Προς το περιεχόμενο

Ποια ξένη γλώσσα να μάθω?


dimlevi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Είμαι 30 ξέρω πολύ καλά αγγλικά και ψάχνω να μάθω και μια ακόμα γλώσσα. Είμαι ανάμεσα σε ισπανικά και γερμανικά. Ισπανικά μαρεσουν περισσότερο σα γλώσσα αλλά με τα γερμανικά θεωρώ ότι θα ανοίξουν περισσότερες πόρτες σε χώρες με καλη οικονομία και ανάπτυξη.

Να ξεκινήσω τη μία και αργότερα όταν φτάσω σε ένα άλφα επίπεδο να βάλω και τη δεύτερη? Η μία μία μέχρι να γίνω fluent.

Άλλες προτάσεις για γλώσσες ευπρόσδεκτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ισπανικά (και ιταλικά πακέτο) είναι εύκολα και τα μιλάνε σε πολλές χώρες. 

Γερμανικά πιο δύσκολα και τα μιλάνε μόνο σε 1 (άντε 2;), αλλά με σαφέστατο προβάδισμα στο κατά κεφαλήν εισόδημα.

Ρώσικα, κινέζικα δυνατές γλώσσες. 

Σκανδιναβικές καλό πακέτο (3 σε 1, σχεδόν) με αρκετά καλό gdppc. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν σε ενδιαφέρει η επαγγελματική ανέλιξη και οι διεξοδοι, γερμανικά η γαλλικα μετά. 

Εαν απλά θες μια επιπλέον γλωσσα να περάσεις τον χρόνο σου πηγαίνοντας σε μαθήματα, να αποκτήσεις ένα παραπάνω χαρτί και όπου βγει, πήγαινε Ισπανικά. Γενικώς, αν δεν σε νοιάζει να δουλέψεις στην Ισπανία η σε εταιρεία Ισπανικών συμφερόντων, τότε θα σε βοηθήσουν. 

Τα γερμανικα τα θεωρώ πολύ δύσκολη γλώσσα, δυσκολεύομαι μέχρι και να τα διαβάσω άμα τα δω κάπου γραμμένα πχ σε καμία ιστοσελίδα, ούτε που θέλω να σκεφτώ τι γίνεται αν θες να τα μάθεις σε επίπεδο Β2 και μεγαλύτερο, πάντως υπάρχει άπειρος κόσμος που τα έχει μάθει, και είναι μια χρήσιμη γλώσσα μετά τα Αγγλικά για πάρα πολλά επαγγέλματα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, csontheline είπε

Ισπανικά (και ιταλικά πακέτο) είναι εύκολα και τα μιλάνε σε πολλές χώρες. 

Γερμανικά πιο δύσκολα και τα μιλάνε μόνο σε 1 (άντε 2;), αλλά με σαφέστατο προβάδισμα στο κατά κεφαλήν εισόδημα.

Ρώσικα, κινέζικα δυνατές γλώσσες. 

Σκανδιναβικές καλό πακέτο (3 σε 1, σχεδόν) με αρκετά καλό gdppc. 

Αν μάθεις γερμανικά μπορείς να μάθεις τις σκανδιναβικες πιο εύκολα μετά πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, csontheline είπε

Ισπανικά (και ιταλικά πακέτο) είναι εύκολα και τα μιλάνε σε πολλές χώρες. 

Γερμανικά πιο δύσκολα και τα μιλάνε μόνο σε 1 (άντε 2;), αλλά με σαφέστατο προβάδισμα στο κατά κεφαλήν εισόδημα.

Ρώσικα, κινέζικα δυνατές γλώσσες. 

Σκανδιναβικές καλό πακέτο (3 σε 1, σχεδόν) με αρκετά καλό gdppc. 

Τα Γερμανικά εκτός της Γερμανίας ομιλούνται επισήμως σε μεγαλο η μικρότερο βαθμό, σε Αυστρία, Λιχτενστάιν, Ελβετία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο. 

