Προς το περιεχόμενο

Toyota C-HR II (2024)


Shadowjump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι που δεν έχω βρει ακόμα, είναι οι φωνητικές εντολές. Ενώ μιλάει Ελληνικά και δέχεται και εντολές για διάφορα του αυτοκινήτου στα Ελληνικά, όταν μπαίνω στον χάρτη και εκφωνω την διεθυνση, μου λέει δεν κατάλαβα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

Κάτι που δεν έχω βρει ακόμα, είναι οι φωνητικές εντολές. Ενώ μιλάει Ελληνικά και δέχεται και εντολές για διάφορα του αυτοκινήτου στα Ελληνικά, όταν μπαίνω στον χάρτη και εκφωνω την διεθυνση, μου λέει δεν κατάλαβα. 

Έχει συγκεκριμένο τρόπο που μιλάς, πατήστε στην οθόνη το μπλε σύμβολο ομιλίας και μετά σου εμφανίζει ένα ερωτηματικό πατάς και βλέπεις τη πρέπει να πεις.. δεν είναι Smartphone για να καταλαβαίνει τα πάντα άσε που και το App και το infotainment Software είναι πολύ πρόχειρα φτιαγμένα, καλορίζικο και καλοτάξιδο.

δοκίμασε τα του πεις ( αύξηση έντασης ήχου) η ( πλοήγηση στην οικία) εφόσον έχεις αποθήκευση την οικία σου.

Επεξ/σία από andreas-d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

Ευχαριστώ. Αυτά τα έχω βρει. Την διεύθυνση θα ήθελα να βαζω φωνητικά. 

Δεν γίνεται ακόμα τα ζώα μου αργά για την toyota 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα... Δεχεται εντολες, αρα σε καταλαβαινει. Γιατι να μην καταλαβαινει και για το GPS δηλαδη;

Μια πρωτη εικονα με την καταναλωση. Λιγα χιλιομετρα συνολο βεβαια. Τωρα που εχει και κρυο, αναβει πιο συχνα ο κινητηρας και για να ζεστανει τις μπαταριες και για να ζεστανει την καμπινα. Εχω κανει κυριως κοντινες διαδρομες που δεν εχει προλαβει να ζεσταθει ο κινητηρας.

Σαν χρονο, μετραει και οταν εισαι σταματημενος, οποτε στην 1 ωρα και 45 λεπτα συνολο, η 1 ωρα και 6 λεπτα ουσιαστικα ηταν σβηστος ο κινητηρας, ακομα και οταν ημουν σταματημενος. Εν κινήσει ειναι 52% σε electric mode.

fr_3043_size1024.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όσο το μαθαίνω, τόσο πέφτει η κατανάλωση. Το Ιανουάριο έκλεισα με 4.8 και τώρα τον Φεβρουάριο, με 60χλμ σύνολο , έχω πέσει στα 4.4. Ελπίζω να το διατήρησω. 

Η γυναίκα μου, που απλά βάζει D και οδηγεί και δεν ασχολείται ούτε με το regenerative braking, ούτε με Cruise control, κτλ, βγάζει καλύτερο score στην εφαρμογή που σου λέει πόσο σωστά οδηγείς το υβριδικό.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Shadowjump είπε

Όσο το μαθαίνω, τόσο πέφτει η κατανάλωση. Το Ιανουάριο έκλεισα με 4.8 και τώρα τον Φεβρουάριο, με 60χλμ σύνολο , έχω πέσει στα 4.4. Ελπίζω να το διατήρησω. 

Η γυναίκα μου, που απλά βάζει D και οδηγεί και δεν ασχολείται ούτε με το regenerative braking, ούτε με Cruise control, κτλ, βγάζει καλύτερο score στην εφαρμογή που σου λέει πόσο σωστά οδηγείς το υβριδικό.  

Καλησπέρα και καλοτάξιδο το CHR!!1περιμένω τις επόμενες εβδομάδες το δικό μου την έκδοση c-hic …θα ήθελα να σε ρωτήσω,   η εφαρμογή στο κινητό δουλεύει καλά….; Και κάτι άλλο τι μπορείς να κάνεις και να δεις από την εφαρμογή ; Ενεργοποίηση κλιματισμού για παράδειγμα….. κλείδωμα του αυτοκίνητου κτλ…..ευχαριστώ …..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marinos44 είπε

Καλησπέρα και καλοτάξιδο το CHR!!1περιμένω τις επόμενες εβδομάδες το δικό μου την έκδοση c-hic …θα ήθελα να σε ρωτήσω,   η εφαρμογή στο κινητό δουλεύει καλά….; Και κάτι άλλο τι μπορείς να κάνεις και να δεις από την εφαρμογή ; Ενεργοποίηση κλιματισμού για παράδειγμα….. κλείδωμα του αυτοκίνητου κτλ…..ευχαριστώ …..

