπη τα γερμανικά παραμένουν #1 μετά τα αγγλικά, ειδικά στη μετά-Brexit εποχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, dimlevi said:

Καλησπερα,

Είμαι 30 ξέρω πολύ καλά αγγλικά και ψάχνω να μάθω και μια ακόμα γλώσσα. Είμαι ανάμεσα σε ισπανικά και γερμανικά. Ισπανικά μαρεσουν περισσότερο σα γλώσσα αλλά με τα γερμανικά θεωρώ ότι θα ανοίξουν περισσότερες πόρτες σε χώρες με καλη οικονομία και ανάπτυξη.

Να ξεκινήσω τη μία και αργότερα όταν φτάσω σε ένα άλφα επίπεδο να βάλω και τη δεύτερη? Η μία μία μέχρι να γίνω fluent.

Άλλες προτάσεις για γλώσσες ευπρόσδεκτες. 

απο δικη μου εμπειρια με βαση ζητηση/δουλεια

1)Γερμανικα

2)Ολλανδικα

3)Γαλλικα

Αν μαθεις το 1 και αν ξερεις αγγλικα το 2 ειναι πανευκολο (ουσιαστικα τα ολλανδικα ειναι μιξη αγγλικων/γερμανικων). Σε ανεπτυγμενες χωρες αν ξερεις και τη ντοπια γλωσσα παντα βοηθαει.

Απο εξωτικες γλωσσες αν δε τη χρησιμοποιεις σταδιακα θα τη ξεχασεις. Ισπανικα αν και ειναι σε μεγαλη αυξηση, επαγγελματικα δε μου χρησιμευσε ποτε.

Οσο περνανε τα χρονια ο ανθρωπος δυσκολευεται να μαθει και να αφομιωσει οποτε μη το καθυστερεις οσο πιο γρηγοροτερα τοσο πιο ευκολα και σε συντομο χρονικο διαστημα θα εχεις προοδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, antonis35 είπε

Εγώ θα σου έλεγα Τουρκικά και εμπόρικες σχέσεις έχουμε και τουρίστες και νομίζω πληρώνεται και καλά, άσε που σε περίπτωση σε μερικά χρόνια να είμαστε Τουρκική επαρχία θα έχεις το πάνω χέρι.

Εdit

Είναι το μέλλον δηλαδη

ωραιο και αισιόδοξο point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimlevi είπε

σε χώρες με καλη οικονομία και ανάπτυξη.

βεβαια η Γερμανια δεν εχει πια αυτα τα χαρακτηριστικα 😃

Με τα ισπανικα πιανεις ΗΠΑ,Νοτια Αμερικη,δουλειες σε ναυτιλιακες και φυσικα Ισπανια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vagos789 είπε

βεβαια η Γερμανια δεν εχει πια αυτα τα χαρακτηριστικα 😃

Με τα ισπανικα πιανεις ΗΠΑ,Νοτια Αμερικη,δουλειες σε ναυτιλιακες και φυσικα Ισπανια 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναλεω, αν το μόνο προσόν σου ειναι η γλώσσα και μελλοντικά γλωσσες, θα εισαι ανειδίκευτος που μιλάει πολλες γλωσσες. Εκτος αν σκοπεύεις να εισαι υπάλληλος στον τουρισμό στα 60 σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, michael92 said:

spacer.png

Απαντώ σε αυτό, όπως και στο προηγούμενο που είπες για τα Γερμ. ως δεύτερα μετά τα Αγγλικά ποστ- Μπρέξιτ:

Επιμένεις να κοιτάς γραφήματα που ποσταρίστηκαν στο ρέντιτ πριν 2 χρόνια, άρα με δεδομένα 2019-2020. Όταν μαθαίνεις γλώσσα, τη μαθαίνεις για τα 5-10-15 χρόνια που έπονται, όχι για τα περασμένα - ξεχασμένα μεγαλεία. 

Πριν 300 χρόνια (όχι πολύ παλιά), 1/5 κατοίκους της Μεσογείου μπορούσε να κάνει μία βασική συνεννόηση στα Ελληνικά. Τώρα αυτό το ποσοστό παίζει να είναι 1/500 και μπορεί να το μεγαλώνω κιόλας.

