Προς το περιεχόμενο

Ποια ξένη γλώσσα να μάθω?


dimlevi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, gousias είπε

Σχετικά με τα εβραϊκά τι γνώμη έχετε (βαθμός δυσκολίας, τρόποι ευκολότερης και αμεσότερης/ταχύτερης εκμάθησης αν υπάρχουν και ό,τι άλλο προτείνετε), καθώς και αν μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με μία δεύτερη γλώσσα εκμάθηση, πχ αραβικά;

Είναι πολύ δύσκολη γλώσσα και την εντασσω σε γλώσσες όπως Γεωργιανα, Αρμενικα κτλ. Δύσκολο να βρεις καθηγητή και αρκετά χρήματα. Κάποιοι που έχουν σπουδάσει θεολογία ξέρουν αρχαία εβραϊκά, αλλά καμία σχέση με τα τωρινά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, michael92 said:

Εμένα ακόμα δε μου έχει απαντήσει ο "Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ και Α-Λ-Η-Θ-Ι-Ν-Ο-Σ":

1) Αν έχει πηγή για το ότι πριν 300 χρόνια 1/5 κατοίκους της Μεσογείου μπορούσε να κάνει μια απλή συζήτηση στα ελληνικά...

2) Πόσες αναπτυσσόμενες χώρες πιστεύει ότι θα ξεπεράσουν το βιωτικό επίπεδο της Ελλάδας (πάτος των ανεπτυγμένων χωρών)...

3) Γιατί θεωρεί ότι οι μετανάστες είναι ασύμβατοι π.χ με τη Γαλλία αλλά μαγικά θα καταφέρουν να ξεπεράσουν τη Γαλλία στη χώρα τους...

4) Γιατί αγνοεί ότι η γεννητικότητα πέφτει σε όλο τον κόσμο (με εξαίρεση την υποσαχάρια Αφρική) και όχι μόνο στη Δύση. Από τα ιδρυτικά μέλη των BRICS, πλέον μόνο η Νότια Αφρική έχει γεννητικότητα πάνω από 2,1.

Όταν πάρω απαντήσεις για αυτά ίσως απαντήσω στην ερώτηση σου, η οποία δεν είναι όσο gotcha όσο νομίζεις.

Οκ περίμενε.
Προς το παρόν, μπορείς να παραθέσεις τα δικά σου references / citations που υποστηρίζουν τις δικές σου θέσεις.

Επεξ/σία από a_f_a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, a_f_a είπε

Οκ περίμενε.
Προς το παρόν, μπορείς να παραθέσεις τα δικά σου references / citations που υποστηρίζουν τις δικές σου θέσεις.

 

Spoiler

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. Στον τομέα που θέλεις, δεν που βρίσκονται οι μεγαλύτερες εταιρίες, προμηθευτές κτλ και μαθαίνεις την γλώσσα αυτήν. Τα υπόλοιπα είναι υποθετικά. Εάν θέλεις να δουλέψεις σε βόρειες χώρες, η γλώσσα δεν θα σου δώσει κάποιο πλεονέκτημα γιατί όλοι ξέρουν αγγλικά. Εάν μάθεις κάποια από τα ιταλικά, γαλλικά, ισπανικά, πορτογαλικά, ειναι εύκολο να μάθεις τις υπόλοιπες. Ιταλικά χρειάζεσαι το πολύ 2 χρόνια και τα μαθαίνεις μια χαρά. Σημειωτέον πως πολλοί Ιταλοί δεν μιλούν αγγλικά. Εάν δουλεύεις ναυτιλιακά ή σε εταιρεία εισαγωγικη, κάποια από τις ασιατικές θα σε κάνουν απαραίτητο. Εάν θέλεις να μάθεις κάποια γλώσσα για να φύγεις από την Ελλάδα και οι χώρες που στοχεύεις είναι στην Β. Ευρώπη, επένδυσε σε κάποια πιστοποίηση που να έχει αξία εκεί. Η γλώσσα δεν θα χρησιμεύσει ιδιαίτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, a_f_a είπε

Βασικά, θα κοιταζα και ποιά διάλεκτος ειναι διαδεδομένη στην υποσαχάρια Αφρική και θα έβλεπα αν με ενδιέφερε

Αυτή όντως θα είναι το κλειδί για πολλές πόρτες παγκοσμίως.Το θέμα είναι αν υπάρχει σε γραπτή μορφή.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, michael92 said:

 

