Προς το περιεχόμενο

Huawei Watch GT 4 Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φετινή μεγάλη κυκλοφορία της Huawei στον χώρο των smartwatches ακούει στο όνομα Huawei Watch GT 4.

Το flagship ρολόι της εταιρείας απολαμβάνει μερικές ανανεώσεις, χωρίς να αλλάζει δραστικά από τους προκατόχους του, τουλάχιστον στα όσα προσφέρει: ένα ευέλικτο smartwatch σε σώμα πολυτελούς, παραδοσιακού ρολογιού. Έχοντας φιλοξενήσει το ρολόι στον καρπό μας για αρκετό διάστημα, παραθέτουμε την άποψή μας για αυτό.

Συνήθως δεν ξεκινάμε έτσι, αλλά πρώτα θα μιλήσουμε για τις παραλλαγές του μοντέλου. Το Huawei Watch GT 4 έρχεται σε επτά εκδόσεις – τέσσερις με την κάσα 46mm και τρεις με την κάσα 41mm. Οι αλλαγές μεταξύ όλων δεν βρίσκονται μόνο στο μέγεθος ή το χρώμα, αλλά και στον σχεδιασμό γενικότερα. Τα μοντέλα 46mm υιοθετούν σχεδιασμό στρογγυλεμένου οκταγώνου, ενώ τα 41mm που απευθύνονται στο γυναικείο κοινό, είναι ολοστρόγγυλα και πεντακάθαρα από οποιοδήποτε σχεδιαστικό «θόρυβο».

Το μαύρο μοντέλο 46mm έχει λαστιχένιο λουράκι και μαύρη κάσα από ανοξείδωτο ατσάλι, το μοντέλο με καφέ δερμάτινο λουράκι (το οποίο δεν θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα) έχει ανοιχτόχρωμη ασημένια κάσα, το “Green Edition” 46mm έρχεται με πλεκτό πράσινο λουράκι από ανακυκλωμένα υλικά και ασημένια κάσα, ενώ το “Grey Edition” που δοκιμάζουμε εδώ έρχεται με μεταλλικό μπρασελέ και κάθε σημείο του σώματος είναι ασημένιο. Σε κάθε μοντέλο, τα λουράκια είναι αποσπώμενα και μπορούν να αλλαχθούν εύκολα, χωρίς εργαλεία, μέσω ενός ενσωματωμένου πίρου στις άκρες. Πρακτικά, ακόμη κι αν η αρχική έκδοση διαθέτει έναν πιο αθλητικό ή επίσημο χαρακτήρα, αυτό αλλάζει απλώς με ένα νέο λουράκι, κάτι αρκετά πρακτικό.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με google assistant μπορει να συνδεθει έστω και με κάποιο πλάγιο τροπο?

spotify μπορουμε να βάλουμε?

 

βασικά το google assistant to google keep χρησιμοποιώ με το galaxy watch 5 και το spotify να αλλαζω τραγουδια ενώ κάνω βόλτα και με google home ή assistant κλεινω φώτα κλιματιστικό κάμερες κτλ .επισης ρυθμιζω τα galaxy buds 

περπατημα διαδρομες κτλ που αποθηκέυονται όλα αυτα ? υπάρχουν κάπου σε εφαρμογη online ?

τώρα χωρίς αυτά δεν ξέρω τι νοημα έχει 

φαίνεται ωραίο παντως 

 

ρολοι χωρις app store google δε νομίζω να έπαιρνα 

Επεξ/σία από magiaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κίνηση της Huawei να επένδυσει στα υλικά που βάζει στα ρολόγια της ,φυσικά με το ανάλογο κόστος για εμάς τους καταναλωτές..τώρα από την λειτουργική πλευρά είμαστε ακόμα πολύ καλά με το GS Pro...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα εχω στο χερι μου την πρωτη εκδοση του ρολογιου.Η ποιοτητα κατασκευης του για τα χρηματα που κοστιζε τοτε (79 ευρω το 2020) δεν υπαρχει.Εβαλα και ενα after market μπρασελε και δεν θα χρειαστει να ασχοληθω ξανα με λουρακια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, magiaros said:

με google assistant μπορει να συνδεθει έστω και με κάποιο πλάγιο τροπο?

spotify μπορουμε να βάλουμε?

βασικά το google assistant to google keep χρησιμοποιώ με το galaxy watch 5 και το spotify να αλλαζω τραγουδια ενώ κάνω βόλτα και με google home ή assistant κλεινω φώτα κλιματιστικό κάμερες κτλ .επισης ρυθμιζω τα galaxy buds 

περπατημα διαδρομες κτλ που αποθηκέυονται όλα αυτα ? υπάρχουν κάπου σε εφαρμογη online ?

