Προς το περιεχόμενο

Μετά από 4 χρόνια, το Raspberry Pi 5 είναι γεγονός


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, polaki είπε

Όχι εμείς μια χαρά ξέρουμε τί θελουμε. Αυτούσιο κείμενο στα αγγλικά να καταλάβουμε τουλάχιστον τί θέλει να πει ή αλλιώς αν είναι να κανεις μετάφραση, καντην σωστα. Αν δεν ξέρεις αγγλικά ή βαριέσαι να μεταφράσεις άστο να πάει στο διάολο.

Κατι ενδιάμεσο δεν υπάρχει, και γίνεσαι 🤡 αν το κανεις. Απλά και όμορφα.

Το χειροτερο δεν ειναι το google translate αλλα οτι κλεβουν ξενα αρθρα και δεν βαζουν τη πηγη....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, StavrosPS4 είπε

Εδώ δεν υπάρχουν στη αγορά 4αρια θα βγουν 5αρια? 

Απο το καλοκαίρι έχει στρώσει αρκετά η κατάσταση. Βρίσκεις πλέον στον επίσημο εισαγωγέα άμεση διαθεσιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ κριντζάρω κάθε φορά που ακούω να το αποκαλούν "Πάι", το Pi είναι από το Ελληνικό "π/πι" (εμπνευσμένο από το 3,14).

Και το αστείο είναι ότι το δικό μας "π" προφέρεται ακριβώς όπως το δικό τους "p".

Που να δείτε πως προφέρουν το "ψευδο-επιστήμη" -> "pseudo-science" = "σούντο-science"

...ας μάθουν επιτέλους ελληνικά.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StavrosPS4 είπε

Εδώ δεν υπάρχουν στη αγορά 4αρια θα βγουν 5αρια? 

Στάυρο υπάρχουν κανονικά εδω και μήνες διαθέσιμα στους επίσημους με τις φυσιολογικές τιμές τους και 4αρια και zero και zero 2 w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Mordred35 said:

Το χειροτερο δεν ειναι το google translate αλλα οτι κλεβουν ξενα αρθρα και δεν βαζουν τη πηγη....

ώστε τουλάχιστον να πάμε να τα διαβάσουμε να καταλάβουμε τί λένε! 

Στα περισσότερα βέβαια έχει πηγές, λίγα έχω πετύχει τώρα τελευταία να μην έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, YngwieMalmsteen said:

85-95€ βγαίνει μέχρι τώρα σε προπαραγγελία το 8GB.
Δεν το λες και τραγικό...

Δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να τρέξει κάποιος να αγοράσει το πρώτο hardware revision που σίγουρα θα έχει bugs. Το ίδιο είχε γίνει με το rpi4 που κάποια third party power supplies δεν δούλευαν και ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν μάθαμε ποτέ που φτιάχτηκαν στα επόμενα hardware revisions (τουλάχιστον 3)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι πως εχει αρχισει να ξεφευγει λιγο σε σπεκ...θα ηταν ωραια να εβγαζαν και κατι μικροτερο, μεταξυ pi3-pi4 σε επιδοσεις που να μη χρειαζεται ανεμιστηρακια κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dewn735 said:

...είπε ο χρήστης που χρησιμοποίησε τη λέξη "κριντζάρω"

Ναι προφανώς το είπα για πλάκα ,δεν περιμένω να μάθουν Ελληνικά για να μπορούν να πουν ένα "πι".

Η λέξη cringe μπορεί να μεταφραστεί σαν "ετερο-ντροπή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις Micro HDMI θυρες γιατι τις εχουν αντι για κανονικη HDMI;
Αφου πας τα σπεκ στο θεο, για την κατηγορια της συσκευης, βαλε τουλαχιστον κανονικη HDMI
να μην ψαχνει ο κοσμος μετατροπεις ή micro HDMI to HDMI καλωδια.
Ολοι εχουμε συνηθως απο τα κανονικα HDMI καλωδια ρεζερβα 😉
Ευτυχως ακομα καλα κρατανε τα 2 μου Rpi 3 αλλά με βλεπω να γυρισω σε κατι αλλο μελλοντικα με παρομοια σπεκ των παλαιοτερων Rpi. Τι ομως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το θετικό που βλέπω να έρχεται είναι η πτώση τιμών των ανταγωνιστικών προϊόντων καθώς το Raspberry pi έχει δυνατό σημείο το λογισμικό του! 

Το μόνο που μπορούν να κάνουν οι άλλοι είναι να ρίξουν τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως πήρα πέρσυ το 4αρι κ έχω φτιάξει  VPN server,δικό μου cloud, samba server για να βλέπω παντου τα αρχεία κ τις ταινίες μου και λέω να ανεβάσω και ένα site τώρα από εκεί.

Υπάρχει λόγος για τέτοια χρήση να αναβάθμιση στο 5αρι; θα δω κάτι παραπάνω;

Και μια ερώτηση.τι ταχύτητα usb3 θαναι οι θύρες του; πιο γρήγορες απτόυ 4; βασικό και αυτο

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Εγώ πάντως πήρα πέρσυ το 4αρι κ έχω φτιάξει  VPN server,δικό μου cloud, samba server για να βλέπω παντου τα αρχεία κ τις ταινίες μου και λέω να ανεβάσω και ένα site τώρα από εκεί.

Υπάρχει λόγος για τέτοια χρήση να αναβάθμιση στο 5αρι; θα δω κάτι παραπάνω;

Και μια ερώτηση.τι ταχύτητα usb3 θαναι οι θύρες του; πιο γρήγορες απτόυ 4; βασικό και αυτο

Καλά δεν σέρνεται;

Έχω φίλο που έχει κάτι αντίστοιχο και βλαστημούσε. Πήρε το Zimaboard που δεν είναι και ARM, υποστηρίζει και hw trascoding και έχει και intel επεξεργαστή και είναι πολύ ευχαριστημένος.

Και του βγήκε και φτηνότερο από ένα Pi, γιατί είναι "έτοιμο" στο κουτί του, το πήρε στα 150 εύρω σε προσφορά που βγαίνει συνέχεια.

Καλά εγώ ούτε είμαι άλλη φάση, μόνο synology.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...