Ο πλανήτης έχει μπει από το 2020 και από το 2022 σε μία μη αναστρέψιμη επιστροφή του στον ιστορικό κύκλο που προηγήθηκε του ευρωπαϊκού disc error της βιομηχανικής επανάστασης. Δηλαδή, στην ευμάρεια της Ευρασίας, της Αφρικής και της Λατ. Αμερικής, με την Ευρώπη να αποτελεί παρακολούθημα, κομπάρσο, ήσυχη επαρχία των διεθνών εξελίξεων.

Άμα θέλετε να μάθετε Γερμανικά, προχωρήστε με αυτά, δε σας απαγορεύεται κιόλας. Σε 10-15 χρόνια, τα 5 τριλλιον των Γερμανικών θα έχουν γίνει (πληθωρισμένα)... 5,5 στην καλύτερη. Τα 3,3 τρίλλιον των Γαλλικών θα είναι 5-6, όχι λόγω της ξοφλο-Γαλλίας, αλλά λόγω Αφρικής και Καναδά. Τα 4 τρίλλιον των Ισπανικών μπορεί να πλησιάζουν τα... Μανδαρίνικα, μπορεί να τα ξεπερνούν κιόλας. Μόνο και μόνο λόγω των Ισπανόφωνων στις ΗΠΑ, ακόμα κι αν ΔΕΝ εκτιναχθεί Μεξικό - Κολομβία - Λατ. Αμερική πλην Βραζιλίας (πορτογαλικά), όπως προβλέπεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Και ξαναλεω, αν το μόνο προσόν σου ειναι η γλώσσα και μελλοντικά γλωσσες, θα εισαι ανειδίκευτος που μιλάει πολλες γλωσσες. Εκτος αν σκοπεύεις να εισαι υπάλληλος στον τουρισμό στα 60 σου. 

ασχετο το τι αλλα προσοντα εχω, με τις γλωσσες που θα μαθω.
sorry καταλαβα λαθος νομιζα οτι πηγαινε προσωπικα σε εμενα.

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Θα έλεγα ότι καλύτερα να μάθει κάποιος ισπανικά, αραβικά, κινέζικα, Πορτογαλικά , ή και τουρκικά ακόμα παρά γερμανικά, γαλλικά, σουηδικά, ιταλικά κλπ. 

Αραβικά, κινέζικα, και οποιαδήποτε άλλη ασιατική γλώσσα με ιδεόγραμματα, με η χωρίς αλφάβητο, αν δεν σκοπεύει κάποιος να πάει στην χώρα για σπουδές η δουλειά και μόνιμη διαβίωση, συνιστώ να τις ξεχάσει. 

Ο χρόνος ο κόπος τα χρήματα και η ενέργεια που πρέπει να αφιερώσεις και να δώσεις για να τις μάθεις, άνετα μαθαίνεις σε επίπεδο Β2 η μεγαλύτερο, οποιοδήποτε άλλη γλώσσα με το κλασσικό λατινικό αλφαβητο. Αν δεν πας να δουλέψεις στην εκάστοτε χώρα και να εξασκείς την γλώσσα, ξεχνιέται στο αψε σβήσε και έχει πάει ο κόπος χαμένος. Πρέπει πχ να αγοράζεις περιοδικά η πρόσβαση σε εφημερίδες και να έχεις κάποιον φίλο να μιλάτε τακτικά στο τηλέφωνο, και αυτά θα βαρεθείς να τα κάνεις αν δεν ζεις σε εκείνες τις χώρες και θα σταματήσεις.

Προφανώς τα παραπάνω ισχύουν ακόμα και για τα Αγγλικά ή για την μητρική σου γλώσσα αν πχ μένεις για πολλά χρόνια ως μετανάστης αλλού. Το θέμα είναι ότι αν για τις συνήθεις γλώσσες που ξέρουμε ισχύει μια φορά, για τις ασιατικές ισχύει εκατό φορές. Για να μάθεις κινέζικα η ιαπωνικά θες πολύ καλή ικανότητα απομνημόνευσης για τα Kanji. Η κάθε ασιατική γλώσσα έχει τα προτερήματα και τα μειονέκτηματα της, αν αρχίσω να τα γράφω τώρα θα γεμίσουμε με σεντόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...