9 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Αν μάθεις γερμανικά μπορείς να μάθεις τις σκανδιναβικες πιο εύκολα μετά πιστεύω.

Αν μάθεις Γερμανικά, μπορείς να μάθεις καλά Ολλανδικά. Για τις υπόλοιπες γλώσσες, έχω τις αμφιβολίες μου κατά πόσο σε βοηθάνε. Πιθανο να εχουν πανομοιότυπους γραμματικους κανόνες, αλλά αν δεις πχ τι λεξιλόγιο έχεις στα Φινλανδικα, αστο....

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γαλλοφωνία είναι, από Ευρωπαϊκές γλώσσες, μετά τα Αγγλικά και τα Ισπανικά, το πιο ισχυρό σου χαρτί, σε αντιστοιχία με τα Ρωσικά και τα Τουρκικά. Τα μεν, με τις αυτοκτονικές πολιτικές της Ρωσίας, μάλλον τα ξεχνάμε για λίγα έως πολλά χρονάκια. Τα δε, απαιτούν τεράστια προσπάθεια, και χρειάζεσαι κάποια προσαρμογή των γνώσεών σου για να καταλάβεις - μιλήσεις τις ατέλειωτες - αχανείς γλώσσες των τόσο ανερχόμενων οικονομιών της Κ. Ασίας.

Αν είσαι σχετικά μικρός (κάτω από 33, μαξ 35), ξεκίνα Τούρκικα και θα τα πας καλά με τις διαλέκτους. Θα φτάσεις να μιλάς τη γλώσσα ως τα σύνορα της Κίνας, στην πιο αναπτυσσόμενη περιοχή του πλανήτη.

Αν είσαι άνω των 33/35 και/ή έχεις λίγο ελεύθερο χρόνο, ξεκίνα Γαλλικά. Μικρότερες προοπτικές έχει η Γαλλοφωνία (Αφρική και Κεμπέκ κυρίως, η Γαλλία και το Βέλγιο είναι κράτη en train de disparaitre εντός του αιώνος), καθώς η Αφρική έχει ασταθές πολιτικό και κοινωνικό περιβάλλον, αλλά έχει δυνητικά εξίσου μεγάλο κοινό και δυνητικές προοπτικές ανάπτυξης με την Κ. Ασία.

Γλώσσες - χωριά, που μιλιούνται σε 1-2-2,5 κράτη, μάθε μετά, εφόσον χρειαστεί. Ολλανδικά, Ιταλικά, Γερμανικά, Σερβοκροάτικα και λοιπά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Το να μάθεις κάτι γιατί έχεις ελεύθερο χρόνο είναι οκ..fluently αν δεν ταξιδευεις συνεχεια αν δεν μιλας/γραφεις την γλωσσα σχεδον σε εβδομαδιαια βαση..πως ακριβως θα γινει?

αν δουλεύεις κάπου απλά μαθαίνεις την γλώσσα π εχει πάρε δώσε /νοημα με την δουλειά σου(προμηθευτές,υποκατάστηματα,μητρικη εταιρεια)...γλώσσα τ μέλλοντος  ειναι ξεπερασμενες  συζητησεις(πέρα από αγγλικα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις μονο και μονο για να βρεις δουλειά, τα αγγλικα φτανουν. 

Αν το μονο σου προσόν είναι ότι μιλας αγγλικά και θες να μάθεις ακομα μια γλώσσα για να έχεις πιο πολλα προσόντα, πηγαινε Γερμανία για δουλειά και θα στα μαθουν εκει τα γερμανικά. Οπότε μαθε κατι αλλο, οχι γλωσσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimlevi είπε

Καλησπερα,

Είμαι 30 ξέρω πολύ καλά αγγλικά και ψάχνω να μάθω και μια ακόμα γλώσσα. Είμαι ανάμεσα σε ισπανικά και γερμανικά. Ισπανικά μαρεσουν περισσότερο σα γλώσσα αλλά με τα γερμανικά θεωρώ ότι θα ανοίξουν περισσότερες πόρτες σε χώρες με καλη οικονομία και ανάπτυξη.