  Reveal hidden contents

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Το σκεπτικό σου ειναι οτι οι αναπτυσσόμενες χώρες δε θα προλάβουν να φτάσουν το επίπεδο Δυτικών χωρών λόγω υπογεννητικότητας; Αυτό που κάνει preaching ο Peter Zeihan;
Μα, δεν ειναι μόνο η όποια αργή ή γρήγορη αναπτυξη των αναπτυσσόμενων χωρών (κάποιες με 100δες εκατομμύρια ή δις πλυθησμό) αλλά και η ταυτόχρονη πτώση του βιοτικού επιπέδου σε Δυτικές χώρες (καλά, Ελλάδα δε το συζητάμε). Θα συναντηθούν οι 2 καμπύλες.

Θα σε παρέπεμπα σε ομιλίες του Parag Khanna (γεωγράφος) που στην ουσία μιλάει για την αναγκη εισαγωγής πληθυσμού.

Οι ΗΠΑ, θα αλλάξουν και αλλάζουν. Οι αγγλοσάξωνες θα ειναι μειονότητα, οι ΗΠΑ σιγα σιγα δε προσελκύουν δυναμικό πληθυσμό :
 

Screenshot 2023-09-14 213439.jpg

Screenshot 2023-09-14 213951.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να δοκιμάσεις με μερικούς καθηγητές απο το   Italki,  σε μιά δύο γλώσσες που σε ενδιαφέρουν και μετά βλεπεις απο εκεί. Επίσεις με την πληθώρα των συνδρομητικών apps που υπάρχουν για smartphones η εκμάθηση γίνεται πολύ πιο εύκολη απο ότι μια 20ετία πρίν, για παράδειγμα.

Εδώ και έναν χρόνο μαθαίνω κινέζικα, στην πορεία φαίνονται πιό εύκολα απο ότι στην αρχή.

Η εκμάθηση μιας γλώσσας είναι απο μόνη της ένα χόμπυ, που θα σου διευρύνει τους ορίζοντες και σε θα φέρει σε επαφή με ανθρώπους διαφορετικής κουλτούρας! 

Αν έχεις απορίες για κινέζικα με ρωτάς!

Επεξ/σία από johzio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, yanis13 said:

Διαβάζοντας με ενδιαφέρον τα σχόλια σου, μου γεννήθηκε μια απορία. Σε ποια χώρα ζεις; Αν θες απαντάς.

Ζω στην Αθήνα και δουλεύω σε μία συμβουλευτική πολυεθνική, στο Σύνταγμα. Με πήραν (μεταξύ άλλων) για τα Γαλλικά μου, και όχι για τα -εξίσου καλά- Γερμανικά μου. Και για το διδακτορικό μου, που πραγματεύεται αυτά που γράφω, όπως και τα πεηπερς μου.

4 hours ago, Basilhs23___ said:

Δεν απαίτησα να μας παραθέσεις papers, προσωπικές εργασίες και βιβλιογραφία, αλλά αν έχεις κάνει σπουδές και έχεις ακαδημαϊκή γνώση, σε αυτό απάντησες και ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ρώτησα για να ξέρω αν οι γνώσεις είναι προϊόν πραγματικής έρευνας και όχι διάβασμα από άσχετους σε κάτι σελίδες του στυλ ξυπνηστερε blog κτλ. 

Αυτά που λες είναι αρκετά πιθανό να συμβούν πάντως. 

Είναι προϊόν έρευνας και γνώσης του τρέχοντος περιβάλλοντος, από την οποία γνώση βιοπορίζομαι κιόλας. Όπως προείπα, αν κάποιος για χ-ψ δικούς του λόγους με θεωρεί τουιτερά, τυχάρπαστο κλπ, ποσώς με ενδιαφέρει. Ας μη με ακούσει καν, ας με γράψει. Αυτά που έχω να πω, τα λέω. Σε μεταμφιεσμένους redditors "achually, you ar rong", πρέπει να μάθουμε να αναπτύσσουμε τον πολιτισμό να μην απαντάμε. Είμαστε σε φορουμική πλατφόρμα.

Αν κάποιος θέλει ακαδημαϊκή συζήτηση και πηγές, ας στείλει ένα π.μ. Αναλόγως της καλοπροαίρεσής του, θα δούμε αν και πόσο μακριά θα πάει η κουβέντα.

Αυτή είναι η τελευταία μου συμμετοχή στο τόπικ, Υγιαίνετε!

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...