τώρα χωρίς αυτά δεν ξέρω τι νοημα έχει 

φαίνεται ωραίο παντως 

ρολοι χωρις app store google δε νομίζω να έπαιρνα 

App Store δε έχει άλλα της huawei app store .δε παίζει gspacε στο κινητό αρα όχι γοογλε.

 

Άρα όχι Google assistant/ googlwe home/ Google keep κτλ

 

Spotify, το αναγνωρίζει να αλλάξεις τραγούδια κ ένταση από το ρολόι ή να το ξεκινήσεις/κλείσεις αλλά όχι να ανοίξεις εφαρμογή.  Έχει ένα app ενσωματωμένο με κουμπιά στο ρολόι εντός.

 

Αποστάσεις που κάνεις GPS, ύπνος ηχητικά αν ροχαλίζει κτλ έχει τζάμπα huawei health και τα ανεβάζεις cloud.

 

Τέλος με ανοιχτές όλες τις μετρήσεις ανά 30 λεπτα με χαβαι έχεις 7/8 μέρες χρήσης άνετα ακόμα κ αν ανοίγεις σχετικά συχνά και gps κτλ.

Samsung και τα αλλα είναι οριακά 1/2 μέρες δίχως βαριά χρήση. 

Επίσης, φοβερό design, μοιάζουν με κανονικά ρολόγια ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο πολυλειτουργικο και απο εμφανιση λες και βλεπεις κοσνσολα αυτοκινητου παλιου street racing game.

Τι να το κανεις βρε παιδι μου για να διαβαζεις και να προσπερνας ολο αυτο το μενου που εχει θα σου τρωει την μιση μερα της ζωης σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το GT2 το οποίο χρησιμοποιεί πλέον η σύζυγος και προσωπικά χρησιμοποιώ το Samsung watch 5. Από άποψη κομψότητας, το Huawei είναι αξεπέραστο, ενώ η μπαταρία του κρατάει πρακτικά μια εβδομάδα σε σχέση με την μιάμιση μέρα του Samsung. Το θέμα διάρκειας μπαταρίας είναι όμως μια αρκετά παρεξηγημένη παράμετρος: ή θα έχεις διάρκεια μπαταρίας κόβοντας την αυτόματη αναγνώριση δραστηριοτήτων και βάζοντας τον επεξεργαστή σε low power mode ή θα δουλεύει σωστά και θα αναγνωρίζει κάθε δραστηριότητα που κάνεις (τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι κλπ) και φυσικά θα τρώει την μπαταρία για πρωινό.. Επίσης άλλο τα 600nits φωτεινότητα οθόνης των Huawei και άλλο τα 1000 και τώρα 2000nits φωτεινότητας των samsung, apple κλπ. Διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά επειδή κάνω καθημερινά αθλητισμό το Samsung μου λύνει τα χέρια καθώς μόνο του καταλαβαίνει και ξεκινά την καταγραφή όλων των δραστηριοτήτων πράγμα που υπάρχει στα Huawei αλλά με περιορισμούς, (θα πρέπει να επιβεβαιώσεις την έναρξη καταγραφής η οποία ισχύει μόνο για το τρέξιμο και πότε δουλεύει και πότε όχι). Δεν είναι ότι η Huawei ανακάλυψε τον τροχό με την μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ενώ οι άλλοι κοιμούνται, είναι ότι γίνονται παραχωρήσεις σε κάποιες παραμέτρους.   
 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι πάρτυ θα κάνει.....

Ποιότητα ουρανό.

Service απίστευτο.

 

Στις 22/9/2023 στις 8:06 ΜΜ, Fotoalexandros είπε

Έχω το GT2 το οποίο χρησιμοποιεί πλέον η σύζυγος και προσωπικά χρησιμοποιώ το Samsung watch 5. Από άποψη κομψότητας, το Huawei είναι αξεπέραστο, ενώ η μπαταρία του κρατάει πρακτικά μια εβδομάδα σε σχέση με την μιάμιση μέρα του Samsung. Το θέμα διάρκειας μπαταρίας είναι όμως μια αρκετά παρεξηγημένη παράμετρος: ή θα έχεις διάρκεια μπαταρίας κόβοντας την αυτόματη αναγνώριση δραστηριοτήτων και βάζοντας τον επεξεργαστή σε low power mode ή θα δουλεύει σωστά και θα αναγνωρίζει κάθε δραστηριότητα που κάνεις (τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι κλπ) και φυσικά θα τρώει την μπαταρία για πρωινό.. Επίσης άλλο τα 600nits φωτεινότητα οθόνης των Huawei και άλλο τα 1000 και τώρα 2000nits φωτεινότητας των samsung, apple κλπ. Διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά επειδή κάνω καθημερινά αθλητισμό το Samsung μου λύνει τα χέρια καθώς μόνο του καταλαβαίνει και ξεκινά την καταγραφή όλων των δραστηριοτήτων πράγμα που υπάρχει στα Huawei αλλά με περιορισμούς, (θα πρέπει να επιβεβαιώσεις την έναρξη καταγραφής η οποία ισχύει μόνο για το τρέξιμο και πότε δουλεύει και πότε όχι). Δεν είναι ότι η Huawei ανακάλυψε τον τροχό με την μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ενώ οι άλλοι κοιμούνται, είναι ότι γίνονται παραχωρήσεις σε κάποιες παραμέτρους.   
 

