Προς το περιεχόμενο

15 pro max πρώτες εντυπώσεις κριτική


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AggelosTz είπε

Στο ίδιο δίλλημα ήμουν και εγώ, συν την έλλειψη των 15 pro από την αγορά κατέληξα στο 14 pro max. Με αποθάρρυναν οι αναφορές για υπερθέρμανση που είναι πολλές όσο περνάει ο καιρός, η μειωμένη αντοχή του, και η χρήση θήρας usb η οποία δεν το «μετατρέπει» σε android ( συνδέω με pc και έχω πρόσβαση στα αρχεία ). Όπως και να έχει είναι ένα πολύ καλό κινητό που θεωρώ ότι θα στρώσει με τα επόμενα updates. Αν μιλάμε για υπερθέρμανση τι να πει και το Xs που έχω ακόμα και το καλοκαίρι ένιωθες την ζέστη στη θήκη σιλικόνης. Τέλος το 14 pro max 256 είχε την ίδια τιμή όταν το αγόρασα με το 15 pro 128. Όποτε σαφώς και μέτρησε θετικά στην επιλογή μου του 14 PM.

 Ολα καλα και ωραια.

Αλλα αυτο το μειωμενη αντοχη, δεν ειναι λιγο νωρις να το λεμε...? Αν μιλαμε για το iphone 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε 14pro και 15pro, μου αρέσει πολύ το 15 από διάφορα βιντεάκια που έχω δει αλλά με προβληματίζει αυτό που γράφουνε ότι ο επεξεργαστής αυτός "δεν κάνει" για κινητά. 

Και την υπερθέρμανση την μείωσαν με software updates ρίχνοντας λίγο τις επιδώσεις του επεξεργαστή.

Γενικά ακούγεται η σειρά 15 η χειρότερη τελευταίων χρόνων.

Είμαι σε δίλημμα. 

Αν υπαρχeι ηδη 14 Pro δεν αξιζει για αλλαγη. Αν ερχεσαι απο αλλη παλαιοτερη συσκευη πας στο 15p https://www.macworld.com/article/2115904/iphone-15-pro-vs-iphone-14-pro-which.html εκτος αν προτιμας το 14p λογω ανθεκτικης κατασκευης ατσαλι που ειναι ανθεκτικοτερο με διαφορά απο τα 15. Αλλιως το 15 εχει usb-c κ ειναι ελαφρυτερο με λιγο χειροτερη ποιοτητα στα υλικά αν και λιγοοοο ακριβοτερο :)

Ετσι κ αλλιως ιδια εμπειρια χρησης θα εχεις και ιδια ποιοτητα σχεδον λογω διαφορετικων υλικών οτι κανει/τρεχει το 15 τρεχει το ιδιο και το 14 για τα καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ένα άτομο που είχε ανέκαθεν android και θέλει να κάνει αλλαγή σε iPhone.

Έχω Poco f1 τώρα που είναι 5 ετών. Σίγουρα, ότι και να πάρω, είτε android είτε iPhone 1000+€, θα είναι η μέρα με τη νύχτα.

Αλλά... Αντικειμενικά μιλώντας. Όποιος είχε android και πήγε σε iPhone, κάποια βασικά πράγματα όπως fast charging, split screen, ελευθερία με εγκαταστάσεις εφαρμογών από διαφορετικά sources, κτλ κτλ, δεν σας λείπουν? Όλα αυτά που αναφέρω πχ τα έχει το S23 Ultra. Γιατί εν τέλει να επιλέξω 15 Pro Max αντί για S23 Ultra?

Τέλος, με βάση αυτά που έχω διαβάσει, αρκετά "θέματα" με τα iPhone 15(όπως το burn in που έκαναν, η υπερθερμανσεις) έχουν λυθεί με τα πρόσφατα updates. Άρα θεωρητικά μιλάμε για minor θέματα που θα λυθούν μετέπειτα. Σωστά? 

Ο μεγαλύτερος λόγος για εμένα να επιλέξω iPhone είναι η κάμερα και τα updates σε βάθος χρόνου. Είναι μεγάλο selling point.

Επεξ/σία από laxanoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aces είπε

με λιγο χειροτερη ποιοτητα στα υλικά αν και λιγοοοο ακριβοτερο :)

Ετσι κ αλλιως ιδια εμπειρια χρησης θα εχεις και ιδια ποιοτητα σχεδον λογω διαφορετικων υλικών οτι κανει/τρεχει το 15 τρεχει το ιδιο και το 14 για τα καθημερινά.

Το 15 κοστίζει στην apple περισσότερα από οποιοδήποτε προηγούμενο iphone και ο λόγος είναι ότι τα υλικά του είναι ποιοτικότερα.