Να ξεκινήσω τη μία και αργότερα όταν φτάσω σε ένα άλφα επίπεδο να βάλω και τη δεύτερη? Η μία μία μέχρι να γίνω fluent.

Άλλες προτάσεις για γλώσσες ευπρόσδεκτες. 

Αν είναι για Ευρώπη σαφέστατα γερμανικά.Ισπανικά στην Ευρωπη μιλάνε μόνο Ισπανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dimlevi είπε

Αν μάθεις γερμανικά μπορείς να μάθεις τις σκανδιναβικες πιο εύκολα μετά πιστεύω.

Παρότι ως North Germanic languages μοιράζονται αρκετά λήμματα με τα Γερμανικά, από πλευράς γραμματικής, συντακτικού  κλπ οι Σκανδιναβικές γλώσσες κλπ είμαι πολύ κοντύτερα στα Αγγλικά (τουλάχιστον τα Σουηδικά που έχω μια επαφή). Είναι ίσως οι ευκολότερες γλώσσες να μάθει κάποιος που ξέρει αγγλικά.

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εάν σε ενδιαφέρει η επαγγελματική ανέλιξη και οι διεξοδοι, γερμανικά η γαλλικα μετά. 

+1

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλη η Ευρώπη πλέον έχει σχέσεις με Ισπανία και οικονομικές και τουριστικές.

Εγώ προσωπικά , αν δεν πρόκειται να είχα άμεση επαφή με Γερμανία θα διάλεγα ισπανικά. Στην Βόρεια νότια Αμερική δεν το συζητώ , η ισπανική μιλιέται όσο και η αγγλική. 

Είναι ανερχόμενη γλώσσα η ισπανική και στο μέλλον θα μιλιέται όσο και η αγγλική. 

Αν και ξέρω αρκετά γαλλικά , με τίποτα. Εδώ και καιρό είναι σε παρακμή. Μόνο για χόμπι .

Εξάλλου τους Γάλλους λατρεύουν όλοι να τους μισούν. :P

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimlevi είπε

Θα μαθω και τις 2 λογικα(ισπανικα-γερμανικα) απλα σκεφτομαι με ποια να ξεκινησω.

Εξαρτάται για ποιο λόγο θέλεις να μάθεις. 

Χόμπι; επαγγελματικό; απασχόληση; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Εξαρτάται για ποιο λόγο θέλεις να μάθεις. 

Χόμπι; επαγγελματικό; απασχόληση; 

επαγγελματικο με ενδιαφερει σαν επενδυση  + απασχοληση 

Απλα σκεφτομαι να ξεκινησω με την πιο ευκολη η να παω πρωτα στη πιο δυσκολη.

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιταλικα ισπανικα πιο ευκολες γλωσσες με τα ισπανικα προσωπικα να μου φανηκαν πιο ευκολα απο τα ιταλικα (λιγοτερα ανωμαλα ρηματα κτλ).Σαν εργασια θεωρω πως τα γερμανικα ειναι καλυτερη επιλογη γιατι τα μιλανε χωρες με καλυτερη οικονομια Γερμανια(προφανως), Αυστρια , τα Ολλανδικα ειναι πολυ κοντινη γλωσσα δεν ξερω αν ειναι και σχεδον ιδια.

Τωρα ιταλικα ισπανικα δεν ξερω ποσο χρησιμα μπορουν να σου φανουν χωρες με οριακα καλυτερους μισθους ,  παρολα αυτα εγω ιταλικα εκανα γιατι απλα μου αρεσαν περισσοτερο και μετα καποια μαθηματα ισπανικα.Απο εκει και περα η επιλογη δικη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...