Φαντάζομαι έχεις και Tesla και δεν σε νοιάζει Θεσσαλονίκη Αθήνα 11 ώρες +20€ έξτρα έξοδα ....

Δεν γίνεται εδώ σύγκριση με την συμπαθητικουλα Samsung.

Δεν μπορει να γίνει.

Γιατί εγώ έφυγα 8 μερες διακοπές και γύρισα με 35% μπαταρία στο gt2,και εσύ αν ξεχάσεις το φορτιστή,που εγώ δεν πήρα μαζί,στην 2η μέρα δεν έχεις καν συσκευή.

Επίσης ψεύδεσαι στο μισό κείμενο.....

Εγώ με υπέρβαρια χρήση έχω 12ημερο εύκολα.......

Καθημερινό gps,ειδοποιήσεις,φωτισμό στο 5.

InCollage_20230923_232233781.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια ! Εχω βαλει στο ματι να παρω το huawei gt4 το classic με το καφε/δερματινο λουρακι . Ελλαδα μαλλον δεν το εχει φερει κανεις κ δεν ξερω αν ερθει και ποτε...ξερετε α πο που μπορω να τ παραγγειλω απο εξωτερικο ; 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/09/2023 at 17:06, Fotoalexandros said:

Έχω το GT2 το οποίο χρησιμοποιεί πλέον η σύζυγος και προσωπικά χρησιμοποιώ το Samsung watch 5. Από άποψη κομψότητας, το Huawei είναι αξεπέραστο, ενώ η μπαταρία του κρατάει πρακτικά μια εβδομάδα σε σχέση με την μιάμιση μέρα του Samsung. Το θέμα διάρκειας μπαταρίας είναι όμως μια αρκετά παρεξηγημένη παράμετρος: ή θα έχεις διάρκεια μπαταρίας κόβοντας την αυτόματη αναγνώριση δραστηριοτήτων και βάζοντας τον επεξεργαστή σε low power mode ή θα δουλεύει σωστά και θα αναγνωρίζει κάθε δραστηριότητα που κάνεις (τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμπι κλπ) και φυσικά θα τρώει την μπαταρία για πρωινό.. Επίσης άλλο τα 600nits φωτεινότητα οθόνης των Huawei και άλλο τα 1000 και τώρα 2000nits φωτεινότητας των samsung, apple κλπ. Διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά επειδή κάνω καθημερινά αθλητισμό το Samsung μου λύνει τα χέρια καθώς μόνο του καταλαβαίνει και ξεκινά την καταγραφή όλων των δραστηριοτήτων πράγμα που υπάρχει στα Huawei αλλά με περιορισμούς, (θα πρέπει να επιβεβαιώσεις την έναρξη καταγραφής η οποία ισχύει μόνο για το τρέξιμο και πότε δουλεύει και πότε όχι). Δεν είναι ότι η Huawei ανακάλυψε τον τροχό με την μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ενώ οι άλλοι κοιμούνται, είναι ότι γίνονται παραχωρήσεις σε κάποιες παραμέτρους.   
 

Ναι,δεν ανακαλυψε το τροχο,απλά βαζει μεγαλυτερη μπαταρία.

Έγραψες ενα σεντόνι,για να υπερασπιστείς την απόφασή σου να έχεις ενα ρολόι χεριού που να μην το έχεις στο χέρι σου,κάθε μέρα.

Εγω με gt2 pro,ουτε προβλημα ειχα στον ελληνικό ήλιο το καλοκαίρι να δω την οθόνη,ουτε να πατησω μια επιβεβαίωση πως οντως κολυμπάω.

Θα είχα πρόβλημα ομως αν έπρεπε καθε μέρα να φορτίζω, που πρακτικά θα ήταν βράδυ και ουσιαστικά δε θα ειχα καταγραφή ύπνου απο το smartwatch μου,αλλά ενα ακριβό ρολόι κομοδίνου.

Καθείς με τα θέλω του βεβαια.

 

 

Επεξ/σία από NeraBlack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...