The iPhone 15's production costs are appreciably higher than those of last year's iPhone 14 models, marking record high component prices that Apple could pass onto customers in 2024, Nikkei Asiareports

ακόμη και στο άγγιγμα καταλαβαίνεις την διαφορά

μη γράφουμε ότι να ναι 

Επεξ/σία από Rubble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Είμαι κοντα στην αποκτηση ενος iphone 15 PM blue 256GB, λογικα τη Δευτερα, μετά απο αρκετη  ταλαιπωρια, οπως εχω αναφερει κ στο νημα των προπαραγγελιων. Θα ηθελα τη βοήθεια σας με καποιες προτασεις για θηκη κ τζαμακι. Τζαμακι εχω σκεφτει Spigen Glas.tR EZ Fit  και θηκη θα ηθελα μια clear cover και είμαι μεταξυ της γνησιας apple και της spigen. Εχετε γνωμη γιαυτα ή εχετε να προτεινετε κατι αλλο? Σε Γερμανο ειδα και ενα πακετο Panzer glass 2 θηκες, τζαμακι οθονης κ καμερων σαν σετ στα 55 ευρω, αλλα δε ξερω συγκριτικα με Spigen ποια ειναι καλυτερη.

Κατα την παραλαβη, περα απο το να μην ειναι ανοιγμενη η συσκευασια εχει νοημα να προεξω κατι αλλο?

Και τελος, επειδη ερχομαι απο android (S21Plus), εχετε καποιο tip/κατι να προτεινετε για νεο σε ios? Με πρωτη φορτιση καουμε κατι ή γενικα πως φορτιζουμε "πιο σωστα"?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, KonstantinosM7 said:

Καλησπερα σε ολους. Είμαι κοντα στην αποκτηση ενος iphone 15 PM blue 256GB, λογικα τη Δευτερα, μετά απο αρκετη  ταλαιπωρια, οπως εχω αναφερει κ στο νημα των προπαραγγελιων. Θα ηθελα τη βοήθεια σας με καποιες προτασεις για θηκη κ τζαμακι. Τζαμακι εχω σκεφτει Spigen Glas.tR EZ Fit  και θηκη θα ηθελα μια clear cover και είμαι μεταξυ της γνησιας apple και της spigen. Εχετε γνωμη γιαυτα ή εχετε να προτεινετε κατι αλλο? Σε Γερμανο ειδα και ενα πακετο Panzer glass 2 θηκες, τζαμακι οθονης κ καμερων σαν σετ στα 55 ευρω, αλλα δε ξερω συγκριτικα με Spigen ποια ειναι καλυτερη.

Κατα την παραλαβη, περα απο το να μην ειναι ανοιγμενη η συσκευασια εχει νοημα να προεξω κατι αλλο?

Και τελος, επειδη ερχομαι απο android (S21Plus), εχετε καποιο tip/κατι να προτεινετε για νεο σε ios? Με πρωτη φορτιση καουμε κατι ή γενικα πως φορτιζουμε "πιο σωστα"?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Κατέβασε την εφαρμογή move to ios στο Samsung για να μεταφέρεις αρχεία και φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KonstantinosM7 είπε

Καλησπερα σε ολους. Είμαι κοντα στην αποκτηση ενος iphone 15 PM blue 256GB, λογικα τη Δευτερα, μετά απο αρκετη  ταλαιπωρια, οπως εχω αναφερει κ στο νημα των προπαραγγελιων. Θα ηθελα τη βοήθεια σας με καποιες προτασεις για θηκη κ τζαμακι. Τζαμακι εχω σκεφτει Spigen Glas.tR EZ Fit  και θηκη θα ηθελα μια clear cover και είμαι μεταξυ της γνησιας apple και της spigen. Εχετε γνωμη γιαυτα ή εχετε να προτεινετε κατι αλλο? Σε Γερμανο ειδα και ενα πακετο Panzer glass 2 θηκες, τζαμακι οθονης κ καμερων σαν σετ στα 55 ευρω, αλλα δε ξερω συγκριτικα με Spigen ποια ειναι καλυτερη.

Κατα την παραλαβη, περα απο το να μην ειναι ανοιγμενη η συσκευασια εχει νοημα να προεξω κατι αλλο?

Και τελος, επειδη ερχομαι απο android (S21Plus), εχετε καποιο tip/κατι να προτεινετε για νεο σε ios? Με πρωτη φορτιση καουμε κατι ή γενικα πως φορτιζουμε "πιο σωστα"?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Απο θηκες περα απο Spigen που ειναι οκ υπαρχουν και ESR & Τorras που ειναι λιγο καλυτερες σε ποιοτητα. Το Panzerglass ειναι καλυτερο απο Spigen χωρις να σημαινει οτι με Spigen δεν θα εισαι οκ αφου ειναι δοκιμασμενα. Απλα εχουν λιγο καλυτερη ποιοτητα κ ειναι κατα πολυ ακριβοτερα.