Να σαι καλά! Αρχικά, λασπωτηρες οπωσδήποτε! Αλλιώς από την μέση της πόρτας και κάτω θα είναι συνέχεια λερωμενο. Εγώ με 225 λάστιχο το έχω αρκετά, οπότε εσύ με 235 σίγουρα πιο πολύ. 

 

Η εφαρμογή δουλεύει, αλλά είναι λίγο χάλια. Θα σου βάλω screenshot να δεις. 1ον αργεί λιγάκι να στείλει την εντολή, 2ον το GPS δεν σου λέει που είναι το αμάξι όταν κινείται. Πρέπει να είναι σταματημενο..., 3ον Ναι, έχει έλεγχο του κλιματισμού αλλά δεν μπορείς να το βάλεις να το κάνει π.χ. κάθε πρωί στις 8 ή να ανοίξει σε μισή ώρα, 4ον παράθυρα δεν κλείνει ούτε ανοίγει, 5ον θεωρητικά μπορείς να βάλεις διαδρομή για το GPS από το κινητό και να παίξει στο αμάξι, αλλά δεν δουλεύει και τέλος, σε iOS τουλάχιστον, αν το τηλέφωνο είναι στα ελληνικά δεν γίνεται η αρχική σύνδεση με το αυτοκίνητο για να δουλέψει η εφαρμογή. Θέλει να το βάλεις αγγλικά και αφού το συνδέσεις την 1η φορά μετά το γυρνάς πάλι ελληνικά. Α, και δούλεψε με την εφαρμογή MyToyota που έχει το μαύρο εικονίδιο στο App Store, όχι το κόκκινο.  

 

Αυτά εδώ είναι τα κύρια:

 

 

IMG_4871.png

IMG_4872.png

IMG_4873.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα @Shadowjump

Έχω κάνει πολύ έρευνα τον τελευταίο μήνα για να προχωρήσω σε παραγγελία του c-hr. Το μόνο κόλλημα που έχω και εκεί θα ήθελα πληροφορίες είναι το πώς διαχειρίζεσαι την έλλειψη πίσω υαλοκαθαριστήρα. Είδα ότι υπάρχει κάμερα η οποία εμφανίζεται στον μεσα καθρέπτη αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει στην βασική έκδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Shadowjump σε ευχαριστώ πολύ …225 φοράει και στην 19αρα ζάντα αλλά θα βάλω τους λασπωτήρες .ποσα πραγματικά χιλιόμετρα βγάζει με ένα γέμισμα ;όσο αφορά την εφαρμογή αυτή με το μαύρο logo έχω κατεβάσει   Και μάλιστα εχθές έκανε ενημέρωση στο iPhone  μπορεί κάτι να βελτίωσαν …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zimablue είπε

Καλησπέρα @Shadowjump

Έχω κάνει πολύ έρευνα τον τελευταίο μήνα για να προχωρήσω σε παραγγελία του c-hr. Το μόνο κόλλημα που έχω και εκεί θα ήθελα πληροφορίες είναι το πώς διαχειρίζεσαι την έλλειψη πίσω υαλοκαθαριστήρα. Είδα ότι υπάρχει κάμερα η οποία εμφανίζεται στον μεσα καθρέπτη αλλά δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει στην βασική έκδοση. 

Η κάμερα στον καθρέφτη είναι στην έκδοση Premiere στα 44.000€. Αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι καθρέφτες στο πλάι είναι τόσο μεγάλοι και τόσο καλοί που δεν σε νοιάζει. Όταν κάνεις όπισθεν ανοίγει η πίσω κάμερα στην οθόνη. Εγώ που έχω αυτοκίνητα και με και χωρίς πίσω υαλοκαθαριστηρα δεν με ενοχλεί καθόλου η έλλειψη. 

 

2 ώρες πριν, marinos44 είπε

@Shadowjump σε ευχαριστώ πολύ …225 φοράει και στην 19αρα ζάντα αλλά θα βάλω τους λασπωτήρες .ποσα πραγματικά χιλιόμετρα βγάζει με ένα γέμισμα ;όσο αφορά την εφαρμογή αυτή με το μαύρο logo έχω κατεβάσει   Και μάλιστα εχθές έκανε ενημέρωση στο iPhone  μπορεί κάτι να βελτίωσαν …

Πραγματικά χλμ από γεμάτο μέχρι το 52% στάθμη έβγαλε 330 χλμ. Αυτό βέβαια με προθερμανση πάντα πριν φύγω. Οπότε το καλοκαίρι θα είναι ακόμα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μα τα παναγίδια βόδια, τι κακάσχημο αμάξι είναι αυτό;

ΥΓ Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Να σε κάψω Γιάννη, να σ’ αλείψω μέλι😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...