Spigen δες εδω https://spaceboy.io/

ESR / Torras δες εδω https://the-istore.gr/

Τα κατ/ματα αυτα ειναι και τα επισημα για αξεσουαρ & δοκιμασμενα.

Για φορτιση οποτε θες φορτισε το :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aces είπε

Απο θηκες περα απο Spigen που ειναι οκ υπαρχουν και ESR & Τorras που ειναι λιγο καλυτερες σε ποιοτητα. Το Panzerglass ειναι καλυτερο απο Spigen χωρις να σημαινει οτι με Spigen δεν θα εισαι οκ αφου ειναι δοκιμασμενα. Απλα εχουν λιγο καλυτερη ποιοτητα κ ειναι κατα πολυ ακριβοτερα.

Spigen δες εδω https://spaceboy.io/

ESR / Torras δες εδω https://the-istore.gr/

Τα κατ/ματα αυτα ειναι και τα επισημα για αξεσουαρ & δοκιμασμενα.

Για φορτιση οποτε θες φορτισε το :)

Καλησπέρα κ σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τα ίδια ισχύουν κ για τζαμακια? Εχω βρει το διπλό Ez fit της Spigen, νομίζω θα είναι οκ μαζί μαζι με την clear της Spigen ή Torras.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, KonstantinosM7 είπε

Καλησπέρα κ σε ευχαριστώ για την απάντηση! Τα ίδια ισχύουν κ για τζαμακια? Εχω βρει το διπλό Ez fit της Spigen, νομίζω θα είναι οκ μαζί μαζι με την clear της Spigen ή Torras.

Ναι αυτο απο glass EZ Fit x 2 Pack της Spigen

Απο θηκες οι ESR ειναι λιγο πιο ανθεκτικες και δεν κιτρινιζουν τοσο οσο οι spigen........

Οι Torras ειναι ανωτερες αν σε παιρνει δες τες αλλα και οι ESR δειχνουν ελαφρως καλυτερες,

Τα μαγαζια ειναι 100% ΟΚ απο τα καλυτερα σε αξεσουαρ στην Ελλαδα (τα εχουμε τσεκαρει και για δωρο κλπ) εχουν και BoxNow και τα 2 με ΑΜΕΣΗ πληρωμη τα στελνουν ΑΜΕΣΑ με BoxNow καθημερινες παντα. Κ σε μαιλ κ τηλ απαντανε ;)

To 1 ειναι Θεσσαλονικη το αλλο Αθηνα.

ESR / Torras https://the-istore.gr/

Spigen https://spaceboy.io/

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2023 στις 11:05 ΜΜ, KonstantinosM7 είπε

 

Και τελος, επειδη ερχομαι απο android (S21Plus), εχετε καποιο tip/κατι να προτεινετε για νεο σε ios? 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

3U TOOLS είναι μια πολύ καλή εφαρμογή για να περνάς πράγματα στο iphone με τον τρόπο που είχες συνηθίσει να τα περνάς και στο samsung

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2023 στις 11:18 ΠΜ, avacan23 είπε

τραγικές οι θήκες της Apple που αντικατέστησαν τις δερμάτινες 

καλα συγγνωμη, εβγαλαν τις δερματινες θηκες που ηταν επος, και εβαλαν υφασματινες;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

καλα συγγνωμη, εβγαλαν τις δερματινες θηκες που ηταν επος, και εβαλαν υφασματινες;;;; 

οι υφασμάτινες πλένονται στο πλυντήριο 

όλες οι διαφανες  θήκες κιτρινίζουν εκτός την clear της apple. το θέμα με τις clear δεν ειναι το κιτρινισμέ αλλά η σκόνη που μπαίνει μέσα, ειδικά το καλοκαίρι αν περάσει άμμος δημιουργουν γρατζουνιές στο frame της συσκευής. δε ξέρω αν συμβαίνει με το τιτάνιο το ίδιο. Θα μάθουμε τους επόμενους μήνες 😅

Επεξ/σία από Rubble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από τζαμακια τι προτείνετε στη σειρά 15; Έχει βάλει κανείς και να είναι ικανοποιημένος;

Από έρευνα που έκανα βλέπω μια δυσκολία λόγο των πολύ μικρων bezel και εν τέλη βρίσκεσαι ανάμεσα σε δύο επιλογές με τα συν και τα πλην τους.

Η βάζεις απλό τζαμακι καλής εταιρείας πχ Spigen (χωρίς το μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω) που καλύπτει απλά την οθόνη αλλά φαίνεται ότι φοράει τζαμι το κινητό, μαζεύει σκόνες στις άκρες και υπάρχει το φαινόμενο rainbow.

Είτε βάζεις τζαμι καλής εταιρίας πχ ESR, με το μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω αλλά δυστυχώς έστω και λίγο σου τρώει μέρος της οθόνης (σύμφωνα με posts διαφόρων χρηστών αλλά και testers που χουν ανεβάσει βίντεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...